ecosmak.ru

Краєвид замальовки на тему зима. Зимовий день

Пейзажна замальовка.

Підготовка до написання-описання.

Мета уроку: дати поняття про пейзажну замальовку; закріпити та поглибити уявлення про опис; закріпити навички роботи над твором-описом.

Обладнання уроку:

стенд «Пейзажна замальовка»;

репродукції картин І. Грабаря «Лютнева блакить», «Зимовий день», «Іній», К. Юона «Кінець зими», К. Коровіна «Взимку», І. Шишкіна «На півночі дикому»;

програвач,

платівка «Пори року» Вівальді;

плакати з визначеннями пейзажної замальовки, із планом роботи над твором-описом, з висловом К. Паустовського.

Хід уроку .

Почнемо з невеликого словникового диктанту.

Природа, краєвид, оповідання , опис, міркування, твір , уснемалювання .

Поясніть орфограми у виділених словах (вчитель називає ці слова).

Які слова можна поєднати однією темою? Назвати одним терміном? (Оповідання, опис, міркування – типи мови.)

Який тип мови називається оповіданням?

Що називається міркуванням?

Що таке опис?

Що може бути об'єктом опису?

(Природа, людина, тварина, предмет, приміщення, архітектурна споруда, пам'ятник тощо)

За яким планом будується опис?

(1. Дається загальне уявленняописуваного.

2. Опис його деталей, частин.

Опис природи… Ось про це ми сьогодні й поговоримо. Тема нашого уроку – «Пейзажна замальовка. Підготовка до написання-опису» (тема записується в зошити).

Під блакитними небесами

Чудовими килимами,

Блискаючи на сонці, сніг лежить;

Прозорий ліс один чорніє,

І ялина крізь іній зеленіє,

І річка під льодом блищить.

Чи знайомі вам ці рядки? Хто їхній автор?

Визначте, яке ставлення поета до зимовому пейзажу?

Які слова передають це? Які виразні засоби мови використовує поет?

Що дозволяє нам побачити і уявити те, про що пише поет?

У кожну пору року є чарівність, і поети не могли не помітити, як дивовижна зима. Російські художники теж неодноразово зізнавалися у своїй любові до зими. Ось кілька прикладів.

Перед вами репродукція картини Ігоря Грабаря «Лютнева блакить». Розгляньте її. Чи подобається вона вам? Які відчуття, який настрій створює цей краєвид?

Що вразило художника у зимовому пейзажі? Як він це змалював?

Ось як автор передав своє захоплення красою лютневого дня: « Вся природа святкувала якийсь свято-святоблакитного неба, перлинних беріз, коралових гілок і сапфірових тіней на бузковому снігу».

Що поєднує картини зими у вірші Пушкіна та у пейзажі Грабаря?

А зараз прослухайте фрагмент із циклу концертів італійського композитора Вівальді «Пори року». (Звучить "Зима".)

Так, композитор за допомогою звуків передав своє сприйняття зимового пейзажу.

Які почуття викликає у вас музика? Яку картину малює ваша уява?

Отже, ми звернулися до зображення природи у різних видахмистецтва: у літературі, у живописі, у музиці.

А тепер звернемося до теми нашого уроку. І почнемо з тлумачного словника:

Замальовка – те саме, що і малюнок.

Малюнок – намальоване зображення, відтворення чогось.

Таким чином, пейзажна замальовка – зображення природи (у живописі, музиці, літературі). Зроблені вами малюнки-ілюстрації до вірша А.С. Пушкіна "Зимовий ранок" - теж пейзажні замальовки.

Що спільного ви змогли помітити у пейзажних замальовках у різних видах мистецтва? Що їх поєднує?

І поет, і художник, і композитор зображують природу такою, як її бачать, прагнуть передати те, що привабило, схвилювало. Ось що писав звідси К.Г. Паустовський:

Якщо письменник, працюючи, не бачить за словами того, про що він пише, то й читач нічого не побачить за ними.

Але якщо письменник добре бачить те, про що він пише, то найпростіші і часом стерті слова набувають новизни, діють на читача з разючою силою і викликають у нього ті думки, почуття та стани, які письменник хотів йому передати.

Отже, що бачить за словами письменник? Звернемося до уривку з роману І.С. Шмельова «Літо Господнє»:

краса якась! Перша зірка, а он - інша… Зірок все більше. А які зірки! Вусаті, живі, б'ються, колють очі. У повітрі мерзлість, через неї зірки більше, різними вогнями блищать, - блакитний кришталь, і синій, і зелений, - у стрілках.

Хвіртка торкнешся, - так і осипле тріском. Мороз! Сніг синій, міцний, попискує тонко-тонко. По вулиці – кучугури, гори.

А повітря… -синє, срібне пилом, димне, зоряне. Сади димляться. Берези-білі бачення.

- Підготуйте виразне читання уривка. (Текст є на кожній парті.) (Читання тексту вголос.)

Що у центрі уваги письменника?

- Зверніть увагу на опис зірок. Які слова, вирази здалися вам найяскравішими?

Які епітети підбирає автор до речі повітря? Чому саме такі? (Синій – від світла зірок на синьому небі; зоряний – від снігу, що іскриться; димний – тому що предмети ледве можна розрізнити у сніговому серпанку.)

- Яке незвичайне порівняння трапилося вам в останній частині? Як ви його знаєте?

(Берези – білі бачення. Білі стволи зливаються з кучугурами снігу, тому в морозному повітрі здаються віддаленими.)

Ми проаналізували кілька пейзажів та пейзажних замальовок. Дуже хочеться, щоб і ми з вами навчилися так само красиво малювати словами, створити пейзажні замальовки. А зараз спробуємо визначити порядок роботи над твором.

Вчитель читає та коментує план, записаний на дошці, а в учнів на партах – пам'ятка, роздрукована на листочках:

    Подумайте, що ви хочете намалювати словами.

    яка буде головна думка вашої замальовки? Які почуття ви бажаєте викликати у читача?

    Які виразні засоби мови ви використовуєте у своїй роботі?

- Будинки ви створюватимете свою пейзажну замальовку; теми: «Іній», «Сніжинка, що падає», «Тихо в лісі», «Морозний вечір».

Які визначення ви підберете до слівіній, сніжинка (1-й ряд)? Береза, небо (2-й ряд)? Сніг, тиша(3-й ряд)? На дошці є плакат із самими цікавими прикладами, з найбільш уживаними епітетами. А вам удалося знайти найточніше визначення саме вашого опису?

Підбиття підсумків уроку.

Домашнє завдання: підібрати приклади пейзажних замальовок з художніх творів; написати пейзажну замальовку на тему: «Іній», «Сніжинка, що падає», «Тихо в лісі», «Морозний вечір».

Тема. Твір - пейзажна замальовка.

Ціль. Вчити дітей бачити і розуміти прекрасне у природі, у житті, на картинах, у музиці, у поезії. Розвивати вміння висловлювати свої почуття та захоплення у письмовій формі. Допомагати відчути яскравість осінніх фарб. Виховувати любов до природи.

Устаткування. Музичний твір П.І.Чайковського «Пори року», репродукція картини Левітана «Золота осінь», осінні фотоетюди, малюнки дітей, картинний план твору.

Хід уроку.

    Організація класу.

    Мовленнєва розминка.

Закрутилося листя золоте

У рожевій воді на ставку,

Немов метеликів легка зграя

Із завмиранням летить на зірку.

І в душі, і в долині прохолоди,

Синій морок – як стадо овець.

За хвірткою змоклого саду

Продзвенить і замре бубонець.

С.Єсенін

Прочитайте вірш «пташиним ринком». Приготуйтеся читати вголос виразно, щоб передати настрій.

Яку картину ви представили?

Що допомогло поетові зобразити цю картину?

Які образотворчі засоби мови є у вірші?

3. Повідомлення теми, завдань уроку.

Хлопці, сьогодні наш урок присвячений найщедрішій, найдивовижнішій, найкрасивішій порі року – осені. На уроці ми згадаємо твори художників, поетів та композиторів, присвячених цій порі року. І напишемо з вами твір – пейзажну замальовку.

4.Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.

1.Беседа.

Коли починається осінь?

З ким приходить осінь? Назвіть її трьох синів.

Яку роботу виконує щомісяця?

Яка осінь буває? (Рання, золота, пізня…)

А звідки осені стільки золота?

2. Легенда.

За народним переказом Осінь – старша дочкаСонце. Вона останньою залишила батьківський дім і стала на Землі четвертою порою року. Посилаючи осінь на Землю, Сонце промовило їй: - Забирай все моє багатство. Я віддаю тобі золото. Будь щедрим і люди полюблять тебе.

І Осінь, як ви бачите, виконує наказ Сонця і щороку дарує нам щедрі подарунки з полів та садів і зачаровує нас своїм осіннім золотом.

Осінь дійсно дуже гарна пора року. Її краса надихає поетів, письменників, художників та композиторів до написання віршів, творів про осінь.

3. Читання учнями віршів про осінь і натомість музичного твору П.І.Чайковського «Пори року. Осінь».

4. Розмова про осінь за творами художників та власними спостереженнями.

Подивіться на картину талановитого художника Левітана "Золота осінь". Осінь – наче справжня художниця, без пензля, без олівця розмалювала дерева, кущі, трави. Запросила всіх на свій прощальний карнавал.

Який колір осінньої пори року частіше повторюється?

Скільки відтінків жовтого? Назвіть їх.

Подивіться, як світиться червоний колір в осінньому золоті. Назвіть відтінки червоного кольору.

5. Підготовча робота до написання твору.

Ви послухали та подивилися як поети, художники, композитори зображують осінь, а тепер прийшла і ваша черга. Ви будете у ролі письменників.

Яким буде вигляд тексту? (Текст-опис)

З яких частин складається текст-опис? (Зачин, основна частина, кінцівка)

Твір буде невеликим (мініатюра), тому зачин і закінчення - 1,2 пропозиції, а основна частина найбільша -5,7 пропозицій.

Для того щоб вам було легше будувати свій опис, можна користуватися картинним планом.

Картинний план.

1. Осінь.

2.Небо та сонце.

3. Дерева.

4.Квіти.

5.Птахи.

Щоб твір вийшов гарним, літературним треба не забувати про образотворче-виразні засоби мови.

Складання словника опорних слів

іменники прикметники

осінь золота прийшла

день багряна пожовтіла

птахи сумні багряніє

поля жовті відлітають

дерева мовчазні пустіють

небо погожий замовкають

журавлі низькі курличуть

хмари сірі пливуть

чарівниця золотокоса

красуня задумливі

6. Написання твору учнями.

Зразковий зразок твору.

Настала чудова золота осінь. Все, ніби втомившись від важкої роботи, чекає на зимовий спокій.

Уся природа змінилася. Дні стали коротшими і прохолоднішими. Часто мрячать дощі. У небі чути сумний крик журавлів. Вони шлють на землю свою прощальну пісню. Багряний ліс прощається зі своїми пернатими друзями. Прозоро-криштальним небом пливуть сірі хмари. Порожніють і замовкають поля. Дерева кидають своє золоте вбрання і засинають міцним сном. Під золотим килимом листя вже не видно зів'ялої трави та квітів. Тихо і порожньо стає навкруги.

Осінь – трохи сумна пора. Але я люблю осінь. Адже це час щедрих дарів полів, садів, городів. Дякую тобі, осінь, за твої дари.

7. Підсумок уроку.

Молодці, хлопці, ви сьогодні дуже добре працювали, показали вміння грамотно та красиво висловлювати свої думки та почуття.

Замальовка про весну для школярів «Весни прекрасні миті»

Тлектесова Асія, учениця 10 класу ЗОШ №35, місто Павлодар, Республіка Казахстан.
Керівник:Аубакірова Манат Каміївна, вчитель російської мови та літератури ЗОШ №35, місто Павлодар, Республіка Казахстан.
Опис роботи:це пейзажна замальовка про весну, в якій автор барвисто та емоційно розповідає про чудові перетворення в природі, про весняні свята, передає захопленість красою рідної природи. Автору вдалося передати звуки, запахи, голоси, фарби весни. Цей твір можна рекомендувати школярам для читання. Воно вчить любити природу, бути уважним до неї.
Цілі:розвиток у учнів творчих здібностей; виховання особистісних якостей, які забезпечують успішність творчої діяльності.

Завдання:вдосконалення вміння грамотно, точно та виразно викладати свої думки; розвиток творчого мислення, уяви, уваги, самостійності; виховання любові, дбайливого ставлення до природи.

Замальовка «Весни прекрасні миті»

Весна - час відновлення, відродження як природи, а й людського роду. Час чарівності, натхнення та любові. Де-не-де ще не зійшов сніг, а весна вже проситься в наші душі. Передчуття своєрідного дива змушує тремтіти, тим самим заповнюючи душу магією весни. Світ змінюється на очах, і разом із ним міняємось і ми. З приходом перших весняних днів щось невловиме проникає у повітря, стосується душі та тіла.

Весною змінюється вся природа. Весняна природавражає своєю красою. Весна прекрасна сама по собі, вона одягнена в ніжний первоцвіт. Весна змітає залишки кучугур, почорнілий лід на дорозі. Змиває струмками міський бруд, здуває важкі хмари з неба і чистими губами білих хмар протирає, як старанна господиня шибку, небо до радісного і ясного блакиту. Немає нічого прекраснішого, ніж усвідомлювати, що навколо вирує життя. Повітря настільки чисте і свіже, що заповнюючи легені, дарує почуття умиротворення та молодості. Все довкола прокинулося після суворих морозів і готове до життя. Погода на вулиці мінлива. Іноді вона дарує щедрі сонячні промені, що гріють землю, а іноді наганяє тужливі хмари та холодні вітри. До загальному шумуміста додалося веселе спів птахів, що повернулися. Дерева, не бажаючи залишатися без вбрання, спочатку пускають нирки, а потім листочки. Ми чуємо шелест перших листочків, веселий спів птахів, дзюрчання струмочків…


Весна – подруга сонця, яка поруч із ним стає художницею. Тільки замість фарб у неї сонячне проміння. Взяла один промінчик і накрила землю зеленню. Взяла інший промінчик і наповнила сади та ліси білими та рожевими квітами, на деяких деревах розвісила сережки. Ось так на зміну строгому краєвиду білої зими прийшла ніжна акварель весни. Надворі стало відчутно тепліше, ніби сонце вирішило стати ще ближче. І земля, скута морозами, прокинулася після довгого сну.


Весняні дні дарують нам дивовижні фарби, радісні звуки. Але є особливі весняні дні. Це – святкові дні. Весна розпочинається з Міжнародного жіночого дня. Напевно, тому що весна має жіночий вигляд. Адже слово весна жіночого роду. У Міжнародний жіночий день мами та бабусі, сестри та подруги - усі представниці прекрасної статі у центрі уваги. Які чудові вірші, мелодії, присвячені жінці, звучать цього дня!


Потім у наші краї приходить інше свято – Науриз. Свято Науриз - одне з найдавніших свят на Землі. Він відзначається вже понад п'ять тисяч років як свято весни та оновлення природи багатьма народами Центральної та Середньої Азії. Науриз - свято весни та достатку. У нашій країні Науриз є загальнонародним святом. У дні Науриза влаштовуються народні свята: ставлять білі юрти, накривають дастархан з багатим частуванням. Пекут смачний хліб, смажать баурсаки, готують на уруз-шкірі. Дивлячись на щедре частування, так і хочеться простягнути руку, торкнутися, спробувати смак. Але цього робити не треба, бо обов'язково пригостять. Адже дастархан накривається для всіх гостей урочистостей. Звучить радісна музика. Самі люди у яскравому вбранні. Настрій піднятий, святковий. Усюди почуєш веселу говірку та сміх дітей, привітання та побажання. За давнім літочисленням цей день співпадав з 22 березня - днем ​​весняного рівнодення. Вважалося, що цього дня природа оновлюється: гримить перший весняний грімвідбувається набухання нирок на деревах, буйно проростає зелень. Напередодні свята весняного рівнодення люди упорядковували будинок і двір, садили дерева, розбивали квітники, розплачувалися з боргами, прощали образи, мирилися, оскільки, за твердженнями старших, коли Науриз входить у їхні будинки, всі хвороби та невдачі повинні обходити стороною. Саме в дні Науриза стан природи співзвучний до нашого святкового настрою.


Ми захоплюємося і милуємося тим, що дарує нам весна. Вона розкидала під ноги зелені килими, розвішала всюди зелені фіранки, принесла в наше життя красу цвітіння, свіжість дощу, гармонію світла і кольору, - словом, розпорядилася так добре і так дбайливо, що не цінувати всього цього неможливо. Весна і людей впливає. Розгинає спини тих, хто опустив плечі; розгладжує зморшки на обличчях. Примушує вдихнути глибше повітря, що п'янить до запаморочення. Весною, коли земля розмерзнеться, люди теж ніби стають м'якшими. Весна - час відродження та нових початків. Весну не можна не любити. Вона дарує життя та надію на щастя. Та що там казати, весна і є щастя.

Мета уроку:організувати творчу діяльністьучнів із підготовки до написання мініатюри, використовуючи особисті спостереження, твори визнаних майстрів слова, репродукції картин художників.

Завдання уроку:

  • освітні: дати поняття про пейзажну замальовку; закріпити навички роботи над твором-описом;
  • розвиваючі: удосконалювати вміння свідомо використовувати у мові образотворче-виразні засоби мови;
  • виховні: сприяти формуванню «спорідненої уваги» до природи, поетичного сприйняття природи.

Обладнання:комп'ютерна презентація - Додаток 1; аудіозапис «Весняної пісні» Ф. Мендельсона - Додаток 2 ;картки з робочими матеріалами для виконання творчого завдання - Додаток 3 .

Попередня підготовка

За тиждень до заняття з учнів формуються групи: «Наукові консультанти», «Журналісти-натуралісти», «Читеці», «Мистецтвознавці». Кожна група отримує випереджальне завдання. «Наукові консультанти» працюють із тлумачними словниками, встановлюють лексичне значенняслова «замальовка». «Журналісти-натуралісти» спостерігають за змінами у природі. Читачі готують ліричну композицію з віршів про весну. «Мистецтвознавці» збирають матеріал про полотна А.К. Саврасова «Грачі прилетіли» та І.І. Левітана "Березень".

Хід уроку

I. Організаційний момент.

ІІ. «Розігрів» навчальної групи.

Читання вчителем епіграфа до уроку:

Я впевнений, що для повного оволодіння російською мовою
потрібно спілкування з пажитями та лісами, водами, старими вербами,
з пересвистом птахів і з кожною квіткою,
що киває головкою з-під куща ліщини.

К.Г. Паустовський

Вчитель. Осмисліть висловлювання. Як воно може бути пов'язане із темою сьогоднішнього уроку?

ІІІ. Повідомлення теми уроку. Словникова робота.

(Презентація, Слайд 2)

Вчитель. Опис природи… Ось про це ми сьогодні й поговоримо. Запишіть у зошитах дату та тему уроку: «Пейзажна замальовка. Підготовка до твору-опису».

Яке слово у формулюванні теми потребує тлумачення? (Замальовка.)Упораємося у «наукового консультанта» про значення цього слова.

Учень. За визначенням шкільного тлумачного словника, замальовка - це малюнок з натури, що відтворює побачене в живописі, музиці, в літературі.

Вчитель. А що таке пейзажна замальовка? (Пейзажна замальовка – це зображення природи у різних видах мистецтва.)Запишіть визначення у зошит.

IV. Цілепокладання.

Вчитель. Наша мета – підготуватися до написання пейзажної замальовки на тему Перше подих весни. Визначте свої завдання навчальної діяльностіна уроці. (Відшукати в природі перші ознаки весни; підібрати яскраві, образні слова для їхнього опису.)

V. «Занурення» у тему.

Читання вчителем уривка із вірша А.А. Фета "Весна".

Ще весни запашної млості
До нас не встигла зійти,
Ще яри повні снігу,
Ще зорею гримить віз
На замороженому шляху.
Щойно опівдні сонце гріє,
І соловей ще не сміє
Заспівати в смородиновому кущі.
Але відродження вістка жива
Є вже…

Вчитель. Давайте спробуємо знайти в навколишній природі цю живу звістку відродження.

VI. Збір фактичного матеріалу до твору.

Вчитель. Протягом кількох днів ваші однокласники спостерігали за природою рідного села та помітили ось що…

Виступ учнів із гурту «Журналісти-натуралісти».

1-й учень. Цьогорічна весна прилетіла до нас на сонячних крилах.
2-й учень. Хоч і міцні ще морози, та не ті, що були серед зими. Хоч і глибокий сніг, та вже не той, що був – потьмянів, розпух.
1-й учень. А з дахів бурульки ростуть.
2-й учень. А вдень із бурульок – крапель.
1-й учень. Сонце все частіше виглядає.
2-й учень. Пригріває шибки золотим променем.
1-й учень. І небо не мерзле, біло-блакитного зимового кольору.
2-й учень. Синіє з кожним днем.
1-й учень. А ось вода ще спить під льодом.
2-й учень. Натомість дерева вже прокинулися від зимового сну, відтанули, задихали.
1-й учень. А весняне повітря!
2-й учень. Він пахне свіжістю, новизною.
1-й учень. Дуже запізнилася цього року весна.
2-й учень. Але незабаром настануть такі дні, коли тінь здасться маленьким острівцем у морі сонця.

VII. Поетична композиція «Перший подих весни».

Вчитель. Чудові російські поети не тільки вміли спостерігати, бачити і глибоко розуміти природу, знаходити прекрасне в найскромнішому її куточку, а й яскравою, емоційною мовою описати бачене, висловити своє власне ставлення до зображуваного.

Виступ учнів із групи «Чтеці».

1-й учень.

Весна! Весна! Як повітря чисте!
Який ясний небосхил!
Своєю лазурією живою
Сліпить мені очі він!

2-й учень.

Чиста небесна блакить,
Тепліше і яскравіше сонце стало,
Час хуртовин злих і бур
Знову надовго минула.

3-й учень.

Пішла зима з холодами,
Кучугури стали калюжами.
Залишивши країни південні,
Повернулися птахи дружні.

4-й учень.

Світить сонце рано,
Сніг темним став, намок.
І, співаючи веснянку,
Біжить веселий струмок.

5-й учень.

Розкриваються нирки,
Як річки!
Така стоїть тріскотня!
Тяжкі сонні повіки
Весна,
Зрештою, підняла!

Вчитель. Які прикмети весни побачили поети в навколишній природі? Який настрій поєднує усі ці уривки? (Радість від настання весни.)

Чи кажуть поети про це прямо чи якось інакше висловлюють свої почуття? (Прямо ставлення авторів до весняного пейзажу не виражено. Передати свій настрій поетам допомогла спеціально підібрана лексика, велика кількість оклику речень.)

VIII. «Екскурсія до картинної галереї».

Вчитель. З таким самим ліризмом, але своїми мистецькими засобамипередають становлення весни художники.

Виступ гурту «Мистецтвознавці».

(Презентація, Слайд 3)

1-й учень. Понад сто років тому Олексій Кіндратович Саврасов написав свою знамениту картину «Грачі прилетіли». Але і тепер, як і раніше, В Третьяковській галереїбіля невеликого полотна збираються люди і його довго розглядають.

"Грачі прилетіли" - зовсім не ефектна робота. Здавалося б, що може бути прекрасного у звичайних, нічим не примітних сільських задвірках з кучугурами снігу біля парканів і тонкими, кривими, як би березками, що випадково виросли тут? Але полотно вражає з'єднанням «звичайності» мотиву з рідкісною поетичності його тлумачення. Саврасов зробив диво: він відкрив людям очі на дивовижну красу та поезію того, що вважалося негарним.

(Презентація, Слайд 4)

2-й учень. У картині «Березень» Ісака Ілліча Левітана, до речі, учня Саврасова, теж немає нічого особливого: дерев'яний будинок, біля ганку – конячка, неподалік темніє ліс. Але художник з такою любов'ю показав красу природи, що пробуджується, що вже багато років картина нікого не залишає байдужим.

Назустріч теплу та сонцю розпушили маківки берези. Сніг, що підтанув, повільно сповзає з даху - ось-ось впаде. Сонячним променям ніщо не заважає зігрівати землю. Тому золотистими, мов мед, стали стіни будинку, і довгі блакитні тіні лягли на пухкий сніг.

(Презентація, Слайд 5)

Вчитель. Якою побачили навесні художники? (Раніше.)

Які ознаки вказують на те, що влада зими ще не повалена до кінця? (У тіні дерев, куди не проникають сонячні промені, ще лежать величезні кучугури. Пустує повішений на березі будиночок для весняних гостей. На деревах немає листя, крізь голі гілки просвічує небо.)

IX. Релаксація. Прослуховування музичного пейзажу Ф. Мендельсона "Весняна пісня".

Вчитель. А ось який побачив навесні німецький композитор Фелікс Мендельсон. Послухаймо його «Весняну пісню». Прийміть зручне положення, закрийте очі, розслабтеся.

Звучить «Весняна пісня» Ф. Мендельсона (Додаток 2).

Які картини малювала вашу уяву під звуки цієї гарної мелодії?

X. Творча робота.

(Презентація, Слайд 6)

Вчитель. А зараз уявіть, що ви художники. У руках у вас чарівні кисті та багата палітра образотворчих засобів мови. Закінчіть замальовку, постарайтеся передати через слова свої почуття та настрій.

Учні записують текст, заповнюючи перепустки. У разі складнощів можна скористатися картками - «підказками» (Додаток 3). Після закінчення роботи охочі прочитують свої твори.

XI. Рефлексія.

Вчитель. Вдома ви повинні виконати замальовку на тему «Перше подих весни». Чи готові ви до цієї роботи? Чи достатньо накопичено фактичний та мовний матеріал? Який етап уроку виявився для вас найпліднішим?

Давайте разом подумаємо, чия робота на уроці заслуговує на оцінку «5». Хто сьогодні працював на 4? Кому слід підтягнутися?

Всім дякую. Урок завершено.

Адреса: Москва, вул. Червоноармійська, 30б.

Пейзажне замальовка


ЗИМОВИЙ ДЕНЬ

3 клас

ЛАГРАНСЬКИЙ ЛЬОВА

ЗИМОВИЙ ДЕНЬ

Коли я вийшов з дому, я вдихнув свіже морозне повітря. На мене маленькими крупинками падав ніжний холодний сніг. Снігу навалило по щиколотку, а під ним лід – це замерзла калюжа.

Білі дерева просто вразили мене своєю красою. Я відчув відразу і захоплення, і смуток, і ніжність. Захоплення тому, що у дерев урочистий вигляд, смуток тому, що ця краса зникне, а ніжність – від крихкості цього творіння зими.

ГУЛЯЄВА МАША

ЗИМА У КАЗКУ

Я вийшла у шкільний двір і… потрапила до казки! Відразу вдарило в ніс повітря, свіже, чисте, морозне, м'ятне! Сніг був пухкий, круп'янистий, а добра ялинка все ще тримає на своїх волохатих лапах лінивий сніг, який не хоче більше летіти вниз. Гілки чагарник схожі на засніжені роги оленя. З карниза звисають бурульки, як білі шаблі.

ІГНАТОВИЧ ТОНЯ

У СНІЖНОМУ ЦАРСТВІ

Коли я вийшла надвір, я побачила дерева, вкриті снігом. Сніг був пухнастий, м'який, свіжий, як зимове повітря. На землі сніг був зовсім інший: він був виритий, ніздрюваний від слідів, і здавалося, що ти стоїш на сніговій ковдрі. Не віриться, що під цим чудовим білим скатертиною ховається земля і, коли сніг розтане, буде сльота і неприємні дощі.

Покриті снігом гілки сплітаються, і мені здалося, що вони приховують похмуре небо. І мені здалося, що я потрапила до казки.

БОЛКВАДЗЕ ТАМАЗ

ЗИМОВИЙ ДЕНЬ

Ця історія почалася з того, як я вийшов надвір. Сніжок повільно летів із неба. М'які сніжинки падали на моє обличчя. Вони були схожі на дітлахів, які торкаються нас своїми м'якими рученятами. Небо було затягнуте хмарами, а під ногами сніг свіжий, пухнастий і пухкий. Ялинка опустила свої гілки і посипала на мене сніг.

НУТФУЛІНА ПОЛІНА

СНІЖНЕ ЦАРСТВО

Вийшла я надвір і потрапила в снігове царство. Дерева так хитро сплелися засніженими гілками, що вийшов прохід. Я увійшла до нього. Іноді з даху цього проходу сипався сніг, начебто коридор був старовинний. І раптом я побачила ялинку - хатинку. Я зайшла під ялинку, а там… так затишно! Гілки ялинки густі, товсті, і ще їх снігом присипало.

САМОХІНА ІРА

Йшов сніг. Надворі було дуже холодно. Повітря було ніжне і легке. Сніг лягав на землю, кущі, дерева та на дах. І все здавалося білим! Небо було незвичайно білим та прозорим. Маленькі сніжинки падали та падали, їх було дуже багато, і вони вже утворили цілі кучугури. Іноді вони падали нам на обличчя і ставало холодно.

Дерева стояли в снігу, але їм не було холодно в цих білих шубах.

Коли йшов сніг, мені хотілося вибігти надвір потанцювати з легкими сніжинками.

СОКОЛОВ ІГОР

СНІГ

Вийшов я надвір. Яка краса! Дерева у снігу, як у шубах. Сніг хрумтить під ногами, і дрібні сніжинки морозять обличчя.

А вранці, коли ще горіли ліхтарі, сніг світився, і складалося враження, що це зовсім не сніг, а маленькі частинки зірки чи навіть зоряний пил.

Небо сіре, похмуре, але на вулиці світло від снігу.

ЧЕМОХОНЕНКО ЄГІР

ЗИМОВИЙ ДЕНЬ

Сьогодні дуже гарно. Падає сніг, наче літачки, всі дерева в снігу. Усі сніжинки різної форми: зірочки, кружечки… як фігурки. Мені вони дуже подобаються. Вони всюди! Всюди!

Завантаження...