ecosmak.ru

Конспект уроку з навколишнього світу "ліс і людина". Конспект уроку з навколишнього світу на тему "Ліс і людина" (4 клас) Самостійне застосування знань

Ліси очищають повітря, підтримують повноводність річок, захищають ґрунти від вітру та потоків води. Люди милуються красою лісу, відпочивають у ньому, збирають гриби, ягоди, лікарські рослини. У лісах зустрічаються рослини та тварини, внесені до Червоної книги Росії. Бережне ставлення до лісу – обов'язок кожної людини!


Подумай і запиши, яку роль ліс грає у твоєму житті.

Ліс – це головний захисник повітря, завдяки якому я дихаю чистим повітрям. А ще це місце відпочинку для мене та моєї родини.

Склади схему на основі схеми у підручнику ( Навколишній світ 4 клас, с. 103), замінивши текст малюнками-символами.

Подумайте, які екологічні проблеми лісових зон висловлені цими знаками. Сформулюйте та запишіть.

Запропонуйте для обговорення в класі заходи охорони навколишнього середовища, які допоможуть вирішенню цих проблем.

Продовжи заповнення плаката «Червона книга Росії», який намалював тато Сергія та Наді. Знайди на плакаті рослини та тварин лісових зон та підпиши їх назви.

Венерін черевичок, женьшень, жук-красунів, дроворуб реліктовий, жук-олень, качка мандаринка, пугач, зубр, амурський тигр

Придумайте та намалюйте умовні знаки до правил, вміщених у підручнику (с. 107). Використовуючи ці знаки як опору, розкажіть про правила розведення багаття.

Як розводити багаття

Діти не повинні розводити багаття одні, без старших

Вогнище потрібне для того, щоб приготувати їжу або обігрітися. Не можна розводити його без потреби.

Потрібно ретельно вибирати місце для багаття. Поблизу не повинно бути нічого, що може спалахнути.

Краще розводити багаття на старому вогнище. Якщо ж його немає, треба лопатою зняти дерн (шар ґрунту з рослинами) і розводити багаття в ямці, що утворилася.

Ідучи, треба обов'язково погасити багаття: залити водою або засипати піском, а дерн покласти на місце

Тут можеш зробити запис для свого повідомлення про одну з лісових рослин або тварин, внесених до Червоної книги Росії(за завданням підручника, с. 108).

Тема повідомлення: Венерін черевичок

План повідомлення:

1) Опис рослини
2) Чому так називається
3) Де росте
4) Особливості рослини та цікаві факти

Важлива інформаціядля повідомлення:

Венерин черевичок - рослина сімейства орхідей. Рослини з роду венерин черевичок можна назвати одними з найкрасивіших кольорів тайги. Назва рослини – «венерин черевичок», що прийшла з глибини століть. У старовинній легенді йдеться про те, що одного разу богиня краси Венера, тікаючи від переслідувача, переховувалась у північних лісах серед топких боліт та темних, високих дерев. Раптом красуня Венера оступилася, і золотий черевичок з червоними атласними стрічками злетів з її ноги і перетворився на чудову квітку.
Адже квітка венериного черевичка дійсно дуже схожа на витончений черевичок красуні. Тому в народі її назвали «богородиці чобітки», «мар'їн черевичок», «зозулин черевичок».
Венерин черевичок цвіте довго, майже місяць. А не шанує венерин черевик травоїдних лісових звірів. Щоб не бути з'їденим лосями або зайцями, він накопичує у своєму листі гірку отруйну речовину. Ця речовина є справжнісіньким захисним засобом.
У народної медициниця квітка популярна як заспокійливий засіб при безсонні. Також його застосовують при головному болі.

Джерело (джерела) інформації: Інтернет, енциклопедія

Клас: 4

Презентація до уроку


















Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Цілі уроку:

  1. Сформувати в учнів уявлення про роль лісу у житті і природи; ознайомити із екологічними проблемами лісу, що виникли з вини людини, з охоронною діяльністю людей у ​​зоні лісів.
  2. Розвивати пізнавальний інтерес.
  3. Виховувати повагу та любов до природи, культуру поведінки.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

С. Погорельський

Привіт ліс, дрімучий ліс,
Повний казок та чудес!
Ти про що шумиш листям
Вночі темною, грозовою?
Що там шепочеш на зорі,
Хто в глушині твоїй таїться?
Що за звір? Який птах?
Все відкрий, не приховай:
Ти ж бачиш - ми свої! Слайд 1

ІІ. Повідомлення теми та цілей уроку.

– Чому ми розпочали наш урок із вірша С.Погорельського?

(Це вірш про ліс. Ліс із задоволенням відкриває нам усі свої таємниці. Він дарує нам чудеса, і ми маємо його берегти.)

– А хто має берегти ліс (Це мають робити люди.)

Тема нашого уроку: “Ліс та людина”.

Сьогодні ми поговоримо про роль лісу в житті людини та природи; ознайомимося з екологічними проблемами лісу, що виникли з вини людини, з охоронною діяльністю людей у ​​зоні лісів.

ІІІ. Перевірка знань та умінь.

1.Фронтальна робота/Одночасно йде робота за картками./ Додаток 1 .

– Що ви знаєте про лісову зону. Дайте докладний опис розташування зони лісів на карті і розкажіть про природні умови, які там склалися.

(Лісова зона знаходиться на південь від зони тундри. На карті вона позначена зеленим кольором. Зона лісів розташована в помірному поясі, значить, яскраво виражені всі чотири пори року, холодна зимата тепле літо. Зона лісів переважно розташована на Східно-Європейській та Західно-Сибірській рівнинах, а також на Середньосибірському плоскогір'ї. Ця природна зона – найбільша. У цій природній зоні три частини: найбільша частина – тайга. Вона зафарбована темно зеленим кольором. Ще є змішані ліси- теж зелений колір, але світліший. І ще одна частина – широколистяні ліси, зелений колір ще світліший.

2. Групова робота.

Питання для ботаніків:

Перша Група ботаніків

Картка-допомогайка:

  1. Що називають тайгою?
  2. Природні умовитайги.
  3. Що спільного в усіх рослин тайги?
  4. Які рослини ростуть у тайзі?

(Тайга – це хвойний ліс. Він займає більшу частину лісової зони. Зима в тайзі холодна, а літо тепле, ніж у тундрі, тому тут ростуть дерева, які не дуже вимогливі до тепла – це хвойні дерева. У хвойних дерев листя - це хвоїнки, і вони завжди зелені. Це високі дерева з потужним корінням. У тайзі ростуть: ялина, сосна, ялиця, модрина, кедрова сосна. Слайд 2

Ялина – всім відома Новорічна ялинка. У ялинки хвоїнки короткі, грубуваті, розташовані поодинці і густо покривають гілки. Шишки мають довгасту форму. Ялинки-довгожительки. У ялиновому лісі темно та волого. Слайд 3

Сосна - хвойне дерево з рівним стовбуром жовтого кольору. Хвоїнки сосни довгі, сидять парами. Шишки сосни мають округлу форму. Соснові ліси світлі та сухі.

Ялиця відрізняється від ялинки тим, що її хвоїнки плоскі, а шишки стирчать вгору і навіть зрілі не падають на землю, а просто з них опадають лусочки.

Модрина – єдине з хвойних дерев, яке на зиму скидає голки.

Кедрову сосну у народі називають сибірським кедром. Її хвоїнки зібрані в пучки по п'ять штук, а насіння – кедрові горішки.

Друга група ботаніків

Картка-допомогайка:

  1. Розташування змішаних та широколистяних лісів.
  2. Природні умови у цих лісах.
  3. Що поєднує рослини цих лісів?
  4. Які рослини ростуть у цих лісах?

На південь на зміну тайзі приходить змішаний ліс. У ньому поряд з хвойними деревамиростуть вільха, берези, осики. Зима в такому лісі м'якша. У листяних дерев невелике листя, яке вони скидають на зиму. Слайд 4

Березу можна дізнатися по корі, вона біла, такої кори немає більше в жодного дерева, що розмножується насінням. Слайд 5

Осика має округле листя, і вони тремтять при кожному подуві вітру, кора у осики зелена, навесні можна побачити довгі пухнасті сережки.

Вільха має невеликі темні шишечки на гілках, стовбур чорного або сірого кольору. Ближче на південь зони стає ще теплішим, і змішані ліси змінюються широколистяними, в яких ростуть великі дерева, на зиму скидають листя, розмножуються насінням.

Дуб можна дізнатися за могутнім стовбуром і різьбленим листям, плодами дуба є жолуді.

Липа має листя у формі серця. Влітку при цвітінні липа поширює чудовий аромат. Плоди липи – темні горішки, що сидять по кілька штук під одним крильцем.

В'яз можна впізнати по листі і плодах: листя в підставі "кособокі", одна половинка більше за іншу, плоди - крилаті горішки округлої форми. Слайд 6

Клен буває гостролистий, татарський та американський. Плоди у всіх видів клена крилаті.

Зоологи

Картка-допомогайка:

  1. Птахи тайги, що їх поєднує.
  2. Тварини, що їх об'єднує.
  3. Тваринний світ змішаного та широколистяного лісу.

Різноманітний тваринний світлісової зони: тут можна зустріти великих та дрібних тварин, комах. У тайзі живуть: кедрівка, бурундук, летяга, соболь. Також у зоні лісів живуть: благородний олень, лось, ведмідь, вовки, лисиці, рисі, зайці, білки, глухарі, бурундуки, полівки. Для тварин немає кордонів – вони мешкають по всій зоні. Одні тварини на зиму лягають у сплячку (їжаки, ведмеді), інші роблять на зиму запаси.

Кедрівка - тайговий птах, на зиму робить запаси з кедрових горіхів. Слайд 7

Білка-летяга – родичка білки, але менша за неї. Вона вміє не тільки стрибати, а й літати: вона має перетинки між передніми і задніми лапками. Слайд 8

Бурий ведмідь – всеїдний звір, дуже рухливий, може швидко бігати, стрибати, вилазити на дерева, плавати.

Лось - лісовий велетень. У різні сезони року лосі споживають різну кількість їжі. У зимовий період вони об'єднуються у групи.

Рись – хижак, має плямисте забарвлення. З боків голови розвинені баки, а на вухах – пензлики. Рись, причаївшись, чекає на жертву і тихо підкрадається до неї.

Заєць-біляк на зиму змінює забарвлення, стає білим, тільки кінчики вух – чорні, шерсть стає густою. Це обережні тварини.

3. Бліц-турнір"Я знаю ліс".

(Хвойний)

– Назвіть дерево: “Висока, струнка, з жовтувато-червоною або бурою корою.

Гілки тільки на вершині. Хвоїнки довгі, розташовані попарно. Шишки маленькі, округлі” (Сосна)

- Яка особлива відмінність у модрини? (Скидає голки)

– Який птах поширює плоди кедрової сосни? (Кедрівка)

– Яке дерево є символом Росії? (Береза)

– Ця тварина вміє не лише стрибати, а й літати. (Білка летяга)

– Плодами якого дерева є шлунки? (Плоди дуба)

- У якої тварини п'ять чорних смуг на спині? (Бурундук)

– Яке дерево широколистяного лісупри цвітінні розповсюджує навколо чудовий аромат? (Липа)

– Дізнайся тварина за описом: “Любить темні ліси, до жертви тихо підкрадається, має плямисте забарвлення, “бакенбарди” та пензлики на вухах? (Рись)

- Який ліс ми називаємо тайгою?

IV. Робота з новою темою

С.Нікуліна "Російський ліс" Слайд 9

Немає нічого милішого
Бродити та думати тут.
Вилікує, обігріє,
Нагодує російський ліс.
Шукаю грибів галявину
Я, не шкодуючи ніг,
А якщо і втомлюсь –
Присяду на пеньок.
А спрага мучитиме,
То мені лісовичок
Серед заростей колючих
Покаже тім'ячко.
Ліс дуже любить піших,
Для них він зовсім свій.
Тут десь блукає лісовик
Із зеленою бородою.
Нагнуся до нього напитися -
І видно все до дна.
Тече вода-водиця,
Смачна та холодна.
Життя здається іншим,
І серце не болить,
Коли над головою,
Як вічність ліс шумить.
Нас чекають у лісі горобина,
Горіхи та квіти,
Запашна малина
На кущах густих.

– Про які стосунки йдеться у цьому вірші?

(Між людиною та лісом)

– Чим є ліс для людини?

Ліс - місце відпочинку людини, тому що людині "немає нічого милішого блукати і думати тут" ...

Місце відпочинку

– А чому ліс-аптека? (У лісі багато лікарських рослин. Свіже повітря теж лікує.)

- У лісі людина знаходить собі їжу - це ягоди, горіхи, гриби, чиста вода: "нагодує російський ліс", "Нагнулася до нього напитися ..."

Джерело чистої водита їжі

А як ліс може обігріти людину? (Людина дровами обігріває будинок. А дрова – це дерева, які росли у лісі.)

– Отже, ліс для людини – це джерело палива.

Джерело палива

– Подивіться довкола, які речі з дерева ви бачите?

– Що чекає на людину в лісі? Знайдіть у вірші. “Нас чекають у лісі горобина, горіхи та квіти, запашна малина на кущах густих. Шукаю грибів галявину я, не шкодуючи сил…”

– Що роблять у лісі квіти, кущі, гриби? (Вони там ростуть.)

– Чим для них є ліс?

– Для кого ще ліс є домівкою? (Для птахів, тварин, комах-жуків, павуків, хробаків.)

– Отже, ліс – це ще й будинок рослин, тварин, грибів.

Будинок для рослин, тварин, грибів

- Подивіться, скільки значень у лісу, але це ще не все!

Стаття "Роль лісу в природі та житті людей"

– Які ролі виконує ліс? Лісові рослини виділяють кисень та поглинають вуглекислий газ. Ліс очищує повітря від пилу. Від фітонцидів гинуть хвороботворні бактерії.

– Чим є ліс для повітря? (Захисник)

– Чому ще ліс є захисником? (водойм і грунтів).

Захисник повітря, водойм та грунтів

– Як ліс захищає водоймища? (Ліс живить річки, річки не меліють)

– Як ліс захищає ґрунти? (Ліс захищає ґрунти від вітру, а коріння рослин не дає ґрунту руйнуватися)

Ліс – це будинок, захисник, джерело, аптека, місце відпочинку. Слайд10

– А чи завжди людина справедлива щодо лісу?

Чи не з його вини виникають екологічні проблеми лісу?

Послухайте вірш Н. Некрасова та подумайте, про яку екологічної проблемийде мова:

Плакала Сашко, як ліс вирубували,
Їй і тепер його шкода до сліз.
Скільки тут було кучерявих беріз!
Там через стару насуплену ялинку
Червоні грона калини дивилися.
Там піднімався дубок молодий,
Птахи панували у вершині лісової,
Внизу всякі звірі таїлися.
Раптом мужики з сокирами з'явилися.
Ліс задзвенів, застогнав, затріщав.
Заєць послухав – і він утік. Слайд 11

– Про яку екологічну проблему йдеться у вірші ? (Про вирубку лісу)

– Людям здавалося, що лісів так багато, що їх неможливо вирубати. Тепер стало ясно: ліси в небезпеці! Це розуміла і дівчинка Саша з вірша Некрасова, їй було шкода птахів та звірів, що залишилися без дому.

– Яке почуття викликає ця проблема?

- Вам небайдужа доля лісу, вас хвилює проблема, що склалася - це означає, що ви будете шукати шляхи її вирішення.

– Людина здавна вбивала тварин, добуючи собі їжу, але це було необхідно для виживання людей, і вони вбивали не більше, ніж могли з'їсти. Зараз же непомірне полювання призвело до повного чи майже повного винищення деяких видів тварин. В даний час на лісових тварин обмежена, а браконьєрство карається згідно із законом. Багато видів рідкісних тварин взяті під охорону, а рослини та тварини, занесені до Червоної книги, знаходяться під особливою охороною. До Червоної книги занесено:

жуки – жук-кросотіл, дроворуб реліктовий, жук-олень; Слайд12

рослини – женьшень, венерин черевичок; Слайд 13

птахи – пугач, качка-мандаринка; Слайд 14

звірі – зубр, амурський тигр. Слайд 15

– У лісовій зоні створено заповідники. Про один з них ви дізнаєтесь, прочитавши рубрику в підручнику на сторінці 112, 113 “Пріоксько-Терасний заповідник”.

V. Фізкультхвилинка.

Руки підняли і похитали.
Це дерева у лісі.
Руки зігнули, кисті струснули.
Вітер збиває росу.
У сторони руки, плавно помахати-
Це до нас птахи летять.
Як вони тихо сідають, покажемо-
Крила склали назад.

VI. Робота на тему.

Продовження вивчення нової теми.

– Ще ми маємо з'ясувати, що залежить від кожного з нас. Послухайте розповідь Сухомлинського "Соромно перед соловейком".

Оля та Ліда, маленькі дівчатка, пішли до лісу. Стомлені дорогою, сіли відпочити та пообідати. Вийняли з сумки хліб, олію, яйця. Коли вже дівчатка перестали обідати, недалеко від них заспівав соловей. Зачаровані прекрасним співом, Оля та Ліда сиділи, боячись поворухнутися. Соловей перестав співати. Оля зібрала залишки своєї їжі та уривки паперу та кинула під кущ. Ліда ж загорнула в газету яєчну шкаралупу та хлібні крихти і поклала кульок у сумку.

– Навіщо ти береш із собою сміття? – сказала Оля. Кинь під кущ. Ми ж у лісі, ніхто ж не побачить!

- Соромно перед соловейком,- тихо відповіла Ліда.

- Чию поведінку в лісі ви вважаєте правильною?

– Якщо всі будуть чинити як Оля, то ліс перетвориться на звалище. Ви знаєте, що пластмасові та скляні предмети не гниють навіть у землі. Якщо харчові відходи та папір можна закопати в лісі, то консервні банки, скляні та пластикові бутилкив жодному разі не можна залишати в лісі. А про уламки розбитих пляшокможуть поранитися тварини. Хотілося б поговорити про ще один вчинок людини.

В. Шефнер "Лісова пожежа" Слайд16

Забудькуватий мисливець на привалі
Не замітав, не розтоптав багаття.
Він у ліс пішов, а гілки догоряли
І неохоче чадили до ранку.
А вранці вітер розігнав тумани,
І ожив погасаючий багаття.
І, сиплячи іскри посеред галявини,
Багряні лахміття поширив.
Він усю траву з квітами разом випалив,
Кущі спалив, у зелений ліс пішов.
Як злякана зграя білок рудих,
Він заметався зі ствола на ствол.
І ліс гудів від вогненної хуртовини,
З морозним тріском падали стволи,
І, як сніжинки, іскри з них летіли
Над сірими кучугурами золи.

- Який вчинок людини став грізним лихом для лісу?

— Адже це могло не статися, якби людина дотримувалася правил розведення багаття і не забула його погасити і переконатися в тому, що багаття не розгориться знову.

Читання пам'ятки (с.111-підручник).

– Як ви вважаєте, чому деякі люди не виконують правил поведінки в лісі?

– Вдома придумайте та намалюйте знаки, які б відображали небезпечні для лісу дії людини.

Які це дії?

  1. Вирубування дерев на берегах водойм.
  2. Груди сміття. Залишені людиною після роботи.
  3. Забруднення лісу побутовим сміттям.
  4. Розведення багать.

– Про що мають пам'ятати люди, приходячи до лісу?

– Звичайно ж, кожен із нас має замислитися, якими побачать ліси наші нащадки через століття, через тисячоліття, і чи зможе ліс дати їм те, що дає нам зараз. Слайд 17

VIII. Підбиття підсумків уроку.

– Назвіть значення лісу для людини.

IX. Домашнє завдання.

Підручник (С.106-113).

Зошит (с.35).

Намалювати знаки, які відбивали б небезпечні лісу дії людини.

(6,5 МБ)

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.











Назад вперед

Цілі:

  • Сформувати в учнів уявлення про значення лісу у житті природи та людей.
  • Ознайомити з екологічними проблемами лісів, що виникли з вини людини з охоронною діяльністю в лісовій зоні.
  • Розвивати пізнавальний інтерес, виховувати кохання та дбайливе ставлення до природи, культуру поведінки.

Обладнання:мультимедійний проектор; Інтерактивна дошка; презентації "Ліс та людина", "Пріоксько-Терасний заповідник"; Мультимедійний курс "Уроки Кирила та Мефодія. Навколишній світ. 4 клас". (CD); "Птахи середньої смуги Росії: звуки природи - 2002", компакт-диск (CD-ROM) містить записи голосів птахів середньої смуги Росії. Рулонний магнітний пластиковий плакат "Природна спільнота лісу" та ілюстровані магнітні картки з комплекту Spectra. Плєшаков А.А. Крючкова О.О. Світ навколо нас: Підручник для 4 класу. Ч. 1. Плешаков А.А. Крючкова О.О. Світ навколо нас: Перевіримо себе: Зошит для учнів 4 класу початкової школи: Ч.1. Загадки. Виставка учнівських письмових (друкованих) повідомлень: про лікарські рослини лісу, про лісові гриби, ягоди; про використання деревини; про охорону лісів, Червону книгу РФ. (З повідомленнями діти знайомляться до та після уроку).

1. Орг. момент. Актуалізація знань.

Вчитель.Діти, на минулому уроці ви познайомилися з природною зоною лісів. А щоб ви змогли визначити, про що сьогодні буде наш урок, пропоную послухати вірші у виконанні наших учнів:

Ліс наповнює грибами козуб
І про запас
Залишає трошки...
Адже звірі лісові
Грибами харчуються,
Тому жадібним
Вхід у ліс забороняється!
В. Шульжик

Добре у нас у лісі!
Тільки я в кущі ввійшла -
Подосиновик знайшла,
Дві лисички, боровик
І зелений моховик.
Їжак колючий переді мною
Пробіг до себе додому.
Дві синички у тиші
Дзвінко співали мені пісні.
Я подалі забрела,
Там чорниці набрала.
Все тепер додому несу.
Добре у нас у лісі!
Г. Долонщиків

Діти.Ми поговоримо про те, що може дати людині ліс, і про дбайливе ставлення до нього

Показ I слайду презентації "Ліс та людина".

У.Уявіть, що ви у лісі, заплющите очі.

Прослуховування фрагмента аудіозапису "Птахи середньої смуги Росії".

У.Які звуки ви почули у лісі?

Д.Спів птахів.

У.Згадайте, яке в лісі повітря?

Д.У лісі чисте повітря.

У.Чи любите ви бувати у лісі? Чому?

Д.У лісі красиво, цікаво, багато різних рослин, тварин, співають птахи.

У.Ліс дуже важливий для природи та людини. У лісі чисте свіже повітря. Краса лісів надихала поетів, художників і музикантів створення чудових творів мистецтва, наприклад, композитора П.І. Чайковського, художника І.І. Шишкіна. Помилуйте на репродукції лісових пейзажів, написаних Іваном Шишкіним.

Показ II слайду презентації "Ліс та людина" І.І. Шишкін.

Міні-вікторина.

У.Згадайте, з яких творів, прочитаних під час уроків літературного читання, ці рядки, і хто їхній автор? (Три учні читають напам'ять уривки з віршів):

Похмура пора! Очей чарівність!
Приємна мені твоя прощальна краса -
Люблю я пишне в'янення природи,
У багрець і золото одягнені ліси...
А.С. Пушкін"Похмура пора! Очей чарівність!"

Ліс, як терем розписний,
Ліловий, золотий, багряний,
Веселою, строкатою стіною
Стоїть над світлою галявиною.
І.А. Бунін"Листопад".

Чарівною Зимою
Зачарований, ліс стоїть -
І під сніговою бахромою,
Нерухомою, німою,
Чудовим життям він блищить...

Сонце чи зимове міщає
На нього свій промінь косий -
У ньому ніщо не затремтить,
Він весь спалахне і заблищить
Сліпучою красою.
Ф.І. Тютчев"Чародійкою Зимою".

Д.Ліси – це наше спільне багатство, ними треба вміти милуватися, ліс треба берегти.

У.Тема уроку: "Ліс та людина". На уроці ми поговоримо про роль лісу в житті людей та природи, познайомимося з екологічними проблемами лісів та охоронною діяльністю людей у ​​лісовій зоні.

ІІ. Перевірка знань.

Робота з мультимедійним підручником "Уроки Кирила та Мефодія. Навколишній світ. 4 клас". (CD). Урок 09. Природні зони Росії.

У.Що ви дізналися про лісову зону? (Учні виконують завдання на інтерактивній дошці):

а) Вкажи на карті зону тайги.

б) Які рослини є у тайзі?

в) У якій природній зоні Росії ростуть дуб, берези, клен, осика?

г) Для якої природної зонихарактерні ці рослини та тварини?

Складання ланцюгів живлення з використанням ілюстрованих магнітних карток Spectra "Природне співтовариство лісу" (виконує 1 учень).

Індивідуальна робота за картками (роботу виконують три учні):

а) Доповніть текст:Лісова зона знаходиться... зони тундри. Вона позначена кольором на карті природних зон. Зона лісів - най... природніша зона, яка розташовується в... поясі. Лісова зона складається із... частин.

б) Виправте помилки в тексті:Тайга – це листяний ліс, він займає найменшу частину лісової зони. У тайзі холодна зима, літо холодніше, ніж у тундрі, тому тут ростуть дерева, які особливо вимогливі до тепла: дуб, кедрова сосна, береза, липа, клен, модрина, ялина, осика, ялиця, сосна.

в ) Продовжіть пропозиції:

У лісовій зоні виділяють три частини: _____________________________

Ближче на південь на зміну змішаним лісам приходять ________________

У широколистяних лісах ростуть:_____________________________

У тайзі живуть тварини:____________________________________

Підбиття підсумків перевірки знань, виставлення відміток.

ІІІ. Робота над новою темою

Відгадування загадок.

У.Пропоную розгадати загадки, подумати про значення лісу у житті природи та людей:

Як на стежці, на доріжці
Бачу червоні сережки.
За однією нахилилася,
А на десять набрела!
Я хилилася - не лінувалася,
Гуртку з верхом набрала.
(Суниця) Є. Благініна

На пеньку живе сім'я:
Мама, тато, брат та я.
Будинок у нас один, а дах
Є у кожного своє.
(Оп'ята) Н. Пікулева

Звичайно, не білий -
Я, братики, простіше,
Зростаю я зазвичай
У березовому гаю.
(Підберезовик) 3. Александрова

Дуже міцний цей малий,
Зубу неслухняний,
Розколи його спочатку,
А потім і їж.
(Горіх) Невідомий автор.

У.Про що були загадки? Подумайте, навіщо люди приходять у ліс?

Д.Збирати гриби, ягоди, горіхи.

У.Що ще дає людині ліс? А що він означає для природи? (Відповіді дітей).

Показ III, IV, V слайдів презентації "Ліс та людина". Учні знайомляться із змістом слайдів, роблять коментарі.

У.З давніх-давен ліс годував, обігрівав людину. Деревина служила матеріалом для будівництва та обігріву житла. З дерева люди майстрували домашнє начиння, будували хати, опалювали їх дровами та хмизом, плели з лику ноги, з прутів – кошика, з берести – короба. Наші пращури збирали в лісах ягоди, гриби, горіхи, використовували лікарські трави для лікування від недуг, полювали на диких тварин.

Робота із підручником.

У.Про те, яке ще значення має ліс, ви дізнаєтеся, прочитавши статтю в підручнику "Роль лісу в природі та житті людей" на стор. 106 - 107.

У.Які ролі виконує ліс? (Відповіді дітей).

Показ VI слайду презентації "Ліс та людина". Значення лісу.

IV. Фізкультхвилинка.

Ось висока сосна,
До сонця тягнеться вона.
Над галявиною дуб старовинний
Гілки убік розкинув.
А внизу гриби ростуть,
Їх так багато нині тут!
Не лінуйся і не соромся,
За грибами нахиляйся!
Добре гуляти лісом!
Але вчитися цікавіше!
О.В. Узорова, Є.А. Нефьодова

V. Продовження вивчення нової теми.

У.Чи завжди людина справедлива щодо лісу? Як ви вважаєте, з чиєї вини виникають екологічні проблеми лісу? (Відповіді дітей).

Читання учнями уривка з оповідання К.Г. Паустовського "Скрипучі мостини".

Мабуть, найбільше композитору П.І. Чайковському допомагали ліси, лісовий будинок, де він гостював цього літа, просіки, зарості... це дивовижне повітря...

Будинок стояв на пагорбі. Ліси йшли вниз, у веселу далечінь, де лежало серед заростей озеро. Там композитор мав улюблене місце - воно називалося Рудим Яром.

Найдорожча до Яру завжди викликала хвилювання. Бувало, взимку, в сирому готелі в Римі, він прокидався серед ночі і починав крок за кроком згадувати цю дорогу: спочатку по просіці, де біля пнів цвіте рожевий іван-чай, потім березовим грибним дрібноліссям, потім через поламаний міст над порослою річкою і по схилу - вгору, в корабельний бір.

Він згадував цей шлях, і в нього тяжко билося серце. Це місце здавалося йому найкращим виразом російської природи.

Він знав, що сьогодні, побувавши там, він повернеться - і улюблена тема, що давно живе десь усередині, про ліричну силу цієї лісової сторони переллється через край і хлине потоками звуків. Так і сталося. Він довго простояв на кручі Рудого Яру. З чагарників липи і бруслини капала роса...Знайомий край був весь облащений світлом, просвічений ним до останньої травинки. Різноманітність і сила освітлення викликали в Чайковського той стан, коли здається, що ось-ось станеться щось незвичайне, схоже на диво. Він відчував цей стан і раніше. Його не можна було втрачати. Треба було відразу повертатися додому, сідати за рояль і поспіхом записувати програне на листках нотного паперу.

Чайковський швидко пішов до хати. На галявині стояла висока розлога сосна. Її він назвав "маяком". Вона тихо шуміла, хоч вітру й не було. Він, не зупиняючись, провів рукою по її нагрітій корі.

Вчитель.Дізнавшись про те, що ліс проданий купцю Трощенку, який зібрався його вирубувати, Петро Ілліч відчайдушно намагався "не дати відбутися кату": він їздив і до губернатора, і до Трощенка. Але, повертаючись додому, все ж таки став очевидцем "підлості".

..." Чи встигну? - думав Чайковський... Завтра почнуть валити ліс. Що за підлість така!" ... Коні винесли візок на галявину. Хтось попереду застережливо закричав. Кучер з ходу обложив коней. Чайковський підвівся, схопився за плече кучера. Від підніжжя сосни, зігнувшись, як злодії, розбігалися лісоруби.

Раптом вся сосна, від коріння до вершини, здригнулася і застогнала. Чайковський виразно чув цей стогін. Вершина сосни хитнулася, дерево почало повільно хилитися до дороги і раптом звалилося, ламаючи сусідні сосни, ламаючи берези. З тяжким гулом сосна вдарилася об землю, затремтіла всією хвоєю і завмерла. Коні позадкували і захропіли.

Це була мить, одна тільки страшна мить смерті могутнього дерева, яке жило тут двісті років... Чайковський підійшов до вершини поваленої сосни...

Тут же лежали обламані сосни берези. Чайковський пригадав, як берези намагалися втримати сосну, що падає, прийняти її на свої гнучкі стовбури, щоб пом'якшити смертельне падіння, - від нього далеко довкола здригнулася земля. Він швидко пішов додому. То праворуч, то ліворуч, то позаду чувся гул падалих стволів. І так само тупо вухала земля. Птахи бігали над порубкою... Чайковський усе прискорював кроки. Він майже втік.

Підлість! - бурмотів він. - Гидота жахлива! Хто дав право людині калічити і потворити землю заради того, щоб якийсь Трощенко слиняв ночами асигнації? Є речі, які не оцінити ані карбованцями, ані мільярдами карбованців. Невже так важко зрозуміти там, у Петербурзі, цим багатомудрим державним чоловікам, що могутність країни – не в одному матеріальному багатстві, а й у душі народу! Чим ширша, вільніша ця душа, тим більшої величі та сили сягає держава. А що виховує широту духу, як не ця дивовижна природа! Її треба берегти, як ми бережемо саме життя людини. Нащадки ніколи не пробачать нам спустошення землі, знущання з того, що по праву належить не тільки нам, а й їм...

У.Про яку екологічну проблему розповідає К. Паустовський?

Д.Про вирубку лісу.

Показ VII слайду презентації "Ліс та людина" На вирубці лісу.

У.Подивіться, як нині проводиться заготівля деревини. Такі картини залишаються після роботи лісозаготівельників. Які почуття викликають у вас фотографії?

Наші ліси у небезпеці! Нам небайдужа доля лісу, нас хвилює ця проблема, а отже, необхідно шукати шляхи її вирішення. Що запропонували б зробити ви для захисту лісів? (Збирати макулатуру).

У.Послухайте вірш і скажіть, про яку посильну допомогу школярів у справі збереження лісів ведеться автор?

Школяр, всього з зошита одного
Давай збережемо за чверть із тобою!
І збережені нами ліси
Скажуть "дякую" на всі голоси.

Читання вірша (читають підготовлені учні).

У.Подумайте, про які екологічні проблеми лісу пише Анатолій Орлов “Про туриста Федю та ведмедя (як не треба поводитись у лісі)”

По густій ​​зеленій траві
Ішов у похід турист "зелений".
У тиші гуркоче “маг”,
У такт йому гримить рюкзак.
Сонце в небі яскраво світить,
Б'є в обличчя холодний вітер.
Федю, - так туриста звали, -
Вперше штурмує дали…
- Тануть, - знай собі при цьому, -
У яскравій пачці цигарки.
Та в кущах димляться сірники,
Що кидає за звичкою...
Ось у горобиновій куртинці,
Підчепивши носком черевика
Свій недопалок, хлопчина
Смачно кинув на пеньок.
Що перелякана птиця
З гнізда злетіла махом.
Прокричав їй Федя услід:
- Глухаре велике привіт!
Недопиту пляшку
Кинув у купу біля роздоріжжя.
Від пляшки скаче промінчик
Спекотним струмком по купі.
Пересохла гілка купа
Спалахне скоро, наче порох.
- …Хлопець міцний, сповнений сил –
Від нього і слід застудив.
З ракетниці по білку
Б'є, як у тирі по тарілці.
Серед густого бурелому
Відпочити вирішив, як удома.
І на відпочинок Федя швидкий –
Умить розвів велике багаття.
"Снікерс" з'їв, чайок попив. -
Сповнений знову свіжих сил.
І, багаття не загасивши,
Зник у похмурій глушині.
Але за Фединою спиною
Дим густою пеленою.
А приблизно цієї пори
Брив ведмідь тихенько в гору.
Бачити всі його звички:
Дивиться – ліс горить від сірника…
Там, де тепліло багаття -
Палає старий бір.
Від палаючої купи в хащі
Змій повзе, вогнем чадить…
Ось підкинули роботу
До сьомого, одразу, поту!
Шкіра руда димиться,
Продовжує ведмедик битися
З вогнем, що розгулявся.
- Не вистачило години вдень –
Гасить вечір, гасить ніч,
Щоби рідній тайзі допомогти!
Гнів на всю ведмедя душить:
- Обірву поганцю вуха.
Нехай зарубає на носі,
Як поводитися в лісі.
Але поки тайгу гасив,
Феді слід давно застиг…
Так, - замислився ведмідь, -
У ліс приходять сотні Федь.
Не побачить за кожним Федієм
Навіть тисяча ведмедів.
Потрібно зробити, щоб Феді
Читали Правила ведмедів!
Щоб вони, і всі хлопці
Їх читали, наче книжки.
Не курили, не смітили,
Ліс у всьому обожнювали.
Берегли звірів та пташок,
Без поганих би йшли звички.
І тоді в лісі ведмеді
Будуть раді навіть Федя!

У.Які правила поведінки у лісі порушив Федя? Який вчинок такого горе – туриста призвів до великої біди для лісу та його мешканців?

Д.Недбале поводження з вогнем призводить до пожежі у лісі.

Показ VIII слайду презентації "Ліс та людина". Лісова пожежа.

У.Чим небезпечна пожежа у лісі? А що треба робити, щоб при розведенні багаття не виникало пожеж?

Д.Під час пожежі гинуть лісові жителі, порушуються екологічна рівновага та екологічні зв'язки. Щоб не виникало пожеж, треба дотримуватись правил розведення багаття.

Робота із підручником.

У.Прочитайте у підручнику "Як розводити багаття" на стор. 111.

У.Чого ще не можна робити у лісі?

Д.Ламати гілки дерев, руйнувати гнізда, шуміти, смітити.

У.Ось на що може перетворитися ліс.

Показ IХ слайду презентації "Ліс та людина". Звалища у лісі.

У.Якої шкоди завдають лісу та людині несанкціоновані звалища?

Д.Забруднюють довкілля, порушують екологічну рівновагу тощо.

У.Яка ще екологічна проблема лісу вам відома?

Д.Вбивство тварин – одна з екологічних проблем лісу.

У.До чого призвело непомірне полювання?

Д.До повного чи майже повного винищення деяких тварин.

У.Яких заходів вживаються для захисту та порятунку тварин лісу державою?

Д.Полювання на лісових тварин обмежена, браконьєрство карається згідно із законом, рідкісні та зниклі тварини та рослини занесені до Червоної книги РФ і перебувають під особливою охороною держави.

Показ Х слайду презентації "Ліс та людина". Червона книга.

Показ презентації "Пріоксько-Терасний заповідник".

У.У лісовій зоні створено заповідники. Про одного з них ви дізнаєтеся, ознайомившись із презентацією та розповіддю вчителя.

На півдні Московської області неподалік міста Серпухова знаходиться Пріоксько-Терасний державний природний біосферний заповідник - перлина природи південного Підмосков'я. Заповідник було створено у червні 1945 року після війни. Його площа 4945 га. Більшість покрита лісами. У 1979 році заповідник набув статусу біосферного заповідника. На території заповідника зростає 960 видів рослин, серед них рідкісні, занесені до Червоної книги Росії. Перлиною заповідника є ділянки степової рослинності серед соснових борів, розташовані Півдні заповідника. Це унікальна "окська флора". Тут можна побачити такі рідкісні для Підмосков'я рослини як ковила периста, типчак, тюльпан Біберштейна, російський рябчик та інші рослини степової зони. Тут мешкає 56 видів ссавців. Поширені жителі Російської рівнини кабан, лось, борсук, куниця, ласка, зайці: біляк та русак. Рідко заходить вовк. У Останніми рокамизустрічається рись та видра. Відновлено козуля та бобр. Фауна птахів налічує 140 видів. Численні навесні та влітку мухоловки-строкаті, зяблики, зарянки, піночки-тріскачки, великі синиці. Є глухар, тетерів, рябчик. А також чорний шуліка, боривітра, яструби - тетерев'ятник і перепелятник, неясить, домовий сич. Серед комах рідкісні видиметеликів мнемозина, махаон, аполлон та інших. У 1948 року у заповіднику було організовано Центральний зубровий розплідник, що став центром відновлення і розведення зубра у Росії. Звірі містяться тут за умов, наближених до природних. За час існування розплідника народилося понад 600 чистокровних зубрів, 250 з них були розселені до лісів Росії, України, Білорусії, Литви. У зубровому розпліднику організовані екскурсії.

VI. Закріплення.

Робота з магнітним плакатом Spectra "Природна спільнота лісу" та ілюстрованих карток. За допомогою карток діти показують та розповідають про те, яка діяльність людини спрямована на користь лісовому співтовариству, а яка, навпаки, завдає лісу шкоди.

У.Як ви вважаєте, чому деякі люди не виконують правил поведінки в лісі?

Робота в зошитах "Перевіримо себе". Взаємоперевірка у парах.

  • І варіант - завдання № 1. Доповнити схему "Значення лісу в природі та житті людей", с. 29.
  • II варіант - завдання № 2. Відзначити тих тварин, які внесені до Червоної книги і мешкають у лісовій зоні, с.30.

VII. Домашнє завдання.

VIII. Підсумок.

У.Що нового дізналися на уроці? Про що має пам'ятати людина, приходячи до лісу? (Відповіді дітей). Кожен має задуматися, яким побачать ліси наші нащадки, і чи зможе ліс дати їм те, що дає нам сьогодні.

Виставлення оцінок.

Використані матеріали.

1. О. Дмитрієва: Поурочні розробкиза курсом "Навколишній світ": 4 клас: До навчально-метод. комплекту Плєшакова А.А. М: ВАКО, 2006.

3. Сайту Пріоксько-Терасного заповідника http://www.danki.ru /

4. Сайту "Ecotravel" http://www.ecotravel.ru/regions/reserves/1/2/36/

Слайд 1.

Хід уроку

I. Організаційний початок.

Дорогі хлопці! Сьогодні у нашій школі незвичайний день! У нас у гостях вчителі з різних шкіл. І я сподіваюся, що їм у нашій школі сподобається, а ви зможете показати, чому навчилися за цей час. На уроці ви виконуватимете завдання, даватимете повні відповіді, уважно слухатимете питання вчителя та відповіді товаришів, допомагатимете один одному у складних ситуаціях.

Сядьте правильно, перевірте розташування навчального приладдя до уроку.

Слайд 2

1.2. Повідомлення теми та цілей уроку

Є просто храм,

Є храм науки.

А є природи храм –

З лісами, що тягнуть руки

Назустріч сонцю та вітрам.

Він святий у будь-який час доби,

Відкритий для нас у спеку та стинь,

Заходь сюди,

Будь серцем трохи,

Не оскверняй його святинь.

П. Перевірка домашнього завдання

2.1. Диференційований підхід

Перед тим, як перейти до вивчення нової теми, хотілося б з'ясувати, що ви знаєте про лісову зону:

Тваринний світ;

Тайга;

Змішаний ліс.

2.2. Робота за картками

З'єднай стрілками дерева та ліс, у якому вони виростають:

Ялиця тайга

береза

Змішаний ліс

кедрова сосна

липа

широколистяний ліс

вільха

сосна

модрина

Дуб

Клен

Відповідь:

тайга - ялиця, кедрова сосна, сосна, модрина;

змішаний ліс - ялиця, береза, вільха, сосна, модрина;

широколистяний ліс -липа, дуб, клен.

2.3. Робота у парах.

Бліцтурнір «Я знаю ліс»(вчитель диктує, а потім учні змінюються зошитами та перевіряють по екрану)

Який ліс ми називаємо тайгою?

Назви дерево: «Високе, струнка, з жовтувато-червоною або бурою корою. Гілки тільки на вершині. Хвоїнки довгі, розташовані попарно. Шишки маленькі, округлі».

Яка особлива відмінність у модрини?

Який птах поширює плоди кедрової сосни?

Яке дерево є символом Росії?

Ця тварина вміє не лише стрибати, а й літати.

Плодами якого дерева є жолуді?

Яка тварина має п'ять чорних смуг на спині?

Яке дерево широколистяного лісу при цвітінні розповсюджує навколо чудовий аромат?

Дізнайся тварина за описом: «Любить темні ліси, до жертви тихо підкрадається, має плямисте забарвлення, «бакенбарди» та пензлики на вухах»?

Слайд 3

ІІІ. Робота над новою темою

Що можна назвати лісом?

Які бувають ліси?

Слайд 4.

Слайд 5.

Слайд 6.

3.1. Самостійне читання вірша.

Давайте прочитаємо вірш С. Нікуліної «Російський ліс», а потім його обговоримо:

Немає нічого милішого

Бродити та думати тут.

Вилікує, обігріє,

Нагодує російський ліс.

А спрага мучитиме –

То мені лісовичок

Серед заростей колючих

Покаже тім'ячко.

Нагнуся до нього напитися -

І видно все до дна.

Тече вода-водиця,

Смачна та холодна.

Нас чекають у лісі горобина,

Горіхи та квіти,

Запашна малина

На кущах густих.

Шукаю грибів галявину

Я, не шкодуючи ніг,

А якщо і втомлюсь –

Присяду на пеньок.

Ліс дуже любить піших,

Для них він зовсім свій.

Тут десь блукає лісовик

Із зеленою бородою.

Життя здається іншим,

І серце не болить,

Коли над головою,

Як вічність ліс шумить.

Про які стосунки йдеться у цьому вірші?

Тож чим є ліс для людини? (відкривається перша картка – «місце відпочинку»).

А чому ліс – аптека?(відкривається друга картка – «аптека»).

- У лісі людина знаходить собі їжу - це ягоди, горіхи, гриби, чиста вода: "нагодує російський ліс", "Нагнуся до нього напитися..."(відкривається картка «джерело чистої води та їжі»).

А як ліс може обігріти людину?

- Значить, ліс для людини – це джерело палива(відкривається картка «джерело палива»).

Подивіться довкола, які речі з дерева ви бачите?

- А що у вас на столах з дерева?

- А що чекає на людину в лісі? Знайдіть у вірші.

- Що роблять у лісі квіти, кущі, гриби?

- Чим для них є ліс?

- Для кого ще ліс є домівкою?

- Значить, ліс – це ще й будинок для рослин, тварин, грибів(відкривається картка «будинок для рослин, тварин, грибів»).

Які ролі виконує ліс?

- Чим є ліс для повітря?

- Чому ще ліс є захисником?Відкривається картка «захисник повітря, водойм та ґрунтів».

Як ліс захищає водоймища?

- Як же ліс захищає ґрунти?

- Ми дуже добре попрацювали. Подивіться, яка у нас вийшла схема.

Слайд 7

Значення лісу

1. Місце відпочинку

2. Аптека

3. Джерело води та їжі

4. Джерело палива

5. Будинок для рослин, грибів, тварин

6. Захисник водойм, повітря, ґрунтів

Давайте прочитаємо, які ж ролі виконує ліс?

3.2. Розмова про екологічну проблему лісу

- А чи завжди людина справедлива щодо лісу? Чи не з його вини виникають екологічні проблеми лісу? Про яку екологічну проблему йдеться у наступному вірші, послухайте:

Плакала Сашко, як ліс вирубували,

Їй і тепер його шкода до сліз.

Скільки тут було кучерявих беріз!

Там через стару насуплену ялинку

Червоні грона калини дивилися.

Там піднімався дубок молодий,

Птахи панували у вершині лісової,

Внизу всякі звірі таїлися.

Раптом мужики з сокирами з'явилися.

Ліс задзвенів, застогнав, затріщав.

Заєць послухав - і він утік.

Н.Некрасов

- Про яку екологічну проблему йдеться у вірші?(Йдеться про вирубку лісу.)

- Якщо раніше ліс вирубувався за потреби, за допомогою сокири (яким не знищити лісові масиви), то зараз після роботи лісорубів залишаються страшні картини. Людям здавалося, що лісів так багато, що їх неможливо вирубати. Тепер стало ясно: ліси в небезпеці! Це розуміла і дівчинка Саша з вірша Некрасова, їй було шкода птахів та звірів, що залишилися без дому. Які почуття викликає вірш?(Вільні висловлювання дітей.)

Але я рада, що вам небайдужа доля лісу, що вас хвилює проблема, що склалася - це означає, що ви будете шукати шляхи її вирішення.

А зараз давайте складемо схему щодо «проблем лісу». Минулого уроку ми говорили про винищення тварин, як називається ця проблема?

Слайд 8

Проблема лісу

Вирубування

Незаконне полювання (браконьєрство)

А хто такий браконьєр?

Людина здавна вбивала тварин, добуючи собі їжу, але це було необхідно для виживання людей, і вони вбивали не більше, ніж могли з'їсти. Зараз же непомірне полювання призвело до повного чи майже повного винищення деяких видів тварин. В даний час полювання на лісових тварин обмежене, а браконьєрство карається за законом. Багато видів рідкісних тварин взяті під охорону, а рослини та тварини, занесені до Червоної книги, знаходяться під особливою охороною. До Червоної книги занесено:

(Перерахування супроводжується малюнками жуків, рослин, птахів та тварин занесених до Червоної книги.)

Слайд 9

3.3. Повідомлення учня, підготовлене вдома

У лісовій зоні створено Пріорксо – Терасовий заповідник, про який нам розповість ….

Слайд 10

IV. Фізкультхвилинка

Руки підняли і похитали.

Це дерева у лісі.

Руки зігнули, кисті струснули.

Вітер збиває росу.

У сторони руки, плавно помахати -

Це до нас птахи летять.

Як вони тихо сідають, покажемо -

Крила склали назад.

V. Продовження вивчення нової теми

5.1. Читання оповідання Сухомлинського з ролей

Ще ми маємо з'ясувати, що залежить від кожного з нас. Давайте прочитаємо розповідь про ролі.

Оля та Ліда, маленькі дівчатка, пішли до лісу. Стомлені дорогою, сіли відпочити та пообідати. Вийняли з сумки хліб, олію, яйця. Коли вже дівчатка закінчували обідати, недалеко від них заспівав соловейок. Зачаровані прекрасним співом, Оля таЛіда сиділи, боячись поворухнутися. Соловей перестав співати. зібрала залишки своєї їжі та уривки паперу і кинула під Ліда ж загорнула в газету яєчну шкаралупу та хлібні та поклала кульок у сумку.

Навіщо ти береш із собою сміття? – сказала Оля. - Кинь під кущ. Ми ж у лісі, ніхто ж не побачить!

Соромно перед соловечкою, - тихо відповіла Ліда..

Чию поведінку в лісі ви вважаєте правильною?

А на що може перетворитися ліс?

Слайд 11

Ви вже знаєте, що пластмасові та скляні предмети не гниють навіть у землі. Якщо харчові відходи та папір можна закопати в лісі, то консервні банки, скляні та пластикові пляшки в жодному разі не можна залишати в лісі, а про уламки розбитих пляшок можуть поранитися тварини.

5.2. Читання вірша «Лісова пожежа» В. Шефнера та бесіда за змістом.

Хотілося б сьогодні поговорити про ще один вчинок людини. Послухайте вірш В. Шефнера «Лісова пожежа»:

Забудькуватий мисливець на привалі

Не замітав, не розтоптав багаття.

Він у ліс пішов, а гілки догоряли

І знехотя чадили до ранку...

А вранці вітер розігнав тумани,

І ожив погасаючий багаття.

І, сиплячи іскри посеред галявини.

Багряні лахміття розпростер.

Він усю траву з квітами разом випалив,

Кущі спалив, в зелений ліспішов.

Як злякана зграя білок рудих,

Він заметався зі ствола на ствол.

І ліс гудів від вогненної хуртовини,

З морозним тріском падали стволи,

І, як сніжинки, іскри з них летіли

Над сірими кучугурами золи.

Який вчинок людини став грізним лихом для лісу?

Слайд 12

Показ відеосюжету «Пожежа у лісі».

Адже цього могло не статися, якби людина дотримувалася правил розведення багаття і не забула його погасити і переконатися в тому, що багаття не розгориться знову.

Давайте прочитаємо правила розведення багаття у підручнику на с. 111

VI. Групова робота

Як ви вважаєте, чому деякі люди не виконують правил поведінки в лісі?

А зараз придумайте і намалюйте знаки, які б відбивали небезпечні для лісу дії людини. Які це дії?

- Завдання на логічне мислення.

VII. Узагальнення.

- І на завершення нашого уроку я хотіла б прочитати вам вірш Тіма Собакіна:

Якщо я зірву квітку,

Якщо ти зірвеш квітку,

Якщо все: і я, і ти,

Якщо ми зірвемо квіти,

То виявляться порожні

І дерева, і кущі.

І не буде краси

І не буде доброти,

Якщо тільки я і ти,

Якщо ми зірвемо квіти.

Про що мають пам'ятати люди, приходячи до лісу?

- Звісно ж, кожен із нас має замислитися, якими побачать ліси наші нащадки через століття, через тисячоліття, і чи зможе ліс дати їм те, що дає нам зараз.

VIII. Підбиття підсумків

Виставлення оцінок.

IX.Домашнє завдання

Вдома ви виконаєте завдання на вибір:

1) прочитаєте текст підручника;

2) знайдете додатковий матеріалпро тварин та рослини нашого краю;

3)творческая робота: «Міні – твори» продовжити твір 2 – 3 пропозиціями.

1. Якби я був лісничим, я б …

2. Я – лісовий лікар, тому що …

3. Якби я був звірятко, я б …

4. Я – береза. Мене називають лісовою красунею за те, що …

Попередній перегляд:

Щоб користуватися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис ( обліковий запис) Google і увійдіть до нього:

Ліс - це екологічна складна система, з безліччю ланок. Дерева, чагарники, лишайники, трави, мохи, гриби, тварини та різні мікроорганізми – все це складові лісів. Кожна рослина або жива істота є невід'ємною частиною лісової зони і входить до харчовий ланцюжок. Рослини виробляють кисень та цукор. Травоїдні тварини харчуються за рахунок рослин і поширюють їх насіння. А хижаки харчуються цими травоїдними.

Таким чином, ліс є основою життя тваринного світу всередині. Річки, струмки та різні озера також є важливим компонентом лісового масиву.

(Бамбуковий ліс)

Ліси зростають у різних умовах, Як у холодних, так і в жарких. До лісів відносяться не тільки хвойні, листяні, змішані та вічнозелені. Джунглі, тайга, сельви та інші зелені насадження також є лісами. Виділяються природні та штучні ліси. Творцем перших є природа, а других – людина. Сьогодні ліси займають 1/3 суші, хоча далекому минулому лісові землі були набагато численнішими.

Значення лісу у природі

У лісі мають величезне значення. У них зростає безліч видів рослин, мешкає велика кількістьтварин та мікроорганізмів. Крім цього, ліси виконують ряд природних завдань. Однією з них є вироблення та очищення кисню. Кількість кисню, що виробляється, одним деревом вистачає на трьох людей.

Ще однією значущою функцією лісу у природі є зниження рівня пилу. Щорічно 1 га лісу зупиняє до 100 тонн пилу. Ліси регулюють і покращують водний баланс водойм, що знаходяться всередині або поблизу лісу. Це відбувається за рахунок того, що лісова підстилка накопичує вологу, що утворюється в весняний період. Саме вона допомагає зберегти повноводдя річок та водойм.

Ліси є шумоізоляцією, вони здатні знизити рівень шуму від автодороги на 11 децибел. Лісові масиви перешкоджають сильним вітрам, підвищують вологість та якість повітря, а також здатні пом'якшити клімат. Вони служать повітряним фільтром, що очищає повітря від шкідливих хімічних речовин. Важливою функцією лісів є захист ґрунту від селів, зсувів та різних геологічних процесів.

Значення лісу у житті людини

Ліс завжди грав величезну роль життя людини. На сьогоднішній день важливість лісів лише посилюється за рахунок того, що їхня кількість помітно зменшується. Роль лісу у житті можна розділити втричі складові - екологічну, економічну і соціальну.

Екологічна роль полягає в якості довкіллята безпеки природи. Будь-якій живій істоті життєво необхідні умови для життя. Саме дерева сприяють тому, що сучасна людина дихає чистим повітрям, має можливість займатися сільським господарствомі отримувати з цього зиск.

Для сучасної людиниліс відіграє велику економічну роль. У лісах зростає деревина, з якої виготовляються будівельні матеріали, папір, меблі, деревне паливо, харчові, матеріальні та лікарські продукти.

Головним матеріальним ресурсомє деревини. Але ягоди, гриби та лікарські рослини, які ростуть тільки в лісах, також затребувані людиною. Незважаючи на те, що люди шукають заміну лісовим ресурсам, деревина завжди буде затребувана. Викопне паливо, що замінює деревину, вичерпується і коштує набагато дорожче за дерево. Заміна паперових пакетів на пластикові завдала великої шкоди земному покриву за рахунок того, що пластик не переробляється. Лісна промисловістьнайчастіше стає містоутворюючою діяльністю і потребує великої кількості працівників та техніки. Тому роль лісу завжди буде дуже важливою як для довкілля та сучасного світу.

Соціальна роль лісу полягає в тому, що він є історичною ланкою. Ліс - це елемент розвитку народів, їх культур та ставлення до природи. Здавна ліс був джерелом ресурсів, необхідних виживання - тут можна знайти і їжу, і воду, і притулок. Народні пісні, казки та повісті завжди відокремлюють важливу роль лісовим масивам. Сьогодні ліси є людиною місцем, де можна розслабитися відпочити і вдихнути свіжого повітря.

Завантаження...