ecosmak.ru

Modelovanie v strednej skupine na tému zima. Modelovacia hodina pre deti staršieho predškolského veku na tému „Obraz matky zimy

  • Naďalej učiť deti vytvárať expresívne tvarované obrázky konštruktívnym spôsobom, rozdeliť materiál na požadované množstvo diely rôznych veľkostí, vyrezávať postupne, počnúc veľkými dielmi.
  • Rozvíjajte zmysel pre tvar.
  • Pestovať záujem o pochopenie sveta okolo nás, túžbu pomáhať druhým.

Prípravné práce:

Vytváranie snehuliaka počas chôdze, prezeranie ilustrácií snehuliaka, čítanie básní o snehuliakovi, kladenie hádaniek.

Materiál:

Biela plastelína;

Farebná plastelína na klobúk;

Modelovacie dosky;

Špáradlá pre ruky snehuliaka;

Ilustrácie zobrazujúce snehuliaka;

Priebeh lekcie:

Vychovávateľ: Chlapci, aké je teraz ročné obdobie?

deti: Zima.

Vychovávateľ: Máte radi zimu?

deti:Áno.

Vychovávateľ: Prečo miluješ zimu?

deti: V zime sa môžete sánkovať a korčuľovať.

Vychovávateľ: Zima je nádherné ročné obdobie. Cestovať sa dá aj v zime. Chceli by ste ísť na zimnú lúku?

deti:Áno.

Vychovávateľ: Potom poďme.

Ideme na čistinku

Sneh potichu padá

(Deti chodia)

Snehové vločky sa točia

Biele páperie

(Deti sa točia)

Poďme lietať, poďme

(Deti bežali)

A ľahli sme si pod strom,

Snehové vločky ticho spia

Biele páperie.

(Deti si čupnú a zatvoria oči)

Ale vietor tu fúkal,

Naša snehová guľa sa točí

Snehové vločky sa točia

Biele páperie.

(Deti sa točia)

Vychovávateľ: Tu sme na čistinke. Pozrite sa, aký krásny je vianočný stromček. Kto sa tu skrýva pod vianočným stromčekom? Musíme vyriešiť hádanku.

Nebol som vychovaný

Vyrobené zo snehu

Som zvyknutý žiť v chlade

Kto je to? (snehuliak)

Vychovávateľ: Chlapci, pozrite sa na snehuliaka, ktorý sa skrýva pod vianočným stromčekom. Pozdravíme ho? Snehuliak nám chce niečo povedať.

Snehuliak povedal, že je sám a nudí sa. Ako mu môžeme pomôcť?

(Odpovede detí).

Spravíme mu veľa priateľov?

(Deti sedia pri stoloch)

Vychovávateľ: Z čoho je vyrobený snehuliak?

deti: Z hrudiek

Vychovávateľ: Sú hrudky rovnakej veľkosti?

deti: Jeden veľký, jeden menší

Vychovávateľ:Čo ešte má snehuliak?

deti: Ruky.

Vychovávateľ: Aký tvar máš ruky?

deti: Oválny.

Vychovávateľ:Čo má snehuliak na hlave?

deti:Čiapka.

Vychovávateľ: Chlapci, snehuliak má jednu veľkú hrču, druhú menšiu a ruky.

Vychovávateľ:Čo zostáva vytvoriť?

deti: Ruky.

Vychovávateľ: Z našich špáradiel si vytvoríme ruky.

Z malých častí urobíme oči, ústa a nos.

Teraz si zohrejeme prsty.

Naše prsty sa pevne pritlačili k sebe

Čo sa stalo? Zaujímavé!

Zrejme prechladli,

Prikryjeme ich dekou

Teraz sme potichu začali pracovať.

Dokumenty na stiahnutie:

Téma týždňa: "Zimné" zhrnutie GCD " Umelecká tvorivosť"modelovanie v stredná skupina"Snehová vločka "

Ciele: Pokračujte v učení sa rolovať klobásy a zostavte z nich zamýšľaný objekt vo forme basreliéfu (obrázok vyčnieva nad rovinu pozadia). Zlepšiť schopnosť porozumieť a analyzovať obsah básne. Rozvíjať dobré motorové zručnosti prsty, oko a predstavivosť. Pestujte úhľadnosť.

Prípravné práce:prezeranie obrazov so zimnou krajinou, spoznávanie vlastností snehu.

Pracovný list.Kruhy z modrej lepenky s priemerom cca 12-15 cm podľa počtu detí, biela plastelína, stohy, hudobný sprievod „Zima-Zima“

Deti sedia na koberci s učiteľkou. Do skupiny vletela „snehová vločka“ - list. Čítanie listov deťom.

„Ahojte chalani! Som len malé dievčatko - Snehová vločka. Nedávno som sa narodil. Ale viem, že moja matka je matka Voditsa. Máme veľká rodina. Mama má synov - Voditsa, mojich bratov - Hmlu, Dážď, Ľad a máme dcéry - Dew a Snowflakes. Všetky deti majú rôzne postavy: všetci milujeme rôzne ročné obdobia (niektoré jar a leto, niektoré jeseň, niektoré zimu). Teraz je vonku zima a my milujeme zimu - snehové vločky a môj brat ľad. Dnes si videl môjho brata. Ľad ťa prišiel navštíviť. Ale stratil som svoje sestry! Kým sme klesali z neba, fúkal silný vietor, všetky moje sestry odleteli! Som veľmi smutný sám, pomôžte mi nájsť moje sestry! Vaša snehová vločka.

Snowflake nám zanechala aj popis svojich sestier, počúvajme!

Učiteľka prečíta deťom úryvok z básne K. Balmonta:

Svetlo nadýchané

Snehová vločka je biela.

Aké čisté

Aké odvážne!

Vychovávateľ:

Aká snehová vločka je v básni? (Odvážne, čisté, biele.)

Ako inak môžete opísať snehovú vločku? (Studené, pichľavé, lesklé atď.)

Poďme sa trochu pohrať s našou snehovou vločkou? (poďme)

Fizminutka

Sme snehové vločky, sme chmýří,

Nevadí nám točiť sa.

Sme balerína snehové vločky

Tancujeme dňom i nocou.

Postavme sa spolu v kruhu -

Ukazuje sa, že je to snehová guľa.

Chlapci, úplne sme zabudli, že naša Snehová vločka je v nešťastí! Pomôžme, chlapci, nájsť sestry Snowflake? - (Áno)

Urobme tieto malé sestry pre našu snehovú vločku (ukážka)

Choďte na svoje miesta.

Deti chodia na svoje pracoviská. Hrá sa melódia Zimushka-winter

Modelovanie:

Rozvaľkajte niekoľko guľôčok rovnakej veľkosti a vyvaľkajte z nich tenké klobásy. Učiteľka deťom ukáže, ako na okrúhlom kartóne vyrobiť snehovú vločku z klobások pretínajúcich sa v strede a ozdobiť ju krátkymi klobáskami alebo iným spôsobom.

Zhrnutie lekcie:

Chlapci, pozrite sa, aké krásne sa z nás stali sestry Snowflake! Teraz naša snehová vločka nebude taká smutná! Všetci ste skvelí!

Kreativita: Precvičte si schopnosť deliť plastelínu na časti, rolovať, rozmazávať časti, prenášať vlastnostištruktúra zajačika, proporcie.

Poznávanie: Objasnite, že zajac je divé zviera. V zime mení sivú srsť na bielu.

Komunikácia: Rozvíjajte reč, pamätajte na slová hry „Biely zajačik sa umýva sám“.

Socializácia: Kultivujte vytrvalosť pri dosahovaní cieľov. Rozšírte vedomosti detí o voľne žijúcich zvieratách. Podporujte osobnú kreativitu.

Šetrenie zdravia: Fyzické cvičenie, vonkajšia hra „Biely zajačik sa umýva sám“.

Materiál: Obrazy zo série "Wild Animals", čiapka zajačika na hranie, zasnežená čistinka s vianočným stromčekom. Báseň ilustrovaná A. Barto „Bolo to v januári“. Ukážka hračky zajačika, biela plastelína, obrúsky, dosky, voda.

Priebeh lekcie:

I. Učiteľ ponúka pomenovať zvieratá, ktoré žijú v lese, žiada uhádnuť hádanku:

Skákať a skákať cez les,

Jeden po druhom, jedna snehová guľa naraz. (zajac).

II. Skúmajú hračku zajačika, obrázok zajacov, charakteristické štrukturálne znaky zvieratka a ukážu deťom postupnosť modelovania: mäknutie plastelíny, delenie plastelíny na časti, ako tvarovať (valcovanie, váľanie, sploštenie, rozmazanie) .

III. Prstová gymnastika:

Pod vysokou borovicou sedí zajačik s kosou

Ďalší zajačik sedí pod ďalšou borovicou.

IV. Samostatná práca. Pomoc učiteľa.

V. Vytvorte lesnú čistinku, hrajte sa s remeslami.

VI. Vonkajšia hra "Biely zajačik sa sám umýva."

Biely zajačik sa umýva,

Vraj ide na návštevu.

Umyla som si ucho, utrela dosucha,

Umyla som si chvost a skočila na návštevu.

VII. Zhrnutie lekcie. Obdivujte zajačikov na čistinke.

Valentina Zyuzyaová

Priame vzdelávacie aktivity „Lepka“

Téma: "Zimné stromy"

Obsah programu. Pestujte si lásku k prírode.

Upevniť vedomosti o stavbe stromu a živote rastlín v zime. Rozvíjajte zručnosti pri vyrezávaní obrázkov z plastelíny na tanieri. Zlepšite zručnosti rozmazania plastelíny na tanieri, aby ste vytvorili všeobecné pozadie pre kompozíciu, techniky rozmazania a upevňovacie časti obrazu.

Podporovať rozvoj jemných motorických schopností rúk a presnosť pohybov. Rozvíjať Tvorivé schopnosti deti.

Materiál. Tvrdé kartónové taniere s rozmermi 6x8 cm (pre každé dieťa); plastelína rôznych farieb; stohy, dosky, obrúsky.

Pohybujte sa. 1. Rozhovor.

Aké je teraz ročné obdobie?

Myslíte si, že stromy v zime naďalej rastú?

Aké podmienky sú potrebné pre rast rastlín?

Sú v zime prítomné všetky podmienky potrebné na rast rastlín?

Ak stromy v zime nerastú, neznamená to, že zomreli?

Čo je dôkazom toho, že stromy nezomreli, ale iba zaspali v zimných mrazoch?

2. Dnes vás pozývam, aby ste zobrazili zimné stromy pomocou plastelíny. Premýšľajte o tom, aký druh stromu chcete zobraziť, ako vyzerá jeho kmeň a konáre, ako môžete ukázať, že stromy sú zimné.

Najprv musíte vytvoriť pozadie pre vašu kompozíciu. Vyberte si farbu pozadia, opatrne namažte plastelínu tak, aby na tanieri nezostali žiadne svetlé škvrny. Pokúste sa urobiť vrstvu plastelínu čo najrovnomernejšie.

3. Samostatná práca detí.

Pripomeňte si najvhodnejšiu postupnosť prác (kmeň, konáre, iné detaily – napríklad bobule, ak je vyrezávaný strom jarabina, nutnosť prichytenia dielov k pozadiu pomocou rozmazania.

4. Ponuka na ozdobenie obrazu a vyrezávanie snehu ležiaceho na vetvách; nakresliť závej pod stromom.

Spodná čiara. Po dokončení vyrezávania umiestnite práce detí na výstavu a pozvite ich, aby sa porozprávali o svojom strome.

Anastasia Linevová

Ciele: Pokračujte v učení sa, ako rolovať klobásy a dizajn ktorých zamýšľaný objekt je vo forme basreliéfu (obrázok vyčnieva nad rovinu pozadia). Zlepšite schopnosť porozumieť obsahu a analyzovať ho básne. Rozvíjajte jemnú motoriku prstov, oka a fantáziu. Pestujte úhľadnosť.

Prípravné práce: prezeranie obrazov so zimnou krajinou, spoznávanie vlastností snehu.

Pracovný list. Kruhy z modrej lepenky s priemerom cca 12-15 cm podľa počtu detí, biela plastelína, kôpky, hudba "Zima- zima»

Deti sedia na koberci s učiteľkou. IN skupina bola zrazená« snehová vločka» - list. Čítanie listov deťom.

„Ahojte chalani! Som len malé dievča - snehová vločka. Nedávno som sa narodil. Ale viem, že moja matka je matka Voditsa. Máme veľkú rodinu. Matka má synov - Voditsa, mojich bratov - Hmlu, Dážď, Ľad a máme dcéry - Dew a Snehové vločky. Všetky deti sú iné postavy: Všetci milujeme rôzne ročné obdobia (niektoré jarné a letné, niektoré jesenné, iné zimné). Teraz na ulici zima a milujeme zimu - Snehové vločky a môj brat ľad. Dnes si videl môjho brata. Ľad ťa prišiel navštíviť. Ale stratil som svoje sestry! Kým sme klesali z neba, fúkal silný vietor, všetky moje sestry odleteli! Som veľmi smutný sám, pomôžte mi nájsť moje sestry! Váš snehová vločka.

Viac snehová vločka Nechala nám popis svojich sestier, počúvajme!

Učiteľka prečíta deťom úryvok z básne od K. Balmont:

Svetlo nadýchané

Snehová vločka biela.

Aké čisté

Aké odvážne!

Vychovávateľ:

Ktoré snehová vločka v básni? (Odvážne, čisté, biele.)

Ako inak môžete opísať snehová vločka? (Studené, pichľavé, lesklé atď.)

Poďme sa trochu pohrať s našimi snehová vločka? (poďme)

Fizminutka

my snehové vločky, sme páperí,

Nevadí nám točiť sa.

my balerína snehové vločky,

Tancujeme dňom i nocou.

Postavme sa spolu v kruhu -

Ukázalo sa snehová guľa.

Chlapci, ale na to sme úplne zabudli Snehové vločky nešťastie! Pomôžme, chlapci, nájsť sestry, snehová vločka? - (Áno)

Urobme tieto malé sestry pre nás Snehové vločky(ukážka ukážky)

Choďte na svoje miesta.

Deti chodia na svoje pracoviská. Prehráva sa melódia "Zima- zima»

Modelovanie:

Rozvaľkajte niekoľko guľôčok rovnakej veľkosti a vyvaľkajte z nich tenké klobásy. Učiteľ ukazuje deťom, ako sa vyrábajú klobásy pretínajúce sa v strede na okrúhlom kartóne. snehová vločka a ozdobíme krátkymi párkami alebo iným spôsobom.

Zhrnutie lekcie:

Chlapci, pozrite sa, aké sú sestry krásne! Dostali sme snehové vločky! Teraz náš snehová vločka nebude to také smutné! Všetci ste skvelí!

Načítava...