ecosmak.ru

Lekcia logopéda zvuk l automatizácia. Súhrn jednotlivých nápravných činností „Automatizácia zvuku v slabikách, slovách, vetách

Mestský samosprávny špeciál (nápravný) vzdelávacia inštitúcia, žiaci z postihnutí zdravotný špeciálny (nápravný) komplexná internátna škola VIII typ Poronaysk.

Predmet

Dátum: 27.01.2012.

Učiteľ logopéda: Pisareva T.S.

Zhrnutie jednotlivých logopedických sedení

Predmet : Automatizácia zvuku (L) v slabikách, slovách, vetách, texte.

Cieľ

Úlohy:

Nápravné výchovné:

Nápravné a rozvojové:

Obohacovanie slovná zásoba na tému „Doprava“;

Nápravné a výchovné:

Typ lekcie: konsolidácia

Vybavenie: Demo:počítač; diapozitívov.

Pracovný list

Práca so slovnou zásobou:)

Forma organizácie: individuálny.

Metódy a techniky

: ústna odpoveď,

Pedagogické technológie:

herné technológie;

Počítačové technológie.

Pokrok:

1. Organizačný moment. (Mobilizačná časť hodiny)

Dobrý deň, Sergey! Navrhujem, aby ste určili, akú máte dnes náladu. (zlá, dobrá, výborná) "Smajlíci."

2. Úvod do témy. Tieto obrázky vám prezradia tému lekcie. (Liner, pilot)

Toto je Liner - letecký spôsob dopravy,….Snímka č.3

Aký je prvý zvuk v slove (Liner)

Pilot je povolanie, človek, ktorý ovláda lietadlo na oblohe.

3. Predmet správy. Dnes budeme pokračovať v práci so zvukom (L).

Dnes sa vy a ja vyberieme na krátky výlet na parníku.

Si pilot?

4.Príprava na cestu.

a) Motorické zručnosti pre ruky „Päsť-hrana-dlaň“.

b) Artikulačná gymnastika.(aby bol jazyk silný a zreteľne vyslovoval náš zvuk, budeme vykonávať gymnastiku pre jazyk).(cvičíme do počtu päť: počet cvikov je 5)

Cvičenia „Úsmev“, „Stierka“, „Potrestajte nezbedný jazyk“, „Skal“, „Pohár“. "Huba." Vyslovenie zvuku (L-L-L- opakovane a náhle; striedavo šeptom, potichu, nahlas). „Parník bzučí“ -Y-Y-Y (nahlas, ticho, šepkanie)

c) Zvuková charakteristika (L) - pery v úsmeve, zuby spojené, špička jazyka zdvihnutá k horným zubom. Toto je spoluhláskový zvuk, tvrdý.

b) Dychové cvičenia (nafukovanie líc súčasne a striedavo).

5. Automatizácia zvuku (L) v slabikách a slovách.

Letíme ponad hory.Snímka č.4

(výslovnosť radov slabík: la-lo-lu-ly; al-ol-ul-yl)

Každý pilot musí dobre počuť a ​​rozpoznať zvuk lietadla.

Hra: "Dopravný kontrolór"„Ak počujete zvuk (L), zvýšte signál. L - zelený signál, nie (L) - červený signál.

Slová (lampa, volant, interiér, pilot, raketa)

Aké slová si pamätáš?

Aké slová sú nejasné?

Ktoré slovo chýba?

Letíme ponad polia. Snímka číslo 5. Hra „Najpozornejší».

(konvalinka, cibuľa, veverička, ďateľ) zapamätajte si, ako sa nachádzajú. Teraz ich vyslovte v rovnakom poradí. Ukážte číslom miesto hlásky v slove.

Pokračujme v našej ceste. Hra "Rozptyl". Snímka č.6. Zvuky boli rozptýlené po oblohe, zbierajte rozptýlené zvuky a dostanete slovo.

(o l a b k o) - oblak - povedzte slovo láskavo (oblak) a ak ich je veľa - oblaky.)

(výber slová-činy; znamenie).

Čo robí oblak na oblohe? (pláva) ; Akú farbu má oblak (biely)

6. Automatizácia zvuku (L) vo vete, malý text. Úloha pozostáva zo slovnej vety: (práca na kartičke - oblak, plávajúci, biely, obloha, naprieč) - počet slov vo vete. Zopakujte vetu.

Dostali sme telegram.

L: Prečítam vám telegram a ak budete počuť zvuk (L) „Chyťte ho rukou“

L: Opakuj po mne.

Cez modrú oblohu

Na bielo - bielom oblaku

Naša loď sa plaví smerom k domovu,

Ako na mäkkej lodi.

Nezávislá výslovnosť. (2 krát)

7.Domov.späť.

8. Zhrnutie. Naša cesta sa teraz skončila. Aký zvuk nám pomohol cestovať?

Pozrime sa na vašu náladu. "Usmievavý."

Sebaanalýza logopedického sedenia.

Téma lekcie : Automatizácia zvuku (L) v slabikách, slovách, vetách, texte.

Pri príprave hodiny sa prihliadalo na: vlastnosti žiaka: vek; logopedický záver: porušenia zvukovej výslovnosti vyjadrené nedostatočnosťou všetkých jazykových prostriedkov s prevahou sémantickej stránky reči podľa typu „Všeobecná nerozvinutosť reči III. faktor šetrenia zdravia.

Počas logopedickej relácie sa rozhodlo o nasledujúcom:

Cieľ : rozvíjať praktické zručnosti a schopnosti používať opravenú (foneticky čistú, lexikálne rozvinutú, gramaticky správnu) reč.

Úlohy:

Nápravné výchovné:

Objasniť správnu výslovnosť hlásky (L) v slabikách, slovách, vetách;

Nápravné a rozvojové:

Rozvíjať fonematické procesy pomocou cvičení pri určovaní miesta zvuku v slovách, upevňovať zručnosti zvuková analýza a syntéza;

Rozvoj gramatickej štruktúry reči;

Obohatenie slovnej zásoby na tému „Doprava“

Rozvíjať mentálne operácie.

Nápravné a výchovné:

Pestovať záujem o hodiny logopedie pomocou herných techník.

Typ lekcie: konsolidácia a systematizácia získaných vedomostí a zručností.

Vybavenie: Demo:počítač; diapozitívov.

Pracovný list : zelené a červené signály, karty.

Práca so slovnou zásobou:aktivovať slová v reči (lietadlo, pilot)

Forma organizácie: individuálny.

Metódy a techniky : slovný, praktický, demonštračný; herná situácia; herné cvičenia.

Formy, metódy a prostriedky efektívnosti učenia: ústna odpoveď,

individuálny prieskum, práca s kartou.

Pedagogické technológie:

herné technológie;

technológie šetriace zdravie;

Počítačové technológie.

Charakteristika dieťaťa: žiak 3. ročníka; vek 10 rokov, študujúci v programe typu MSKOSHI-8. Logopedický záver: poruchy ústnej reči vyjadrené menejcennosťou všetkých jazykových prostriedkov s prevahou menejcennosti sémantickej stránky reči typu „Všeobecná nedostatočná úroveň rozvoja reči III“. (st.f. Dyzartria - skupina pískavých, sykavých zvukov bola narušená - medzizubná výslovnosť; zvuk (L) - v reči chýbal); rovný otvorený zhryz.

Navštevuje logopedické hodiny od 1. ročníka

Práca sledovala zložitosť a vzájomný vzťah zadaných úloh pomocou rôznych metód a moderných technológií.

Hodina mala štruktúru individuálnej lekcie o oprave zvukovej výslovnosti

Prstová gymnastika

Artikulačná gymnastika

Dychové cvičenia

Práca na zvukovej výslovnosti (v slabikách, slovách, vetách, texte)

Fonematické uvedomenie

Duševné procesy

Počas lekcie boli na konsolidáciu zvuku použité rôzne analyzátory:

vizuálne;

Sluchové;

Hmatovo-svalové;

Motivačný.

Myslím si, že počas hodiny sa vytvorila dobrá psychologická atmosféra, pretože bol dodržaný organizovaný začiatok hodiny. Existovala súvislosť medzi obsahom hodiny a záujmami dieťaťa.

Opravné zameranie lekcie: na rozvoj vyšších mentálnych funkcií dieťaťa boli vybrané špeciálne cvičenia. („Slovo navyše“; „Najpozornejší“, „Rozptyl“). Obohatenie slovníka o pomnožné podstatné mená, zdrobnená prípona; zostavenie jednoduchej spoločnej vety; obohatenie slovnej zásoby na tému „Doprava“; pravidelné posilňovanie čitateľských zručností. Rozvoj súvislej reči s narastajúcou zložitosťou.

Verím, že sa nám naše ciele podarilo naplniť.


ZHRNUTIE INDIVIDUÁLNEJ logopedickej lekcie na TÉMU „AUTOMATIZÁCIA ZVUKU L V SLOVÁCH A VETÁCH“

Cieľ: automatizácia hlásky L v slovách a vetách.

Úlohy:

Nápravné a vzdelávacie: upevniť vedomosti o artikulačnej stavbe pri vyslovovaní hlásky L, upevniť schopnosť tvoriť množné číslo podstatného mena, upevniť schopnosť selektovať predmety podľa analógie, zlepšiť gramatickú stavbu reči.

Nápravné a vývojové: rozvíjať artikulačný aparát,dýchanie reči, hlas, zrakové vnímanie, myslenie, jemná motorika,

Nápravné a vzdelávacie: Pestujte si vytrvalosťzáujem o ďalšiu prácu na pozadí úspešne splnených úloh.

Vybavenie: karta s jabloňou so slabikami, harmanček, ceruzka, lopta, karta s okienkami, na automatizáciu hlásky L v strede slova, karta na automatizáciu hlásky L vo fráze.

Pokrok:

    Organizovanie času.

L : Dobrý deň, Igor! Som veľmi rád, že vás dnes vidím tak veselého, krásneho a veselého.

    Masáž svalov tváre a tvárové cvičenia.

L: Trochu sa zohrejeme

„Prekvapivé“ - zdvihnite obočie.
"Úžasné" - zdvihnite obočie, otvorte ústa.
„Úsmevy“ - úsmev, ukazovanie zubov a so zatvorenými ústami.
"Zamračí sa" - zamračte obočie.
"Sardilki" - zamračte obočie, nafúknite líca.
„Rozrušujúce“ - zamračte obočie, sklopte špičky úst nadol

    Práca na dýchaní .

    Cvičenie "Ježek". Otočte hlavu doľava a doprava. Súčasne s každým otočením sa krátko, hlučne nadýchnite nosom (ako ježko). Výdych je mäkký, mimovoľný cez otvorené pery.Opakujte 4-6 krát.

    Pery „rúrka“. Úplne vydýchnite nosom, vtiahnite žalúdok a medzirebrové svaly. Navlečte pery do hadičky, prudko nasajte vzduch a naplňte si pľúca do posledného miesta. Urobte prehĺtací pohyb. Zastavte sa na 2-3 sekundy, potom zdvihnite hlavu a plynulo a pomaly vydýchnite vzduch nosom.Opakujte 4-6 krát.

    Artikulačná gymnastika.

L: Ak chcete správne a krásne vysloviť zvuky, začnime lekciu artikulačnej gymnastiky.

    Usmievajte sa. Usmejte sa, ukážte zatvorené zuby. Držte pery v tejto polohe, kým počet nebude 5-10. Potom vráťte pery do pôvodnej polohy. Opakujte 3-4 krát

    Hojdačka. Usmejte sa, otvorte ústa. Na účet"jedna-dva" striedavo tlačiť jazykpotom v horných, potom v dolných zuboch. Spodná časťČeľusť je nehybná.

    Maliar . Usmejte sa, otvorte ústa. Široký konjazykom pohladkaj podnebie od zubov až po horylu. Spodná čeľusť by sa nemal hýbať.

    Čistíme horné zuby. Usmejte sa, pootvorte ústa. Cumpoužite jazyk na „čistenie“ horných zubovvnútro, pohyb jazykapravá ľavá.

    — Parník hučí. Usmievajte sa, zahryznite si do špičky jazyka a dlho vyslovujte hlásku „Y“. Súčasne zaznie tvrdý zvuk „L“.

    "ihla"

Otvorte ústa, vystrčte jazyk ďaleko dopredu, napnite a zúžte ho. V tejto polohe vydržte 15 sekúnd, potom ho vyberte za spodné zuby, nezatvárajte ústa, opakujte 5 - 10 krát.

    “Lahodný džem”

Položte široký jazyk na spodnú peru a potom si olíznite hornú peru zhora nadol, pričom jazyk posúvajte za horné zuby. Nehýbte čeľusťou.

    Nahláste tému lekcie.

L: Spomeňme si, s akým zvukom sme pracovali v minulej lekcii?

A: So zvukom L.

L: Správny. Dnes myS hláskou L budeme ďalej pracovať, ale naučíme sa ju vyslovovať nielen v slovách, ale aj vo vetách.

    Objasnenie artikulácie zvuku. Izolovaná výslovnosť a následná charakteristika.

L: Pripomeňme si, aké vlastnosti sme dali tomuto zvuku?

A: Zvuk L je spoluhláskový, tvrdý, zvučný.

L: Keď vyslovíme hlásku Lpery sú otvorené - zuby sú otvorené - Špička jazyka je zdvihnutá za hornými zubami. Prúd vzduchu ide po stranách jazyka - Hlas zvoní (ruka na hrdle) Opakujte L-l-l-l-l.

A: L-l-l-l-l

    Zavedenie zvuku do slabík a slov.

L: Chcem vás pohostiť lahodnými a zrelými jablkami. Ale na jabloni sú zrelé a nezrelé jablká. Aby ste sa nemýlili, zbieral som iba zrelé jablká, podpísal som ich. Prečítajte si slabiky na jablkách. Nezrelé jablká sú tie, na ktorých je napísaná slabika AL. Obkreslite ich zelenou ceruzkou a nakreslite na ne listy, nechajte ich dozrieť. Zakrúžkujte zrelé jablká (so zvyšnými slabikami) žltou ceruzkou a nakreslite z nich šípkykošík

    Automatizácia zvuku L na začiatku slova.

L: Výborne, obrali ste všetky zrelé jablká. Teraz sa pozrite na stôl pred vami, je tam harmanček. Musíte si vybrať okvetné lístky s obrázkami predmetov, ktorých názvy obsahujú zvuk L.

(Obrázky na sedmokráske: lastovička, váza, ceruzka, lopatka, mašľa, palčiaky, hodinky, konvalinka)

    Automatizácia zvuku L na konci slova. Loptová hra.

L: Teraz vám navrhujem hrať loptu. Hodím ti loptu a poviem slovo množné číslo, a budete musieť povedať jednotného čísla. Napríklad cukríky-cukríky.

L: Tabuľky-

A: Tabuľka.

L: Injekcie -

A: Injekcia.

L: Poschodia-

A: Poschodie.

L: Haly-

A: Hala.

L: Peračníky-

A: Peračník.

L: Ciele-

A: Cieľ.

L: Okuliare-

A: Pohár na víno.

    Fyzické cvičenie.

Vy a ja sme pracovali dobre, poďme si trochu oddýchnuť a zahriať sa.

Jedna - vstaň, vytiahni sa
Dva - ohnúť sa, narovnať sa
Tri – tri tlesknutia rukami, tri kývnutia hlavou.
Štyri - širšie nohy.
Päť - mávajte rukami
Šesť – pokojne si sadnite k stolu.

    Automatizácia zvuku L uprostred slova.

L: Teraz sa poďme hrať. Musíte pomenovať obrázky nakreslené v oknách a potom analogicky vybrať chýbajúci obrázok a nakresliť z neho šípku do prázdneho okna.


    Automatizácia zvuku L vo frázach.

L: Ďalšie cvičenie sa nazýva „Hádanky“. Vašou úlohou je zistiť, o čom hovorím. Pomenujem prvé slovo a vy musíte vybrať druhé vhodné slovo a potom pomenovať celú frázu.

L: Plný..

A: Fľaša. Plná fľaša.

L: Vtipné..

A: Vojak. Veselý vojak.

L: Zlomený..

A: Sklápač. Pokazený sklápač.

L: Hodváb..

A: Blúzka. Hodvábna blúzka.

L: Teplé..

A: Kabát z ovčej kože. Teplý kabát z ovčej kože.

L: Zrelé..

A : Jahoda. Zrelé jahody.


    Automatizácia hlásky L vo vetách.

L: Výborne, s úlohou ste sa vyrovnali veľmi šikovne, no čaká vás ešte jedna vec, posledná. Rozhodol som sa s vami zabaviť a vymyslel som vtipné návrhy. Pozorne si ich vypočujte a opravte prípadné chyby.

L: Mila zjedla šalát.

A: Mila jedla šalát.

L: Paul padol do kresla.

A: Stolička spadla na stôl.

L: Futbal šiel k otcovi.

A: Otec išiel na futbal.

L: Klava mala umyté dlane.

A: Klava si umyla dlane.

L: Mila nakrájala cibuľu.

A: Mila zbierala cibuľu.

    Zhrnutie lekcie.

L: Naša lekcia sa skončila. Chcem ťa pochváliť, dnes si odviedol veľmi dobrú prácu. Povedzte mi, prosím, aký zvuk sme dnes opravili?

A: Zvuk L.

L : Ktorá úloha sa vám páčila najviac?

A : (odpovede)

L : Všetko najlepšie, môžete ísť.

Zhrnutie logopedickej (individuálnej) hodiny

Trvanie lekcie: 20 minút

Téma: "Automatizácia [L]"

Typ lekcie: na upevnenie vedomostí, zručností a schopností

Cieľ: automatizácia hlásky [L] v slabikách, slovách, vetách.

Úlohy:

Vzdelávacie:

Upevnenie správnej výslovnosti hlásky [l] v slabikách, slovách, vetách.

Formovanie zručnosti súhlasiť číslovku s podstatným menom;

Opravné:

Rozvoj holistického vnímania, pamäti, dobré motorové zručnosti, pozornosť, fonematický sluch;

Obohacovanie a rozširovanie slovnej zásoby;

Posilnenie schopností analýzy a syntézy zvuku;

Vzdelávacie:

Podpora samostatnosti a záujmu o aktivity.

Vybavenie: obrázky-symboly artikulačnej gymnastiky, obrázky znázorňujúce kvety (konvalinka, ruža, kosatec, zvonček, gladiol, fialka, mak, harmanček, tulipán, nezábudka, flox); obrázky vtákov: slávik, žluva, ďateľ, stehlík, slávik; vystrihnutý obrázok s obrázkom Stelly“; súbor obrázkov na tému: lykové topánky, vidlička, kôň, bicykel, somár, futbal, lastovička, píla, kladivo, vlk, palica, krieda, plutvy, drdol, fialka, stôl, vešiak, mašľa, loďka.

Priebeh lekcie:

1. Organizačný moment.

Dnes máme v triede nového hosťa. Vypočujte si hádanku a skúste uhádnuť, kto to je?

Bzučí nad kvetom,

Letí tak rýchlo smerom k úľu,

Dala svoj med do plástu;

Ako sa volá?... (včela).

Presne tak, toto je veselá a milá včielka. Volá sa Stella. Veľmi rada zbiera peľ kvetov a vyrába z neho med. Prišla si vypočuť, ako vyslovujete hlásku [L] a zahrať si s vami rôzne hry.

2. Artikulačná gymnastika.

Najprv však urobme cvičenia pre jazyk. A „vtipné obrázky“ vám s tým pomôžu. Pozrite sa na ne a urobte to isté.

"stierka"

Umiestnite jazyk špachtľou

A držte to trochu.

Jazyk je potrebné uvoľniť

A počítajte s tým.

"ihla"

Stiahnem si jazyk ihlou.

Nepribližuj sa! dám injekciu!

"sledovať"

Vľavo - vpravo, vľavo - vpravo,

Môj jazyk sa potutelne kĺže:

Ako kyvadlo hodín

Je pripravený na hojdanie.

"Hojdačka"

Hojdám sa na hojdačke.

Letím hore a klesám.

"Parník bzučí"

Parník je malý,

Ale je taký odvážny!

Vlny sa ho neboja,

Veselo bzučí: "Y-Y-Y."

"úsmev"

Naša Tanya je šibalka,

Priťahuje pery k ušiam.

Pozri sa na mňa -

Teraz som žaba!

“Lahodný džem”

Sakra, jedli sme s potešením -

Zašpinil sa džemom.

Ak chcete odstrániť džem z vašich pier,

Ústa je potrebné olizovať.

3. Automatizácia zvuku [L] v slabikách.

Včielka rada lieta na trávniku a spieva piesne. A chce, aby si s ňou spieval tiež.

la-la-la ala-ala-ala

lu-lu-lu ulu-ulu-ulu

ly-ly-ly yly-yly-yly

lo-lo-lo olo-olo-olo

4. Automatizácia zvuku [L] v slovách.

Bee vás pozýva naučiť sa písať poéziu. Vymyslite si slovo, ktoré sa rýmuje, a zopakujte celú báseň. Nezabudnite vyslovovať [L] jasne a správne.

La-la-la, lahodný med nesie... (včela).

Lu-lu-lu, videli sme... (včela).

Ly-ly-ly, báli sme sa... (včely).

5. Prstová gymnastika.

VČELY

Malý domček na vianočnom stromčeku

Dom pre včely, kde sú včely?

Musíme zaklopať na dom,

Jeden dva tri štyri päť.

klopem, klopem na strom,

Kde, kde sú tieto včely?

Zrazu začali vyletovať:

Jeden dva tri štyri päť!

Jedna z rúk stojí na stole, opiera sa o lakeť, prsty sú roztiahnuté (vianočný stromček). Na druhej ruke sa prsty zatvoria do krúžku (úľa). „Úľ“ je pritlačený k „vianočnému stromčeku“, dieťa sa pozerá do „úľa“.

Zatína päste. Búcha päsťami o seba a strieda ruky. Roztiahne ruky, roztiahne prsty a hýbe nimi (včely lietajú.)

6. Formovanie schopností analýzy zvuku.

Koľko kvetov rastie na trávniku. Stella lieta z jedného kvetu na druhý a nevie, ktorý si vybrať, aby nazbierala šťavu z kvetov. Pomôžme jej vybrať tie kvety, ktorých názvy obsahujú hlásku [L].

(konvalinka, ruža, kosatec, zvonček, gladiol, fialka, mak, rumanček, tulipán, nezábudka, flox).

7. Fyzické cvičenie.

Včela je trochu unavená. Poďme si s ňou oddýchnuť.

Tu je cvičenie včiel.

Urobte to v poradí.

Rýchlo vstaň a usmej sa.

Dosiahnuť vyššie, dosiahnuť vyššie.

No, narovnaj ramená,

Zdvihnúť a znížiť.

Odbočte doľava, odbočte doprava,

Dotknite sa rúk kolenami.

8. Hra „Kde bol skrytý zvuk.“

Stella priniesla so sebou krásnu krabičku. Pozrite sa, čo je v ňom. Áno, je tu veľa obrázkov, v názve každého objektu sa skrýva zvuk [L]. Určte miesto hlásky v slovách: na začiatku, v strede alebo na konci slova.

(Baps, vidlička, kôň, bicykel, somár, futbal, lastovička, píla, kladivo, vlk, palica, krieda, plutvy, drdol, fialka, stôl, vešiak, mašľa, loďka).

9. Hra "Počítanie."

Pozrite sa, koľko vtákov priletelo na trávnik! Poďme ich spočítať. A povedzte mi: ktorých vtákov je viac a ktorých menej.

(slávik, žluva, ďateľ, stehlík, slávik).

10. Automatizácia hlásky [L] vo vetách.

Stella sa vás rozhodla rozosmiať a vymyslela vtipné vety. Pozorne si ich vypočujte a opravte prípadné chyby.

Mila zjedla šalát.

Záprah nesie Sláva.

Paul padol do kresla.

Futbal šiel k otcovi.

Lola zabrala špachtľa.

Klava mala umyté dlane.

Lusha kúpila bábiku.

Mila nakrájala cibuľu.

Alla si obliekla bielu šatku.

11. Rozvoj jemnej motoriky.

Pozrite, ak dáte tento obrázok dokopy, získate portrét Stelly. Zozbierajme to a dáme to včele. (Dieťa zbiera vystrihnutý obrázok).

Výborne! Stella je veľmi spokojná.

12. Zhrnutie vyučovacej hodiny.

Naša lekcia sa skončila. Je čas rozlúčiť sa so včelou. Je čas, aby sa vrátila domov na svoj zvonček. Ktorá hra sa vám páčila najviac?

ABSTRAKT

individuálne hodiny zvukovej výslovnosti

automatizácia

zvuk L v slabikách a

v slovách

Cieľ: vyslovujte zvuk správne a zreteľne L v slabikách a slovách.

Úlohy:

vzdelávacie:

  1. Vytvorte pojem „súhlasný zvuk“, objasnite vlastnosti artikulácie zvuku L;
  2. Rozvíjať zručnosti pri vytváraní slovies minulého času;
  3. Posilnite zručnosti pri jeho používaní. podstatné meno v genitívnom páde.

nápravné:

  1. Automatizujte zvuk L v slabikách a slovách.

vyvíja:

  1. Rozvíjať artikulačné a jemné motorické zručnosti;
  2. Rozvíjať fonematické povedomie, kontrolu sluchu;
  3. Rozvíjať pozornosť, pamäť, myslenie.

vzdelávacie:

  1. Rozvíjať sebakontrolu nad rečou, schopnosť počúvať reč

Logopéd.

Metodické techniky:

  1. herná motivácia;
  2. napodobňovacie a rečové cvičenia;
  3. hry;
  4. povzbudenie.

Materiály a vybavenie:

Bábika Mila, lopta, karty na určenie polohy zvuku L v slove

predmety obrázky: pohár, guľa, krieda, guľa, peračník, vidlička, pohár, ceruzka.

Prípravné práce:

  1. Formovanie artikulačných schopností potrebných pre správnu výslovnosť zvukov L.
  2. Precvičovanie cvičení jemnej motoriky.
  3. Cvičenie referenčných zvukov.
  4. Zvuková produkcia L.

Následná práca:

Automatizácia zvuku L v čistých frázach, vo frázach, v súvislej reči.

Priebeh lekcie

I. Organizačný moment.

Pripravili sme sa na hodinu. Pozorne ma počúvajte, snažte sa správne dokončiť všetky úlohy.

II. Hlavná časť.

1. Artikulačná gymnastika.

Logopéd: Budeme robiť cvičenia pre jazyk, aby sa dobre a správne pohyboval a jasne vyslovoval zvuky a slová.

Opakovanie artikulačných cvičení:

na pery: striedanie „plot“ - „rúrka“;

pre jazyk: „Šálka“, „Lahodný džem“, „Hrnčí parný hrniec“.

Dieťa robí cvičenia podľa pokynov logopéda.

2. Prstová gymnastika.

Logopéd: Robte čokoľvek, ako to nazývate, bez chýb.

Nohy, operadlá a sedadlo - Ľavá dlaň vertikálne nahor.

Tu je stolička pre vaše prekvapenie. Na jeho spodnej časti je pripevnená vačka.

Stôl má štyri nohy, ľavú ruku v pästi, na vrchu päste

Vrchnák je na vrchu ako dlaň. dlaň klesne.

3. Komunikujte účel lekcie.

Logopéd: Na našu hodinu prišla bábika Mila. Dnes si spolu s ňou zopakujeme slabiky a slová so zvukom L.

4. Akusticko-artikulačný obraz zvuku.

Logopéd : Pamätajme, keď vyslovíme zvuk L, čo robia špongie?

usmievajú sa.

Logopéd : Čo robí jazyk?

Stúpa hornými zubami k hrbolčekom (ak sa cvičí zubná artikulácia). alebo:

Špička jazyka je zachytená medzi zubami.

Logopéd: Poďme charakterizovať zvuk L.

Zvuk L spoluhláska, znela, tvrdo.

5. Gymnastika slabík.

Dieťa reprodukuje sériu slabík pre logopéda a sprevádza výslovnosť prstovými cvičeniami „Prsty hovoria ahoj“ (prsty vedúcej ruky sa striedavo dotýkajú palca).

al-ol yal-el al-ol-ul-il

ol-ul el-yul ul-il-al-ol

st-il yul-yol il-ul-ol-al

6. Vyslovovanie slov s logopédom.

Lopta, malý, šachta, sála, dal, stolička, krieda, sadol si, spieval, bránka, šachta, podlaha, bol, umytý, kňučal, krieda, viedol, somár, koza, biť, pil, vidly, pohár, peračník, injekcia, futbal.

7. Hra na rozvoj fonematického povedomia.

Logopéd: Zdvihnite vlajku, ak počujete zvuk v slove L.

Slová: lopata, stroj, píla, vedro, kladivo, naberačka, ihla, nožnice, šidlo,

Metla, kefa.

8. Výber obrázkov pre daný zvuk.

Hra "Pick up and name."

Logopéd: Mila išla do obchodu. Pomôžte Mile kúpiť veci, ktoré majú zvuk v názve L.

Obrázky predmetov:sklo, guľa, krieda, guľa, peračník, ceruzka, stolička.

Logopéd: Výborne, vybrali ste si správne. Mila je šťastná.

9. Hra „Čo chýba?“ Používaním. podstatné meno v R.p.

Obrázky vybrané v predchádzajúcej hre sa umiestnia na sadzbu. Dieťa si ich zapamätá, zavrie oči a logopéd odstráni jeden obrázok.

Logopéd: Pozri, čo chýba?

dieťa: Nie... (podstatné meno v prípade genitívu).

10. Telovýchovná minúta.

Logopéd: Ukážem a pomenujem, čo robím, a ty zopakuj moje činy a povedz mi, čo si urobil.

Logopéd: Dieťa:

Vstávam. Zobudím sa.

Postavil som si stoličku. Postavil som si stoličku.

Dvíham ruku. zdvihla som ruku.

skáčem. skákal som.

Sadám si na stoličku. Sadla som si na stoličku.

Beriem pero. Zobral som pero.

Ja píšem. Napísal som.

11. Hra „Veľa – jeden“(s loptou).

Logopéd: Zmeňte slovo, zapamätajte si zvuk L na konci slova.

Logopéd: Dieťa:

stoly - stol

injekcia - injekcie

podlahy - podlaha

haly - hala

peračníky - peračník

góly — gól

okuliare - sklo

ďatle - ďateľ

12. Určenie polohy hlásky L v slove.

Logopéd: Kde sa skrýva zvuk v slove? L (na začiatku, v strede, na konci slova). Práca so zvukovou linkou.

Slová: predsieň, lampa, dieťa, lavica, polica, injekcia.

III. Zhrnutie hodiny a hodnotenie aktivít dieťaťa.

Logopéd: Naša lekcia sa skončila. Akú hlásku sme sa dnes naučili správne vyslovovať? Dnes sa ti darilo. Mile sa páčilo aj to, ako si hovoril a plnil úlohy.


Alevtina Bobová
Zhrnutie individuálnej lekcie „Automatizácia zvuku L v slabikách a slovách“

Ciele:

Vzdelávacie:

1. Aktivácia zvuk v reči;

2. Automatizácia zvuku v slabikách, slová.

Nápravné a rozvojové:

1. Rozvoj fonematického uvedomovania;

2. Rozvoj dýchania;

3. Rozvoj jemných motorických zručností;

4. Rozvoj zrakovej ostrosti a analytickej a syntetickej činnosti.

5. Rozvoj zrakových funkcií.

6. Rozvoj gramatickej stavby reči.

Vybavenie:

Papierová plachta, obrázky predmetov, farebné tyčinky, zrkadlo.

Plán triedy.

Organizovanie času.

1. Artikulačná gymnastika:

cvičenia na pery:

"úsmev" (počítajte do 10)

"trubica" (počítajte do 10)

striedanie "úsmev"-"trubica" (až 5 krát)

jazykové cvičenia:

"Umyme si zuby"

"plachtiť"

"Mačka pije mlieko"

"Turecko je hovorca"

2. Dychové cvičenia:

"Poďme natiahnuť plachtu na plachtu"

"Poďme piť"

3. Určenie polohy orgánov artikulácie počas zvuk L.

4. Charakteristika L zvuk.

5. Rozvoj fonemiky sluchu: uznanie zvuk na pozadí slabiky a slova. Hra „Chyťte zvuk» .

Postavte si loď z počítacích palíc.

7. Výslovnosť slabičný rad.

10. Zhoda podstatného mena s číslovkou.

Zhrnutie

Priebeh lekcie.

Organizovanie času.

Logopéd. Dobrý deň, Radmir! Hádaj hádanka:

Než sme to zjedli,

Všetci mali čas plakať. (Cibuľa)

Pozrite sa na obrázky a pozorne počúvajte, čo vo všetkých slovách je zvuk? cibuľa, žaluď, lyže. (s každým jedným slovom logopéd zverejňuje obrázok)

Dieťa: L

Logopéd: Správny! Dnes ty a ja povieme L zvuk.

1. Artikulačná gymnastika.

Najprv sa však pozrieme na seba do zrkadla a urobíme cvičenia pre pery:

"úsmev" (počítajte do 10)

"trubica" (počítajte do 10)

striedanie "úsmev"-"trubica" (až 5 krát)

jazykové cvičenia:

1. "Umyme si zuby"(ústa sú otvorené, dieťa prechádza špičkou jazyka po horných zuboch zvnútra, najskôr zo strany na stranu, potom pozdĺž predných rezákov zhora nadol).

Cieľ

2."plachtiť"

Cieľ: Naučte sa držať špičku jazyka za hornými zubami.

Na účet dospelý:

"1,2,3,4, - môžete zdvihnúť plachtu" (dieťa drží špičku jazyka za hornými zubami).

Na účet:

„1,2,3,4,5 – plachta sa dá spustiť“ (jazyk klesá, ústa sa zatvárajú)

3."Mačka pije mlieko".

Cieľ

Vykonávame laktačné pohyby pod skontrolovať:

„1,2,3,4,5 – sme opäť ako mačky“.

Po tomto hovoríme spolu:

"1,2,3,4,5 - sme opäť ako chlapci".

4."Turecko je hovorca"

Cieľ: rozvíjať schopnosť ohýbať špičku vystretého jazyka nahor.

"Rozprávame sa" jazyk široko roztiahnutý cez hornú peru, akoby hladil jej: "BL - BL - BL"

2. Dychové cvičenia:

Logopéd. Teraz naštartujme loď na plavbu (fúknuť na papierový parník, zhlboka sa nadýchnuť nosom, vydýchnuť ústami)

Výborne! Teraz si poďme napiť. Zhlboka sa nadýchnite nosom so zatvorenými ústami. Pri výdychu spievajte I-I-I. Vydýchnite ústami. Najprv spievame potichu, potom nahlas. Potom potichu, potom nahlas.

3. Poloha orgánov artikulácie pri zvuk L

Logopéd: Teraz sa pozri do zrkadla a znie ako parník: l-l-l

(dieťa hovorí)

Logopéd: Čo robia naše pery?

Dieťa: Pery v úsmeve.

Logopéd: Máte otvorené alebo zatvorené ústa?

Dieťa: Ústa sú otvorené, vzdialenosť medzi hornými a dolnými zubami je 1 prst.

Logopéd: Kde je špička jazyka?

DieťaŠpička jazyka spočíva zvnútra na horných zuboch.

Logopéd: Aký vzduch vychádza?

Dieťa: Teplý.

Logopéd: Kde prúdi vzduch?

Dieťa: V strede jazyka.

Dieťa: Áno, žije.

Logopéd: Výborne!

4. Charakteristika L zvuk

Logopéd. Radmír, Aký je zvuk L?? Samohláska alebo spoluhláska?

(dieťa : Zvuk L spoluhláska)

Má hlas alebo je hluchý?

(dieťa : je hlasný)

Tvrdé alebo mäkké?

(dieťa : pevné)

Teraz mi povedzte celý popis sami zvuk Zh.

(dieťa : L-konsonantný zvuk, zvučný, tvrdý)

5. Rozvoj fonematického sluchu

Logopéd. Tlieskajte rukami, keď to počujete zvuk slabiky Zh.

la, áno, pre, zhi, och, od, lo, uch, shu, ly, tsa, sa, ol.

Logopéd. Budeš počuť slovo so zvukom L - zdvihnite vzor plachty, ako keby parník v tomto čase hučil.

slová: CUKROVINY, LOTTO, KLOBÚK, ŽETON, ÚSMEV, NOŽE, ZAJÍČIK, KALUŽE, ČIPEK, HADY, NABERAČKA, DÝKA, GLÓBOVÁ HVIEZDA, DOVOLENKA.

6. Cvičenie na rozvoj zrakovej ostrosti a analyticko-syntetickej aktivity.

Postavte si loď z farebných tyčiniek.

7. Výslovnosť slabičný rad

Logopéd. Opakuj po mne, nasleduj ma výslovnosť:

Al-al-al - príliš malý La-la-la - to je všetko!

Ol-ol-ol - umyť podlahu Lo-lo-lo - je mi teplo

Ul-ul-ul - vietor fúkal Lu-lu-lu - na podlahu

Il-il-il - kosil trávu Ly-ly-ly - umýval podlahy

Jedli-jedli - biela krieda

Výborne!

8. Vývoj analýzy a syntézy.

Logopéd. Pred tebou, Radmir, sú obrázky hore nohami. Obrázok otočíte, pomenujete a poviete, kde sa nachádza L zvuk: najprv slová, stred, koniec.

(žaluď, baklažán, lyžiar, stôl)

9. Cvičenie na zmiernenie zrakovej únavy.

Logopéd. Teraz sa pustíme do plavby našej lode. Vlna v mori ho rozkýva doprava, potom doľava, potom ho zdvihne a potom spustí nadol. Pozorne sleduješ loď, aby sa jej nič nestalo, dobre?

Vykonávanie cvičenia:

Východisková poloha – sedenie.

1. 5 kmitavých pohybov očí horizontálne: sprava doľava, potom zľava doprava.

2. 5 kmitavých pohybov očí vertikály: hore - dole a dole - hore.

3. Pevne zatvorte oči na 3-5 sekúnd a potom ich na 3-5 sekúnd otvorte.

10. Zhoda podstatného mena s číslovkou

Logopéd. Pozrime sa na tento obrázok. Čo to je? Poďme si to spočítať. ( Logopéd položí pred dieťa päť čísel a obrázok stola)

Dieťa. Jeden stôl, dva stoly, tri stoly, štyri stoly, päť stolov.

11. Tvorenie slovies minulého času 1. osoby jednotného čísla.

Logopéd. Zahrajme si hru "Yakanye". Začnem a ty to povieš, ako keby si to už urobil.

Vstávam - vstal som. Ja píšem - …

Sadnem si - ja ... položím - ...

Kreslím - ... zvyšujem - ...

Padám -. Kúpim -…

Zhrnutie

Logopéd. A tak, Radmír, čo zvuk ty a ja sme si dnes povedali? Čo si robil na trieda?

(odpovede)

Výborne dnes! Zbohom!

Načítava...