ecosmak.ru

Вічні теми мистецтва та життя повідомлення. Стилі та напрямки в образотворчому мистецтві

Урок музики «Вічні теми мистецтво»

7 клас 26.01.2015р.

Тема 2 півріччя: «Композитор та час». Модуль: "Музична драматургія".

Мета уроку : засобами музики передати глибокі роздуми, біль про безмірні страждання людей, розкрити боротьбу двох початків: добра та зла.

Завдання:

Навчальні: познайомиться з історією Великої Вітчизняної війни, дізнатися про блокаду Ленінграда та її наслідки; відтворити образ війни у ​​творах Шостаковича.

Виховні: виховувати у дітей почуття патріотизму, любові до Батьківщини; сформувати емоційну чуйність на музичні твори.

Розвиваючі : розвивати можливості орієнтування на карті, працювати з джерелами; розвиток культури слухання, розвиток музично-естетичного смаку.

Тип уроку : вивчення нового матеріалу

Форма проведення уроку: інтегрований урок музики та історії із застосуванням ІКТ

Урок розроблено із застосуванням технологіїкомплексного підходу до навчання та розвитку.

Методи:

Метод організації навчальної діяльності

Аналіз конкретної ситуації

Метод інтонаційно-стильового розуміння

Метод контролю та самоконтролю

Метод занурення

Інтерактивна взаємодія :

Застосування комп'ютерних технологій (відеоряд, слайди)

Робота учнів у мікрогрупах

Музичний матеріал :

Д.Д.Шостакович. 7 симфонія. «Ленінградська» 1 частина «Епізод навали»

Устаткування :

    комп'ютер;

    проектор (телевізор)

    презентація;

    вірші;

    роздатковий матеріал;

    словник емоцій;

Хід уроку

I. Організаційний момент

ІІ. Вивчення нової теми

Епіграф: «Нехай буде світло

у вікні твоїм!

(70 річчя Великої Перемоги

присвячується)

Вчитель: - Життя, смерть, безсмертя – вічні теми духовної культури людства у всіх її підрозділах. Про них розмірковували пророки та основоположники релігій, філософи та моралісти, діячі мистецтва та літератури, педагоги та медики. Життя і смерть, світло і темрява, боротьба світлих і темних сил, війна і світ – дві протилежні сутності, два поняття, які абсолютно несумісні один з одним. Долі людей, дії, обстановка, емоції – все в них абсолютно протилежне. Усе це становить коло вічних тем мистецтва. У музиці, як і в житті, теж є вічні теми.

Діти, подумаєте, які ви можете назвати протиставлення, що стосуються образу цих різних світів:

Наприклад, світ творення, світ творчості – світ краху, світ руйнування, добро-зло

Відповіді дітей:

Ситість-голод;
Перемога-ураження;
Кохання-ненависть;
Хоробрість-страх таподвиг в ім'я людства

Творам, у яких відбито «вічні теми», судилося довге життя. Вони продовжують розбурхувати уми, знаходять дедалі нові втілення у драматургії, образотворчому мистецтві, музиці.

Тема "Війни та миру" є однією з вічних тем мистецтва. Люди почали воювати ще у кам'яному віці і досі не можуть зупинитись. В історії людства зафіксовано та описано понад 15 тисяч воєн!

Вчитель: Що може бути страшнішим за війну?! Лише сльози та страждання несе вона…

Ми багато знаємо про війну, багато про неї чули, бо Велика Вітчизняна війна прийшла до кожного дому. Однією з найжахливіших і найтрагічніших станиць історії стала оборона Ленінграда.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Вчитель: - Хлопці, як ви вважаєте, чим обумовлений вибір матеріалу для сьогоднішнього уроку? Яка дата на нас чекає буквально завтра?

Якою буде мета нашого уроку?Розкрити боротьбу двох початків: добра і зла, війни та миру, засобами музики передати глибокі роздуми, біль про безмірні страждання людей.

Вчитель: І зробимо ми це з прикладу Ленінградської Симфонії Д.Д.Шостаковича.

Перш ніж ми почнемо розмову про цей твор, пригадаймо, що таке Симфонія?

Як будується симфонія?

Що лежить в основі 1 частини класичної симфонії (сонатна форма).

(На дошці - накреслити схему будови 1 частини сонатної форми).

Що є музичним чином у творі?

Що таке музична драматургія?

Завдання : під час слухання симфонії дати характеристику музиці за допомогою словників емоцій.(робота в мікрогрупах). Працюємо під час уроку.

Вчитель: Для введення нас у тему я запрошую Історика та Мистецтвознавця

Історик 1:

У червні 1941 року фашистська Німеччина вторглася до Радянського Союзу і незабаром Ленінград опинився в блокаді, яка тривала 18 місяців і спричинила незліченні позбавлення і смерті. Крім загиблих під час бомбардувань, понад 600 000 радянських громадян померли від голоду. Багато хто замерз або загинув через брак медичної допомоги – кількість жертв блокади оцінюється майже в мільйон.

Мистецтвознавець 1 :

Але, незважаючи на весь тягар цього часу, на смерть, голод, страх, люди не втратили здатності мислити, мріяти, вірити, сподіватися, творити і писати. І яскравим прикладом є особистість великого російського композитора Д.Д. Шостаковича. Його Сьома симфонія, названа “Ленінградської”, – одне з видатних музичних полотен періоду Великої Великої Вітчизняної війни. Значна частина симфонії створювалася композитором восени 1941 року у Ленінграді, у дні смертельної боротьби з ворогом. Він писав її в будинку, який мало не щохвилини здригався від вибухів. Згодом Шостакович сказав: “З болем і гордістю дивився я на улюблене місто. А він стояв, обпалений пожежами, загартований у боях, який зазнав глибоких страждань бійця, і був ще прекрасніший у своїй суворій величі. Як було не любити це місто, споруджене Петром, не розповісти всьому світу про його славу, про мужність його захисників... Моєю зброєю була музика”

Вчитель : Сьогодні ми маємо унікальну можливість послухати самого Д.Д.Шостаковича Послухаймо, що він говорить про свій твор.

Відео №1. Фільм про Шостаковича

Вчитель:Сьома симфонія складається з 4 частин, але перша – найзначніша. Сам Д.Д.Шостакович писав так: "Перша частина розповідає про те, як у наше прекрасне мирне життя увірвалася грізна сила - війна".

Перша частинапочинається широкою, розспівною епічною мелодією. У ній втілено образ Батьківщини. Вона розвивається, росте, наповнюється дедалі більшою міццю. Побічна партіятеж пісня. Вона схожа на спокійну колискову пісню. Мелодія її ніби розчиняється у тиші. Все дихає спокоєм мирного життя.

Але звідкись здалеку лунає дріб барабана, а потім з'являється і мелодія: примітивна, схожа на куплети - вираз буденності та вульгарності. Начебто рухаються маріонетки. .

Спочатку звучання здається невинним. Але тема повторюється 11 разів, дедалі більше посилюючись. Мелодія її не змінюється, вона лише поступово обростає звучанням нових і нових інструментів, перетворюючись на потужні акордові комплекси. Так ця тема, яка спочатку здавалася не загрозливою, а тупою і вульгарною, перетворюється на колосальне чудовисько - машину знищення, що скрегоче. Здається, що вона зітре на порошок усе живе на своєму шляху.

Письменник О. Толстой назвав цю музику «танцем вчених щурів під дудку щурів». Здається, що вчені щури, покірні волі щурів, вступають у бій. Це знаменитий епізод фашистської навали - "Епізод навали", приголомшлива картина вторгнення руйнівної сили.

Ми зараз прослухаємо фрагмент симфонії.Документальний фільм нам допоможе уявити картину на той час, умови, у яких створювалася симфонія, те світовідчуття, яке охопило людей блокадного Ленінграда.

Звучить фрагмент 1 частини. Відео. №2

Вчитель музики: Слово історику

Історик №2

- Симфонія композитора - унікальна пам'ятка історії людства. 27 грудня 1941 р. симфонія була закінчена. Прем'єра відбулася у Куйбишеві у виконанні оркестру Великого театру під керівництвом С. Самосуду. Після цього симфонія виконувалася у Москві та Новосибірську. Але лише 9 серпня 1942 року в обложеному Ленінграді відбулося знамените виконання Сьомої («Ленінградської») симфонії Дмитра Шостаковича. Організатором та диригентом виступив Карл Ілліч Еліасберг – головний диригент оркестру Ленінградського радіо. Влада наполягала на терміновій прем'єрі. Адже симфонія була присвячена автором подвигу рідного міста. Їй надавалося політичне значення. Музикантів для її виконання збирали звідусіль. Багато хто з них був виснажений. Довелося перед початком репетицій покласти в лікарню - підгодувати, підлікувати. У день виконання симфонії на місто не впав жоден ворожий снаряд: за наказом командувача Ленінградського фронту маршала Говорова всі ворожі точки були заздалегідь придушені. Гармати мовчали, доки звучала музика Шостаковича. Її чули не лише жителі міста, а й німецькі війська, які облягали Ленінград. Розповідають, що німці, почувши через репродуктори звуки ленінградської симфонії, просто здивувалися - вони були абсолютно впевнені, що місто мертве. Через багато років після війни німці говорили: «Тоді 9 серпня 1942 року ми зрозуміли, що програємо війну. Ми відчули вашу силу, здатну подолати голод, страх і навіть смерть...»

Починаючи з виконання у блокадному Ленінграді, симфонія мала для радянської та російської влади величезне агітаційно-політичне значення.

IV. Закріплення

27 січня 1944 року Ленінград салютував 24 залпами із 324 гармат на честь повної ліквідації ворожої блокади - розгрому німців під Ленінградом.

- Ти програв війну, кат,
щойно заніс на місто руку!
Якою ж правдою нині стало,
якою грозою відбулося те,
що шаленою мрією,
що маренням гордості здавалося!
Тож нехай світ сьогодні чує
салюту російського гуркіт.
Так, це мститься, радіє, дихає!
Переможний Ленінград!
27 січня 1944 року, Ольга Берггольц

08.08.08. На початку уроку ми говорили про війну і мир, про те, що людство ніяк не може зупинитися, воюючи один з одним. 21 серпня 2008 року фрагмент першої частини симфонії був виконаний у зруйнованому грузинськими військами південноосетинському місті Цхінвалі оркестром Маріїнського театру під керуванням Валерія Гергієва.

Відео №3 Валерій Гергієв

- Чому Гергієв обрав для пораненого міста Ленінградську симфонію?

- «Ця симфонія - нагадування світові, що страх блокади і бомбардування Ленінграда не повинен повторитися...» (В. А. Гергієв)

Завдання додому: написання твору «Ви пояснили музику словами»

Вчитель зачитує найцікавіші рядки творів колишніх учнів як приклад.

Вчитель: Тим, хто народився після війни, багато вже не зрозуміти й того, що пережило військове покоління – не пережити. Можна тільки слухати розповіді тих, хто вижив, і спробувати відчути, що вони пережили, і зберегти це в пам'яті. І віддати данину вічної поваги та вічної подяки.

Пісня «Нехай буде світло у твоїм вікні»

Фото ветеранів. Презентація

Виставлення оцінок. Підбиття підсумків.

Робота в мікрогрупах за картками:

Протиставлення:

    Людина – варвар

    Добро -

    Мир -

    Створення -

    Відродження -

    Перемога -

    Конфлікт -

    Зіткнення -

    Боротьба

    Світ творення творчості розуму – світ руйнації та жорстокості

Запитання:

Який образ створює музика?__________________________________________________

Що ви уявили, слухаючи її?________________________________________________

Як вона звучить на початку епізоду?_______________________________________________

Скільки музичних образів?_________________________________________________

Яке значення має ритм?____________________________________________________

За рахунок яких засобів виразності йде розвиток навали?___________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

Безперечно, збереження культурної спадщини людства є одним із найважливіших напрямів діяльності людей, так чи інакше задіяних у сфері культури. Проте збереження культурної спадщини, на думку автора статті, не може бути самоціллю; культура як живий організм, динамічна система - передбачає безперервні процеси зміни та оновлення. При перебігу цих процесів нерідко спостерігаються «вузлові» моменти конфлікту новаторської та охоронної тенденцій. Названий конфлікт набуває абсолютно різних форм, від «мирної» полеміки до шокуюче-епатажних гасел. Кожна епоха знаходить свої варіанти співвідношення та встановлення рівноваги між канонічністю та експериментальністю.

Однак як абсолютний диктат канону, так і абсолютне його неприйняття не сприяють розвитку культури в цілому або окремих її областей. Надалі, зі збільшенням тимчасового проміжку, конфлікт «згладжується», і розпочинаються нові процеси інтеграції; після конфлікту інтеграція протікає інакше, на новому «витку спіралі» Дані тези можна ілюструвати, наприклад, диференціацією видів мистецтва після первісного синкретизму - і їх синтезом пізнішим. Детальніше про це див. .. Ця стадія активізує пошук у «старому» зони «вічного», у традиції – зони інваріанту. Йдеться про «зону», оскільки «старого» більше, ніж «вічного», і тут працює якийсь механізм відбору .. Саме ця зона виходить за рамки виключно історичного інтересу і стає якщо не основою, то необхідним елементом нових систем, що формуються.

Однією з таких зон цілком справедливо вважати так звані «вічні теми» у мистецтві. «Вічні теми» залучають пласти психіки та мислення, які не втрачають актуальності протягом усієї історії людства; не можна, наприклад, назвати застарілою тему боротьби добра і зла, тему пошуку істини, тему жертви, тему кохання тощо. Під різним «кутом» ці питання розглядалися неодноразово: досить згадати спадщину К.Г. Юнга, К. Леві-Строса, Ю. Лотмана, Л. Гумільова, та ін. У будь-якому випадку, спостерігаємо пошук позачасового інваріанту - у змістовному чи структурному аспекті художнього тексту чи свідомості, загалом. Часто як інваріант виступають міфологічні мотиви та образи, що є елементами тієї самої зони «вічного» в «старому». Таким чином, формується стабільний «золотий фонд» образів і ситуацій, що найчастіше повторюються, вписуються в будь-який історичний контекст і будь-які конкретні обставини. Так само, як повторення та інтонаційні арки служать найважливішими кріпленнями поетичної чи музичної форми, «вічні теми», мабуть, несуть функцію «кріпильних деталей» людської цивілізації.

На даній властивості «вічних тем» засновано багато інновацій сучасного «режисерського театру». Суперечки щодо необхідності та адекватності «осучаснення» шедеврів двох-трьох-вікової давності не припиняються; є думки, що таким чином «протягується нитку» між епохами, є думки, що таким чином сучасне мистецтво демонструє власне безсилля. І ті, й інші думки суперечливі, проте мають незаперечне право на існування. Але сучасний художник не має права звинуватити у «бідності сюжетів» свою епоху. Образи і ситуації, що повторюються, спостерігаються всюди, потрібно тільки вміти їх «пізнавати». Наприклад, тема самопожертви - сягає далеко в століття: це може бути міф про Іфігенію, що погодилася зійти на вівтар заради перемоги співвітчизників; може бути розповідь про поетесу Хуану Інес де ла Крус, яка лікувала хворих на чуму і померла від неї; можливо розповідь про подвиг Олександра Матросова; історія Шаварша Карапетяна - чемпіона світу з підводного плавання, що врятував десятки життів під час падіння тролейбуса з Єреванської дамби, ціною власної інвалідності; можливо - досить прочитати стрічку новин в Яндексі - розповідь про подвиг новгородської санітарки Юлії Онуфрієвої, яка врятувала кілька десятків життів своєю ціною. Це лише кілька випадків із тисяч тих, що відбувалися в історії, що становлять велику «вічну тему» ​​самопожертви. проте, стаючи сюжетом, історія знаходить вічне життя, і це, можливо, навіть важливіше для збереження пам'яті людства про героїв, ніж зведення обеліска.

Таким чином, «вічні теми» тому і називаються вічними, що мають неминучу актуальність. Разом про те, вони становлять якийсь понятійно-емоційний пласт, що у свідомості людства як нерозривне ціле; отже, разом із актуальністю теми не втрачають актуальності і художні тексти Під художнім текстом у разі розуміється локальне освіту, заснований на будь-якому мовному коді (будь то живопис, музика, література, театр тощо.), її втілюючі. Цим багато в чому пояснюється доступність для сприйняття сучасним глядачем/слухачем художніх текстів будь-якої епохи. У цьому випадку культурна спадщина різних епох виявляється не тільки збереженою, а й затребуваною, органічно вплетеною в цілісну систему сучасного культурного простору.

Розуміння фонду «вічних тем» у мистецтві як механізму збереження культурної спадщини передбачає роботу щодо їх систематизації, яка є необхідною, оскільки в даний час відсутня.

Важливою є перспективність, а не лише ретроспективне значення «вічних тем». Вони є механізмом як збереження культурної спадщини, а й збільшення культурних цінностей, подальшого розвитку культури. «Вічні теми» у мистецтві служать як би «містком», що поєднує минуле, сьогодення та майбутнє, запорукою безсмертя художніх образів, людської творчості, та й усієї культури загалом.

У художніх творах незмінно відображаються (з волі автора чи незалежно від неї) константи буття, його фундаментальні властивості. Це насамперед такі вселенські та природні засади (універсалії), як хаос і космос, рух і нерухомість, життя і смерть, світло і пітьма, вогонь і вода тощо. Усе це складає комплекс онтологічних тем мистецтва.

Незмінно значущий і надзвичайно багатий, далі антропологічний аспект художньої тематики. Він включає, по-перше, власне духовні засади людського буття з їх антиноміями (відчуженість і причетність, гординя і смирення, готовність творити або руйнувати, гріховність і праведність тощо).

По-друге, сферу інстинктів, пов'язану з душевно-тілесними устремліннями людини, якими є лібідо (статева сфера), жага влади, потяг до матеріальних благ, престижних речей, комфорту тощо. По-третє, то в людях, що визначається їх статтю (мужність, жіночність) та віком (дитинство, юність, зрілість, старість).

І нарешті, по-четверте, це надепохальні ситуації людського життя, історично стійкі форми існування людей (праця і дозвілля, будні та свята; конфліктні та гармонійні засади реальності, мирне життя і війни чи революції; життя у своєму будинку та перебування на чужині чи мандрівки громадянська діяльність та приватне життя тощо). Подібні ситуації становлять сферу дій та зусиль, нерідко — пошуків та пригод, прагнень людини до здійснення певних цілей.

Названі (і що залишилися неназваними) буттєві початку, приходячи мистецтво, становлять багатий і багатоплановий комплекс вічних тем, багато з яких «архетипові», сягають ритуально-мифологической давнини (архаїці). Ця грань художньої творчості є надбанням усіх країн та епох. Вона виступає або як явний центр творів, або присутній у них приховано, а то й залишається не усвідомлюваною авторами (міфопоетичний підтекст).

У своєму зверненні до вічних тем мистецтво виявляється спорідненим та близьким до онтологічно орієнтованої філософії та вчень про природу людини (антропології). Заломлення в мистецтві буттєвих констант стало предметом пильного розгляду філософами епохи романтизму, а також вченими міфологічних шкіл Грімм у Німеччині, Ф.І. Буслаєв в Росії) та неоміфологічних. (Н. Фрай), психоаналітичного мистецтвознавства, що орієнтується на праці 3. Фрейда та К. Г. Юнга.

Останнім часом з'явилася низка серйозних робіт, в яких досліджується причетність міфологічної архаїки літературної творчості близьких нам епох (праці Г.Д. Гачова, Є.М. Мелетинського, Смирнова, В.І. Тюпи, В.М. Топорова). На особливу увагу заслуговують теоретичні узагальнення Д.Є. Максимова.

Констатуючи величезну значимість універсалій, що сягають архаїки, для літератури всіх епох, учений водночас говорив про «міфопоетичну традицію» у літературі XIX-XX ст. як явище невсеосяжному, локальному. Ця традиція, стверджує Д.Є. Максимов, тягнеться від Божественної комедії» Данте та поем Мільтона до «Фауста» Гете та містерій Байрона; вона активізується після Вагнера, зокрема у символізмі.

Вчений не погоджується з широко існуючим уявленням про тотальний міфологізм мистецтва та літератури: «Не можна схвалити те неприборкане літературознавче фантазування в міфологічних тлумаченнях сучасних художніх творів, яким часто захоплюються серйозні та ерудовані вчені». Ця думка, на наш погляд, цілком справедлива. Власне міфологічне та міфопоетичне початок і (ширше) сфера буттєвих універсалій (при всій її важливості) далеко не вичерпують того, що художньо пізнається та освоюється. Це лише одна із граней тематики мистецтва.

В.Є. Халізєв Теорія літератури. 1999 р.





















Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Цілі:Довести, що любов, краса людських почуттів та стосунків – одна з головних тем у різних видах мистецтва у всі часи та епохи.

Завдання:

  • Розповісти про музичні шедеври в різних жанрах, створених на основі одного літературного твору У. Шекспіра «Ромео та Джульєтта».
  • Закріпити теоретичні знання про увертюру та балет на прикладах музики П.І. Чайковського та С.С. Прокоф'єва.

Хід уроку.

Слайд №1. (назва)

Вчитель:

Тема кохання за всіх часів приваблювала митців. Світ знає багато літературних та поетичних історій про кохання, музичних шедеврів, полотен великих художників. Сьогодні у нашому класі прозвучать музичні твори різних жанрів та епох, але всі вони створені на основі одного літературного твору У. Шекспіра – «Ромео та Джульєтта».

Слайд №2.

Шекспір ​​(1564-1616) оспівав у поезії історію юнака та дівчини з Верони. Його творіння – всесвітньо визнаний шедевр. Завдяки Шекспіру імена Ромео і Джульєтти так добре відомі всім, ставши символом справжнього, вірного кохання.

Слайд №3.

Люблячим серцям у всі часи непросто відстоювати свій вибір проти людської відсталості, войовничості та різного роду нерівності. Але кохання не знає кордонів та заборон. Сюжет "Ромео і Джульєтти" є одним із прикладів кохання, що загинула в умовах того часу.

Слайд №4 (текст висловлювання розгортається автоматично)

Шекспірівська трагедія принесла Вероні славу міста Ромео та Джульєтти. Жителі цього уславленого міста кажуть:

«Тут у нас любов витає в повітрі, і якщо у вас гаряча кров, ніжне серце і хоч крапелька уяви, пройдіться найтемнішим, найвужчим провулком, і ви неодмінно зустрінете там двох чарівних привидів, ось уже скільки століть блукають по Вероні : Ромео та Джульєтту!»

Слайд №5.

І тому Верона завжди буде сповнена романтиками та закоханими з усіх кінців світу, які шукають і знаходять тут місця, пов'язані з нев'янучою легендою кохання.

Не дивно, що така гарна та сумна історія знайшла продовження в інших жанрах мистецтва: симфонічна та балетна музика, опера, театр, кіно, мюзикл.

Слайд №6.

Знаменита увертюра-фантазія «Ромео та Джульєтта» П.І. Чайковського – це перше звернення композитора до творчої спадщини великого англійського драматурга.

Згадаймо, що в музиці називається увертюрою?

Діти:

Оркестрове вступ до опери, балету, кінофільму. Іноді буває самостійним твором та носить програмну назву.

Слайд №7.

Ідею створити симфонічний твір підказав композитор Балакірєв. Сюжет став для Чайковського сюжетом протягом усього життя. Найкращі оркестри світу включають у програму своїх концертів цей твір. Чайковський переробляв увертюру тричі. Саме в останній редакції вона добре відома сьогодні.

Музика увертюри будується на темах, які уособлюють основні образи та колізії шекспірівської трагедії.

Слайд №8 (фрагмент відео запускається автоматично)

Тема ворожнечі:скажений натиск злості та ненависті. Задзвенять короткі удари мечів, тривожні, енергійні звуки вуличної сутички невгамовних Монтеккі і Капулетті, які своїми розбратами і взаємною помстою перетворюють мирні вулиці Верони на криваве поле бою.

Слайд №9 (фрагмент відео запускається автоматично)

Тема кохання:із чуйної тиші народжується тема кохання. У неї вкладена така повнота ніжності, така томління і млість ... світла мелодія, що широко розкидається. М'яке, немов баюча рух, зітхають звуки валторни, і мелодія розростається, стає більш живою і солодкою.

І після загибелі героїв, після крику розпачу дзвенить у високому, просвітленому голосі скрипок тема кохання Ромео та Джульєтти.

Слайд №10 (текст висловлювання розгортається автоматично)

Особливе захоплення викликала тема кохання у Н.А.Римського-Корсакова, він: "До чого натхненна! Яка невимовна краса, яка пекуча пристрасть! Це одна з найкращих тем усієї російської музики!"

За життя композитора увертюра "Ромео і Джульєтта" мала великий успіх і в публіки, і в критиків. Як один із найвідоміших і найулюбленіших творів Чайковського, ця увертюра виконувалася в концертах пам'яті Чайковського після його передчасної смерті.

Слайд №11 (фрагмент відео запускається автоматично)

У вересні 1935 року Сергій Прокоф'єв (1891-1953) завершує свою роботу над музикою до балету "Ромео та Джульєтта". Цей твір визнаний геніальним і дуже популярним у всьому світі.

Балет у трьох діях, тринадцяти картинах, з прологом та епілогом. У ролі Джульєтти – Галина Уланова; Ромео – Костянтин Сергєєв.

Згадаймо характерні риси жанру балету в музиці.

Діти:

Балет це театральна вистава, де дійові особи все висловлюють співом. Для балету робляться декорації та шиються костюми. У виконанні балету бере участь симфонічний оркестр під керівництвом диригента.

Слайд №12 (текст спогадів розгортається автоматично)

Джульєтта була особливою роллю у житті Галини Уланової. Вона згадувала: «Довго ні з ким зі своїх учениць я не могла розпочати готувати партію Джульєтти. Прощання з нею – все одно, що з живою людиною. Якось я була в Італії, нас повезли до Верони. У Вероні я постояла перед балконом Джульєтти біля пам'ятника над склепом. І ось тут, біля склепу Джульєтти, я відчула, що ніколи вже не танцюватиму, це було дуже сумно. Наче через щось перейшла… Був вечір, коли я зателефонувала Каті Максимовій: завтра починаємо репетирувати Джульєтту».

Слайд №13 (фрагмент відео запускається автоматично)

Образ шекспірівської героїні є, можливо, найяскравішою і пронизливою фарбою у творчій палітрі балерини Уланової. У Санкт-Петербурзі на алеї героїв Парку Перемоги встановлено бронзове погруддя, що зобразило артистку у славетній ролі.

Слайд №14.

Пізніше у цій постановці виступали багато уславлених артисток балету: Раїса Стручкова, Марина Кондратьєва, Майя Плісецька, Наталія Безсмертнова, Катерина Максимова, Валентина Козлова. Існують дві знамениті кіноверсії балету Прокоф'єва. Музика в балеті Прокоф'єва передає найтонші психологічні рухи людської душі, багатство шекспірівської думки, пристрасність та драматизм. Прокоф'єву вдалося відтворити в балеті шекспірівські характери в їхній різноманітності та повноті, глибокій поетичності та життєвості.

Слайд №15 (фрагмент відео запускається автоматично)

Гумор і бешкетність Джульєтти – дівчатка та простодушність Годівниці.

Слайд №16 (фрагмент відео запускається автоматично)

Мудрість Патера Лоренцо.

Слайд №17 (фрагмент відео запускається автоматично)

Святковий та буйний колорит італійських вулиць.

Слайд №18 (фрагмент відео запускається автоматично)

Поезія кохання Ромео та Джульєтти.

Слайд №19 (фрагмент відео запускається автоматично)

А також драматизм сцен смерті – все це втілено Прокоф'євим з майстерністю та величезною виразною силою. Звернення до Шекспіра було сміливим кроком радянської хореографії, оскільки, на загальну думку, вважалося, що втілення таких складних філософських і драматичних тем неможливе засобами балету. Прокоф'єв, виявивши новаторство, довів протилежне.

Слайд №20

Було б дивно, якби знаменита шекспірівська історія не знайшла відображення у наймасовішому вигляді мистецтва – кіно. Кіноверсій «Ромео та Джульєтти» існує кілька. Але, мабуть, найпопулярнішим фільмом «Ромео та Джульєтта» є фільм італійського режисера Франко Дзеффіреллі, який вийшов на екрани 1968 року. Головні ролі зіграли дуже молоді артисти – Олівія Хассі та Леонард Уайтінг. У фільмі Франка Дзеффіреллі звучить чудова музика композитора Ніно Рота, який своєю неповторною творчістю найбільше прославився в галузі кінематографічної музики. На його честь названо одну з консерваторій в Італії. Він співпрацював із багатьма режиссерами. У 1974 році Рота отримав "Оскар" за найкращу музику до фільму "Хрещений батько", написав музику до всіх фільму Федеріко Фелліні.

Слайд №21 (відеофрагменти фільму запускаються автоматично)

Найзнаменитішим мотивом у фільмі «Ромео та Джульєтта» стала тема кохання - вона варіюється протягом фільму та супроводжує всі головні сцени Ромео та Джульєтти. Гармонійно вплітаючись у кінооповідання, музика виступає у ролі оповідача. Ця музика визнана класичною і навіть стала своєрідною музичною візитною карткою Ромео і Джульєтти. У рік виходу фільму на екрани пісня "What is a Youth" посіла перше місце серед популярності, потіснивши навіть хіти "Бітлз". Обробки цієї пісні увійшли до репертуару багатьох співаків та оркестрів. Остання редакція представляє музику Ніно Рота у виконанні Празького філармонічного оркестру.

Закінчити свою розповідь я хочу словами з пісні:


Плем'я безтурботне першого кохання!
У п'єсі старовинної, де отрута та кинджал
Невиправне дійство вершать.
Боже, спаси і від лих бережи
Вірних рабів кохання.

Напрями мистецтво є систему художніх прийомів, засобів виразності, які покликані висловити певну ідею, світогляд, що домінує у певному співтоваристві цьому відрізку часу. Стилі розвивалися протягом останнього тисячоліття, послідовно змінюючи одне одного. Іноді новий стиль виникав, як продовження та розвиток попереднього, іноді ставав наслідком боротьби з ідеями попередника.

В окремих випадках виділити стиль настільки складно, що його скоріше відносять до категорії напряму. Так символізм, кубізм можна віднести, як самостійно сформованим стилем, і вважати їх напрямами всеосяжного модернізму.

Кожна епоха народжувала не один художній стиль. Вивчаючи твори мистецтва можна дізнатися краще той час, коли сформувався і панував той чи інший художній стиль.

Основні напрями мистецтво X - XIX століть

Романський стиль (X - XIII ст.)

Готичний стиль (XIII - XVI ст.)

Бароко (XVI - XVIII ст.)

Класицизм (XVII - XIX ст.)

Сентименталізм (XVIII ст)

Романтизм (XVIII - XIX ст.)

Реалізм (XIX ст)

Основні напрями мистецтво XX століття

Модернізм

Символізм

Імпресіонізм

Сюрреалізм

Склався в 1920-х роках минулого століття і є стильом парадоксальних форм і алюзій, що відображає поєднання сну і реальності. У живопису сюрреалізм яскраво відображений у полотнах Магрітт, Ернста, Далі, Матти...

Завантаження...