ecosmak.ru

Vzdelávací projekt o okolitom svete. Vzdelávací projekt o okolitom svete Projekty o okolitom svete 2

PROJEKT"Slnko"

Vek účastníkov : 2. ročník / 8-9 r

Ciele :

1. Rozšíriť vedomosti žiakov o Slnku a rotácii Zeme

Slnko a jeho os, o výhodách a jeho škodlivých účinkoch na človeka.

2. Dokážte, že bez Slnka by človek nedosiahol ani to najmenšie

zlomok toho, čo teraz dokáže.

3. Podporovať získavanie komunikačných zručností.

Metodické úlohy:

    Predstavte pojem „problém“, naučte sa identifikovať problém, navrhnúť jeho riešenie a preskúmať.

    Naučte sa vybrať materiál potrebný na danú tému.

    Naučte sa vyjadriť svoj názor, analyzovať, vidieť to hlavné, zovšeobecňovať.

    Rozvíjať pozornosť študentov.

    Poskytnúť čo najväčšiemu počtu žiakov možnosť rozvíjať svoje tvorivé schopnosti.

Názov kreatívy : « Hviezda zvaná Slnko"

Zásadná otázka: Prečo je slnečný lúč zdrojom života na Zemi?

Problematické otázky výchovnej témy :

    Prečo je cez deň svetlo a v noci tma?

    V ktorú dennú dobu je na Zemi najteplejšie?

    Ako slnečné svetlo ovplyvňuje povahu Zeme?

Témy študentského výskumu (špeciálne otázky):

    čo je to slnko?

    Ako slnečná aktivita ovplyvňuje človeka?

    Vplyv slnečnej aktivity na neživú prírodu.

Trávenie času: 4 akademické hodiny.

Plán činnosti projektu.

ja etapa – prípravná:

Študentom sa kladie niekoľko problematických otázok:

1. Zistite, prečo je deň a noc.

2. Zistite, prečo Slnko nie je v noci na oblohe.

3. Zistite, čo je to Slnko.

Pri práci na otázkach deti predkladajú hypotézu:

Cez deň je svetlo a v noci je tma, pretože Slnko zapadá za druhú stranu Zeme.

II etapa - hlavná:

Priebeh štúdie:

Trieda je rozdelená do troch skupín:

Prvá skupina zisťuje, čo o zmene dňa a noci vedia rovesníci, rodičia, známi.

Druhá skupina hľadá informácie o Slnku v encyklopédiách,

referenčné knihy a internet.

Tretia skupina robí experiment s gumenou loptou a lampou.

III fáza – finále:

Prvá skupinová správa.

Na otázku, prečo dochádza k zmene dňa a noci, odpovedali 3 dievčatá, 4 chlapci a 5 dospelých. Dozvedeli sme sa, že Slnko nezapadá na druhej strane Zeme a Zem sa otáča okolo svojej osi. V dôsledku tohto striedania dochádza k zmene dňa a noci.

Správa druhej skupiny.

Po preštudovaní článkov z rôznych zdrojov a internetu sme sa dozvedeli, že Slnko je horúce sférické nebeské teleso - hviezda. Toto je najbližšia hviezda k Zemi. Teplota Slnka na povrchu je asi +6000 stupňov C. Zem sa pohybuje okolo Slnka. Slnko vždy osvetľuje Zem. Keď Slnko osvetľuje jednu polovicu Zeme, druhá je vo vlastnom tieni. Je tam noc.

Správa tretej skupiny.

Po vykonaní experimentu s loptou a lampou sme sa presvedčili, že nepriehľadnú guľu nemožno osvetliť zo všetkých strán svetelným zdrojom. Naša Zem je guľa, je osvetlená Slnkom. Zem sa otáča okolo svojej osi ako guľa. Videli sme, že jedna polovica je osvetlená a druhá je zatienená. Ako sa loptička otáča, pruh svetla sa postupne pohybuje a s ním aj ten zatienený. Takto dochádza k zmene dňa a noci.

Záver:

Zem sa otáča okolo svojej osi.

Na polovici Zeme privrátenej k Slnku je deň. Druhá polovica je v jej vlastnom tieni. Je tam noc.

Výstup projektu:

1. Diskusia za okrúhlym stolom o výsledkoch vykonanej práce.

2. Spracovanie a návrh projektu.

3. Prezentácia projektu „Prečo je cez deň svetlo a v noci tma?“

4. Vytvorenie brožúry „Ako slnečné svetlo ovplyvňuje život na Zemi?“

Zdroje:

Skúmam svet. Detská encyklopédia. M., 1995.

Všetko o všetkom - encyklopédia. M., 1998-2000.

Skvelá encyklopédia. Cyrila a Metoda. (disk)

Analýza výsledku.

Projekt bol realizovaný počas štúdia témy 2. ročníka „Vesmír“ a pokrýval 2 týždne (4 hodiny) vyučovacieho času. Práca na projekte umožnila vytvoriť podmienky pre rozvoj špeciálnych (prírodovedných) a všeobecných vzdelávacích zručností medzi jeho účastníkmi. Žiaci si z veľkého toku informácií vybrali požadovanú informáciu. Laboratórny experiment sme naplánovali a zrealizovali, pričom sme vyriešili všetky ťažkosti, ktoré sa počas práce vyskytli. Výsledky experimentu boli pochopené a analyzované.

Praktický význam projektu je v tom, aby deti pochopili význam slnečného svetla pre život na Zemi.

Tento projekt umožňuje študentom rozvíjať tvorivé myslenie, schopnosť získavať poznatky z rôznych zdrojov, analyzovať fakty, zovšeobecňovať a vyjadrovať vlastné úsudky. Po ukončení projektu sa študenti stávajú odborníkmi v tejto oblasti a vedia poradiť o význame slnečného svetla pre život na Zemi.

Mestská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia - stredná škola č. 34 pomenovaná po. Hrdina Sovietskeho zväzu N.D. Zacharova

Projekt životného prostredia

"profesie"

Žiak 2. stupňa

Shklyaeva Danila


Cieľ projektu:- rozvoj kognitívnej činnosti a obzorov; - prebudenie záujmu o profesionálnu činnosť človeka; - formovanie morálnych hodnôt.

Ciele projektu:

  • zoznámiť sa s rôznymi profesiami a ich charakteristikami;
  • poskytnúť poznatky o kvalitách, ktoré musí mať človek, ktorý chce získať konkrétne povolanie.

Existuje toľko profesií a všetky sú dobré: Každý si môže nájsť niečo pre dušu.

Cukrár pripravuje koláče a muffiny,

Vodič privezie náklad autom.


Odvážny hasič oheň uhasí,

Umelec tancuje na pódiu na akordeón.


Rybár chytí zubáča a tresku,

Klauni v cirkuse rozptýlia melanchóliu.


A predajcovia nám to predávajú.

V dielni budú krajčíri šiť odevy,


Každý podnik je hodnotný svojím vlastným spôsobom,

A vždy sa to bude hodiť!


Rozumieš teraz

Čím sa chceš stať ďalej?

Kde pracovať, s kým pracovať,

Koho mám ísť študovať?

Áno, otázky sú zložité

Ale existuje riešenie, chlapci!

Treba skúšať, snívať,

Prejdite do rôznych kruhov,

Aby ste pochopili, kým chcete byť!



Byť užitočný pre spoločnosť je hlavným cieľom každého človeka. A na to musíte pracovať. Výber povolania je ťažká a dôležitá etapa života. Táto voľba však určuje, či môžete vo svojom podnikaní uspieť. Musíte milovať svoju profesiu a potom práca nebude ťažká.

Všetky povolania sú potrebné, všetky povolania sú dôležité!

Projekt

Žiaci 2. stupňa na tému:

„Breza je symbolom mojej vlasti“

Dokončené:

žiaci 2. stupňa,

rodičia,

dobrovoľných pomocníkov

Projektový manažér:

učiteľ najvyššej kvalifikačnej kategórie

Khripková Tatyana Aleksandrovna

Relevantnosť témy

Je známe, že brezy rastú v mnohých krajinách sveta, ale v žiadnej z nich nie sú tieto štíhle stromy s bielymi kmeňmi ošetrené takou vrúcnosťou a láskou ako v Rusku. Stalo sa to znova

od pradávna. Breza je drahá duši ruského človeka,

Píšu sa o nej básne, piesne, rozprávky, hádanky. Opýtajte sa ktoréhokoľvek Rusa, existuje v Rusku strom, ktorému by básnici venovali toľko básní a ľudí - piesní? Ktorý strom možno bezpečne nazvať symbolom Ruska? Sme si istí, že odpoveď bude takmer jednomyseľná - breza! Pre ruského človeka nie je strom drahší a drahší. A pravdepodobne nielen preto, že u nás rastie všade, od Arktídy až po južné hranice. Možno preto, že v nás vyvoláva pocity v súlade s veľkorysou a ústretovou ruskou dušou?


Cieľ: ukazujú, že breza je považovaná za symbol a pýchu ruského ľudu, že to je zosobnením našej vlasti, tej brezy a Ruska - tieto dva pojmy sú neoddeliteľné.

Ciele výskumu:

1. Prostredníctvom vedeckých informácií zistite pôvod a význam slova „breza“; určiť klasifikáciu druhov brezy; odhaliť jeho „tajomstvá a tajomstvá“; odhaliť, čo to človeku dáva.

2. Pomocou pátracích prác ukážte, ako sa nekonečne vďačný človek správa k breze a povzbuďte študentov, ktorí sa starajú o prírodu, aby si pamätali, že breza je symbolom a pýchou ruského ľudu.

Výskumná hypotéza:

Etapy práce na projekte

    Výber témy Zhromažďovanie, systematizácia a uchovávanie informácií Výber projektu Realizácia projektu Prezentácia (ochrana projektov)
1.Výber témy

Pred výletom do lesa sme sa s chalanmi porozprávali.

Konverzácia „Čo vieme najmä o stromoch a breze?“

Cieľ: Zistite, čo deti vedia o stromoch a najmä o breze. Prehĺbiť záujem o brezu, viesť k myšlienke, že breza chce byť priateľom s ľuďmi.

1. Čím sa líšia stromy od ostatných rastlín? 2. Aké stromy poznáš? 3. Sú stromy živé? Prečo si to myslíš? 4. Rastie v blízkosti školy veľa stromov? Ako sa volajú? 5. Rastie v blízkosti vášho domu veľa stromov? Ako sa volajú? 6. Kto sadí stromy? Prečo? 7. Ako sa volá les, v ktorom rastú len brezy? 8. Kde sú stromy lepšie – v lese alebo v meste? 9. Ako môžete určiť vek brezy? 10. Pomohli ti niekedy stromy? čo ty? Uveďte príklady. 11. Predstavme si, že stromy zmizli. Čo sa stane na Zemi? Prečo môžu stromy zmiznúť? Všade nás obklopuje obraz brezy. Brezy rastú v našom lese, na uliciach obce. Baksheevo, neďaleko našej školy, sa píšu básne o brezách. Ľuďom, ktorí sa presťahovali do iných krajín, chýbajú brezy. A prečo? Prečo je breza dôležitá pre človeka? Prečo zaberá také dôležité miesto v našom živote? Ako pomáha breza človeku? Naozaj by sme chceli nájsť odpoveď na všetky tieto otázky a dokázať, že breza je jednou z najlepších rastlín na svete. Rozhodli sme sa vypracovať projekt "Breza je symbolom mojej vlasti."

2.Zber, systematizácia a uchovávanie informácií

Sme rozdelení do sektorov:

Umelci


Spisovatelia geografov

Technológovia Umelci: Spisovatelia: Geografi: Stavební technológovia: Olga Mozhaeva, Anastasia Bugaenko a rodičia študentov
Na napísanie správy boli využité možnosti textového editora WORD. Výsledný materiál je prezentovaný aj vo forme prezentácie vyhotovenej v editore Power Point. Ilustračný materiál k prezentácii bol zozbieraný na internete a skenovaním nakreslených ilustrácií.
3.Výber projektu.
Rozhodli sme sa splniť výskumný projekt.

otázky, na ktoré by sme radi odpovedali v našom

výskum:

Prečo je breza symbolom Ruska?

Aké druhy brezy existujú na svete?


Význam brezy v kultúrnom dedičstve človeka.

4. Realizácia projektu. Pozri maticu projektuPozrite si tabuľku „Interakcia medzi učiteľom a študentom“

Project Matrix

Názov projektu

Interakcia medzi učiteľom a žiakom

Úlohy a pozície študentov a dobrovoľníkov


5. Hlavná časť projektu:

Prehľad skupín kreatív

Geografi poskytli materiál o rôznych druhoch brezy:

Breza je najbežnejším druhom stromu na severnej pologuli. Na celej severnej pologuli je v rode asi 120 druhov, z toho 40 druhov v Rusku. Brezy dorastajú do výšky 30 - 45 m. Existujú aj trpasličí brezy. Brezová kôra býva hladká, pokrytá vrstvou korkového tkaniva, brezovou kôrou, odlupujúcou sa v tenkých platniach, najčastejšie bielej, žltkastej alebo ružovkastej, u niektorých druhov sivej, hnedej až čiernej. Maximálny vek väčšiny brezy nepresahuje 100-120 rokov, pre žlté brezy - 150 rokov, niektoré stromy dosahujú vek 300 rokov. Väčšina briez je mrazuvzdorná, s výnimkou himalájsko-čínskych, niektorých japonských a amerických čiernych, ktoré sú náročnejšie na teplo.

Buď rez je bradavičnatý alebo ovisnutý.
Strom až 20 m vysoký, s prelamovanou, nepravidelnou korunou a hladkou, bielou, odlupujúcou sa kôrou. U dospelých stromov je spodná časť kmeňa pokrytá silnou načernalou kôrou s hlbokými trhlinami. To ju odlišuje od väčšiny bielych brezov. Konáre sú väčšinou ovisnuté, mladé výhonky sú bradavičnaté. Distribuované po celej európskej časti Ruska a za Uralom k rieke Ob.

Buď Karelský strih.
Strom so šiestimi rastovými formami - od plazivého po vzpriamený. Chránené v prírodných rezerváciách. Vyskytuje sa v dosahu hlavných druhov z Bieloruska a na sever od neho. V arboréte dosahujú stromy výšku od 4 m do 18 m.
Papierová breza.
Ra Vyskytuje sa vo východnej a strednej Severnej Amerike, vo všetkých typoch lesov, močiarov a riečnych údolí. Mohutný strom až 30 m vysoký, so širokou hustou korunou. Kôra kmeňa je žiarivo biela, u mladých stromčekov ružovkastá a ľahko sa odlupuje v listovitých, priečnych pruhoch. „Papier“ dostal svoje meno podľa belosti kôry.
Čerešňová breza.
Veľmi dekoratívny severoamerický druh. Rastie v horách zmiešané s inými listnatými stromami. Strom vysoký až 25 m, v mladosti má pyramídovú korunu. Dospelé rastliny sú zaoblené, s visiacimi vetvami. Kôra kmeňa je tmavá, čerešňovo-červená (odtiaľ názov „čerešňa“).

Daurian alebo čierna breza.
Ra rozšírené po celom Ďalekom východe, Mongolsku, severnej Číne, Japonsku a Kórei. Považuje sa za ukazovateľ vhodnosti pôdy pre poľnohospodárstvo. Chránené v prírodných rezerváciách. Strom až 25 m vysoký so široko rozložitou, prelamovanou korunou. Od ostatných druhov ho ľahko rozoznáte podľa pôvodnej kôry: u mladých stromov je ružovkastý až jemne červenkastý, u starých tmavosivý, niekedy až čiernohnedý, po dĺžke praskajúci.

Nadýchaná breza
Ra stet v Európe, západnej Sibíri, Kazachstane. Chránené v prírodných rezerváciách.
Rastie vo vlhkých lesoch, na okrajoch močiarov a na brehoch jazier. Strom až 15 m vysoký, s čisto bielym kmeňom, ktorý na základni nevytvára tmavú kôru; so široko rozvetvenou, vajcovitou korunou tvorenou nahor smerujúcimi vetvami. Kôra mladých konárov je hladká, červenohnedá, neskôr čisto biela.

Breza rebrovaná alebo breza z ďalekého východu.
Jednou z charakteristických čŕt tohto druhu je jeho tolerancia odtieňov. Mladé rastliny sa môžu rozvíjať iba v tieni. V kultúre veľmi zriedkavé.
Huňatý kmeň pokrytý lesklou svetložltou kôrou a zvláštny tvar koruny mu dodávajú originálny vzhľad počas celého roka. Obyvateľ územia Chabarovsk a Primorsky, severovýchodnej Číny a Severnej Kórey.
B vlnený erez.
Predstaviteľ horských svahov, čistiniek, vyčistených oblastí tmavých ihličnatých lesov subalpínskeho pásma východnej Sibíri, Ďalekého východu a Kórey. Strom úplne iný ako naše brezy, vysoký až 15 m. Pozoruhodná je prítomnosť chmýří na mladých vetvách, ako aj vlnité puky.
B Ermanov erez, alebo kamenný.
Distribuované na Kamčatke, Sachaline, pobreží Okhotského mora, Kurilských ostrovoch a Japonsku. Chránené v prírodných rezerváciách. Rastie v horských lesoch. Strom až 15 m vysoký, so široko rozložitou korunou. Kôra kmeňa je rôzne popraskaná, tmavošedá, hnedastá, gaštanovosivá alebo žltosivá, často visí na kmeňoch a konároch v handrách.

Spisovatelia vykonali štúdiu „Obraz brezy v poézii“:





Umelci zorganizovali výstavu prác

"Na poli bola breza"





Geografi si pripomenuli ľudové slávnosti s účasťou brezy:

B Heresa sa zobudí ako prvá. Je symbolom rozkvitnutej prírody, jej krásy. V Rusku verili, že breza zachránila pred čarodejníctvom, brezové ozdoby vyrobené pre Trojicu boli považované za obzvlášť zázračné.

Ako keby sme mali tri sviatky v roku,

Prvý sviatok je Semik úprimný,

Ďalším sviatkom je Deň Trojice,

A tretím sviatkom sú plavky.

Štátny sviatok Semik pripadá na štvrtok, siedmy týždeň po Veľkej noci, dva dni pred Trojicou. V tento deň sa domy čistia brezami a podlaha je posiata trávou. V ľudových sviatkoch sú zelené konáre, tráva, kvety symbolom stále sa obnovujúceho sveta. Oslava siedmeho semestra

sa zvyčajne odohrávali v lesoch. Po príprave koláčov, kvasu, varených vajec a iných pochúťok išli do lesa, kde všetko dali pod brezu. V lese sa zdobili brezy, na konároch sa vlnili vence, na brezách sa zapletali vrkoče stuhami; zviazali vrcholy dvoch brezových stromov, aby vytvorili bránu, konce stromov zviazali krúžkami a vrcholy brezy prepletali trávou, čím sa breza ohýbala k zemi. Veniec tvorený konármi bol magický kruh.

Na Deň Najsvätejšej Trojice prišli opäť do toho istého lesa rozvinúť svoje vence. Dievčatá sledovali vence stočené na breze: ak bol veniec suchý, pustili ho z hlavy do rieky a sledovali, kde bude plávať. A kde veniec pristane, tam bude ženích na tej strane. Koho veniec privedie voda prvý na breh, ten sa vydá pred svojimi priateľmi; ak je veniec na jednom mieste, nebude fungovať, ak sa veniec potopí, je zle, smrť.

H muž a breza sú priatelia.

Breza je nielen krásnym symbolom, ale aj skutočným liečivým stromom. Na liečebné účely sa používa kôra, listy a puky. Rastlina obsahuje betulín, decht, metylsalicylát (podobný aspirínu) a živicu.C S príchodom jari sa z podpazušných brezových púčikov uvoľňujú živicové voňavé kvapôčky, ktoré sa v starovekom Grécku nazývali „slzy“, ktoré priťahujú včely. Používajú ich na výrobu propolisu. Púčiky sa zbierajú skoro na jar v období napučiavania, ale vždy pred rozkvitnutím listov. Dva roky sa skladujú v papierových vreciach. Používa sa pri kardiovaskulárnych ochoreniach.
nás
Zistilo sa, že patogénne mikroorganizmy odumierajú na listoch brezy rýchlejšie ako na iných rastlinách. Zvonka sa brezové listy používajú na hrejivé obklady a obklady pri artritíde, reume, pri liečbe ekzémov a lišajníkov. Na opuch sa pije nálev z brezových listov. Buď raz je bezfarebná, sladkastá tekutina bez zápachu, ktorá obsahuje glukózu a fruktózu, vitamín C, vápnik, sodík, meď, soli železa, organické kyseliny, enzýmy a ďalšie užitočné látky. Môžete piť šťavu na dnu. reumatizmus, edém, furunkulóza a ako externé prípravky používané pri ekzémoch a mnohých iných kožných ochoreniach. Okrem toho je brezová šťava široko používaná ako osviežujúci a tonizujúci nápoj. V Bielorusku sa kvas už dlho pripravuje pomocou brezovej šťavy. Tento nápoj sa môže skladovať 2-3 mesiace. Na zvýšenie odolnosti tela a odstránenie toxínov z neho sa odporúča užívať infúziu listov striebornej brezy.

Technológovia objavili vlastnosti brezovej kôry

Každý národ obývajúci Rusko si vyvinul dlhoročné, originálne tradície výroby domácich potrieb z miestnych prírodných materiálov. Brezová kôra je vrchná vrstva brezovej kôry, zvonka biela a zvnútra zlatožltá. Brezová kôra je prekvapivo pružný a hrejivý materiál. Nie nadarmo bol v Rusi nenahraditeľný pri výrobe rôznych domácich potrieb. Naši predkovia používali brezovú kôru na výrobu striech domov, ľahkých letných obydlí a člnov, plavákov do sietí, domácich potrieb (tábory, škatule, košíky, peňaženky), lykových topánok a hračiek pre deti. Používal sa aj ako papier, o čom svedčia písmená z brezovej kôry nájdené vo veľkom množstve v Novgorode medzi starými vecami vyrobenými z brezovej kôry. Než začnete vyrábať výrobky z brezovej kôry, musíte sa naučiť, ako určiť druh brezy, ktorá produkuje najlepšiu brezovú kôru.

Breza je predstaviteľom listnatých drevín. Zo štyridsiatich druhov brezových stromov rastúcich v Rusku môže slúžiť ako zdroj brezovej kôry vhodnej na výrobu produktov iba breza plstnatá alebo jej hybridné formy s brezou bradavičnatou.





Zhrnutie výskumu:

Príbehy detí o účasti na projekte

S
AVIN ALEXEY 2. TRIEDA

Počas prác na projekte bolo uvažovaných 10 druhov brezy. Dozvedel som sa o vonkajších rozdieloch medzi jedným druhom brezy a druhým. Videl som tiež, že rôzne druhy brezy vyžadujú na dobrý rast vlastné klimatické podmienky: niektoré potrebujú slnko, iné tieň. Niektoré potrebujú vlhkosť, iné sú nenáročné na mráz.
Pochopil som, prečo je breza symbolom Ruska. Koniec koncov, už od staroveku ľudia používali drevo, listy, puky, šťavu a brezovú kôru. Komponenty brezy využívali na liečebné účely, v stavebníctve, pri výrobe predmetov a v dizajne. A keďže breza rastie po celom Rusku vo veľkých množstvách, ľudia mohli získať jej dary bez väčších ťažkostí. Okrem toho má breza korene v starovekom náboženstve ruského ľudu, v ich viere. Práca na projekte mi umožnila rozšíriť si vedomosti nielen o breze, ale aj o histórii mojej krajiny.


6.Hodnotenie projektu

a) Vnútorné reflektívne sebahodnotenie žiakov:

(Označte + vlastnosti, ktoré ste získali pri práci na projekte)

Učil som sa:

Akcie

Prieskumné otázky

Na hodinách okolitého sveta boli žiaci druhého stupňa vyzvaní, aby vypracovali projektovú prácu na témy, ktoré ich zaujímali. Napriek tomu, že išlo o prvú individuálnu projektovú aktivitu študentov, podarilo sa im vytvoriť zaujímavé projekty. V mnohom pomáhali deťom ich rodičia. Spolužiaci sa s veľkým záujmom oboznámili s prácami svojich spolubojovníkov.

Stiahnuť ▼:

Náhľad:

https://accounts.google.com


Popisy snímok:

VÝSKUMNÁ PRÁCA študentov 2. stupňa A HBO v Centrálnom vzdelávacom centre č. 1816 Andrey Isychenko a Nadezhda Razina na tému: „Atrament“

Je ťažké stretnúť človeka, ktorý nepoužíva atrament a nevie, čo to je. Ale koľkí z nás poznajú históriu atramentu, zloženie atramentu a výrobný proces? Účel výskumnej práce: - zistiť históriu atramentu; - vlastná výroba atramentu.

Najstarší recept na atrament patrí Egypťanom. Dávno pred naším letopočtom používali na písanie zmes popola z horiacich papyrusových koreňov a roztok lepkavej hustej akácie alebo čerešňovej šťavy.

V dávnych dobách ľudia vyrábali atrament z... sépie. Sépie a ich bratranci chobotnice majú špeciálny atramentový vak, z ktorého zvieratá vypustia „atramentovú bombu“ v momente nebezpečenstva pre maskovanie. Na základe týchto atramentových vrecúšok sme sa naučili pripraviť atrament na písanie.

Ale aj dnes je atrament naďalej široko používaný. Napríklad tlačiarne používajú špeciálne atramenty na tlač časopisov a novín, ako aj našich obľúbených komiksov. Bežná tlačová kazeta je tiež naplnená atramentom. A niektorí kuchári používajú pri varení sépiový atrament, ktorý im dodáva exotickú čiernu farbu. Je zaujímavé, že v našej dobe sa najlepšia čierna farba pripravuje zo sadzí získaných spaľovaním hroznových semien.

V severnej Afrike, v Alžírsku, sa nachádza unikátne jazero. Tento jedinečný zásobník je naplnený skutočným atramentom, ktorý je celkom vhodný na písanie. V takejto jedovatej vode nie sú žiadne ryby, nerastú žiadne rastliny a už vôbec nie sú na tomto mieste živé organizmy. V tomto atramentovom jazere sa stretávajú dve rieky. Jedna voda obsahuje veľké množstvo železa, druhá zase vysoký obsah zlúčenín z rašelinísk. Keď sa spoja dve takéto rozdielne vody, vznikajú chemické reakcie a v dôsledku toho atrament.

Existuje veľké množstvo atramentových receptov. Najjednoduchším a zároveň zábavným receptom je recept na neviditeľný (sympatický) atrament. V minulosti ich úspešne využívali špióni. Existuje mnoho metód na tento typ tajného písania a všetky používajú bezfarebné alebo mierne sfarbené tekutiny. Správy, ktoré píšu, sa stanú viditeľnými až po určitých akciách.

Atrament má dlhú históriu a hrá obrovskú úlohu v našom každodennom živote. Atrament môže byť vyrobený zo starých hrdzavých nechtov, kvasu, medu a dokonca aj kyslej kapustovej polievky. A sám doma.

Náhľad:

Ak chcete použiť ukážky prezentácií, vytvorte si účet Google a prihláste sa doň: https://accounts.google.com


Popisy snímok:

Prečo ľudia potrebujú emócie a ako ich zvládať?

Emócie sú to, čo ľudia a zvieratá prežívajú a cítia.

Emócie pomáhajú zvieratám prispôsobiť sa ich prostrediu.

Človek potrebuje emócie, aby správne zhodnotil situáciu, v ktorej sa nachádza.

Emócie sú výsledkom mozgovej činnosti.

Emócie sú vyjadrené mimikou, gestami a hlasom.

Druhy emócií:

Negatívne emócie môžu byť deštruktívne, preto ich treba zvládať. „Chcem si pomôcť. Choď preč, urážka, preč!"

Ako zvládať svoje emócie? Ak máte obavy alebo hnev, zhlboka sa 3 nadýchnite a počítajte do 10, pomôže vám to upokojiť sa. Naučte sa vyjadrovať svoje emócie: povedzte o nich svojim priateľom alebo rodine, nakreslite alebo napíšte o nich rozprávku. Predstavte si svoju negatívnu emóciu v podobe balóna a nechajte ju odletieť!

Náhľad:

Ak chcete použiť ukážky prezentácií, vytvorte si účet Google a prihláste sa doň: https://accounts.google.com


Popisy snímok:

Výskumné práce Prečo mačka potrebuje fúzy? Vyplnila študentka 2 „A“ triedy Ústredné vzdelávacie centrum č. 1816 Mária Popová

Prečo mačka potrebuje fúzy?

Cieľ práce: Zistite, akú úlohu zohrávajú fúzy v živote mačky? Ciele: * zvážiť funkcie fúzov u mačiek, * pozorovať správanie mačky; * čítať ďalšiu literatúru; * vyvodzovať závery na základe pozorovaní.

Máme doma mačku. Volá sa Monica. Starám sa o ňu, kŕmim ju a keď mám voľno, hrám sa s ňou. Keď som sledoval Moniku, pomyslel som si - prečo potrebuje také dlhé fúzy? Akú úlohu zohrávajú v živote mačky? Tieto otázky som položil svojim rodičom a blízkym príbuzným. Spravidla všetci hovorili, že na chytanie myší sú potrebné fúzy. Zdalo sa mi, že to nie je celkom pravda. Potom som začal čítať časopisy o zvieratách a hľadať informácie na internete.

A toto som pochopil: fúzy sú životne dôležitý orgán, ktorý plní množstvo nenahraditeľných funkcií. Fúzy sú zároveň sprievodcom pri pohybe v tme, dôležitým prostriedkom lovu a dokonca aj „korouhvičkou“ mačacej nálady. Každý pevný predmet, ku ktorému sa mačka priblíži, mierne mení smer prúdenia vzduchu a to jej umožňuje tieto predmety odhaliť bez toho, aby sa ich čo i len dotkla.

Zistil som, že v priemere má každá mačka 24 fúzov - 12 na každej strane a ich priemerná dĺžka je 6 - 7 cm.

V spodnej časti mačacích fúzov sú nervové zakončenia, pomocou ktorých mačka dostáva informácie o okolitom svete, o predmetoch, o vetre, o teplote vzduchu a mnohé ďalšie. Vďaka fúzom, ktoré trčia na oboch stranách, mačka určí, či sa cez dieru zmestí! Tiež som sa dozvedel, že rodina mačiek zahŕňa zvieratá od malých mačiek po veľké tigre. Tiež som sa dozvedel, že rodina mačiek zahŕňa zvieratá od malých mačiek po veľké tigre.

Podľa umiestnenia fúzov mačky sa dozviete o jej vnútornom stave, ak sú napríklad fúzy nasmerované dopredu, znamená to, že mačku niečo zaujíma, alebo chce týmto pohľadom vystrašiť svojho protivníka. Keď sú fúzy mačky nasmerované späť, znamená to strach alebo jednoducho nechuť komunikovať.

Fúzy mačky, rovnako ako jej hlavná srsť, podliehajú vypadávaniu. Ale to sa nestane súčasne s hlavným molt. Keď fúzy vypadnú, neustále sa obnovujú. Fúzy mačky sa obnovujú, keď sa opotrebúvajú. Ale za žiadnych okolností by ste nemali strihať fúzy mačky, inak ju môžete pripraviť o jeden z dôležitých orgánov čuchu a dotyku.

Závery: Fúzy zohrávajú úlohu vysoko citlivých antén a poskytujú mačke neoceniteľnú pomoc pri orientácii na blízko. Vďaka fúzom zviera dostáva najrôznejšie informácie a pomáha mu pri pohybe a love.Pri príprave na vystúpenie som okrem článkov na internete využil aj informácie z časopisov: „Môj kamarát je mačka“ a „ Priateľ (pre milovníkov mačiek“), ako aj z detských kníh: „Mačky a mačiatka“ a „Všetko o mačkách“.

Ďakujem za tvoju pozornosť!

Krížovka 1 2 3 4 5 6 7 8 h 9 10

Otázky 1. Čo by ste nikdy nemali robiť s fúzmi mačky? 2.Veľká mačka. 3. Mačka vždy hovorí toto slovo. 4. Prečo mačka svieti v tme? 5.Mačacie zbrane. 6. Mačka ho používa ako kormidlo pri lete. 7. Obľúbený objekt lovu mačky. 8.Mama vždy nájde a vyčistí pohovku a oblečenie z nej 9.Meno hlavnej postavy mojej výskumnej práce 10.Televízor a mačky majú

Odpovede: 1 strih 2 tiger 3 m 4 oči 5 pazúrov a 6 chvostov 7 myš 8 srsť h 9 Monika 10 antén

Náhľad:

Ak chcete použiť ukážky prezentácií, vytvorte si účet Google a prihláste sa doň: https://accounts.google.com


Popisy snímok:

Mosfilm

História legendárneho sovietskeho a ruského filmového štúdia sa začala v roku 1920.

Územie Mosfilmu je pôsobivé svojou rozlohou. Keď prekročíte prah vchodu, máte pocit, akoby ste sa ocitli v malom mestečku s množstvom uličiek, pavilónov a budov. Exkurzia do filmového štúdia Mosfilm je malou cestou do sveta kinematografie. Ilúzia a realita sú tu neoddeliteľné.

Najprv nás zaviedli do múzea veteránov. Je pozoruhodné, že každé auto tu má svoj vlastný špeciálny príbeh. Každé z tu predstavených áut bolo natočené vo filme, alebo aj niekoľko naraz.

Môžete tu vidieť aj kočíky z rôznych hraných filmov.

Keď sa film natočí, kulisy sa rozoberú a vyhodia.

Bolo tam veľa rôznych parochní.

Sprievodca nám prezradil jeden pozoruhodný fakt. Ukazuje sa, že niektorí herci si z poverčivých dôvodov odmietli robiť masky so zavretými očami. Napríklad odliatky tvárí Vladimíra Menšova a Nikolaja Karachentseva boli vyrobené s otvorenými očami.

Vo všeobecnosti je tu celé mesto. Sú tu obchody, hotely, taverny, reštaurácie a kostol. Polovicu scenérie tvorí mesto, druhú polovicu dedina. V jednej časti sú hladké dlažobné kocky, v druhej je krivoľaká dláždená ulica.

Pôvod kryštálov Prírodné kryštály vznikajú a rastú v hlbinách Zeme dlhú dobu v podmienkach vysokých teplôt a obrovského tlaku. Ľudia sa naučili pestovať umelé kryštály nielen v laboratóriách, ale dokonca aj doma.

Látky tvoriace kryštály Kryštály nie sú len diamanty, ametysty, smaragdy, zafíry a iné drahokamy a polodrahokamy. Okrem týchto najznámejších a najkrajších kryštálov existuje v prírode mnoho ďalších látok, ktoré majú schopnosť vytvárať kryštály. Najbežnejšou takouto látkou je obyčajná voda. Každý vie, ako vyzerajú vodné kryštály - ľad a snehové vločky.

Kryštál síranu meďnatého

Načítava...