ecosmak.ru

Що таке конспект уроку? Етап V. Устаткування

Урок навколишнього світу у 2 класі

Вчитель: Стоянова Лариса Дмитрівна

УМК "Школа Росії".

Тема урока : «Правила ввічливості»

Тип уроку: відкриття нових знань

Мета уроку: формувати навички культури спілкування та поведінки: взаємини з оточуючими людьми.

Завдання:

1.Розширити знання школярів про ввічливі та добрі слова та їх застосування в життєвих ситуаціях.

2. Розвинути адекватну оціночну діяльність, спрямовану на аналіз власної поведінкита вчинків оточуючих людей.

3. Виховати у дітях почуття власної гідностідбайливого ставлення один до одного.

Заплановані результати:

Особистісні:

Виявляти здатність зберігати доброзичливе ставлення одне до одного.

Вміти проводити самооцінку на основі критерію успішності навчальної діяльності.

Метапредметні:

- Пізнавальні: вміти орієнтуватися у своїй системі знань: відрізняти нове від відомого з допомогою вчителя; здобувати нові знання: знаходити відповіді на запитання, використовуючи підручник, свій життєвий досвід та інформацію, отриману на уроці; вміти систематизувати та перетворювати інформацію;

- регулятивні : вміти планувати свою діяльність; усвідомлювати, що вже засвоєно і що треба засвоїти;

вміти визначати та формулювати ціль на уроці за допомогою вчителя; висловлювати своє припущення;

- комунікативні: вміти оформлювати свої думки у усній формі; слухати та розуміти мову інших; вміти працювати у парі: знаходити загальне рішення; вміти аргументувати свою пропозицію.

Предметні: Знання про групи «ввічливих» слів, навички культури спілкування та поведінки.

Обладнання: презентація (Power Point, 2003), картки зі словами, картки з питаннями, підручник, робочий зошит, робоче місцевчителі з ПК.

Хід уроку:

Етапи уроку

Діяльність

вчителі

Діяльність

учнів

Формуються

УУД

1. Організаційний момент.

Ціль: підготувати учнів до роботи на уроці, створити емоційний настрій на спільну колективну діяльність та пізнавальну активність.

Включає учнів у діловий ритм, ставить завдання - перевірити готовність робочого місця.

Швиденько перевір, друже,
Чи готовий ти розпочати урок?
Чи все на місці, чи все гаразд?
Книжка, ручка та зошит?
Перевірили? Сідайте!
З старанністю працюйте

Діти стоять.

Регулятивні.

Комунікативні.

Забезпечення

учням

організації їхньої навчальної

діяльності.

Створення ситуації успіху, довіри.

2. Актуалізація знань. Перевірка домашнього завдання.

Мета: отримати

уявлення якість засвоєння учнями раніше вивченого матеріалу, визначити опорні знання.

Організовує повторення вивчених правил поведінки у школі.

Ми з вами на минулому уроці вивчали тему «Правила поведінки у школі». І я думаю, що ви їх добре знаєте. А ось Мурашка неуважно слухав Мудру Черепаху і коли вона стала ставити йому запитання, ось що він відповідав. Чи правий він?

    Що потрібно зробити, щоб відповісти на запитання вчителя? Я думаю, що якщо хочеш відповісти на запитання вчителя, то треба крикнути з місця. Чи правильно я думаю?

    Як вітають дорослу людину, що входить до класу? Я вважаю, що тому, хто входить до класу, можна крикнути: «Привіт!» Чи я правий?

    У зміну потрібно відпочити, тому можна бігати коридором стрімголов. Чи правильно я говорю?

    Якщо потрібно щось запитати, можна перебити розмову дорослих. Чи так це? А як треба вчинити?

5. У школі кожен відповідає за себе, тож допомагати один одному не потрібно. Чи я правий?

Які ви молодці, ви добре запам'ятали, як треба поводитися в школі і завжди виконуватимете правила поведінки.

Якщо хочеш відповісти на запитання вчителя, підніми руку.

Входить до класу дорослу людину вітай стоячи.

Бігати та шумно грати можна лише на спортивному чи ігровому майданчику.

Треба дочекатися коли розмова закінчиться, і тільки потім спитати про щось.)

Допомагати одне одному треба завжди та всюди. "Один за всіх, і всі за одного".)

Комунікативні. Розвиток мовлення, уваги, мислення, уяви учнів.

Пізнавальні: перевірка знань учнів про правила поведінки у школі, виявлення прогалин у знаннях та вміннях.

3. Самовизначення до діяльності

Мета: організувати діяльність учнів щодо визначення поняття «ввічливі слова»; залучення учнів у основні розумові операції (аналіз, синтез, узагальнення...); систематизувати знання учнів, необхідних запровадження нової теми.

А тепер я пропоную вам послухати історію. яка трапилася з одним мальчиком.(аудіозапис оповідання В.Осєєвої «Чарівне слово»)

Яке чарівне слово назвав дідок хлопчику?

    Як ми називаємо ці слова?

    Які ще «ввічливі» слова ви знаєте?

    Припустіть, про що ми говоритимемо сьогодні на уроці, яка тема уроку?

    Які завдання ми поставимо собі?

    Дізнатися, що таке ввічливі слова.

    Значення ввічливих слів.

    Вчитися використовувати ввічливі слова у різних ситуаціях.

    Отже, завдання ми поставили перед собою, давайте їх постараємося вирішити. За роботу!!!

Півень.

Здрастуйте, доброго ранку, добрий день, добрий вечір, привіт.

Ввічливі.

(Відповіді дітей.)

Про ввічливість.

Дізнатися, що означає бути ввічливим, згадати які бувають ввічливі слова, навчитися вживати їх у різних ситуаціях .

Правила ввічливості.

Особистісні: сприятиме формуванню інтересу до навчального матеріалу.

Регулятивні:

постановка навчальної завдання з урахуванням співвідношення те, що відомо і засвоєно учнями і те, що ще відомо.

4. Робота на тему уроку.

Мета: знайомство з поняттям «ввічливі слова»; формувати пізнавальну діяльність учнів через навчальну ситуацію «що знаю?» що я дізнаюся? і закріплювати знання про ввічливі слова.

    Робота в парах

Сьогодні ми поговоримо про чарівні слова. Це звичайні, прості, розумні, корисні та добрі слова, а чарівними вони стали тому, що без них просто жити на світі не можна. Ці слова треба не тільки добре знати, а й уміти їх вимовляти по-чарівному, і цьому треба вчитися.

Розгляньте рис на 52 підручники. Придумайте та розіграйте розмову між героями, використовуючи ввічливі слова.

    Робота у групі

Давайте складемо дерево "чарівних" слів, які ми знаємо.

У мене на магнітній дошці написані назви груп, на які ми маємо поділити всі наші «чарівні» слова. На картках, що лежать на столах, написані слова. Попрацюйте в парі, обговоріть із сусідом по парті, до якої групи можна віднести ваше слово. Виходимо до дошки, читаємо слово та прикріплюємо картку до потрібної вам групи.

    Здрастуйте, привіт (вітання);

    До побачення, поки(прощання)

    Вибачте, вибачте (вибачення);

    Будьте ласкаві, будь ласка (прохання)

    Дякую, дякую, (подяка);

Бачите, як багато «чарівних» слів ми з вами знаємо. А як інакше ми називаємо всі ці слова?

У яких випадках ми використовуємо ввічливі слова?

Як ми називаємо людину, яка ніколи не забуває вживати у своїй промові ці «чарівні» слова?

Мабуть, вихованою, а ще таку людину називають ввічливою. Адже це одна з найважливіших якостей вихованої людини.

А хто знає, як з'явилося слово «ввічливість»?

До XVI ст.«вежа» означало«знавець», той, хто знає правила пристойності, узвичаєні форми вираження доброго ставлення до людей.

Чемність - це вміння поводитися так, щоб іншим було приємно з тобою спілкуватися.

А хто з вас знає, що означає слово «здравствуйте»?

Кого можна так вітати?

Якими словами можна замінити це слово?

Правильно, хочемо людині здоров'я, тобто. здоров'я.

А що означає вираз «до побачення»? Кому і коли так кажуть? Якими словами можна замінити ці слова?

До побачення – тобто. ми сподіваємося побачити людину ще раз.

    Первинне закріплення. Робота із підручником. (Робота у групах.)

Розгляньте малюнки на с. 52. Ми з вами розділимося на групи та обговоримо ситуації, що сталися з героями кожної картинки.

- Ви добре попрацювали. Я вважаю, що ви засвоїли одну мудру істину «Добре слово людині, що дощ у посуху». Як ви її знаєте?

Адже добре словозавжди допоможе у скрутну хвилину, розвіє поганий настрій і перетворить зло на добро. А що таке доброта?

- Доброта - Це прагнення людини зробити щасливими інших.

Вітаю.

Дякую, будь ласка, вибачте…

(Відповіді дітей)

Складання кластера

( Ввічливі )

( При вітанні, при прощанні, при вибаченні, висловленні прохання, подяки. )

(Таку людину можна назвати вихованою.)

(Відповіді дітей)

(Відповіді дітей)

(Відповіді дітей)

(Після підготовки заслуховуються виступи гуртів.)

(Відповіді дітей)

(Відповіді дітей)

Предметні:

формувати знання про групи «ввічливих» слів, навички культури спілкування та поведінки.

Пізнавальні: вміти здобувати нові знання: знаходити відповіді на запитання, використовуючи підручник, свій життєвий досвід та інформацію, отриману на уроці.

Комунікативні:

вміти оформлювати свої думки у усній формі; слухати та розуміти мову інших.

Регулятивні:

вміти працювати колективно.

Особистісні:

Інтерес до способу вирішення та загального способу дії.

Регулятивні:

Пізнавальні:

5. Фізкультхвилинка

Ціль:створення умов для психоемоційного розвантаження.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ

Виконання ОРУ

Комунікативні:

вміти виконувати фізичні вправи за командою, разом.

6. Робота на тему уроку. (Продовження)

Мета: виявити рівень оволодіння знаннями та способами дій, забезпечити їх корекцію; розвивати усне та письмове мовлення учнів, мислення, уяву.

Ввічливих слів не одне і не два,

Пам'ятай і знай ці чудо-слова!

Чемні слова потрібно не тільки знати, а й використовувати у своїй промові, щоб не уславитися неввічливою людиною і бути зрозумілим своїм співрозмовникам.

Інакше може статися ось що.

Прочитайте телефонну розмову героїв нашого підручника – папуга Іллі, пса Рижика та Сергія на с.53

Чи вийшла розмова ввічливою та зрозумілою?

Давайте ми з вами зараз складемо правила спілкування телефоном.

Яким тоном потрібно розмовляти телефоном?

Які слова потрібно використовувати під час спілкування?

Як довго може тривати телефонна розмова?

Робота у парах.

А зараз ми з вами попрацюємо в парах і пограємо в гру «Розмова по телефону» Придумайте та розіграйте телефонну розмову, яка була б чемною та зрозумілою.

- Для складання розмови я пропоную вам скористатися наступним планом:

1. "Алло"

2. Привітання

3. Пояснення мети свого дзвінка.

4. Подяка.

5. Прощання.

( Перевірити одну пару. )

(Діти читають діалог із підручника на с. 53).

Розмовляти телефоном потрібно чемним тоном.

( Використовувати слова привітання, подяки, вибачення, прощання.)

Не слід говорити надто довго.

Регулятивні:

вміти планувати свою дію відповідно до поставленого завдання.

Контролювати свої дії із заданим планом.

Особистісні:

інтерес до способу вирішення та загального способу дії.

Пізнавальні:

вміти самостійно знаходити способи вирішення проблем творчого та пошукового характеру.

9. Рефлексія.

Мета: виявити усвідомленість засвоєння знань з матеріалу, що вивчається.

- Наш урок добігає кінця, і я вам пропоную пограти ще в одну гру, яка називається «Питання – відповідь».

У мене на картках написані питання, ви витягуєте картку, читаєте питання, даєте свою відповідь.

Зразкові питання

    Що потрібно зробити, перш ніж увійти в чийсь будинок чи квартиру?

    Які слова вимовляють під час зустрічі та прощання?

    Хто кому має поступатися (у гостях чи транспорті) місце?

    Чи потрібно знімати шапку, коли прийшов у гості, театр, бібліотеку?

    Що ти зробиш із фантиком, коли з'їси цукерку?

    Чому не потрібно рвати квіти у лісі? Чому не можна ловити жуків та метеликів?

    Чи можна назвати ввічливим того, хто кривдить тварин?

    Чому по-справжньому ввічлива людинаніколи не буде брехати, хвалитися, ображати своїх друзів?

( Вчитель вручає за роботу на уроці жетон «Найввічливіший» ).

Виставлення оцінок.

(Відповіді дітей.)

(Учні дістають один із знаків і пояснюють свій вибір.)

Регулятивні:

Особистісні:

Здатність до самооцінки з урахуванням критерію успішності навчальної діяльності.

10. Підбиття підсумків уроку.

Ціль: визначити ефективність уроку.

Прочитайте ще раз завдання уроку, які ставив перед вами Мураха.

Чи ми всі виконали?

Що таке культура поведінки?

Навіщо вона потрібна?

Які ввічливі слова ви запам'ятали?

Регулятивні:

Вміти співвідносити мету та результат.

11. Домашнє завдання.

Мета: повідомити учнів про домашнє завдання.

2) Виконати завдання у робочого зошитана с.23-24

Регулятивні:

співвідносити те, що відомо і те, що потрібно виконати самостійно

План-конспект уроку - "альфа" та "омега" діяльності вчителя. Докладний, розгорнутий план допоможе провести урок максимально результативно, заощадить час і дозволить швидше досягти поставленої мети. А чітко побудована структура уроку допомагає вчителю утримувати увагу учнів протягом усього уроку.

Етап 1. Тема уроку

Тема уроку завжди позначена у поурочному річному плані вчителя. Але в деяких випадках потрібне уточнення. Наприклад, тема "Біографія А. Пушкіна" у 5 класі відрізнятиметься за обсягом та охопленням матеріалу від такої ж теми у 9 класі. Тому, формулюючи тему, наперед уточніть обсяг матеріалу.

Етап ІІ. Цілі уроку

Сучасна методика не вимагає поділу цілей на навчальні, виховні та розвиваючі. Але молодим вчителям зручніше користуватися старим, перевіреним способом та чітко розмежувати цілі уроку за трьома позиціями:

Навчальні цілі. Це можуть бути такі цілі, як:

Дати уявлення про...;

Узагальнити та систематизувати знання про….;

Ознайомити учнів з (поняттям, правилом, фактами, законом тощо)

Виробити навички (наприклад, аналіз ліричного тексту).

Виховні:

Виховувати в учнів почуття патріотизму, гуманності, працьовитості, поваги до старших, естетичний смак, етичні норми, дисциплінованість.

Розвиваючі. Тут зазначаються цілі, які допоможуть розвивати в учнів пам'ять, фантазію, мислення, пізнавальне вміння, волю, самостійність, комунікативність. Якщо в уроці передбачені групові види роботи, то можна вказати, що головною метою, що розвиває, буде вчити працювати в команді, висловлювати і відстоювати свою точку зору, розвивати комунікативні навички.

Етап ІІІ. Заплановані завдання

Тут позначається мінімум тих знань та умінь, які мають придбати учнів під час уроку. Заплановані завдання слід зіставляти з вимогами до знань та вмінь учнів, які позначені Міністерством освіти для кожного класу та для кожного предмета.

Етап IV. Вид та форма уроку

У плані їх можна і не вказувати, але для кожного разу варто уточнювати, буде це урок-пояснення, урок-розмова або ви націлені провести нестандартний урок.
Для зручності наведемо приклади найпоширеніших видів та форм уроку.

Види та форми уроку

1. Урок ознайомлення з новим матеріалом.

Форми: бесіда, проблемний урок, лекція.

2. Урок закріплення вивченого.

Форми: ігри, конкурси, КВК, подорож, бенефіс, брифінг, аукціон, казка, брифінг, спектакль тощо.

3. Урок застосування нових знань та умінь на практиці.

Форми: ті ж, що й уроків закріплення. Можна також проводити уроки-дослідження, лабораторні, творчі майстерні, змагання, тестування, екскурсії тощо.

4. Урок узагальнення та систематизації знань.

Форма вибирається вільна, за бажанням вчителя.

5. Контрольний урок.

Форми: як традиційні контрольні роботи, заліки, диктанти, твори, і більше творчі види: семінари, брифінги чи консультації.

6. Інтегровані уроки.Форми вільні, оскільки задіяні 2 і більше предметів на одному уроці.

Етап V. Устаткування

Тут перераховується все, що використовуватиме вчитель під час уроку. Це мультимедійні презентації, репродукції картин, аудіо та відео матеріали, наочні та роздаткові матеріали.

Етап VI. Хід уроку

1. Організаційний момент- Обов'язковий етап усіх уроків. Допомагає сконцентрувати увагу учнів, визначити їхню зібраність і готовність до уроку.

2. Перевірка домашнього завдання.Досвідчені освітяни практикують щоурочну перевірку домашнього завдання. Це допомагає не лише перевірити, наскільки засвоєно попередню тему, а й нагадати класу основні тези минулих уроків.

Винятки становлять контрольні уроки.

3. Актуалізація знань учнів на тему.Цей етап не є обов'язковим, але дуже популярним у методиці викладання. Актуалізація допомагає учням налаштуватися на сприйняття теми, позначити коло питань, що розглядатимуться на уроці. Крім того, актуалізація дає можливість постановки практичної мети уроку.

Наприклад, прослуховування композиції П. Чайковського "Пори року" активізує фантазію, налаштовує учнів на те, що мова йтиме про пору року.

4. Оголошення теми та цілей уроку.Вчитель може сам позначити теми та цілі уроку. А можна підвести учнів до цього під час попередньої розмови, складання кластера чи міні-тестування.

5. Основна частина уроку.

Ця частина уроку буде різною залежно від виду та форми уроку. Але принцип побудови один: від простого – до складного, від загального – до приватного.

6. Підбиття підсумків.Етап необов'язковий. Багато вчителів замінюють цей етап на рефлексію. Для вчителя важливо зрозуміти, що засвоїли учні, які питання залишилися незрозумілими, які проблеми - невирішеними.

7. Виставлення оцінок.Цей етап не вимагає роз'яснень. Є лише уточнення. Оцінки може виставляти сам учитель, аналізуючи та оцінюючи роботу учнів на уроці. Останнім часом більше практикують самооцінку чи систему накопичувальних балів. І тут учні самі оцінюють свою роботу.

8. Домашнє завдання.

Зазвичай цей етап залишають наприкінці уроку. Але домашнє завдання можна дати і на початку, і в середині уроку. Особливо, якщо додому буде поставлено, наприклад, написання есе, твори чи виконання лабораторної. В цьому випадку вчитель заздалегідь орієнтує увагу, що тези, що розробляються на уроці, будуть важливими при виконанні домашнього завдання.

Сучасна методика рекомендує крім обов'язкового завдання, пропонувати учням та варіанти складнішого рівня або спрямовані на розвиток творчих здібностей. Наприклад, не просто вивчити вірш, а ще й створити колаж, намалювати малюнок на тему або підготувати доповідь, презентацію.

Рекомендації:Пам'ятайте, що кожен урок повинен містити "родзинку". Це може бути цікавий факт, нестандартне завдання, незвичайна форма подачі матеріалу, що інтригує епіграф - те, що сприятиме зацікавленості учнів.

Систематичний, логічний зв'язковий запис, що поєднує план, тези, виписки – ось що таке конспект . До важливих якостей конспекту належать: внутрішня логіка викладу, ясність та стислість.

Конспект уроку, план уроку, методична розробка… Це свята святих, це творча лабораторія вчителя, це плід його зухваль і мук, це те, що може народитися раптово, а може вимучуватися безсонними ночами, під час роботи, в тиші кабінету чи метушні громадського транспорту.

Конспект уроку – це предмет підвищеного інтересу адміністрації, те, чим ми ділимося з колегами, що обговорюємо, аналізуємо, оцінюємо. Деякі вчителі обговорюють – а чи потрібний конспект уроку? Адже майже ніколи не вдається провести урок так, як замислювався. Ну і що. Конспект таки потрібний. Це ноти, що дозволяють імпровізацію, це опора, основа, фундамент майбутньої будівлі під назвою урок.

Для організації чіткої педагогічної діяльностікожен учитель у своєму портфелі повинен мати як мінімум дві речі: поурочне планування тем та плани (конспекти) уроків. Нижче наведено укрупнені рекомендації щодо складання таких конспектів.

План-конспект уроку, як правило, складається з наступних рубрик:

ТЕМА:назву теми берете з навчальних програм, з Вашого перспективно-тематичного планування.

УРОК №../..: порядковий номер уроку та його назва виписуєте з Вашого перспективно-тематичного планування.

ТИП УРОКУ:визначаєте самі, виходячи з цілей і завдань уроку. Можуть бути - урок вивчення нового матеріалу, урок закріплення матеріалу, що вивчається, урок повторення пройденого матеріалу, урок узагальнення та систематизації нових знань, комбінований урок, та ін.

ВИГЛЯД УРОКУ:має бути узгоджений з типом уроку.

МЕТА УРОКУ:ставте її самі, бажано конкретно. Це заздалегідь передбачений результат, який має бути досягнутий наприкінці уроку.

ЗАВДАННЯ УРОКУ:обрану Вами вищеназвану мету досягаєте шляхом спільного вирішення загальновідомих дидактичних завдань: освітньої, розвиваючої та виховної. Коротко наводьте зміст поставлених собі задач.

ОСНОВНІ ЕТАПИ УРОКУ:відображаєте етапи, які обов'язково повинні бути опрацьовані на уроці, навіть якщо він складається важко і, можливо, не так, як замислювалося: не пішов експеримент, скомкана перевірка домашнього завдання та ін Без відпрацювання цих етапів урок закінчувати не рекомендується.

ЗАСОБИ НАВЧАННЯ:тут перераховуєте обладнання та прилади для демонстрацій, лабораторних робіт та практикумів (мензурки, лінійки, ваги, динамометри та ін.). Сюди ж включаєте список технічних засобів навчання (ТЗН), які плануєте використовувати на уроці (комп'ютер, проектор, діапроектор, кодоскоп, відеомагнітофон, телекамеру тощо). Дозволяється включати в цей розділ дидактичний матеріал та наочні посібники (картки, тести, плакати, діафільми, таблиці, аудіокасети, відеофільми та ін.).



ПЛАН УРОКУ:пишете в короткій формі за планованими етапами уроку, часто подається в конспектах у вигляді таблиць наступного змісту (на розсуд педагога):

№ п/п Етап уроку Прийоми та методи Час, хв

ХІД УРОКУ- Основна частина Вашого плану-конспекту. Тут у розгорнутому вигляді викладіть послідовність своїх дій щодо проведення уроку та покажіть всю процедуру Вашої взаємодії з учнями від дзвінка до дзвінка. Крім цього вкажіть матеріали, якими Ви користуєтеся на уроці, включаючи підручники, задачники, збірники тестів, різноманітну додаткову літературу з експериментальних завдань, демонстраційних та лабораторних робіт. Цей розділ конспекту, на думку педагога, може бути представлений у вигляді таблиці:

До переліку етапів входять відповідні типології уроку.

У кожному етапі можуть бути виділені навчальні моменти, наприклад: активізація розумової діяльності учнів, мотивація переходу до нового матеріалу, актуалізація (або повторення) нового матеріалу, демонстрація дослідів, перелік питань до класу, самостійна роботадітей з кресленнями та малюнками, записи визначень у робочих зошитах, знайомство з матеріалом за підручниками та ін.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ: тут перелічуєте всі підручники, задачники, дидактичні матеріали, книги для позакласного читання якими Ви та діти користувалися під час проведення уроку. Включені до розділу джерела інформації мають бути пронумеровані по порядку, потім до цих номерів Ви вдаєтеся за текстом плану-конспекту там, де це необхідно. Не соромтеся вносити до цього списку свій робочий конспект, поурочне планування, свої плани-конспекти інших уроків та посилатися на них у відповідних місцях розділів. У тексті посилання на літературу проставляйте у квадратних дужках.

Підпис ВЧИТЕЛЯ: наприкінці конспекту Ви ставите своє прізвище та розписуєтеся. Без цього неясно, хто за цим конспектом працює, хто відповідає за написане.

  • Узагальнити та розширити знання учнів про такі поняття, як (“друг”, “дружба”, “чесність”, “справедливість”;
  • Активізувати словник на цю тему;
  • Домагатися засвоєння дітьми умінь оцінювати почуття та вчинки однолітків у спільних іграх та ситуаціях, мотивувати, пояснювати свої судження.
  • Розвивати моральні почуття (емоції): співчуття, співпереживання до оточуючих, усвідомлені доброзичливі відносини, розумову активність, культуру мови: ясно та грамотно викладати свої думки;
  • Розвивати здатність розуміти емоційний стан іншої людини та адекватно висловити свій розвиток виразних рухів.
  • Активізувати словник учнів на цю тему.
  • Виховувати культуру спілкування, дружні взаємини, бажання підтримувати друзів, піклуватися про них.

Матеріал:

Аудіокасета із записом пісень про дружбу, відеокасета із записом мультфільму “Пригоди кота Леопольда” , скринька, листівки-серця, плакати з прислів'ями “Старий друг краще за нових двох”, “Не май сто рублів, а май сто друзів”, “Міцну дружбу і водою не розіллєш” і зі словами про дружбу: “Хлопці, давайте жити дружно! ”, “Друг у біді не покине, зайвого не запитає”, “Жити у світі дуже туго без подруги чи друга”, “Дружити – отже дружно жити!”, фотографії друзів.

Перед початком уроку звучить пісня В. Шаїнського "Пісня про дружбу".

Хід уроку

I. Організаційний момент.

ІІ. Читання вірша "Слово "Друг"".

Коли ще ніхто не знав жодного слова,
Ні "здоровий", ні "сонце", ні "корова",
Сусідам древня людиназвик,
Звик показувати кулак чи мову
І корчити пики (що одне й те саме).
Але словом став гортанний різкий звук,
Осмисленіша особа, розумніші за руки.
І людина вигадала слово "друг",
Став друга чекати і тужити у розлуці.
Йому дякую за друзів моїх.
Як я жив би, що робив би без них?
Друзів - людей, яких я люблю, -
Я ніколи нічим не ображу,
Не для того наш предок йшов крізь морок,
Щоб, зустрівши друга, я кричав:
"Дурень!" Показував мову чи кулак
І корчив пики (що одне й те саме).

Навіщо людині знадобився друг?

Показ уривку з мультфільму “Пригоди кота Леопольда”.

Хлопці, ви напевно помітили, як часто головний герой мультфільму кіт Леопольд звертається до бешкетних мишенят зі словами "Хлопці, давайте жити дружно!"

А що означає “жити дружно”? (Мирно, безтурботно, радісно, ​​весело, щасливо).

Молодці! Дорослі часто кажуть вам, що треба бути дружними, дружно жити. То що таке дружба? (Ймовірні відповіді дітей: дружба - це бути добрим; це, коли вмієш без крику і сварок домовлятися; ввічливо звертатися з проханням; ділитися іграшками; не хвалитися, тобто бути скромним, стриманим: розмовляти ввічливо і не грубити, бути уважним ( дбайливим) до друга, вміти поспівчувати другові (якщо радість у друга, то порадіти разом з ним, якщо біда, то разом посумувати); не скаржитися вчителю, якщо в друга щось не виходить, то треба йому показати, пояснити, навчити, якщо ненароком образив, то треба вибачитися, бути справедливим у грі (не звалювати свою провину на іншого); тобто бути правдивим, щирим, сумлінним), піклуватися про друга, намагатися зробити щось добре (намалювати, зробити виріб, допомогти з уроками).

Правильно, хлопці. Той, хто вміє дружити, той дбає про товаришів, намагається зробити хороше не тільки другові, з ким особливо дружить, а й усім дітям класу. Коли діти дружать, вони помітять, хто заплакав чи засмутився, придумають, як розвеселити товариша, пограють із ним. У пісні про дружбу співається:

Друг у біді не кине,
Зайвого не спитає.
Ось що означає
Справжній вірний друг.

ІІІ. Робота на тему уроку.

Я знаю, що у кожного з вас є друг. Що ви можете розповісти нам про свого друга?

Розповіді дітей про свого друга (2-3).

Гра "Фотографії друзів"

Мета: формувати у дітей певні стосунки до партнера.

Запропонувати дітям вибрати дві-три фотографії із розкладених на столі. Дитина має пояснити, чому саме ці фотографії вона взяла. У який момент зображений його друг? Який у нього настрій? Що можна про нього розповісти, який він? І т.д.

У першому варіанті гри можна використовувати фотографії дітей цього класу.

У другому варіанті підбираються фотографії друзів із сімейного альбому.

Скажіть, хлопці, якщо ви довго не бачитеся зі своїм другом, ви сумуєте за ним? Ви раді зустрічі з ним після тривалої розлуки?

Етюд "Зустріч з другом"

Ціль:розвивати здатність розуміти емоційний стан іншої людини та вміння адекватно виражати своє; розвивати виразні рухи.

Педагог розповідає дітям історію.

“Хлопчик мав друг. Настало літо, і їм довелося розлучитися. Хлопчик залишився у місті, а його друг поїхав із батьками відпочивати. Нудно у місті без друга. Пройшов місяць. Якось йде хлопчик вулицею і раптом бачить, як на зупинці з автобуса виходить його товариш. Як же зраділи вони один одному!

За бажанням діти розігрують цю сценку. Педагог звертає увагу на їх виразні рухи: обійми, посмішку, вираження сумів, радості.

Часто кажуть “Друзів не обирають”. Друзі можуть бути абсолютно різними за характером, але їх необхідно в усьому розуміти

Діти слухають вірш Т. Воліної “Двоє друзів”.

Прийшли два юні друзі на річку засмагати.
Один вирішив купатися - став плавати та пірнати,
Інший сидить на камінчику і дивиться на хвилю,
І плавати побоюється: "А раптом я потону?"
Пішли взимку два друзі кататися на ковзанах.
Один стрілою мчить – рум'янець на щоках!
Інший стоїть розгублений у друга на очах.
Тут місце дуже слизьке, а раптом я впаду?!
Гроза друзів застала одного разу на лузі.
Один пробіжку зробив – зігрівся на бігу.
Інший тремтів під кущиком, і ось справи погані -
Лежить під ковдрами: Кха-кха!.. Апчхі!

Діти оцінюють поведінку обох дітей.

Жити на світі дуже туго без подруги чи друга,
Без тебе і твоє щеня нестерпно самотнє.

А якою може бути дружба? ( Міцною, довгою, вічною, справжньою).

Динамічна пауза.

Читання вірша А. Шалыгина “Якщо є добрий друг”.

Я читаю вірш, а ви виконуйте жести та рухи.

Хлопці, а ви знаєте, що найголовніше у дружбі? ( зберігати секрети та допомагати один одному).

Друзі на те й існують, щоб допомагати один одному, нічого не вимагаючи натомість, не зраджувати один одного.

Я розповім вам один випадок, а ви подумайте, чи справляють справжні друзі.

Три дівчинки – Іра, Зіна та Олена – товаришували. Вони разом грали, дивилися книжки, співали пісень. Якось Іра ненароком зламала коробку з кормом для птахів. Корм висипався. Вона злякалася і почала швидко прибирати його, Олена їй допомагала і казала: “Як же ти так необережно? У нас немає іншої коробки! Ходімо, скажімо Вірі Іванівні і попросимо відремонтувати коробку”. Зіна стояла осторонь і казала: “Завжди ти, Ірочко, все ламаєш. Я ось скажу Вірі Іванівні. У чому корм зберігати?

Як ви вважаєте, хто з дівчаток справжній друг? Чому? Як діють справжні друзі? Чому може навчити вас це оповідання? ( Завжди допомагати та підтримувати своїх друзів у скрутну хвилину).

Справжній друг завжди підтримає та допоможе своєму другові, не залишить його у скрутну хвилину.

Як ви вважаєте, цікавіше жити – з друзями чи без друзів? ( З друзями весело, друг не видасть секрету, захистить. Коли друзі разом, то їм весело, а коли нарізно - сумно).

У багатьох із вас є у класі друг. Давайте перевіримо, чи дізнаєтесь ви свого друга із зав'язаними очима.

Гра "Знайди друга".

Мета: вміти навпомацки впізнати свого товариша.

Діти поділяються на дві групи. Однією групі дітей зав'язують очі та пропонують кожному за допомогою рук обмацати волосся, одяг, руки, впізнати свого товариша з іншої групи. Потім діти змінюються ролями.

Розігрування ситуації.

А зараз гратимемо так, як зазвичай граєте ви.

"Сергій грав у пароплав". Він був капітаном, а з ним грав його друг Вова. Їм було цікаво. Раптом Сергій почув, що плаче Владик.

Вова, - спитав він друга, - чому Владик плаче?

А хай собі реве, у нього Колька забрав машину, я бачив, попливли далі. Пореве та перестане.

Запитання:

  • Якими вам здаються Сергій та Вова? ( байдужими, неуважними, нечуйними, безжальними).
  • Розкажіть, що ви думаєте про друзів? ( вони не поспівчували Владику, не прийшли на допомогу, не пояснили правила дружби, не піклувалися.).
  • А як би ви вчинили на їхньому місці? ( Я б підійшов до Владика і розібрався, втішив, заспокоїв, поспівчував йому і пояснив, що треба домовлятися грати по черзі чи разом).

Молодці! Ви знаєте, як вчинити, якщо друг опинився у біді.

Підсумок.

Хлопці, я вам якось розповідала про свого знайомого хлопчика, який досі не має друзів. Що ви йому побажали? Як би ви йому пояснили, що таке “дружба”? (Відповіді дітей).

Я бачу, хлопці, ви зрозуміли, що таке “дружба”. Тепер зумієте самі правильно дружити та навчіть інших. Я ще раз переконалася, що у вас у класі живе дружба, ви вмієте дружити. А щоб дружба ставала між вами міцною та справжньою, покладіть свої побажання про дружбу в цю чарівну скриньку. Для цього кожен із вас візьме серце, запише своє побажання, якими треба бути, щоб з'явилися друзі, і кине його в шкатулку. Скринька залишиться у вас у класі, і ви зможете поповнювати її новими побажаннями про дружбу.

Релаксаційна пауза “КОЛО КОХАННЯ”.

Ціль:згуртування дітей, емоційне та м'язове розслаблення.

А зараз підійдіть до мене. Встаньте в коло, візьміться за руки та посміхніться один одному. Мені дуже приємно, що ви вмієте дружити. Ви відчуваєте, як між долонями спалахнула маленька іскорка, маленьке сонечко. Воно не обпалює, а зігріває, спалахує у ваших очах. Я знаю, ви іноді сваритеся, але щойно в чиїхось очах майне злість, покладіть йому на плечі руки, і добро розтопить злість без сліду. Побажайте одне одному те, що ви записали у своїх “сердечках” (діти бажають одне одному кохання, добра, радості, добрих та відданих друзів тощо).

Давайте, люди,
Дружити один з одним,
Як птах – з небом,
Як трави – з лугом,
Як вітер – з морем,
Поля – з дощами,
Як дружить сонце
З усіма нами…

Домашнє завдання.

Намалювати портрет свого кращого другата вміти розповісти про нього.

Завантаження...