ecosmak.ru

Наше тіло. Заняття з розвитку фонетичного сприйняття та лексико-граматичного структурування мовлення на матеріалі теми «Людина

Інна Бухарова
Конспект заняття «Людина. Частини тіла".

Тема « Людина. Частини тіла»

Корекційно-освітні цілі: познайомити дітей з частинами тіла людини; навчити утворювати іменники множини; вчити розрізняти праву та ліву руку, ногу; закріпити словник з цієї теми; вчити узгоджувати числівники з іменниками, вчити підбирати слова-ознаки)

Корекційно-розвиваючі: розвивати увагу, пам'ять, мислення, мовлення, загальну моторику

Корекційно-виховні цілі: формування навичок співробітництва, взаєморозуміння, доброзичливості, самостійності, ініціативності, відповідальності

Устаткування: зображення із зображенням людини та частин тіла людини.

Хід заняття.

1. Організаційний момент.

Гра «Клопніть у долоні» (якщо почуєте назву частин тіла) : лоб, дуб, голова,вуха,огірок,руки,ноги,мухомор,живот,кавун,п'ятка,прапор,очі…

2. Основна частина.

А) Показую малюнок людини.

Як ви думаєте, про кого ми сьогодні знову говоритимемо? (про людині, про себе)

Як називається найбільша частина людини? (тулуб, тіло)

Покажіть, де знаходяться груди, живіт, спина, голова,

Загадую загадки:

У звірятка - на маківці, а у нас - нижче очей. (Вуха) .

Навіщо потрібні вуха?

Два Єгорки живуть біля гірки, живуть дружно, А один на одного не дивляться? (Очі)

Навіщо нам потрібні очі?

. Він буває різним: Добрим, шкідливим, гордим, важливим,

Товстим, тонким, конопатим. (Ніс)- Навіщо нам потрібен ніс?

А ще на голові у людини є лоб, щоки, брови, вії, губи, підборіддя.

Діти на собі показують названі частини особи.

б). Дидактична гра «Один-багато»

Вухо-вуха-багато вух, спина-спини-спин, око-очі-очі, волосся-волоси-волосся, голова-голови-голов, підборіддя-підборіддя-підборіддя, брови-брови-бров, ніс-носи-носів, рот -рти-ртів, лікоть-лікті-ліктів, живіт-животи-живот,нога-ноги-ніг….

Фізкультхвилинка.

Дівчата та хлопчики (діти стрибають на місці,

Стрибають, як м'ячики (стрибають,

Ніжками тупотять, (тупають,

Ручками ляскають, (ляскають,

Головками кивають, (кивають,

І тихо присідають. (повільно присідають).

Хлопці, чим ви зараз плескали? (Руками)

Покажіть праву руку, ліву руку.

Називаю частини руки, а діти вказують на собі (пальці, нігті, долоня, кисть, лікоть, плече) .

Чим ви тупотіли? (ногами) .

Називаю частини ноги, а діти вказують на собі (пальці, п'ята, стопа, гомілка, коліно, стегно)

У). Гра «Підбери слова»

По черзі ставлю дітям питання:

Які в тебе очі? (У мене очі красиві, сірі, великі, і т.д.)

Яке у тебе волосся? (У мене волосся густе, довге, блискуче і т. д.)

Які в тебе ноги? Які в тебе руки?

г). Гра «Порахуй від 1 до 5».(рука, лоб, голова, око, ніс, п'ятка, рот, спина)

3. Підсумок заняття. Оцінка роботи дітей.

Про що говорили на заняття? Які ігри грали? Що сподобалось? Що видалося важким?

Молодці! Ви сьогодні постаралися. Заняття закінчено.

Публікації на тему:

Заняття у старшій групі «Людина та будова її тіла»Тема: Людина та будова його тіла. Програмні завдання: уточнити та розширити уявлення дітей про будову людського тіла та назву.

Завдання: 1. Закріплення вміння порівнювати предмети; уточнення назв частин тіла; формування розуміння просторових відносин; розвиток.

Конспект заняття у середній групі «Частини тіла»Мета: Уточнити знання дітей про будову людини, призначення окремих її частин. Завдання: Вчити координувати мову з рухами, розвивати.

Інтеграція освітніх областей: «Пізнавальний розвиток», «Мовленнєвий розвиток», «Соціально-комунікативний розвиток», «Художньо-естетичний.

Конспект НОД з розвитку промови для першої молодшої групи «Людина, частини тіла»Програмний зміст. Навчити дитину знати різні частини тіла, навіщо вони потрібні (очі-бачити, нос-сприймати запахи тощо.). 1.

Конспект ООД із презентацією у підготовчій до школи групі «Частини тіла людини. Голова»Конспект організованої освітньої діяльності у старшій групі загальнорозвиваючої спрямованості за пізнавально-дослідницькою.

Узагальнена Тема уроку:Природа та людина

Епіграф до уроку:

« Природа - це не те, що ми отримали у спадок від предків, а те, що ми позичали у нащадків»(Давня індіанська сентенція).

Цілі уроку:

  • Дати поняття учням про різноманітті природи, у тому, що людина - частина її;
  • Показати зв'язок живої та неживої природи;
  • Закласти фундамент екологічної культури учнів;
  • Дати поняття раціонального природокористування;
  • Показати на прикладах - як впливає господарська діяльність людини на природу;
  • Щеплювати правильні моральні та естетичні підвалини;
  • Виробити розуміння того, що здоров'я оточуючих, стан природи – турбота кожної окремої людини;
  • Практика колективної роботи, вміння робити вибірку необхідної інформації.

Обладнання:

  • Зображення птахів, тварин, рослин у незайманому лісі;
  • Зображення технологічних катастроф та їх шкоди, завданої живій природі;
  • Плакати з охорони живої та неживої природи;
  • Проектор або будь-який інший засіб демонстрації зображень.

Хід уроку:

1. Інструктаж з ТВ. Організаційний момент.

2. Актуалізація знань.

Вчитель:«Діти, дайте відповідь, будь ласка, на кілька запитань:

  • Що таке природа?
  • Яка вона буває? (жива та нежива)
  • Ви любите природу?
  • Чи здатна людина зашкодити природі?
  • Як саме?
  • Що потрібно робити для того, щоб захистити природу від нас?»

Вчитель:“Письменник Джордж Оруелл сказав, що “людина – єдина істота, яка споживає, нічого не виробляючи. Він не дає молока, він не несе яєць, він занадто слабкий для того, щоб тягати плуг, він занадто повільний для того, щоб ловити кроликів. І все-таки він верховний владика над усіма тваринами. Він жене їх на роботу, він відсипає їм на прокорм рівно стільки, щоб вони не мучилися з голоду — все ж решта залишається у його володінні.» і справді є правда у його словах. Ми існуємо – змінюємо світ, природу під себе. Але чи варто замислитися? Чи не завдаємо шкоди всьому, що існує паралельно з нами?»

3. Вивчення нового матеріалу:

Що таке природа? Людина як частина навколишнього світу природи

Вчитель:«Спочатку, перед початком теми, я повідомлю вам, що сьогодні у нас з цього уроку буде груповий проект – домашнє завдання. Яке саме – я повідомлю наприкінці уроку. Та група, яка за загальним голосуванням буде переможцем, - отримає грамоту та сертифікати на «5» на будь-який урок з нашого предмета.»

Вчитель:Хто знає, що означає слово класифікація? Правильно. Це поділ загальної групи, маси на частини відповідно деяким відмінним рисам. Наприклад, за зростанням люди класифікуються на високих і невисоких, за віком - молоді та старі…»

Вчитель:Як можна кваліфікувати природу? Правильно, - вона буває жива і нежива.

Вчитель:«Діти, а ми з вами є частиною природи? Людина відноситься до якого виду природи? Правильно, людина - частина живої природи.

Вчитель:"Давайте назвемо приклади неживої природи." (Вода, повітря, земля ...)

Вчитель:Хто ж представники живої природи? (людина, звірі, птахи, рослини…)

Вчитель:«У світі живої природи є 4 царства – тварини, рослини, гриби, бактерії. Всі ці царства - живі, вони створені природою з живих частинок-клітин.

Вчитель:Є деякі відмінні характеристики об'єктів живої природи:

  • Живі організми потребують дихання;
  • Живим організмам потрібна їжа;
  • У процесі свого життя вони дихають та прогресують;
  • Живі організми розмножуються;
  • Живі організми з часом помирають.

Вчитель:«Який зв'язок є між живою та неживою природою? Давайте розглянемо на прикладі:

(Вчитель включає слайд де написано 5 слів – 1 стовпчик вода, земля, повітря, сонце, 2 стовпчик – рослина)

  • Рослина - Земля - ​​коріння живлять рослину з ґрунту;
  • Рослина - повітря - зелені легені переробляють вуглекислий газ на кисень;
  • Рослина - Вода - корінням рослина вбирає воду з ґрунту;
  • Рослина – Сонце – сонячні промені дають необхідне тепло для життя рослині.»

Вчитель:За цією ж схемою можна розібрати зв'язок будь-яких представників цих класів. І звірів, і комах, і людини…»

Вчитель:«Життя на Землі неможливе через відсутність будь-якого з факторів неживої природи. Пропаде вода, земля, повітря чи Сонце - пропаде все. Важко навіть уявити - сто буде з усіма, хто живе, коли все це зникне.

Вчитель:«Людина вважає себе Царем Природи і думає, що вона має право розпоряджатися всім, чим володіє Природа. Він ламає, вирубує, вбиває, збирає…»

Вчитель:Чи можуть представники світу тварин і рослин обійтися без людини? А він без них?

Вчитель:«Людина - це лише частина Природи, вона повинна підкорятися її законам. У своєму середовищі він повинен поводитися, як належить. Є такий вислів: «Природа, якою ми користуємося, - це не те, що залишилося нам від предків, а те, що ми взяли в борг у наших нащадків.» Як ви розумієте цей вислів?»

Вчитель:«Багато незворотних та непередбачуваних наслідків виникло від взаємодії людини та природи. На початку часів людина збирала і їла, полювала і добувала тільки те, що давала йому природа. А вона була щедра з ним: їжа, житло, риба, дичина, ягоди та коренеплоди… Еволюціонуючи людина стала вимагати більшого та більшого, вона стала змінювати, переробляти світ під себе. Про жодні наслідки він навіть не замислювався.

Вчитель ставить на демонстрацію слайди зображень техногенних катастроф, шкоди завданої людиною живої природи.

Вчитель:«Як саме людина виляє на природу? У кого є якісь міркування?

Вчитель:Чи варто людям задуматися про те, як уберегти природу від самих себе?

Вчитель:«Що ж людина залишить по собі своїм нащадкам? Він же бажаючи їм кращого, все гірше для них все робить.

Вчитель:«Давайте разом прочитаємо вірш В. Чижова:

У природі стільки краси -

Придивися, і ти зрозумієш,

Навіщо росяні кущі

Огортає тремтіння.

Куди, дзюрча, струмок біжить,

Прозоріше за скло,

Про що надвечір, у полі жита,

Співають перепела...

Нехай стане серцю твоєму

Зрозуміла пташина мова

І ти навчишся тому,

Як це все берегти.

Вчитель:«Як ви вважаєте, про що цей вірш? Що просить зробити нас поет?

Вчитель:«Для того щоб ми пам'ятали про те, що ми відповідальні перед природою. Про те, що життя рослин та тварин у наших руках. Про те, що гармонія живої та неживої природи – наше завдання. Потрібно написати нам із вами пам'ятку людині. Давайте кожен напише за пропозицією, яка б допомогла вберегти природу. Наприклад, зменшити вирубку дерев.

Учні розробляють пропозиції.

Вчитель:«Завдання людини, використовуючи знання про природу, допомагатиме їй. Зберігати нашу природу, кожну її рису. Ми ж повинні бути вдячними Землі за те, що вона нас дала притулок, виростила нас і дарує нам свої дари.»

Вчитель:«Людство вже не вперше замислюється над тим, щоб скоротити свій вплив негативного плану на природу. Створюються організації, пишуться книги, розробляються нові технології, що щадять. Але будь-яка допомога у цьому напрямі – безцінна. Змінювати світ потрібно з самого себе.» Вчитель включає на проекторі агітаційні плакати про охорону живої та неживої природи.

4. Підбиття підсумків уроку.

Закріплення вивченого матеріалу

Вчитель:«Діти, дайте відповідь мені:

  • Людина – це представник живої чи неживої природи?
  • Яких представників живої та неживої природи ви знаєте?
  • Як вони взаємопов'язані?
  • Що потрібно робити людині для того, щоб зберегти природу?

Вчитель відзначає найуважніших із учнів та заохочує їх добрими оцінками.

Вчитель:«В кінці заняття я прочитаю вам вірш:

За ніжні світанки, багряні заходи сонця,

Блискучі блискавки-небесні гуркіт,

За таємниці всі природні,

За надра родючі,

Що мати-Земля століттями там зберігає.

За крапельки роси кришталеві,

За хмари сумні.

За шум весняного дощу, ЛЮБЛЮ ПРИРОДУ я!

Домашнє завдання

Вчитель: «А зараз групове завдання-проект. За списком у класі по 3 особи в групі ви повинні придумати агітаційний плакат людству про те, що природу потрібно зберігати і берегти.»

Покажіть малюкам фільми про охорону природи.

Заняття з розвитку фонетичного сприйняття та лексико-граматичного структурування мовлення на матеріалі теми «Людина. Наше тіло».

Тема: «Людина. Наше тіло»

Ціль :

  • розвинути фонематичне сприйняття,
  • відпрацювати лексико-граматичні конструкції на матеріалі теми «Людина. Наше тіло».

Завдання:

Корекційні:

  • Розвиток мовного чуття.
  • Розвиток уміння орієнтуватися у просторі.
  • Формування навички правильного словотвору та словозміни.
  • Розвиток фонематичного сприйняття.
  • Закріплення вживання у мовленні дітей понять «право»-«ліво».
  • Розширення дієслівного словника.
  • Упорядкування противної конструкції з союзом «а».
  • Сформувати вміння поширювати речення.
  • Розвиток вищих психічних функций.

Освітні:

  • Активізація словника на тему «Людина. Наше тіло».

Виховні:

  • Виховання інтересу та любові до занять через цікаві вправи та наочний матеріал
  • Розвиток посидючості, цілеспрямованості у виконанні завдань через слово педагога.

Обладнання:

  • лялька, картинки частин тіла, картинка Вані та Маші, картинки або предмети для розвитку розуміння багатозначності (ручка, ніс, кисть).

Хід роботи

I. Організаційний момент.

Привіт хлопчики та дівчатка! Ми з вами вже знайомилися з фруктами, восени, деревами, а сьогодні познайомимося з самими собою. Здивовані? А давайте почнемо! Слухайте уважно та показуйте, що я називаю.

Є на пальцях наших нігті,
На руках – зап'ястя, лікті.
Темя, шия, плечі, груди
І животик не забудь.
Стегна, п'яти, двоє стоп,
Гомілка і гомілковостоп.
Є коліна та спина,
Але вона лише одна.
Є у нас на голові
Юшка дві та мочки дві.
Брови, вилиці та віскі,
І очі, що такі близькі.
Щоки, ніс і дві ніздрі,
Губи, зуби – глянь!
Підборіддя під губою.
Ось що ми знаємо з тобою!

ІІ. Основний етап.

Вправа 1. Продовжи речення.

  • У людини дві ... (руки, ноги, ніздрі).
  • Людина на обличчі одна… (ніс, рот).
  • У людини два ... (вуха, очі).
  • У людини багато на голові ... (волосся).
  • Людина немає…(хвоста, копит, лап).
  • Людина… (варіанти дітей).

Вправа 2. Ваня та Маша.

Ваня сильно забруднився - він брудний.

Покажи та скажи, що у Вані брудне. (У Вані брудна голова. У Вані брудне волосся. У Вані брудні вуха. У Вані брудна шия. У Вані брудна живіт. У Вані брудна спина. У Вані брудні руки. У Вані брудні ноги.)

Таня вже вимилася. Вона чиста.

Що в Тані чисте? (У Тані чиста голова. У Тані чисте волосся. І т.д.)

Фізкультхвилинка:

Правою рукою масажуємо пальчики лівої руки, примовляючи. Потім лівою рукою масажуємо пальчики правої руки.

«Пальчик із краєчком великим
Найтовщий і кумедний.
Це вказівний,
Суворий та уважний.
Це пальчик середній,
Чи не перший, не останній.
Це - безіменний,
Незграбний і кумедний.
Ну, а це наш мізинчик.
Він у всіх у нас улюбленець.

Вправа 3. Віддай загадку-знайди відгадку!

Хлопці, зараз я вам загадуватиму загадки, а ви повинні здогадатися, про що я кажу. Але! Будьте уважні! Говорити відгадку не треба, а треба показати собі.

Якби не було його,
Не сказав би нічого.
Завжди у роті,
А не проковтнеш.
Між двома світилами
Я в середині один.
Не годинник,
А цокає.
П'ять братів -
Роками рівні.
Зростанням різні.

Вправа 4. Звичайний-великий-маленький.

Хлопці, коли Червона шапочка прийшла до Бабусі, замість неї вже лежав Сірий вовк. Пам'ятаєте, як Червона Шапочка здивувалася: «Навіщо тобі такі великі очі?». Що відповів вовк?

Давайте тепер з вами теж дивуємося: не очі, а очи; не ніс, а носище; не ноги, а ножіща; не руки, а ручища.

А тепер представимо маленьку дитинку (демонстрація пупсика): у нас ніс, а в нього носик; у нас рот, а в нього рот; у нас брови, а в нього брівки; у нас лоба, а в нього лобік і т.д.

Вправа 5. Слово одне, а значень багато.

Вправа 6. Правильно-плескай, неправильно-топай.

Хлопці, ви зараз виправлятимете мої помилки. Іноді я говоритиму одне, а робитиму інше. Коли правильно роблю і говорю-плескайте, неправильно-топайте.

Я підняла ліву руку.

Я сховала праву руку за спину.

Вправа 7. Робота з текстом.

Дурна суперечка.

Посперечалися дві руки між собою: хто більше роботи робить? Одна інша каже: «Я потрібніша, тому що ложку тримаю, коли людина їсть, і олівцем малювати вмію», а інша відповідає: «Суп-то людина з хлібом їсть, я її хлібом годую, а коли ти малюєш, я листок притримую» .

Почули ноги суперечка, і стало їм смішно: «Подумаєш, які важливі! Ми потрібніші, бо ходимо і бігаємо, а ще плавати допомагаємо людині та педалі на велосипеді крутимо».

А тулуб обурився: «Я людині потрібніша! Серце в мені працює, шлунок перетравлює їжу і кров насичує!

Розумна голова людини слухає і думає про себе: «Дурна суперечка! Всі частини тіла людині необхідні, тому вона ними і користується і береже їх».

Обговорення тексту:

  • Хто переміг у суперечці?
  • Чи правда, що голова розумно вчинила?
  • Чому?
  • Навіщо потрібна людині голова?
  • Тулуб?
  • Ноги?
  • Руки?

ІІІ. Підбиття підсумків.

Дітлахи, а щоб бути красивим і сильним, що треба робити? Відповіді дітей.

Я вам бажаю бути здоровими, міцними, красивими і дарую вам розмальовки: хлопчикам – богатирів, дівчаткам- царівну (дізналися з якої казки?), а на звороті аркуша будинку намалюйте себе, хто яким хоче стати, коли виросте. До побачення!

Використані джерела:

  • Бардишева Т.Ю., Моносова О.М. Зошит логопедичних завдань. Середня група. - М.: Видавництво «Скрипторій 2003», 2009. - 120 с.
  • Косинова Є. М. Лексичний зошит № 1 для занять із дошкільнятами: Людина та її світ. - М.: ТЦ Сфера, 2015. - 32 с.
  • Вікно у шкільний світ: Програма та методичне забезпечення інтелектуально-мовленнєвої підготовки дітей 5-7 років до навчання у школі / А. Г. Апресова, Н. А. Гордова, Т. А. Сидорчук. - М.: АРКТІ, 2010. - 232 с.
  • Пальчикова гімнастика наведена Наталією Куцепаловою у групі «Річоцвіт».

КОНСПЕКТ ЗАНЯТТЯ У СТАРШІЙ ГРУПІ ЗА ТЕМОЮ «ЛЮДИНА І ЧАСТИНИ ЙОГО ТІЛА»

Цілі:

1) уточнити знання дітей про будову людського тіла та призначення окремих частин тіла; вчити дітей бачити ознаки подібності та відмінності між людьми та висловлювати їх у мові; працювати над збагаченням словникового запасу дітей;

2) розвивати мову, увагу, правильне дихання, моторику рук;

3)виховувати уважне, доброзичливе ставлення друг до друга.

Словник:

хлопчик, дівчинка, чоловік, жінка, бабуся, дідусь, людина, люди, назви частин тіла (верхні та нижні кінцівки).

Обладнання:

картинки зображення тіла людини; схематичне зображення людини; туалетне приладдя; Звичайний олівець.

Хід заняття

1.Орг. момент.

На дошці ряд картинок: дівчинка, хлопчик, чоловік, жінка, бабуся, дідусь.

Хто намальований на цих картинках?(Дівчинка, хлопчик, чоловік, жінка, бабуся, дідусь)

Як можна назвати одним словом? (люди )

Всі люди різні: є літні та молоді, дорослі та діти.

Подивіться один на одного уважно, чим відрізняються люди один від одного?

Подивіться один одному у вічі. Якого вони кольору?

Чи однаковий колір волосся?

Чи всі ви однакового зростання? (запропонуйте дітям помірятися зростанням)

Але якщо ми такі різні, то чому нас усіх називають словом «Люди»? Що в нас у людей спільного? Чим ми схожі?

2. Повідомлення теми заняття.

Як ви думаєте, про кого ми сьогодні говоритимемо?(людина та частини тіла)

Робота з картинками із зображенням тіла людини.

- Уважно подивіться один на одного.

З яких частин тіла складається людина? (голова, шия, тулуб, верхні кінцівки – руки, нижні кінцівки-ноги)

- Вірно, хлопці, у всіх нас є голова.

Що на голові? (ніс, рот, вуха, очі)

Для чого потрібні ніс, рот, вуха, очі.?

Відгадайте загадки.

Він буває різним: добрим, шкідливим, гордим, важливим, довгим, маленьким, горбатим, товстим, тонким,

конопатим.(ніс)

Завжди він у роботі, Коли говоримо. А як відпочиває, Тоді ми мовчимо (рот).

3. Розвиток дихання

Гімнастика у розвиток правильного дихання.

Ми вдихнемо легко і плавно, (вдих) Видохнемо протяжно. (видих) Ніс у роботі (вдих) Рот у роботі (видих) Дихаємо всі ми славно.

На чому "сидить" голова? -Для чого потрібна шия людині?

(шия – вона з'єднує голову та тулуб людини)

- Як називається найбільша частина тіла людини? (тулуб )

Покажіть, де у вас є тулуб?

Що знаходиться на тулубі попереду? (груди, живіт)

А що ззаду? (спина)

4.Новий матеріал.

Як ви вважаєте, що таке верхні, нижні кінцівки?

Як називаються руки?

Як називаються ноги?

У самому низу ноги – ось ця частина ноги (показати) називаєтьсяступнів.

як ви вважаєте чому? (від слова «ступати»)

5. Розвиток моторики.

Гімнастика для рук

Дуже складна людина: (вказівний палець на лобі, насупитися) Двоє очей і двоє століть. (вказівним пальцем показати на очі, на віки) І-уважно дивись! Щоб ними все тримати. (Хапає жест руками)

6. Закріплення матеріалу.

Робота із контурною схемою людини.

Відгадайте загадки.

Більша частина -всьому опора І шия є,спина,живот. Скажіть, що це таке? (туловище)

Завжди причесана, чиста, розумна - Усьому початок. (Голова)

Все життя ходять, наввипередки, А обігнати один одного не можуть. (Ноги, нижні кінцівки)

Частина тіла, не боїться робити справу. (Руки, верхні кінцівки)

У двох матерів по п'ять синів – одне ім'я всім (руки та пальці)

Гра « СТОП»

Вихователь показує дітям два малюнки. (дівчинка та хлопчик)

Як ви думаєте, кого зобразив художник?

Чому ви так думаєте?

Які у нас хлопчики? (сильні, сміливі, майбутні чоловіки, захисники)

7.Складання речень на наочному матеріалі.Введення в мову дієслів.

Використання туалетного приладдя.

Які речі потрібні людині, щоб бути чистою, охайною? У магазині: мило,зубна щітка,зубна паста,шампунь,мочалка,гребінець,рушник.

Навіщо потрібні людині ці речі? -Як ви думаєте, які речі мають бути у кожної людини тільки свої? -Інша людина цими речами користуватися не може. Чому?

8.Підсумок.

Які частини тіла людини ви запам'ятали? -Що потрібно людині, щоб бути чистою, охайною?


Урок «Людина та її характер»

Мета уроку:

    1. Освітня – знайомство з поняттям “характер”, його різноманітними рисами та властивостями.

      Розвиваюча – навички та вміння формування свого характеру.

      Виховна – допомога учням у розумінні висловів “життя карбує, відливає характер людини” і “характер накладає печатку попри всі вчинки, думки і почуття людини”.

Вищою метою людських прагнень

є високоморальний характер.

Е. Тельман

Подумай :

    Що таке? Що він "характеризує" в особистості? Його роль у житті та долі людини.

У перекладі з давньогрецького слово «характер» означає «чеканку», печатку». Справді, з одного боку, життя карбує, відливає характер людини, з другого – характер накладає печатку попри всі вчинки, думки і почуття людини. Говорячи про характер, ми маємо на увазі типові, часто повторювані у вчинках та діях прояви індивідуальних властивостей людини, звичні форми її поведінки. Боягузливий людина може зробити рішучий вчинок, а ввічливий нагрубіти. Але все – таки сміливою чи грубою ми називаємо тільки ту людину, для якої така поведінка – типова.

Характер відбиває ставлення людини до навколишнього світу. У системі відносин виділяють кілька груп рис характеру, що свідчать про ставлення людини

До діяльності, до праці (працелюбність, сумлінність, ініціативність, безвідповідальність, недбалість, лінь, відповідальність…).

До людей, колективу, суспільства (товариство – замкнутість, щирість – лицемірство, доброзичливість – заздрість, гуманність – людиноненависництво, байдужість, чуйність…).

До духовних цінностей, до моралі (високоморальність, захопленість…).

До матеріальних цінностей, до речей (акуратність – неохайність, ощадливість – недбалість, економність – марнотратство, щедрість – скупість, ...).

До себе (самокритичність – некритичність, вимогливість – невимогливість, гордість – самоприниження, скромність, марнославство…).

До вибору мети (цілеспрямованість, прагматизм, раціональність, розважливість).

Вольові риси характеру (вольовий – слабохарактерний, мужній – слабкий, витриманий – запальний, ...).

Риси характеру багато чому визначають поведінка людини – методи процесів у типових ситуаціях. Великий вплив на поведінку людини надають та її індивідуальні особливості. Залежно від цього, яка з цих особливостей переважає, у характері людини виділяють інтелектуальні, емоційні і вольові риси.

Говорячи про інтелектуальні риси характеру, мають на увазі насамперед сформовані якості розуму (кмітливість, спостережливість та ін.). В емоційних рисах проявляється ставлення до явищ дійсності (збудливість, розсудливість тощо), а також переважні настрої. Вольові риси характеру визначають уміння і готовність людини свідомо регулювати свою діяльність, пов'язану з подоланням труднощів (рішучість, цілеспрямованість). Усього налічується понад тисячу рис характеру.

Завдання №1

Які з цих властивостей характеру ви відзначаєте у себе? Які ще риси характеру ви можете відзначити? Запишіть їх.

Завдання №2 «Абетка характеру»

А - акуратність К - У -

Б - нетактовність Л - Ф -

В - буркотливість М - Х -

Г - гордість Н - Ц -

Д - дружелюбність О - Ш -

Е - природність П - Щ -

Ж - жадібність Р - Е -

3 - злопам'ятність С - Ю -

І - щирість Т - Я -

Завдання №3

Запишіть в один стовпчик риси свого характеру, які допомагають у житті, а в іншу – ті, що заважають.

Який стовпчик виявився більшим?

З мудрих думок:

У кожної людини три характери: той, який йому приписують, той, який він сам собі приписує, і, нарешті, той, який є насправді.(В. Гюго)

У будь-якому найдрібнішому, найнезначнішому, найнепримітнішому нашому вчинку вже позначається весь наш характер; дурень і входить і виходить, і сідає і встає з місця, і мовчить, і рухається інакше, ніж розумна людина. (Лабрюєр)

Серйозність – основа темпераменту. (О. Бальзак)

Твердий характер має поєднуватися з гнучкістю розуму. (Л. Вовенарг)

Характер не народиться з людиною, а набувається ним під час виховання, встановлюючись остаточно в наступних тривогах епохи. (Н.А. Добролюбов)

Характер полягає у здатності діяти згідно з принципами. (І. Кант)

Характери людей визначаються та формуються їх взаємовідносинами. (А. Моруа)

Істинний характер людини проявляється в тому, як вона розважається. (Рейнальді)

Перевір себе:

Характер - Це сукупність стійких рис особистості, що визначають ставлення людини до людей, до виконуваної роботи. Характер проявляється у діяльності та спілкуванні і включає у собі те, що надає поведінці людини специфічний, характерний йому відтінок.

Завдання №4 Тест «Який Ваш характер»

Дайте відповідь «так» чи «ні» на такі запитання:

    Чи шануєте Ви дружбу?

    Чи приваблює Вас щось нове?

    Чи надаєте Ви перевагу старому одягу новому?

    Чи вдаєтеся задоволеним без будь-якої причини?

    Чи змінювали Ви у дитинстві понад три рази професію, яку збиралися вибрати?

    Чи втрачаєте впевненість у собі, коли Вам доведеться вирішити важке завдання?

    Чи колекціюєте Ви щось?

    Чи часто Ви змінюєте свої плани в останній момент?

Запишіть собі по 1 балу, якщо Ви відповіли «так» на запитання 1, 3, 7 та стільки ж за відповіді «ні» на запитання 2, 4, 5, 6, 8. Потім підрахуйте набрані бали.

Понад 6 очок: Ви врівноважена людина, батькам, вчителям, друзям гріх скаржитися на Вас; у Вас легкий, добрий характер.

Від 3 до 6 очок: Ваш характер не назвеш легким. Ваш гарний настрій дуже легко може перетворитися на погане. А це не може не вплинути на роботу, сімейне життя, дружні стосунки; не забувайте, що, тільки проявляючи наполегливість, Ви процвітатимете в житті.

Менш 3 очок: чому Ви не вірите у свої сили? Потрібно більше довіряти людям та пошукати собі друзів серед тих, хто Вас оточує.

Як формувати свій характер?

Східне прислів'я говорить: "Посієш вчинок - пожнеш звичку, посієш звичку - пожнешхарактер, посієш характер - пожнеш долю". Для виховання характеру важливі хороші звички, а їх кожна людина може сформувати сама. Звички виникають, зміцнюються і тримаються на повторенні. Щоб виникла звичка, має бути потреба в ній. Звички саме тому такі сильні, що Як бути з поганими звичками, які формуються куди легше за хороших?

У вас вже є перелік рис характеру, які заважають вам жити. Щоб з ними впоратися, потрібна сила волі. Сила волі - це здатність долати труднощі, завзятість у досягненні мети. Всі великі люди мали потужну силу волі, завдяки якій вони досягали успіхів у науці, політиці, спорті, мистецтві.

Підсумки уроку

1. Як утворюється характер людини?

    Що може зробити сама людина у формуванні свого характеру?

    А якщо характер «поганий», чи можна його змінити?

Ось кілька порад для виховання характеру:

1. "Прогулянка". Вийшовши з дому, повернутися рівно за годину (припустима помилка 2 хв). Ця вправа розвиває почуття часу та відповідальності. Тривалість прогулянки може змінюватись.

2. "Будильник". Після дзвінка будильника порахувати до 35 і встати. Щодня зменшувати рахунок на 5 і через тиждень стати на рахунок "3", Вправу освоєно, якщо протягом трьох тижнів поспіль ви встаєте на рахунок "3".

3. "Заряджання". Почати заряджання з 10 хвилин. Додаючи щодня по 1 хвилині, довести її до 17 хвилин. Вправу освоєно, якщо 3-4 тижні ви регулярно робите зарядку

Завантаження...