ecosmak.ru

Triedna hodina s psychológom "Tajomstvá komunikácie (6. ročník)." Hodina s učiteľom-psychológom „naša postava“ Hodina psychológa v škole

Cieľ: formovanie kognitívnej sféry prvákov.

Vek: 7-8 rokov

Téma: „Dobrodružstvo vo svete rozprávok“! Cieľ: formovanie kognitívnej sféry prvákov. Ciele: 1. rozvoj kognitívnych záujmov a obzorov. 2. starostlivosť o informačnú kultúru študentov, ich pozornosť, pozorovanie a vytrvalosť. 3. rozvíjať zručnosti sebaovládania, dôvery vo svoje schopnosti a podporovať súdržnosť skupinových vzťahov. Trvanie lekcie: 45 min. vybavenie: interaktívna tabuľa, prezentácia, ceruzky, kresby - omaľovánky Typ hodiny: náučná.

Cieľová skupina: pre 1. ročník

Táto lekcia je určená pre deti vo veku 7-8 rokov

Cieľ: formovanie kognitívnej sféry u predškolákov.

  1. rozvoj kognitívnych záujmov a obzorov.
  2. pestovanie informačnej kultúry študentov, ich pozornosti, pozorovania a vytrvalosti.
  3. rozvíjať zručnosti sebaovládania, dôvery vo svoje schopnosti a podporovať súdržnosť skupinových vzťahov.

Cieľová skupina: pre 1. ročník

Tento vývoj obsahuje zhrnutie hodiny pre žiakov 1. ročníka. Pri realizácii vyučovania sa využívajú rôzne moderné vzdelávacie technológie: problémové učenie, kolaboratívne učenie, zdravotne nezávadné, reflexívne učenie, rozprávková terapia, farebná terapia, muzikoterapia; TsOR: video s telesnou výchovou; IKT: prezentácia. Hodinu je možné využiť ako súčasť nápravno-vývojového adaptačného programu, alebo ako samostatnú hodinu na navrhovanú tému. Ak výkon detí v skupine nie je príliš vysoký, môžete cvičenie vylúčiť spoločným kreslením príbehu. Úlohu sfarbenia batohu môže použiť učiteľ-psychológ na diagnostické účely.

Cieľová skupina: pre 1. ročník

Prednáška pre triednych učiteľov o vplyve farieb na rozvoj osobnosti dieťaťa. Zručne, kompetentne vybraná farba triedy, berúc do úvahy jej vlastnosti, pomôže dosiahnuť nielen harmóniu, pohodlie, úspech, ale aj zachovanie psychického zdravia študentov. Zanedbanie vlastností farby a jej psychológie môže spôsobiť, že miestnosť bude nudná a nevýrazná, alebo príliš farebná na každodenné vnímanie, a tým aj únava očí a mozgu. Prednáška uvádza príklady kombinácie a vplyvu rôznych farieb na osobnosť. Prednáška je podporená ukážkami v prezentácii.

Cieľová skupina: pre triedneho učiteľa

Tento metodický rozvoj je zameraný na predchádzanie konfliktom dieťa-rodič, štúdium metód na ich riešenie, výučbu rodičov jednej z komunikačných techník, ktorá podporuje harmonizáciu vzťahov medzi dieťaťom a rodičom. Hlavné otázky, ktoré téma rodičovského stretnutia odhaľuje:
- príčiny konfliktných situácií;
 schopnosť identifikovať problém (zistiť príčiny neprijateľného správania dieťaťa alebo dospelého) a analyzovať ho;
- hľadanie možných riešení konfliktnej situácie.
Metodický rozvojový materiál je zameraný na rodičov tínedžerov vo veku 11-14 rokov.
V dôsledku stretnutia rodičia získajú tieto zručnosti:
- schopnosť nájsť kompromis;
 schopnosť aplikovať nadobudnuté zručnosti v očakávaní možných výchovných ťažkostí;
 aplikácia techník aktívneho počúvania v osobnej praxi

Rodičovský workshop obsahuje cvičenia, odporúčania a prezentáciu. Zamerané na zvýšenie sebadôvery rodičov a sebaúcty detí. Pomáha vytvárať dôverné a priateľské vzťahy medzi rodičmi a deťmi. Obsahuje informácie o psychologických vedomostiach, zručnostiach a schopnostiach potrebných na to, aby rodič dosiahol úspech v živote a živote detí. Otvára nové stránky individuality detí v očiach ich rodičov. Pomáha pri zabezpečovaní psychického zdravia, predchádza samovražedným prejavom u detí a dospievajúcich.

Cieľová skupina: pre psychológa

Tento vývoj pomáha vytvárať priaznivé vzťahy medzi rodičmi a deťmi. Popisuje hlavné dôvody vedúce k nedorozumeniu medzi deťmi a rodičmi. Prezentácia umožňuje zohľadniť vekové charakteristiky podľa veku a potrieb dieťaťa. Upozorňuje na dôležitosť dôverných vzťahov s deťmi. Šťastná rodina je príkladom pre ostatných.

Cieľová skupina: pre psychológa

Tento vývoj umožní psychológovi viesť zaujímavú lekciu o kariérovom poradenstve a zároveň identifikovať profesijnú orientáciu študentov s prihliadnutím na ich sklony a záujmy. Lekcia obsahuje cvičenia, úlohy a techniky a spája prvky tréningu a diagnostiky. Prezentovaná prezentácia je zameraná na aktiváciu záujmov študentov a umožňuje tým, ktorí sa ešte nerozhodli pre výber špecializácie, nedobrovoľne premýšľať o tom, ktoré povolanie si vybrať. Prezentácia umožňuje odhaliť charakteristiky jednotlivých profesií. Obsahuje väčšinu profesií existujúcich vo svete, žiadaných aj prestížnych. Vzbudzuje záujem o povolania a mimovoľne vás núti zamyslieť sa nad tým, čo v živote rád robíte a čo si vybrať, aby vám to prinieslo potešenie a možnosť dosahovať čo najväčšie výsledky vo vašej práci, ako aj dosiahnuť výrazný kariérny rast.

Cieľová skupina: pre 11. ročník

Tento rozvoj pomôže rodičom priblížiť charakteristiku kognitívnych procesov budúcich školákov a možnosti ich rozvoja a vyzbrojiť ich praktickými odporúčaniami na formovanie a rozvoj kognitívnych procesov.

Cieľová skupina: pre psychológa

Mestská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia

Stredná škola Yasenets

Majstrovská trieda na tému:

„Ako sa naučiť počúvať a počúvať?

(ovládanie techniky aktívneho počúvania)“

Práca dokončená:

výchovný psychológ

Inyushkina E.V.

Obec Yasentsy

2014

Cieľ: zvládnutie techniky aktívneho počúvania.

Úlohy:

    Oboznámte študentov s typmi počúvania.

    naučiť sa počúvať a počúvať svojho partnera.

    rozvíjať pozornosť a reč.

    pestovať úctu k ľuďom a empatiu.

Účastníci psychologickej lekcie: žiaci 8. - 11. ročníka.

Materiály a vybavenie : listy papiera, perá, ceruzky, letáky, prezentácia, tabuľa, krieda.

Priebeh lekcie

Hovorí sa, že na to je príroda

dal každému dve uši a jeden jazyk,

menej hovoriť ako počúvať."

Plutarch

Ak chceš, aby ťa ľudia mali radi,

dodržujte pravidlo: buďte dobrým poslucháčom.

Povzbudzujte ostatných, aby hovorili o sebe."

D. Carnegie

Organizovanie času.

Cvičenie „Spoznávanie sa“.

Sedíme v kruhu. Pozývame vás zamyslieť sa nad tým, čo je vo vás, na vašej postave najdôležitejšie, najvýznamnejšie. Skúste na to teraz nájsť krátku formu vyjadrenia, možno v poetickej forme. Napríklad „Ľad a oheň“, „Spôsob, akým vyje ako zviera, bude plakať ako dieťa“, „Tichý, smutný, tichý“ atď. Vy ste na to prišli? Dobre, teraz sa v kruhu jeden po druhom, začnite s účastníkom sediacim napravo od vedúceho, začnite predstavovať skupine. Najprv povedz svoje meno a potom povedz pár slov o sebe, o svojej podstate. Je lepšie, ak sa to povie jednou frázou, v poézii alebo pomocou metafory. Na čo ste práve prišli. Urobili sme jeden krok k sebe. Diskutujte o tom, koho výkony boli najpôsobivejšie.

Pravidlá pre prácu na psychologický lekcia:

    Rešpekt pred rečníkom.

    Každý má právo na osobný názor.

    Neprípustnosť hodnotení adresovaných iným.

    Aktívna účasť na všetkých cvičeniach.

    Nahláste akékoľvek ťažkosti, ktoré vám bránia zúčastniť sa cvičení.(Ak je to nevyhnutné,psychológpridáva pravidlá).

Hlavná časť.

Teoretický blok!!!

Schopnosť skutočne počúvať je jednou z najťažších, je to najvyššia forma zdvorilosti!

Bez schopnosti počúvať je efektívna komunikácia nemožná, ale v súčasnosti je čas zahrnúť túto zručnosť do Červenej knihy. Keďže komunikácia v súčasnosti čoraz viac prebieha prostredníctvom vizuálno-textových komunikačných kanálov (e-mail, chat, fóra atď.), schopnosť

počúvanie sa v nás stáva čoraz nudnejším. Počúvanie zahŕňa dva aspekty:

    schopnosť porozumieť počutému;

    schopnosť analyzovať a systematizovať prijaté informácie na ich uloženie do pamäte a ďalšie použitie.

Existujú dva typy počúvania:

    „slušný“ (pasívny);

    kritický (aktívny).

Pasívne počúvanie

Toto vypočutie je najbežnejšie. Počúvame na pol ucha, niektoré časti rozhovoru zachytíme a iné nám uniknú. Často to vedie k nasledujúcim situáciám:

    "Nezabudni, že ty a ja sme plánovali ísť dnes večer niekam von."

    "Naozaj? Toto je prvýkrát, čo o tom počujem, ale nič si mi o tom nepovedal."

    „Ako to, že som to nepovedal – ale pred dvoma dňami? Len si ma vtedy nepočúval."

Často ignorujeme, čo nám hovoria – najmä ľudia, ktorých dobre poznáme a často ich vidíme.

Aktívne počúvanie

Takéto počúvanie si vyžaduje koncentráciu a mobilizáciu vnútorných síl. V tomto prípade vynaložíte skutočné úsilie, aby ste pochopili uhol pohľadu toho druhého. Počúvate ho, vnímate, čo hovorí, prijaté informácie si ukladáte do pamäte a v prípade potreby sa k nim potom vraciate. Všetky tieto zručnosti sú nevyhnutné pri predajných rokovaniach a pohovoroch. Ak naozaj aktívne počúvate (teda naozaj počúvate), čoskoro pocítite, že vám v hlave „hučí“ myšlienky, ktoré sa v nej hemžia. To je prirodzené – do kritického počúvania sú predsa zahrnuté všetky vaše schopnosti myslenia! Pri rokovaniach aj pohovoroch sa musíte sústrediť nielen na to, čo hovorí druhá osoba, ale musíte tiež rozumieť reči jej tela, sledovať svoje neverbálne správanie, premýšľať o odpovediach na otázky, ktoré sa vás pýtajú, a premýšľať o tom, čo sa opýtať sami seba. . Nie je teda prekvapujúce, že v takejto situácii vám hlava začne „bzučať“ od napätia!

Čo nám bráni kriticky počúvať?

Existuje mnoho dôvodov, prečo sme neschopní aktívneho počúvania, v neposlednom rade vulgárna lenivosť: jednoducho sa nechceme príliš namáhať. Alebo nás možno nenaučili schopnosti počúvať. Ak sme od detstva zvyknutí na to, že nás nikto nepočúva, budeme sa snažiť počúvať iných? Toto umenie sme sa jednoducho nemali od koho učiť!

V tomto prípade musíte v prvom rade otvoriť svoju myseľ vnímaniu a úprimne sa chcieť naučiť aktívnemu počúvaniu: napokon, schopnosť počúvať je znakom dobrej výchovy. Aké sú však prekážky skutočného počúvania?

    Rozdielnosť názorov: Váš pohľad je úplne odlišný od pohľadu toho druhého a výrazne s ním nesúhlasíte.

    Silné emócie: téma rozhovoru vás znepokojuje natoľko, že vám bráni počúvať; Do tejto kategórie prekážok patria aj predsudky.

    Fyzická únava alebo nepohodlie, môžete byť unavení alebo hladní; trpia teplom alebo chladom; ste v strese, nervózny alebo sa necítite dobre.

    Túžba porozprávať sa: radi neustále rozprávate a ste stredobodom pozornosti; užívate si zvuk svojho hlasu a za dôležitý považujete iba svoj osobný názor.

    Nesústredenosť a neprítomnosť: Možno vám hluk bráni v koncentrácii, mentálne si plánujete veci, ktoré máte pred sebou, alebo sa niečoho (niekoho) obávate.

    Postoj k partnerovi: možno sa vám nepáči osoba, s ktorou hovoríte; môže sa zdať príliš nudný alebo príliš sebavedomý.

Cvičný blok!!!

1 . Opýtajte sa študentov: "Keby ste nemohli počuť 24 hodín, čo by ste nedokázali?"

- dostať informáciu;

- zistiť, ako sa niečo robí;

- pochopiť, čo niekto potrebuje;

- zistiť, ako sa niekto cíti;

- baviť sa (TV, hudba, kino);

- zistite, čo potrebujete (povolenie zúčastniť sa zájazdu);

- chráňte sa pred nebezpečenstvom (pri prechádzaní cez ulicu počuť klaksón auta).

Cvičenie „Správne a nesprávne počúvanie“

Cieľ: Pochopiť dôležitosť počúvania počas komunikácie. Naučte sa techniky aktívneho počúvania.

Dnešná lekcia je venovaná jednej z najdôležitejších zručností – počúvaniu druhej osoby.

Pre každého z nás je príjemnejšie komunikovať nie s tým, kto vie rozprávať, ale s tým, kto nás vie počúvať. Výskum ukazuje, že nie viac ako 10 % ľudí vie, ako počúvať svojho partnera. Každý chce vo svojom partnerovi vidieť pozorného a priateľského poslucháča. Nie náhodou si v dnešnej lekcii povieme niečo o efektívnom počúvaní.

Požiadajte študenta, aby prišiel a porozprával sa o poslednom filme, ktorý videl. Počas jeho príbehu ukážte zlé počúvanie:

- pozrieť sa na stranu;

- predstierajte, že sa nudíte;

- prerušiť;

- pozrite sa na hodinky;

- nevhodne sa zasmiať.

Po niekoľkých minútach zastavte hru a požiadajte triedu, aby zatlieskala rozprávačovi príbehu.

Otázky pre triedu:

- Počúval som rečníka?

- Ako si vedel, že som nepočúval?

- Aké kroky som urobil, že som ti povedal, že nepočúvam? (Odpovede napíšte na tabuľu)

- Ako si reagoval... keď som nepočúval?

- Čo myslíš, ako sa cítil, keď som ho nepočúvala?

Požiadajte iného študenta, aby vám povedal o obľúbenej činnosti, koníčku atď.

Počas príbehu ukážte dobré počúvanie:

- udržiavať očný kontakt s rečníkom;

- sadnite si tvárou k partnerovi, prikývnite, v prípade potreby sa usmejte;

- neprerušujte;

- klásť otázky, ktoré vám pomôžu lepšie pochopiť problém;

- opakujte, čo počujete, aby ste sa uistili, že rozumiete správne;

- odrážať pocity rečníka;

- ukážte, že uznávate hodnotu pocitov, problémov, úsilia rečníka.

Po niekoľkých minútach ukážku zastavte a zatlieskajte účastníkovi.

Otázky pre triedu:

- Poslúchla som tentokrát?

- Ako si uhádol, čo počúvam?

- Aké moje kroky vám to naznačovali? (Odpovede napíšte na tabuľu.)

- Ako si reagoval... keď som počúval?

- Čo myslíte, ako sa cítil, keď som pozorne počúval jeho príbeh?

V akých prípadoch funguje takzvané pasívne počúvanie efektívne?

Stáva sa, že musíte počúvať osobu, ktorá je v stave emocionálneho afektu, v stave silného emocionálneho vzrušenia a v tomto prípade techniky aktívneho počúvania nebudú fungovať. Váš partner nie je v doslovnom zmysle účastníkom rozhovoru, je to len osoba, ktorá neovláda svoje emócie a nie je schopná pochopiť obsah rozhovoru. Potrebuje len jednu vec - upokojiť sa, dostať sa do stavu normálnej sebakontroly, až potom s ním môžete komunikovať za rovnakých podmienok.

Pri aktívnom počúvaní sa do popredia dostáva reflexia informácií. Najbežnejšie techniky, ktoré charakterizujú aktívne počúvanie, sú neustále objasňovanie správneho pochopenia informácií, ktoré vám chce partner sprostredkovať, pomocou objasňujúcich otázok.

Techniky aktívneho počúvania fungujú len vtedy, keď beriete do úvahy situáciu, obsah rozhovoru a emocionálny stav partnera. Aktívne počúvanie má zmysel len vtedy, keď je vám partner prinajmenšom rovnocenný. Stáva sa však, že musíte počúvať človeka, ktorý je v stave emocionálneho afektu, v stave silného emocionálneho vzrušenia a v tomto prípade techniky aktívneho počúvania nebudú fungovať.

Empatické počúvanie vám umožňuje zažiť rovnaké pocity, aké zažíva partner, odrážať tieto pocity, pochopiť emocionálny stav partnera a zdieľať ho. Pri empatickom počúvaní neradí, nesnažia sa hodnotiť rečníka, nemoralizujú, nekritizujú, neprednášajú.

Každý človek chce byť pochopený a podeliť sa s ním o pocity a skúsenosti, ktoré prežíva. Preto je hlavnou vecou pochopiť pocity partnera a vcítiť sa do neho. A tajomstvom dobrého počúvania je poskytnúť tomu druhému úľavu, otvoriť mu nové cesty k pochopeniu samého seba.

Otázky do diskusie v triede po oboch demonštráciách:

1. Čo sa môže stať, ak niekoho nepočúvate?

2. Ako môžete niekomu ukázať, že počúvate?

3. Ako sa cítiš, keď ťa niekto počúva?

4. Ako sa cítiš, keď ťa niekto nepočúva?

Test "Môžeš počúvať?"

Po prvé, chlapci odpovedajú sami, hodnotia sa. Potom ich posúdi ich kolega na stole. Výsledky sa porovnávajú.

Cvičenie „Nepoškodený telefón“

Účel: opraviť v mysliach študentov problémy spojené s neschopnosťou počúvať. Zamerajte ich na zvládnutie techník aktívneho počúvania. Magnetofón môžete použiť na nahrávanie:

Dajte pokyny: „Teraz si zahráme hru „Nepoškodený telefón“. Úlohou účastníkov je zapamätať si informácie čo najlepšie a presne ich sprostredkovať ďalšej osobe. Budeme zdieľať informácie jeden na jedného. Najprv vyjdú z dverí záujemcovia (5-6 žiakov) a po jednom vstúpia do triedy. Informácie poskytnem prvému, kto vstúpi. Potom to odovzdá ďalšej osobe, ktorá príde, ale bez mojej pomoci, jeden na jedného. Druhý účastník - do tretieho atď.

Informácie si môžete zapamätať, ako chcete, sú povolené akékoľvek iné metódy ako písomné nahrávanie.“

Pozvite tých, ktorí sa chcú zúčastniť hry, aby vyšli z dverí. Upozorňujeme ostatných, že by mali pozorne sledovať, čo sa deje, a zaznamenávať:

a) metódy počúvania používané účastníkmi;

b) skreslenie informácií.

Taktiež musia zachovávať maximálnu možnú mieru ticha a nenaznačovať a nerušiť hráčov.

Umiestnite dve stoličky do stredu, pozvite prvého účastníka, posaďte sa, zapnite magnetofón.

Dám vám informácie. Vašou úlohou je vypočuť si ju a čo najpodrobnejšie ju sprostredkovať ďalšiemu účastníkovi.

Takže: riaditeľka Marina Petrovna povedala, že volal učiteľ geografie. Jej syn je chorý na mumps, takže zajtra nemôže prísť na druhú hodinu. A vo štvrtok bude namiesto zemepisu ruština, blíži sa koniec semestra. Nestrácajte čas, nezabudnite, že 10. marca je mestská amatérska výtvarná súťaž. Číslo od vás, ale žiadne triky, inak to bude ako minulý rok. Nechajte Smirnova ísť osobne za riaditeľom.

Si pripravený odovzdať informácie ďalej?"

Ak je odpoveď kladná, pozvite ďalšieho účastníka. Ak má prvý otázky, objasnite ich (nemôžete opakovať celý text druhýkrát). Po zdieľaní informácií sa nezabudnite študentov opýtať, či sú ochotní ich postúpiť ďalšiemu účastníkovi.

Otázky na diskusiu

1. Aké metódy počúvania a zapamätania používali účastníci hry?

2. Ktoré informácie sa lepšie zapamätali?

3. K akým skresleniam informácií došlo?

4. Aké sú príčiny skreslenia?

Najprv musia postupne hovoriť hráči, potom pozorovatelia. Potom si vypočujte nahrávku a zhrňte ju.

Záverečná časť.

Cvičenie "Reflexia".

Na konci cvičenia facilitátor položí otázku: Čo bolo najťažšie opísať? Pre študentov je najťažšie zapísať si časti „Čo som cítil“ a „Čo budem robiť“. Psychologička navrhuje venovať tomu osobitnú pozornosť!!!

Etapy aktívneho počúvania

Akcie poslucháča

1. Neverbálna podpora rečníka

Očný kontakt, „počúvajúca poloha“, prikývnutie, vyjadrenie súhlasu: „Uh-huh“, „Áno, áno“ atď.

2. Frázy prenášajúce zodpovednosť za výrok na partnera (parafráza nefunguje, ak nezdôrazňuje, kto presne túto myšlienku vyjadril)

„Veríš, že...“, „Tak, hovoríš, že...“, „Takže tvrdíš...“, „Takže, tvoj názor sa scvrkáva na nasledovné...“, „Povedal si to takto spôsobom , že...“, „Vaše slová sú...“ atď.

3. Formulovanie obsahu výpovede

V tejto fáze sa musíte zbaviť svojich vlastných emócií, hodnotení

4. Získanie súhlasu partnera po interpretácii jeho myšlienok

"Správne som to pochopil?", "Je to tak?", "Pomýlil som si niečo?" Možno budete musieť preformulovať to, čo bolo povedané predtým, kým to úplne nepochopíte

5. Ukážka vášho postoja k tomu, čo ste počuli

Zdôraznite, že toto je váš názor na to, čo ste počuli. Vyjadrite postoj iba k slovám, ale nie k osobnosti rečníka

6. Vyjadrenie vlastného úsudku o podstate prípadu

„Môj názor...“, „Verím...“, „Myslím...“, atď.

Užitočné rady od psychológa:

    pokúste sa začať počúvať od prvých slov rozhovoru a potom neoslabujte svoju pozornosť;

    odložte všetky ostatné činnosti a počúvajte: nesnažte sa robiť dve veci súčasne;

    zažeňte všetky negatívne myšlienky o vašom partnerovi;

    pochopte, čo sa vám v tejto chvíli hovorí, a nepredbiehajte;

    neprerušujte;

    skúste sa zaujímať o to, čo vám hovoria;

    hodnotiť povedané skôr podľa obsahu ako podľa spôsobu doručenia;

    vyhnúť sa unáhleným záverom a zostať objektívny;

    venujte osobitnú pozornosť názorom vyjadreným vaším partnerom;

    snažte sa čo najviac eliminovať všetky rozptýlenia;

    vložte odpovede - najmä do telefónu, napríklad: „áno, áno, jasné“; Pri osobnom stretnutí sa snažte udržiavať očný kontakt a uistite sa, že reč tela komunikuje vašu pozornosť a záujem.

Yu. B. Gippenreitor dôrazne odporúča, aby rodičia ovládali techniky aktívneho počúvania. Pri ich používaní môžu očakávať nasledujúce výsledky:

    negatívne skúsenosti dieťaťa miznú a oslabujú sa: zdieľaná radosť sa zdvojnásobuje, zdieľaný smútok je polovičný);

    dieťa nadobudne presvedčenie, že dospelý je pripravený ho počúvať, začína o sebe rozprávať stále viac: menia sa témy príbehu (sťažnosti), rozvíja sa rozhovor;

    samotné dieťa robí pokroky v riešení svojho problému a začína aktívne počúvať;

    Samotní rodičia sa menia: nachádzajú v sebe viac trpezlivosti.

Cvičenia na zlepšenie schopností počúvať

1. Venujte päť minút denne nasledujúcemu cvičeniu: pohodlne sa usaďte, uvoľnite sa, zatvorte oči a počúvajte zvuky okolo seba. Identifikujte ich. Koľko rôznych zvukov počujete? Toto cvičenie nielen naučí počúvať, ale tiež vám pomôže relaxovať.

2. Počas rozhovoru počúvajte osobu až do konca, než začnete vyjadrovať svoje myšlienky. Ak pociťujete neznesiteľné nutkanie prerušiť, najprv sa zastavte a nadýchnite sa a až potom začnite hovoriť. Pozastavenie pred svojimi slovami im dá väčší význam.

3. Počúvajte čo najviac rádio – nie však hudbu, ale programy. Po vypočutí programu si odpovedzte na otázku: aké informácie ste dostali? Môžete stručne zhrnúť, čo ste práve počuli?

Techniky počúvania (podľa L.D. Stolyarenka).

    Hluché ticho (zjavný nedostatok odozvy) – pasívne počúvanie nie je najpozitívnejšou technikou na výmenu informácií;

    Súhlas („áno, áno“, prikyvovanie...) – dobre funguje u ľudí v stave vášne;

    „Echo reakcia“ (opakovanie posledného slova partnera) - dobré pre prácu s autistickými deťmi, technika na vytvorenie pocitu úplného vzájomného porozumenia;

    „Zrkadlo“ (opakovanie poslednej vety so zmenou poradia slov) - dobré pre prácu s autistickými deťmi, technika na vytvorenie pocitu úplného vzájomného porozumenia;

    „Parafráza“ (prenášanie výrokov partnera inými slovami) - vysoký stupeň pozornosti a mobilizácie;

    Objasňujúce otázky („Čo ste tým mysleli?“);

    Aktuálne otázky (čo? kde? kedy? prečo? prečo?);

    Hodnotenie a poradenstvo nie sú vždy vhodnými technikami;

    Pokračovanie (keď poslucháč zasahuje do prejavu a snaží sa frázu doplniť, navrhuje slová) – funguje, ak sú ľudia na rovnakej vlnovej dĺžke;

    Emócie („Ach!“, „Skvelé!“, smiech, smútočný výraz...) - s blízkymi je vždy dobre;

    Nevhodné výroky (irelevantné alebo súvisiace len formálne) sú technikou, ktorá vždy zasahuje do vzťahov;

    Logické dôsledky z vyhlásení partnera, napríklad predpoklady o príčine udalosti;

    „Hlúpa reakcia“ (výroky ako „Hlúposť“, „Toto všetko je nezmysel“) je zlou možnosťou na počúvanie;

    Otázky (otázka nasleduje po otázke bez udania účelu);

    Ignorovanie partnera (nevenuje pozornosť jeho slovám, nepočúva, ignoruje partnera, jeho slová) je zlá možnosť počúvania.

Triedne poznámky na tému „Komunikácia s porozumením“, ročníky 7-8

Ciele: rozšíriť porozumenie detí o medziľudských vzťahoch; vytvoriť si pozitívny vzťah k takým morálnym vlastnostiam, ako je takt a zdržanlivosť, dodržiavanie zásad, súlad, dobrá vôľa; pestovať averziu k neslušnosti a vulgárnosti; prispievať k vytváraniu pozitívnej morálnej atmosféry v triede, upevňovaniu priateľstva medzi chlapcami a dievčatami.

Vybavenie

Pre cvičenie „Tichý film“ si vyberte tri príslovia (z tých navrhnutých nižšie), každé napíšte na samostatný tablet.

Bez ohľadu na to, koľko kŕmite vlka, stále sa pozerá do lesa.

Vrkoč - dievčenská krása.

Vaša košeľa je bližšie k telu.

Nemajte sto rubľov, ale majte sto priateľov.

Pomáhajú domy a steny.

Kôň má štyri nohy a potkne sa.

Ak sa ponáhľate, rozosmejete ľudí.

Práca nie je vlk, neutečie do lesa.

Nekopaj jamu niekomu inému, sám do nej spadneš.

Slovo nie je vrabec, ak vyletí, nechytíš ho;

Pre cvičenie „Tip“ napíšte riadok básne veľkými písmenami na list na šírku:

„Raz som v chladnej zime vyšiel z lesa; bol silný mráz“;

Pre cvičenie „Prvý dojem“ vytvorte strmeňovú škatuľku s malými otvormi, vložte tam nejaký predmet (napríklad budík) tak, aby bola časť predmetu viditeľná z každého otvoru;

Pre cvičenie „Rozbitý telefón“ napíšte pokyny pre každú skupinu na tri listy papiera (prevzaté z textu scenára).

Triedny plán

I. Úvodný rozhovor „Človek je spoločenská bytosť.“

II. Miniprednáška „Reč tela a výrazy tváre“.

III. Cvičenia na porozumenie.

1. "Nemý film".

2. "Nápoveda."

3. "Prvý dojem."

4. „Poškodený telefón.“

IV. Komentár „Komunikujte podľa pravidiel“.

V. Zhrnutie (úvaha).

Priebeh vyučovacej hodiny

I. Úvodný rozhovor „Človek je spoločenská bytosť“

Triedny učiteľ. Chlapci, všetci dobre poznáte rozprávku o Mauglím. Dieťa, ktoré vyrastá medzi zvieratami, sa správa ako človek. Ale v živote sa takéto deti nestávajú ľuďmi, ale zostávajú len ľuďmi. Veda vie o prípadoch, keď deti od narodenia vychovávali zvieratá. Tieto deti nikdy nedokázali zvládnuť ľudské zručnosti a zostali postihnutí po zvyšok svojho života. Prečo si myslíš? (Deti hovoria.)

Samozrejme, nie nadarmo sa hovorí, že človek je spoločenská bytosť a len v komunikácii s vlastným druhom sa stáva človekom. Prostredníctvom komunikácie si ľudia vymieňajú informácie, zhromažďujú ich a uchovávajú pre budúce generácie. Ako si ľudia medzi sebou prenášajú informácie? (Používanie vyslovených alebo napísaných slov.)

Vedci z USA zistili, že priemerný človek hovorí len 10-11 minút denne a že každá veta v priemere netrvá dlhšie ako 2,5 sekundy. Vo všeobecnosti sa pri akejkoľvek konverzácii prenáša menej ako 1/3 informácií prostredníctvom slov a viac ako 2/3 informácií sa prenáša prostredníctvom iných komunikačných prostriedkov. Ktoré si myslíte? (Používanie zvukov, gest, držania tela, výrazov tváre atď.)

Je komunikácia pre človeka vždy prospešná alebo môže byť škodlivá či dokonca katastrofálna? (Obyčajný rozhovor môže niekedy skončiť hádkou alebo dokonca bitkou.)

Aby bola komunikácia úspešná, je potrebné dodržiavať určité pravidlá. O týchto pravidlách si povieme na dnešnej triednickej hodine.

II. Miniprednáška „Reč tela a výrazy tváre“

Triedny učiteľ. Ako sme už povedali, ľudia si medzi sebou prenášajú 2/3 informácií gestami, mimikou a inými komunikačnými prostriedkami. Musíte však byť schopní porozumieť posunkovej reči.

Chlapci, žiadam vás, aby ste mi odpovedali bez slov. Chcete byť pochopený?

(Deti prikývnu.)

Poznáte jazyk kmeňa Tambu-Lambu?

(Deti negatívne krútia hlavami.)

Čo je to za kmeň a prečo potrebujete vedieť ich jazyk?

(Deti pokrčia plecami, čím dávajú najavo zmätenosť.)

Gestá, ktoré ste práve použili, sú univerzálne, zrozumiteľné ľuďom takmer všetkých národností. Ale existujú gestá, ktoré sú v rôznych krajinách chápané rôzne.

Palec hore v Amerike, Anglicku, Austrálii a na Novom Zélande môže znamenať „všetko je v poriadku“, ale ak sa palec prudko zdvihne, gesto môže znamenať aj tvrdú kliatbu.

Čo znamená toto gesto? (Ukazuje prstami znak v tvare V.) Pre Angličana toto gesto znamená „víťazstvo“, ak je chrbát ruky otočený smerom k hovorcovi a ak je otočená dlaň, gesto nadobúda urážlivý význam – "zavri si ústa!" Ale vo väčšine európskych krajín toto gesto pri akejkoľvek poprave znamená „víťazstvo“. V mnohých krajinách toto gesto znamená aj číslo 2.

Počítame na prstoch. Taliani počítajú počnúc palcom - to je číslo 1, a Američania a Briti - od malíčka, potom palec označuje číslo 5. A ako počítajú v Rusku?

Napočítajte na prstoch do päť. Ktorým prstom si začal? (Z malíčka.)

Tieto príklady naznačujú, že pri interpretácii gest je potrebné brať do úvahy národné charakteristiky hovoriaceho, aby sa predišlo nedorozumeniam počas komunikácie.

III. Cvičenia na porozumenie

Triedny učiteľ. Pri komunikácii je veľmi dôležité porozumenie. „Šťastie je, keď vám rozumieme“ – tieto slová z filmu „Budeme žiť do pondelka“ sa stali aforizmom. Až potom sa komunikácia stáva plodnou, keď obe strany chcú vzájomné porozumenie.

Na posilnenie a napumpovanie svalov chodia chlapci do telocviční a vykonávajú špeciálne cvičenia. Rovnako aj v komunikácii, aby ste sa naučili správne komunikovať, musíte posilniť svoje komunikačné svaly. Tieto cvičenia pomôžu.

1. "Nemý film"

Triedny učiteľ. Každý vie, čo sú nemé filmy. Teraz, ako v takomto filme, nám pomocou gest a mimiky predvedú príslovie. Na tabuľu pozývam jedného zástupcu z každého radu. Môžete vyjsť za dvere na 5 minút, aby ste sa pripravili na „výstrel“.

(Učiteľ rozdá všetkým papieriky s prísloviami. Deti vyjdú z dverí a pripravia sa.)

Medzitým vykonáme cvičenie s názvom „Tip“.

2. "Tip"

Triedny učiteľ. Zavolám troch chlapov k tabuli (jeden z každého radu). Mali napísať riadok z básne, ktorú sa museli naučiť naspamäť, no samozrejme sa ju nenaučili. Poznáte túto báseň? (Ukáže triede znak s návrhom, aby text nevideli študenti stojaci pri tabuli.)

Ako to povedať súdruhom, aby učiteľ nevidel a nepočul?

(Deti sa snažia gestami vyjadriť význam vety. Žiaci zapisujú na tabuľu, čo sa im podarilo pochopiť.)

Áno, nie všetko sa dá sprostredkovať gestami, takže je lepšie nespoliehať sa na náznak, ale naučiť sa, čo je dané.

A teraz pozývam chlapcov, ktorí sa pripravovali, aby ukázali príslovia. Pozrime sa, ako môžete pochopiť význam gest a výrazov tváre.

(Deti vyjadrujú význam príslovia, spolužiaci sa snažia uhádnuť.)

Áno, možnosti gest a mimiky sú dosť obmedzené, nie nadarmo prestala existovať tichá kinematografia s príchodom zvuku.

Americkí vedci si všimli, že existuje vzťah medzi sociálnym postavením človeka, jeho vzdelaním a počtom gest a pohybov, ktoré používa.

Ľudia, ktorí sú na vrchole spoločenského rebríčka alebo profesionálnej kariéry, preferujú verbálne formy komunikácie, menej vzdelaní ľudia sa často spoliehajú skôr na gestá ako na slová.

3. "Prvý dojem"

Triedny učiteľ. Pri stretnutí s človekom si o ňom často vytvoríme názor na základe jeho prvého dojmu, no ako vieme, často je to mylné.

V tejto krabici je predmet s otvormi. Musíte sa pozrieť do otvoru a opísať len to, čo vidíte, bez toho, aby ste pomenovali samotný objekt. Pozývam troch ľudí k stolu.

(Deti sa pozerajú do otvorov v krabici a pomenúvajú znaky predmetu.)

Triedny učiteľ (oslovuje triedu). Čo si myslíte, aký druh položky je v tejto krabici?

(Deti robia domnienky.)

Triedny učiteľ (ukazuje predmet). Ako môžete vidieť, každý z troch chlapov pomenoval jednu vlastnosť a žiadna z týchto funkcií neposkytuje úplný obraz o predmete.

Ale toto je len budík a ako môžete dôverovať prvému dojmu, keď ide o človeka?

4. "Poškodený telefón"

Triedny učiteľ. Dôležitou podmienkou úspešnej komunikácie je schopnosť počúvať a počuť. Cvičenie „Broken Phone“ ukáže, či máte túto zručnosť.

Pozývam sem jednu osobu z každého radu.

(Deti idú k tabuli.)

Chlapci, teraz každý z vás dostane tajné pokyny. Zapamätáte si to a potom to na môj príkaz pošlite ústne jednému z chlapcov vo vašom rade, potom sa táto fráza prenesie pozdĺž reťaze až na koniec radu. Tí, ktorí túto frázu počujú naposledy, prídu k tabuli a povedia ju. Potom si porovnáme, v ktorej rade sa chalanom lepšie počúva a počúva.

Takže, začnime. Chlapci, na našej škole došlo k mimoriadnej situácii. Musíte to urobiť súrne (dajte deťom na prečítanie poznámky, ktoré si potom vezme, alebo pošepká každému študentovi nasledujúce frázy):

1. rad - zbehnite do riaditeľne a nahláste, že po 4. vyučovacej hodine ide naša trieda na strechu domu č. 23 zraziť námrazu.

2. rad - zavolajte záchrannú službu a povedzte, že mačka vyliezla na samý vrchol osiky na dvore domu č. 23 a svojím mňaukaním zasahuje do vyučovania.

3. rad - nájdite správcu a povedzte mu, že na druhom poschodí spadol hasiaci prístroj z panelu a pena už siaha až po samý strop v kancelárii č.23.

Pozor, začnime!

(V každom rade deti prenášajú ústne správy v reťazci. Poslední žiaci v každom rade idú k tabuli.)

Vypočujme si, ako sa zmenili pokyny, ktoré dostali velitelia a čo každý tím urobí v tejto núdzovej situácii.

(Deti vyslovujú frázy, učiteľ si prečíta pôvodné pokyny na porovnanie, deti vyvodzujú závery o tom, nakoľko bola informácia pri prenose skreslená.)

Často nás uráža, že nám nerozumie. Ale na to, aby sme boli pochopení, musíme byť sami pozorní, vyjadrovať svoje myšlienky jasne a jasne.

IV. Komentár „Komunikujte podľa pravidiel“

Triedny učiteľ. Aby pri komunikácii vzniklo vzájomné porozumenie, treba dodržiavať určité pravidlá. Hlavná je: „Správaj sa k ostatným tak, ako by si chcel, aby sa oni správali k tebe.

Tu je niekoľko tipov od odborníkov na obchodnú komunikáciu. Pozývam vás, aby ste sa vyjadrili k týmto pravidlám. (Učiteľ číta pravidlá, deti komentujú.)

1. Buďte vo všetkom dochvíľni.

2. Nehovorte príliš veľa.

4. Oblečte sa podľa zvyku.

5. Hovorte a píšte v dobrom jazyku.

6. Neospravedlňujte sa (nerozumejú mi, neoceňujú ma, správajú sa ku mne neférovo atď.).

7. Nezbavujte sa zodpovednosti.

8. Buďte úprimní, odvážni a spravodliví.

9. Buďte tolerantní a optimistickí.

10. Zvážte názory iných ľudí.

11. Radujte sa z úspechov ľudí okolo vás.

12. Buďte v komunikácii prirodzení.

13. Nebojte sa pravdy, ktorá vám bola povedané.

Tí, ktorí dodržiavajú tieto pravidlá, získavajú povesť zdvorilých, zdvorilých a taktných ľudí, s ktorými je radosť komunikovať.

V. Zhrnutie (úvaha)

Triedny učiteľ. Zaujíma vás téma vyučovacej hodiny? Páčili sa vám herné cvičenia? Čo ťa na hre najviac bavilo? Si spokojný s účasťou na vyučovaní? (Deti hovoria.)

Táto hodina je určená žiakom prvého ročníka s cieľom sebapoznania vlastnej osobnosti,

na základe čoho si budú vedieť vytvoriť svoj psychologický portrét,

a tiež identifikovať určité kvalitatívne psychologické charakteristiky pre ďalší sebarozvoj.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Pohodová hodina s psychológom.

Téma: „Poznaj sám seba – kto som, čo som“

Ciele:

  1. zamerať pozornosť žiakov na vlastnú osobnosť za účelom sebapoznania a ďalšieho sebarozvoja;
  2. naučiť vás rozpoznávať a analyzovať svoje činy v komunikácii s ostatnými;
  3. poskytnúť príležitosť na zostavenie vášho osobného psychologického portrétu s cieľom identifikovať určité kvalitatívne charakteristiky.

Úloha triedy:

  1. oboznámiť žiakov s technikami sebapoznania;
  2. naučiť sa identifikovať svoje osobné vlastnosti;
  3. rozvíjať schopnosť správne hodnotiť seba a ostatných;
  4. podporovať formovanie viery vo svoje silné stránky a schopnosť stať sa lepším;
  5. podnecovať žiakov k sebapoznaniu a sebavzdelávaniu;

Formulár:

Rozhovor s prvkami testovania a školenia.

Príprava:

1. Zostavte a rozdajte dotazníky pre každého študenta (týždeň pred podujatím urobte prieskum) a testy.

2. Pripravte rečníkov a prezentujúcich.

3. Pripravte stoly pre poslucháčov po obvode miestnosti a stred nechajte prázdny.

Úvodné slovo psychológa:

Každý z vás je nielen jedinečný, ale aj úplne nepoznateľný, pretože príroda nevytvorila nič zložitejšie ako človek. A jedna zo zábavných vecí je naučiť sa niečo nové o sebe. Téma nášho rozhovoru"Poznaj sám seba - kto som, čo som". Táto téma je stará ako čas a nevyčerpateľná ako večnosť. Čo človek nevie? Človek pozná len hranice svojich síl. Ľudia hľadajú samých seba všade, len nie v sebe. Dnes sa pokúsime poodhrnúť závoj tajomstva v sebapoznaní. A teraz pozývam všetkých, aby si vypočuli dialóg medzi dvoma mladými ľuďmi.

Do stredu publika prichádzajú dvaja moderátori – chlapec a dievča.

Obaja majú v rukách zrkadlo.

Hostiteľ: Pozerám sa do zrkadla. Dnes sa mi páči môj odraz. Pozerá sa na mňa dobrý muž. Je inteligentný, ironický, odvážny...

Moderátor sa tiež pozrie do zrkadla a hovorí:

Moderátor: Oh, a krásna tvár sa na mňa pozerá. Je múdra, pôvabná, atraktívna, tajomná...

Moderátor: Znova sa pozriem do zrkadla. Kto je to? Čo je to za tvár? Ani náznak šarmu, aký žalostný človek?

Vedenie (pri pohľade do zrkadla):Strašné! Aká hlúpa tvár

pozerá na mňa. Je primitívny, hlúpy a má slabú vôľu!

Moderátor: Každý deň sa odrážame v mnohých zrkadlách.

Hostiteľ: Počas našich životov premýšľame a chytáme

nedokonalé, chvíľkové, niekedy zamračené a rozmazané odlesky, melír, siluety...

Moderátor: Zakaždým, keď sa snažíme predstaviť si jasný obraz seba, ktorý sme vytvorili v našich najhlbších snoch...

Moderátorky spolu: Akí sme??? Ako spoznať sám seba?

  1. Konverzácia "Potrebujete poznať sám seba?"

Psychologička Prvá vec, ktorú dnes musíme zistiť, je odpoveď na otázku: „Potrebuje človek poznať sám seba, a ak áno, prečo to potrebuje?
A teraz vám chcem prečítať odpovede na otázky dotazníka „Potrebujete sa poznať?“, ktorý sme uskutočnili v očakávaní našej vyučovacej hodiny.

Ukážte prezentáciu s odpoveďami študentov.

Psychologička. Vaše odpovede naznačujú, že už o sebe niečo viete, niečo pre vás zostáva neznáme a desivé, v mnohých ohľadoch chcete na to prísť a pochopiť niečo dôležité ako v sebe, tak aj v iných. Všetci sa však zhodnete na jednom, najdôležitejšom – je potrebné poznať sám seba.

Slová „Poznaj sám seba“ patria najväčšiemu filozofovi staroveku Sokratovi, ktorý žil pred mnohými storočiami. Už vtedy sa človek čudoval: kto to je, aká je jeho povaha, čo sa mu páči, čo sa mu nepáči, aké sú jeho životné ciele, ako sa k nemu správajú iní ľudia? Tento proces sa nazýva sebaobjavovanie.

Dnes sa naučíme sebapoznaniu. To znamená, že budeme vykonávať sebapozorovanie, sebahodnotenie, sebaanalýzu - to všetko sú metódy sebapoznania.

A takto odpovedá Sväté písmo na otázku „Potrebuje človek poznať sám seba? „Robte sa do seba a do učenia; rob to stále, lebo tým zachrániš seba i tých, čo ťa počúvajú." Ponoriť sa do seba znamená poznať sám seba.

Prečo si myslíš, že človek potrebuje poznať sám seba?

Odpovede študentov.


Psychologička Aby sme lepšie porozumeli tejto problematike, povedzme si o nej niečo málo. Povedzme, že sa človek snažil spoznať sám seba a uvedomil si, že je zlý alebo dobrý a čo ďalej? Buď bude skľúčený z uvedomenia si svojich nedostatkov, alebo bude nesmierne hrdý na svoj talent. Čo bude ďalej? Človek musí niečo urobiť s tým, čo sa o sebe naučil. A ak to, čo sa o sebe naučil, nevyužije na svoje ďalšie zdokonaľovanie, potom je jeho sebapoznanie zbytočné. Ak zlepšenie nie je cieľom sebapoznania, aký zmysel má potom poznanie seba samého?

Dospeli sme k definícii pojmu „sebapoznanie“.
Sebapoznanie je proces spoznávania seba samého ako jednotlivca s cieľom zlepšenia, teda zmeny k lepšiemu. Ako môže človek poznať sám seba? Zistite, čo si o vás myslia vaši blízki a priatelia, zapamätajte si svoje záujmy, koníčky, urobte si test.

Test "To som ja"

Mnoho ľudí vníma testy ako zábavu, prípadne sa pri odpovediach na otázky snažia hodnotiť nie seba, ale ako presne test uhádol, čo už o sebe človek vedel. Testy by sa však nemali brať príliš priamočiaro, bez toho, aby ste ich lámali cez prizmu vašich vlastných charakteristík a osobných situácií.

Pokúste sa odpovedať na otázky rýchlo a jasne:

Otázka č. 1: prianie akéhokoľvek zvieraťa (okrem mačiek a psov).

Napíšte tri definície, ktoré vystihujú váš postoj k nemu.

Otázka č.2: vymyslite si svoju obľúbenú farbu. Napíšte tri definície, ktoré popisujú, ako sa cítite pri tejto farbe.

Otázka č.3: Zatvorte oči a predstavte si more alebo oceán. Napíšte tri slová, ktoré vystihujú vaše pocity.

Vysvetlenie testu

Odpoveď na otázku č. 1 popisuje, ako sa k vám ostatní správajú;

Odpoveď na otázku č. 2 popisuje váš vlastný postoj k sebe;

Odpoveď na otázku #3 popisuje váš postoj k životu.

Povedzte mi, čo ste sa naučili absolvovaním tohto testu? Dozvedeli sme sa o našom postoji k sebe, k druhým, k životu. Prosím, neberte si výsledky testov k srdcu. Ale ak ste sa naučili niečo nové pre seba, potom som za vás šťastný.

Cvičenie „Meno-prídavné meno“

Vykonajte nasledujúce cvičenie, rýchlo napíšte sedem prídavných mien začínajúcich prvým písmenom vášho mena. Zo zoznamu odškrtnite tie, ktoré sa vám nepáčia. Slová, ktoré ste zanechali, vás budú charakterizovať z hľadiska vašej mienky o sebe.

Otázky pre študentov:

Myslíte si, že človek má záujem poznať sám seba?

Ako inak môžeš poznať sám seba?

Je možné spoznať seba samého spoliehaním sa len na vlastnú myseľ a skúsenosti?

Študent odpovedá

Psychologička Áno, len rozum a vlastný názor a skúsenosti stačiť nebudú. Niektorí ľudia sú si tak istí sami sebou, že veria, že môžu poznať sami seba spoliehaním sa na svoj vlastný rozum. Navyše si takíto ľudia myslia, že sa dostatočne poznajú. Budeme ich musieť sklamať konštatovaním, že samých seba vôbec nepoznajú. Populárna múdrosť hovorí: „Nebuď múdry vo svojich vlastných očiach.

Čo tak spoznať sám seba spoliehaním sa na názory iných? Toto je správne?

Ľudia okolo nás nás nevedia vždy správne vyhodnotiť. Človek môže spoznať sám seba len tak, že sa bude porovnávať s ostatnými a počúvať ich názory. Tieto opatrenia umožnia človeku dozvedieť sa niečo o sebe. Takéto sebapoznanie je však odsúdené na jednostrannosť. Teda takýto spôsob sebapoznania ako jediný správny tiež nie je vhodný.

Otázky pre študentov:

Potrebujete lepšie spoznať seba, svoju sebaúctu?

Čo je podľa vás lepšie: preceňovať sa alebo podceňovať?

Študent odpovedá

Psychologička A teraz pre vašu pozornosť miniprednáška „Čo je sebaúcta?

Nestačí poznať sám seba, musíte mať správne sebavedomie. Sebaúcta je hodnotenie vlastných silných a slabých stránok. Nie každý sa vie správne zhodnotiť. Sebaúcta môže byť preceňovaná, podceňovaná a pravdivá. Ľudia s nízkou sebaúctou sa považujú za hlúpych, slabých a škaredých. Títo ľudia sú veľmi citliví, nekomunikatívni a neistí sami sebou.

Naopak, ľudia s vysokou sebaúctou sa považujú za najmúdrejších, najkrajších a najtalentovanejších. Sú veľmi spoločenskí a sebavedomí, no často si vezmú prácu, ktorá je nad ich možnosti a nedokončia ju.

A iba ľudia so správnym sebavedomím poznajú svoje silné a slabé stránky, neboja sa kritiky, neboja sa komunikácie, s dôverou sa ujmú úlohy, ktorú dokážu, dotiahnu ju do konca a získajú rešpekt ostatných.

Skutočná sebaúcta pomáha človeku zachovať si dôstojnosť a žiť v harmónii so všetkými a so sebou samým.

Test "Moja sebaúcta."

Dnes sa učíme hodnotiť sami seba. Poďme si prejsť testom a zistíme, aké sebavedomie má každý z vás. Každý má na stole papier. Nakreslite naň 8 kruhov v jednom rade. Je lepšie umiestniť list široký. Rýchlo napíšte písmeno „I“ do ľubovoľného kruhu. A teraz môžete zistiť, aké je vaše sebavedomie. Čím bližšie k ľavému okraju, tým nižšie je vaše sebavedomie. Čím bližšie k pravému okraju, tým vyššie je vaše sebavedomie. Tí, ktorí umiestnia písmeno „I“ do stredu, majú správnu sebaúctu.

Výsledok, ktorý získate, nemusí byť zdieľaný so všetkými. Tento výsledok by vám mal dať podnet na ďalšie sebapozorovanie. Veď len tým, že spoznáme svoje slabosti, ich môžeme napraviť a stať sa silnejšími. To určuje, aký úspešný bude váš život.

Otázky pre študentov

Ako rozumiete slovám „sebapozorovanie“, „sebaskúmanie“?

Ako dlho môže sebapoznanie trvať?

Študent odpovedá

A teraz s vami vykonáme autotest, ktorý ukáže, či sa poznáte? Akú máte napríklad pamäť? (pozvite na tabuľu žiaka, ktorý si je istý, že má zlú pamäť). Pri tabuli a na zemi rýchlo robíme náčrty, ktoré zodpovedajú slovám: Slnko, kvet, auto, strom, cesta, ruka. Opakujeme a pozeráme sa na obrázky slova (študent na tabuli sa s úlohou vyrovná, čo znamená, že správne neposúdil kvalitu svojej pamäte).

Cvičenie „Vytváranie autoportrétov“.

A teraz vás pozývam do fotoateliéru, najskôr vám navrhujem, aby ste diskutovali a odpovedali na otázku „Aký druh človeka možno nazvať jedinečným?

Vzorové odpovede študentov:

Je to bystrý, talentovaný, výnimočný človek

Človek, ktorý je iný ako ostatní

Nezvyčajný človek, zvláštny, výstredný

Toto je obyčajný človek, každý človek je iný ako iný

Psychologička Každý človek je jedinečný, nenapodobiteľný. Slovo „jedinečný“ znamená „jeden a jediný“. Chcem, aby sa každý z vás zamyslel nad svojou jedinečnosťou. Aby ste to urobili, navrhujem vám vytvoriť autoportrét, do ktorého zahrniete všetko, čo je vám drahé a čo vás baví. Na prácu máte 5 minút. K dispozícii máte hárok papiera, výstrižky z časopisov, rôzne obrázky, lepidlo, fixky a ceruzky. Môže to byť abstraktná kompozícia alebo obraz vzhľadu.

Vytvorili ste jedinečné autoportréty. Na zadnú stranu papiera napíšte niekoľko viet začínajúcich slovom „ja“. Popíšte svoju postavu, vzhľad, záľuby, vnútorný svet, čo si vážite, čo chcete na sebe zlepšiť (3-5 minút na prácu). Kto sa chce predstaviť celej skupine? (prečítaných niekoľko diel)

Záver

Naša akcia sa skončila, som všetkým veľmi vďačný za aktívnu účasť. Áno. Je potrebné poznať sám seba! Ak totiž človek pozná svoje silné a slabé stránky, môže rozvíjať svoje nadanie a korigovať svoje nedostatky. Bude pre neho jednoduchšie komunikovať s ľuďmi okolo neho, pretože po definovaní svojej individuality bude môcť vidieť individualitu inej osoby. Bude sa cítiť úspešný a šťastný.

Zhrňme si naše stretnutie:

Zaujala vás téma sebapoznania? Ako vám môže v živote pomôcť skutočná sebaúcta? Čo nové ste sa dnes o sebe dozvedeli?Pomohlo vám naše stretnutie nájsť odpovede na otázky kto som, aký som, dozvedeli ste sa o sebe niečo nové? Pomocou akých techník prebiehalo sebapoznanie?


V súčasnosti je jedným z kľúčových problémov, ktorým naša krajina čelí a ktoré si vyžadujú riešenia, zabezpečenie bezpečnosti. Bezpečnosť každého z nás...

Podľa zákona „O bezpečnosti“ (03/05/92) sa bezpečnosť chápe ako „stav ochrany životne dôležitých záujmov jednotlivca, spoločnosti a štátu pred vnútornými a vonkajšími hrozbami“.

Dnes sa na všetkých úrovniach spoločnosti a štátu formuje chápanie dôležitosti tohto problému, keďže zabezpečenie bezpečnosti obyvateľstva je jedným z hlavných prvkov vysokej životnej úrovne. Kultúra sa neprenáša geneticky od rodičov, ale človek ju získava počas celého života. Kultúra bezpečnosti je určitá úroveň rozvoja tvorivých síl a schopností človeka predchádzať rizikám, predchádzať a znižovať škody spôsobené škodlivými a nebezpečnými faktormi života jemu osobne, ako aj škodám iným ľuďom a spoločnosti ako celku.

Reakcia človeka na nebezpečenstvo sa vďaka jeho mysli líši od inštinktívneho konania zvierat tým, že predvída vývoj udalostí a následne hodnotí svoje činy. To mu umožňuje nájsť potrebné bezpečnostné opatrenia a zvoliť najefektívnejšiu možnosť alebo kombináciu týchto opatrení.

Bezpečná životná činnosť je životná činnosť podľa zákonov bezpečnosti: prevencia, minimalizácia, prekonávanie, odstraňovanie následkov škodlivých a nebezpečných faktorov.

Osoba s kultúrou bezpečnosti života to demonštruje:

  • v bezpečnom postoji k sebe;
  • v bezpečnej interakcii v rámci spoločnosti bez toho, aby sa stali subjektom alebo objektom nebezpečenstva pre ostatných;
  • v bezpečnej interakcii s prostredím.

Psychická stabilita

Ľudia sa veľmi často ocitnú psychicky nepripravení konať v extrémnych situáciách. Psychická stabilita v nebezpečných situáciách je však rozhodujúcim faktorom pre prežitie.

Vo chvíli ohrozenia na ľudí pôsobia psychotraumatické okolnosti – komplex supersilných podnetov, ktoré narúšajú normálnu duševnú činnosť. Podľa vedcov existuje priamy vzťah medzi stresom a výkonom, schopnosťou vysporiadať sa s nebezpečenstvom.

Je však skutočne možné pripraviť človeka na primerané správanie v prípade nepredvídaných situácií spojených s ohrozením života, rozvíjať odolnosť voči stresu, psychologické vlastnosti, ktoré umožňujú kompetentne posúdiť situáciu, robiť rýchle a správne rozhodnutia, nestratiť? vyrovnanosť v nebezpečných situáciách a ovládanie vlastných emócií?

Naozaj. A na riešení týchto problémov pracujú rôzne vedy. Napríklad psychológia, viktimológia. Viktimológia predstavuje doktrínu obete trestného činu, ktorej hlavným predmetom je viktimizácia správania. Správanie obete je chápané ako správanie, ktoré zaraďuje človeka do jednej alebo viacerých rizikových skupín súčasne.

Podľa štatistík 70 % až 90 % všetkých trestných činov vyprovokuje samotná obeť.

Rád by som vám povedal niekoľko komplexov, ktoré môžu byť charakteristické pre viktimizovaného človeka.

Komplex Červenej čiapočky

Pri určitých úkonoch obeť nepredvída možné nebezpečenstvo a neočakáva, že sa vyskytnú zodpovedajúce následky, hoci za daných okolností a pri vynaložení náležitej starostlivosti ich mala predvídať. To znamená, že ide o formu „duševnej nedbanlivosti“.

Ikarský komplex

Bežnejšia verzia komplexu Červenej čiapočky.

Pri vykonávaní určitých akcií obeť predvída možné nebezpečenstvo, predpokladá možnosť výskytu nežiaducich udalostí, ale ľahkomyseľne očakáva, že všetko bude fungovať. Tiež druh „duševnej nedbanlivosti“.

Goliášsky komplex

GOLIÁT, v Starom zákone filištínsky obr z mesta Gat, zabitý Dávidom počas vojny medzi Filištíncami a Izraelitmi. Goliáša a Dávida vybrali ich spoluobčania na súboj jedného, ​​ktorý mal rozhodnúť o výsledku bitky: víťaz v súboji získal víťazstvo na svoju stranu. Podľa biblického opisu bol Goliáš vysoký šesť lakťov a rozpätie (t.j. asi 3 m). David, muž obyčajnej postavy, ktorý nemal na sebe ťažké brnenie, použil v súboji iba prak. Kameň, ktorý pustil, zasiahol Goliáša do čela, rozpolil mu lebku a zabil ho.

Pri vykonávaní určitých činností obeť predvída možné nebezpečenstvo, predpokladá možnosť výskytu nežiaducich udalostí, ale bez dostatočných dôvodov očakáva, že sa so situáciou vyrovná; Správanie obete je charakterizované nadmerným sebavedomím, drzosťou a preceňovaním vlastných síl. Toto je „duševná arogancia“.

Komplex Ivana Susanina

Pri vykonávaní určitých akcií je obeť presvedčená o výskyte nepriaznivých následkov pre seba a dokonca robí všetko pre to, aby sa vyskytli, ale zaobchádza s nimi ľahostajne. Ivan Susanin teda v žiadnom prípade nebol samovraždou, hoci urobil všetko pre to, aby pre seba dosiahol taký smutný výsledok.

A nakoniec posledný komplex.

De Gaullov komplex

Obeť koná inteligentne, kontroluje svoje plány, pričom zohľadňuje možné negatívne dôsledky. Triezvo posudzuje meniacu sa situáciu, rýchlo a adekvátne reaguje na zmeny. Kalkulácia prevláda nad emóciami, existuje schopnosť v prípade potreby niečo obetovať, aby sa zachovalo to hlavné. Nevinné správanie.

Samozrejme, neexistuje žiadne matematicky presné meranie úrovní viktimizácie, ale možno ich zhruba definovať takto:

  • komplexy Červenej čiapočky a Ivana Susanina – miera viktimizácie je veľmi vysoká; Icarus komplex – od vysokých po veľmi vysoké;
  • Goliášsky komplex – od vyvýšeného po vysoký;
  • a de Gaullov komplex – miera viktimizácie je normálna.

Prepadnutý človek vníma svet okolo seba ako nepriateľský, plný nepredvídateľných a nekontrolovateľných nebezpečenstiev, sám seba vníma ako skutočnú a potenciálnu obeť týchto nebezpečenstiev, ktoré neustále spôsobujú škody, ohrozujú život a v konečnom dôsledku vedú k nevyhnutnej smrti. Taký človek si je istý, že v živote málo závisí od samotného človeka. Prenasledovaná osoba sa dopúšťa neuvážených činov, robí chyby alebo sa dopúšťa provokatívnych činov, ktoré v skutočnosti vedú k nehodám, chorobám a zraneniam. Svetonázor viktimizovaného človeka možno konvenčne vyjadriť výrokom „Čo sa stane, tomu sa nedá vyhnúť“.

Prejavy viktimizácie sa bežne delia na niekoľko typov:

1. Viktimizácia predmetov:

  • sušené kvety na parapete, preplnená poštová schránka vo vchode - znaky, že majitelia nie sú dlho doma;
  • otvorené okno na prvom alebo poslednom poschodí;
  • elegantné, na rozdiel od iných, vstupné dvere pri vchode;
  • hojnosť drahých šperkov (človek sa večer vracia domov sám).

2. Viktimizácia gest a správania:

  • pocit vášho vrecka v deň výplaty naznačuje, kde sú peniaze;
  • starostlivo skrývať niečo pri rozhliadaní sa;
  • náhle pohyby, keď sú v okolí teroristi;
  • otázky prvej osobe, ktorú stretnete v cudzom meste;
  • zobrazenie veľkého množstva peňazí pri platbe za nákup;
  • súhlasiť ísť niekam s cudzincom.

– Pomenujte prejavy viktimizácie, ktoré poznáte.

(Odpovede študentov.)

Bezpečná osoba vie o existencii rôznych zdrojov nebezpečenstva, ale je presvedčená, že vo svete existujú príležitosti na prevenciu a prekonanie nebezpečných situácií; považuje sa za aktívny subjekt, ktorý je schopný predchádzať mnohým nebezpečným situáciám alebo ich prekonávať bez ujmy sebe a svojmu okoliu. Bezpečná osoba je presvedčená, že spolu s vonkajšími predpokladmi bezpečnosti existuje aj vnútorná pripravenosť vyhnúť sa nebezpečenstvu cieľavedomou činnosťou zohľadňujúcou zákony bezpečného správania.

Stať sa bezpečnou osobou je možné len s primeraným tréningom bezpečného správania. Školenie založené len na obmedzenom súbore pravidiel, väčšinou zákazového charakteru (nepúšťať ľudí do bytu, neodpovedať na otázky, nenastupovať do auta a pod.), neposkytuje možnosť učiť sa bohatý arzenál bezpečnostného vybavenia. Inými slovami, iba osoba vyškolená v konštruktívnych metódach bezpečného správania môže byť schopná zaistiť svoju osobnú bezpečnosť.

Test „Moja obozretnosť“

Rozvážni ľudia milujú pohodlie. Predtým, ako niečo urobia, „sedemkrát zmerajú“. Iní sa rútia životom závratnou rýchlosťou: je im to jedno! Sú schopní riskovať všetko, aj keď úspech podniku nie je zaručený. Do ktorej skupiny patríte? Ak to chcete zistiť, odpovedzte na otázky jednoduchého testu. Dajte si jeden bod za každú kladnú odpoveď na otázky 2 a 10 a jeden bod za každú negatívnu odpoveď na otázky 1, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 12.

  1. Strácate nervy pri najmenšej provokácii?
  2. Bojíte sa, že nahneváte človeka, ktorý je zjavne fyzicky silnejší ako vy?
  3. Začínate robiť škandály, aby vám ľudia venovali pozornosť?
  4. Radi jazdíte vysokou rýchlosťou, aj keď to znamená riskovať svoj život?
  5. Beriete lieky, keď ste chorý?
  6. Urobíte všetko, aby ste dosiahli to, čo naozaj chcete?
  7. Máte radi veľkých psov?
  8. Radi sedíte celé hodiny na slnku?
  9. Si si istý, že sa raz staneš celebritou?
  10. Viete, ako sa včas zastaviť, ak máte pocit, že začínate prehrávať?
  11. Zvyknete veľa jesť, aj keď nie ste hladní?
  12. Chcete vedieť vopred, čo dostanete?

Teraz si to spočítajme.

Viac ako 8 bodov Ste múdrosťou sama. Ste rozvážni, vaše potreby sú mierne. Nečakáte sklamanie. Ale možno by sme mohli byť trochu dynamickejší. To uľahčí komunikáciu s ľuďmi a trochu zjednoduší život...

Od 4 do 8 bodov . Zlatá stredná cesta. Máte úžasný zmysel pre proporcie. Presne poznáte svoje schopnosti a nesnažíte sa chytiť koláč na oblohe. Hoci máte aj trochu extravagancie, ktorá dáva ľuďom také čaro!

Menej ako 4 body Dá sa povedať jedna vec: ste absolútne bezohľadní. Všetkého ti nikdy nie je dosť. Kvôli tejto zjavnej nespokojnosti sa často cítite nešťastní. Naša rada: naučte sa tešiť z príjemných maličkostí, ktorých je v živote dosť. To vám pomôže stať sa pokojnejšími a rozumnejšími.

Známy psychologické mechanizmy ľudského správania, ktoré prispievajú k väčšej bezpečnosti.

Aby ste prežili, musíte byť vždy psychicky pripravený.Takýto človek je v najlepších podmienkach a s najväčšou pravdepodobnosťou sa mu nič zlé nestane.

V prípade núdze je dôležité, aby ste boli schopní:

  • robiť rýchle rozhodnutia;
  • vedieť improvizovať;
  • neustále a neustále sa monitorovať;
  • byť schopný rozpoznať nebezpečenstvo;
  • vedieť rozpoznať ľudí;
  • byť nezávislý a sebestačný;
  • byť pevný a rozhodný, keď je to potrebné, ale byť schopný poslúchnuť, ak je to potrebné;
  • určiť a poznať svoje schopnosti a nestratiť odvahu;
  • v každej situácii sa snažte nájsť cestu von.

Nikdy sa nevzdávaj! Vklady v hre sú príliš vysoké na to, aby ste sa vzdali bez vyskúšania všetkých možných prostriedkov. Myslieť si! Kým nikto a nič neohrozuje váš vzácny život, premýšľajte. Pretože potom nebude čas na premýšľanie a bude neskoro. Pretože mentálne simulovať možné extrémne situácie. Trénujte svoju obraznú pamäť. Urobte to tak, že v ťažkých chvíľach bude vaše správanie automatické.

Psychické problémy v kritických situáciách

Apatia

V prípade neočakávanej katastrofy, keď sa smrť zdá byť nevyhnutná, je jediným absolútnym nebezpečenstvom, že môžete upadnúť do stavu apatie – ako králika, ktorého prehltne hroznýš. História veľkých nehôd je plná príkladov, keď ľudia zomreli len preto, že príliš rýchlo stratili nádej a neurobili nič, aby sa zachránili. Záchrana spočíva v tom, že ste vopred pripravený vnímať kritickú situáciu ako svoju dlho očakávanú šancu stať sa hrdinom. Mali by ste sa cítiť povznesene. Správajte sa tak, aby ste sa neskôr nehanbili spomenúť si.

Izolácia

Nedostatok informácií deprimuje psychiku. Samotka je pre väzňa najsilnejším trestom. Ale situácia nie je pre intelektuála vôbec beznádejná. Využite pokoj na to, aby ste si usporiadali svoje vedomosti, nápady a sebaorganizáciu. Cvičiť jógu. Ak je jedla dostatok, trénujte svaly.

Zaobstarajte si domáce zvieratko, napríklad pavúka. Sledujte ho, trénujte, experimentujte. Objavíte niečo užitočné pre seba. Začnite vedome premýšľať nahlas. Raz to začne samo, ale predbehnete udalosti, aby ste predišli duševným poruchám. Neschopnosť písať je dobrým dôvodom na seriózny tréning pamäti. Potenciál pamäti je obrovský. V hlave dokonale udržíte nejednu veľkú teóriu.

Nesmiernosť práce

Intelektuáli neznášajú dobre monotónnu fyzickú prácu. Predpokladajme, že musíte prejsť veľkú vzdialenosť alebo prevrátiť obrovské množstvo zeme lopatou. Je to veľmi nudná činnosť, ale umožňuje vám myslieť na niekoho iného. Zamestnajte svoju myseľ usporiadaním svojich minulých dojmov: zapamätajte si príjemné epizódy, filmy, knihy. Analyzujte svoj život. Táto zábava bude trvať dlho.

Stále môžete snívať o tom, aké dobré bude raz všetko. Hľadajte výhody v súčasnej situácii. Môže spočívať napríklad vo svalovom tréningu, v rozvoji určitých duševných vlastností.

Depresia

Depresia vzniká v dôsledku veľkého zlyhania alebo veľkej straty. Depresia môže byť spôsobená kombináciou menších problémov, nedostatku úspechu - keď je „všetko zlé“. V tomto stave sa môže vytvoriť samovražedná nálada, teda obsedantná myšlienka na samovraždu. Stanovte si pravidlo: vždy, ak je to možné, odložte rozhodnutia. Ráno a večer sú múdrejšie. Objavia sa nové nápady, zmenia sa okolnosti, prídu dobré rady. Majte na pamäti: každá ťažká strata je emocionálne prežívaná iba prvé tri dni. Potom si človek zvykne na všetko. Získajte silu na tri dni. Ak nechcete žiť, vykonajte audit tých radostí, ktoré máte stále k dispozícii. Môže ich byť dosť na ospravedlnenie vašej existencie. Ak máte nepriateľov, myslite na to, akí šťastní budú na vašom priemernom konci. Ak ste sa celý život neodvážili urobiť nejaké rozhodné opatrenie, urobte to „nakoniec“. To vám môže vrátiť vašu vôľu.

Drogy

Drogy rozhodne neskúšajte. Z jedného razu vám možno neuškodí na zdraví, no navždy prelomíte bariéru v sebe a druhýkrát podľahnete pokušeniu oveľa ľahšie. Vo všeobecnosti platí, že najlepší spôsob, ako sa chrániť pred nebezpečnými pokušeniami, je neskúšať to. Osobná skúsenosť je nezmyselný výdobytok v porovnaní s rizikom rozpadu osobnosti a zničenia zdravia. Spravodlivosť dnes nie je v móde. Ale ak ste silný človek alebo ním chcete byť, prečo potrebujete módu slabých, priemerných ľudí?
Navyše, silné vôľové vlastnosti vám výrazne pridávajú hodnotu pri obchodovaní alebo pri uchádzaní sa o prácu v renomovanej spoločnosti.

Panika

Útek nastane, keď sa cesta k spáse zdá dostupná, ale vzácna. Neexistuje žiadny spôsob, ako uniknúť - nie je žiadna panika. Existuje cesta, ale zdá sa, že vlak odchádza - a potom začína tlačenica. Ľudia v panike zabúdajú na morálku: môžu prejsť deti aj starých ľudí. Panika nevypína vašu schopnosť myslieť. Nájdite pádny argument a máte šancu zastaviť dav.

Nádej

V ťažkostiach vám nádej v to najlepšie pomôže vydržať. Vojak sníva o prepustení, Robinson o plachte na obzore. Majte záložné sny pre prípad, že by váš hlavný zlyhal. Nevsádzajte všetko na jednu kartu: pohybujte sa niekoľkými smermi (ale dávajte pozor, aby ste sa nerozhádzali). Sledujte filmy s dobrým koncom. Verte, že z každej nepríjemnej situácie v zásade existuje východisko. Jediným problémom je, či ste dosť múdri, aby ste to našli.

- Ďakujem chlapci! Rád by som našu dnešnú akciu ukončil týmito úžasnými slovami:

  • "Tam, kde sú všetky ostatné podmienky rovnaké, zvíťazia odvážnejší." (Plutarchos, starogrécky filozof)
  • "Sme zodpovední nielen za to, čo robíme, ale aj za to, čo nerobíme" (J. Moliere)
  • "Tí, ktorí vedia plávať, sú podporovaní vodou, ale tí, ktorí vedia žiť, sú podporovaní samotným životom." (Ľudová múdrosť)

– Buďte odvážni, zodpovední a, samozrejme, nezabúdajte na svoju bezpečnosť.

Literatúra:

  1. Malkina-Pykh. Psychológia správania obetí. – EKSMO, 2009.
  2. Frank L.V. Viktimológia a viktimizácia. – Dušanbe, 1997.
  3. http://www.gm-legal.com
  4. http://www.ex-jure.ru.
Načítava...