ecosmak.ru

Užklasinė veikla patarlių ir priežodžių tema. Užklasinė veikla „Rusų liaudies patarlės ir priežodžiai

Patarlės ir posakiai"

Renginį organizavo ir vedė:

mokytojas pradinė mokykla SM vidurinė mokykla №20 Mironova Galina Michailovna

Su. Tovarkovas, Bogoroditsky rajonas, Tulos sritis

Pamoka – kūrybinis projektas

Tema. „Patarlės ir posakiai“.

Tikslai: Susipažinimas su. Aktyvus papildymas leksika mokiniai su patarlėmis ir posakiais, pavyzdžiui,

paaiškinti kai kurių iš jų reikšmę;

vystytis Kūrybiniai įgūdžiai mokiniai, atsakomybės už pavestą darbą jausmas;

mokyti vaikus savarankiškai ieškoti reikalingos informacijos naudojantis įvairiais šaltiniais, dirbti grupėse, keistis informacija, palaikyti pokalbį, mokėti reikšti savo požiūrį ir jį pagrįsti;

analizuoti ir įvertinti savo kūrybines ir verslo galimybes.

Darbo su projektu etapai

1 etapas. Projektinės užduoties rengimas

Etapo užduotys – temos apibrėžimas, tikslų išsiaiškinimas, darbo grupių parinkimas ir vaidmenų paskirstymas jose, informacijos šaltinių nustatymas, užduočių nustatymas, rezultatų vertinimo kriterijų parinkimas.

Klasė gauna užduotis:

paimkite 5 patarles įvairiomis temomis, sudėkite jas į kūdikių knygelę;

sugalvoti pasakojimų, paaiškinančių patarlių reikšmę;

iliustruoti keletą patarlių;

išrašykite patarles, kuriose yra skaičių.

2 etapas. Projekto rengimas

Scenos uždaviniai – informacijos rinkimas ir patikslinimas.

Studentai savarankiškai dirba su informacija individualiai, grupėse ir poromis, analizuoja ir sintezuoja idėjas.

Mokytojas stebi ir pataria.

3 etapas. Rezultatų įvertinimas

Etapo uždaviniai – projektavimo uždavinių įgyvendinimo analizė.

Mokiniai dalyvauja ruošiantis medžiagos pristatymui pristatymo pamokoje.

4 etapas. Projekto apsauga. Pamokos pristatymas

Scenos užduotis – kolektyvinė projekto gynyba.

Mokiniai koncertuoja prieš klasės draugus ir žiuri.

Pristatymo pamokos eiga.

1. Patarlės ir priežodžiai. (mokytojo žodis)

Su žodiniu žanru sunku pasakyti, kiek laiko tarp žmonių pradėjo sklisti patarlės ir priežodžiai. Be jokios abejonės, jie atsirado senovėje ir lydėjo žmonių gyvenimą per visą jo istoriją. Požiūris į juos buvo išreikštas daugeliu posakių: „Patarlė nepasakyta be priežasties“ arba „Patarlė per šimtmetį nenutrūks“. Patarlėmis domėjosi daugelis rusų rašytojų: A. Puškinas, I. Krylovas. Puškino laiškuose minima 120 patarlių.

Į IR. Dahlas rašė, kad patarlės yra „liaudies meno spalva. Ugdykite susidomėjimą rusų liaudies menu. Tęsti formavimąsi moralinės vertybės vaikams ugdyti literatūrinį skonį ir loginį proto mąstymą. Patarlės spalvina kalbą, paverčia ją perkeltine. Patarlių rinkimo darbai prasideda XVII amžiuje – tai buvo ranka rašyti rinkiniai, jų sudarytojai nežinomi. XVIII amžiuje patarles rinko Lomonosovas, Tatiščiovas, Bogdanovas. Didžiausios kolekcijos buvo Kneževičius ir Snegirevas. 1862 m. buvo išleistas Dahlio rinkinys, kuriame buvo daugiau nei 30 000 patarlių.

Įranga:

Knygų parodaV.I. Dahlas gimė 1801 m. lapkričio 10 d. Lugansko mieste. Jo gyvenimo istorija labai įdomi. Rusifikuoto dano ir vokiečio, į stačiatikybę perėjusio tik 70 metų, sūnus, jūreivis, gydytojas ir valdininkas. Bet koks poreikis privertė šį žmogų imtis kolosalaus darbo – rengti rusų kalbos žodyną, rinkti rusų patarles ir priežodžius? Juk Dalis pagal tautybę nebuvo nei mokslininkas, nei net rusas. Nors rašė: „Nei slapyvardis, nei religija, nei pats protėvių kraujas nepadaro žmogaus priklausančiu vienai ar kitai tautybei. Kas mąsto kokia kalba, priklauso tai žmonėms. Manau rusiškai“.

Dahlas buvo pradininkas. Iki jo niekas žodynų nebuvo rengęs. Dahlio žodynas yra istorinis žodynas. Jį galima perskaityti iš eilės, susidaryti tikslų žmonių gyvenimo vaizdą. Vladimiras Ivanovičius ne tik surinko daugybę žodžių ir posakių, bet ir lydėjo juos daugybe patarlių ir posakių. Tai reiškė ir žodyno, ir rengėjo tautiškumą.

Studentų pristatymas. Jūsų darbų pristatymas.

Kūdikių knygelių kūrimo istorija, pasakojimų skaitymas pagal patarles.

Mokytojo pasakojimas apie pasaulio tautų patarles.

Pasaulio tautų patarlės

„Pažiūrėkite į save tris kartus per dieną“. Ši japonų patarlė moko jus stebėti savo elgesį.

Mongolų patarlė „Ir kelionė į dešimt tūkstančių šalių prasideda nuo pirmo žingsnio“ sako, kad bet koks didelis verslas prasideda nuo mažo.

Kai kenčia nekaltas žmogus, arabai sako: „Jūra ginčijosi su vėju, bet nukentėjo valtis“.

„Sūdymas sukelia troškulį“. Tai reiškia, kad viskam reikia saiko.

Rusai sako: „Nekask duobės kitam – pats įkrisi“. O osetinai sako: „Nemeskite akmenų iš stiklinio namo“.

Prancūzai pataria nenusiminti ir pasakyti: „Jei esi nugalėtas, pradėk iš naujo“.

Kai indai nepuoselėja draugystės, jiems sakoma: „Negrubiai nenutrauk draugystės gijos, nes jei teks ją surišti, mazgas liks“. Rusai sakys: „Negalima suklijuoti sulūžusio puodelio“.

Jei už bandymas„du“ gaus ne tik jūs, bet ir dauguma jūsų bendraklasių, tuomet derėtų vartoti lotynišką patarlę: „Paguoda nelaimingiesiems – turėti bendražygių nelaimėje“.

„Žodis yra sidabras, o tylėjimas yra auksas“, – sakys rusas, o bengalas: „Tas, kuris daug kalba, pradeda meluoti“.

Užduotis: suderinkite rusų patarlę su užsienio patarle.

Kalba atneš į Kijevą.

Būti svečiu yra gerai, bet geriau būti namuose.

Liūdesio ašaros nepadės.

Rytas protingesnis už vakarą.

Tas nepasiklysta, kas neprašo.

Rytai ar Vakarai, bet geriau namuose.

Viena ryto valanda yra geriau nei dvi vakaro valandos.

Neverta verkti dėl išsiliejusio pieno.

Kryžiažodis, viktorina, žaidimai su patarlėmis.

1. Įterpkite paveikslėlį į patarlę.

Dovana... nežiūrėk į burną. (Arklys.)

Kai ... švilpia ant kalno. (Vėžys.)

Susmulkinta – traškučiai skrenda. (Miškas.)

Ne... nemurk. (Karvė.)

Nespjauk į... – pravers atsigerti vandens. (Na.)

Didelis... – puikus plaukimas. (Į laivą.)

2. Surinkite patarlės dalis.

Išdrįsk imti

moka duoti.

senas draugas

geriau nei naujieji du.

Tu eik vienai dienai

paimk duoną savaitei.

Raudonas paukštis su plunksna

o žmogus yra intelektas.

Nekask kitos duobės

tu pats į tai patenki.

Ieškok kito

o jei rasi, pasilik.

Būtų kačių

ir bus pelių.

Pabandykite dešimt kartų

vieną kartą supjaustyti.

3. Dvikova. Kas įvardins daugiau patarlių, kur susitinka skaičiai.

4. Kryžiažodis su patarlėmis ir priežodžiais;

Pristatymas "Patarlės ir posakiai"

Renginio eiga:

Įvadas:

Patarlės ir priežodžiai yra trumpi liaudies posakiai. Jie išreiškia žmonių išmintį, nuomonę apie supantį gyvenimą. Patarlės atsirado žmonėms stebint supančią gamtą, žmogaus darbą ir tarpusavio santykius. Jie išreiškia meilę gimtoji gamta, giriama draugystė, smerkiama išdavystė, abejingumas, tinginystė. Patarlės kalba apie darbo prasmę, moko gero, bara už blogį.

Tiksliai ir išraiškingai apibūdinantys aplinkinio gyvenimo objektus ir reiškinius, patarlės pakeis žodinius ir varginančius paaiškinimus. Trumpumas ir rimas padeda juos lengvai įsiminti.

Ne veltui patarlės sako,

Jūs negalite gyventi be jų!

Jie yra puikūs pagalbininkai.

Ir tikri draugai gyvenime.

Kartais jie mus veda

Išmintingieji duoda patarimų.

Kartais jie moko

Ir išgelbėk mus nuo bėdų.

Patarlė niekada nesulaužys

Juk su ja ir sielvartu, ir bėda.

O mūsų kalba raudona su patarle:

Prisiminkime juos, draugai.

Komandų atstovavimas (pavadinimas ir šūkis)

4-11 skaidrė (susipažinimas su rusų patarlių aiškinimu)

1 varžybos – apšilimas. „Baik patarlę“

Išmatuokite septynis kartus, ... (ir vieną kartą iškirpkite.)

Kartojimas - ... (mokymosi mama)

Verslas prieš malonumą)

Mokymasis yra šviesa, o nežinojimas yra tamsa)

Kaip tai vyksta... (ir atsakys)

Darbas maitina žmogų... (o tinginystė sugadina)

Geriau karti tiesa... (nei saldus melas)

Priežasties laikas, ... (linksmybės valanda)

2 konkursas. "Patarlės apie draugystę"

Daina „Tikras draugas“ atliekama op. Plyatskovskio „muzika. Savelijevas.

Jūs, žinoma, atspėjote, apie kokias patarles kalbėsime.

kitas mūsų konkursas?

Taigi, patarlės apie draugystę. Įvardykite patarles, kurias žinote apie draugystę. Laimi komanda, kuri sugalvoja daugiausiai darbo patarlių.

3 konkursas. „Atkurti patarlę“

Rasti išdykusių raidžių patarlėse, kurios iškrito iš vietos. Keičiant jų įprastą reikšmę.

Ūsai yra gerai, bet du yra geriau. (privalai galvoti)

Darbas ne pulkas miške nepabėgs. (vilkų pulkas)

Senasis ratas yra geresnis nei du nauji. (rato draugas)

Tvenkinys maitina ir drabužius. (tvenkinys – darbas)

Daugiau darbo, mažiau svajonių. (svajonių žodžiai)

Nesirūpinkite savo kūnu. (kūnas – verslas)

Išgydyk su bokštu ir mokykis iš protingo. (Rook-daktaras)

Be bailio net žuvies iš tvenkinio neištrauksi. (be bailio - be sunkumų)

4 konkursas. „Atminkite, paryškintoje horizontalioje eilutėje perskaitysite kitą patarlę iš piešinių“ apie darbą.

Vilkas (bijoti vilkų - neiti į mišką)

Kiškis (Vysiesi du kiškius, vieno nepagausi.)

Arklys (nežiūrėkite dovanotam arkliui į burną)

Vištiena (Kiaušiniai nemoko vištienos.)

Viščiukai (viščiukai skaičiuojami rudenį.)

Rogės (vasarą ruoškite roges, o žiemą – vežimėlį)

Na (nespjauk į šulinį – pravers atsigerti vandens)

5 varžybos. Pasiimk patarles – sinonimus.

Tylus žmogus turi saugotis. (Nejudantis vanduo teka giliai)

Nieko nepasiekiama be rūpesčių ir vargo. (Riedantis akmuo nerenka samanų.)

Skola turi būti sumokėta. Ir kelias. (Geras skolos posūkis nusipelno kito.)

Kalbėdami darbo neatliksite. (Neskubėk liežuviu, paskubėk savo darbais.)

Dėl kvailos galvos kenčia kojos. (Bloga galva neduoda ramybės kojoms.)

Kur ugnis, ten ir dūmai. (Nėra dūmų be ugnies.)

Be darbo net medus nevalgomas. (

Horizontaliai: meistro darbas bijo.

1. Ankstyvasis paukštis valo kojines, o vėlyvas – akis...

2. Nuobodi diena iki vakaro, jei darai....

3. Baigė darbą - pasivaikščiok....

4. Neatidėliokite rytdienai to, ką galite padaryti....

5. Paskubėkite – žmonės....

6. Jei nori žinoti daug, tau reikia šiek tiek ....

7. Įgudusios rankos nežino....

8. Kas mėgsta dirbti, tas nieko neveikia...

9. Jei nori valgyti kalačią, nesėskis ant... .

10. Išbandyk septynis kartus – vieną kartą...

11. Jūs net negalite be vargo ištraukti žuvies iš tvenkinio.) ....

Nėra blogo be gėrio. (Laimės nebūtų, bet nelaimė padėjo.)

6 varžybos. „Rasti patarles eilėraščio tekste“

Na, kas iš jūsų nesutiks,

12. Žvelgiant į kažkieno darbus, ne pilnas ....

13. Kad be vargo sapnas miręs, pasėsi, tada ... .

Kas 14. Darbščio meistro rankose meistro darbas bijo ugnies...

Tas gyvenimas mums duotas visam laikui.

Kad draugas ne tas, kuris tepa medų,

Kiek liko diena iki vakaro,

Kai nėra ką veikti;

Kad jis sunaikins tik save,

Kas nemyli kitų.

Kur maištininkas ir tetervinas.

Pelno ten nėra. Darbas maitina žmogų, bet nuostolis.

Ir, žinoma, be sunkumų

Net žuvies iš tvenkinio neištrauksi.

Prisiminti! Tas, kuris nori daug sužinoti

Jis neturėtų daug miegoti.

Sutikite: tinginystė ir nesąžiningas prie gero neprives...

Kiek patarlių suskaičiavai? Pavadinkite juos.

7 kapitonų varžybos. « 16. Verslo laikas – smagu...

17. Smuši geležį, kol...

Atsakymai. 1. Perplėšti. 2. Nieko. 3. Jauskitės laisvai. 4. Šiandien.

5. Juokis. 6. Miegas. 7. Nuobodulys. 8. Sėdi. 9. Krosnys. 10. Nukirpti. 11. Tvenkinys. 12. Tu padarysi. 13. Pjaukite. 14. Lit. 15. Sugadina. 16. Valanda. 17. Karšta

5. Galvosūkiai su patarlėmis. (tėvams)

Žr. priedą.

6. Patarlės su skaičiais 1 ir 7

Kapitonai užrašo patarles ant popieriaus lapo. Laimi tas, kuris užrašys daugiausia patarlių.

8 konkursas. „Gyvūnai juokauja. Rasti klaidą patarlėse“ patarlė.

Alkanas, pirmas pleištas gumbuotas.

Jūs negalite sugadinti Sašos aliejumi.

Mes patys turime ausis.

Sukasi kaip... (vilkas) rieda ratuke.

Užsispyręs kaip... (asilas)

Bailus, kaip... (kiškis)

Gudrus, kaip... (lapė)

Jis, kaip... (žuvis)

Šlapi kaip... (vištiena)

Išpūstas kaip... (kalakutiena)

Sveikas kaip... (jautis)

Purvinas kaip... (kiaulė)

10. Dygliuotas, kaip... (ežiukas)

11. Šnekus, kaip... (keturiasdešimt)

12. Keistas, patinka (jau)

9. Refleksija.

Vaikinai, ar jums patiko mūsų renginys?

Ką naujo išmokote sau?

Kas Nedarykite žodžių iš miltų.

Nebijokite alkio, nusiplaukite iki juosmens.

7. Stebuklų laukas. (Kai kurios raidės jau atidarytos, pabandykite atspėti patarlę, kurią girdėjote pirmą kartą?)

10-o-ch-l d-l-g-l-th -m-l-! (Baigė darbą – drąsiai eik!)

Tai mūsų pristatymo pabaiga.

5. Žaidimo apibendrinimas. Žaidimo nugalėtojų apdovanojimas.

Kas davė jums patarlių studijas, kuo patiko šis darbas?

savivaldybės autonominė bendrojo ugdymo įstaiga

„Davydovskajos gimnazija“

Orekhovo-Zuevsky savivaldybės rajonas

Maskvos sritis

4 A klasės popamokinės veiklos santrauka tema: „Rusų liaudies patarlės ir posakiai“

Atlikta:

Pradinės mokyklos mokytoja

Gurina Zoja Aleksejevna

2017 m

Tikslas: formuoti vertybinį vaikų požiūrį į tokius žodinio liaudies meno žanrus kaip patarlės ir priežodžiai.
Užduotys:
Švietimas:Papildyti aktyvų mokinių žodyną patarlėmis ir priežodžiais; išsiaiškinti kai kurių iš jų reikšmes, dirbti grupėse, keistis informacija, palaikyti pokalbį, gebėti išsakyti savo požiūrį ir jį pagrįsti; analizuoti ir įvertinti savo kūrybines ir verslo galimybes.
Kuriama:ugdyti mokinių kūrybinius gebėjimus, atsakomybės už pavestą darbą jausmą;
Švietimas:ugdyti susidomėjimą rusų kalba; pasididžiavimo savo kalba jausmas.
Planuojami rezultatai:
Tema: sieti patarles ir priežodžius su žodine liaudies menu; mokėti atskirti patarles nuo priežodžių, išmokti patarles ir priežodžius.

Asmeninis:

1. Emocinio požiūrio į mokyklą ir mokymosi veiklą formavimas.

2.Formavimas bendra idėja apie moralines elgesio normas.

3. Žmonių veiksmų įvertinimas gyvenimo situacijos priimtų normų ir vertybių požiūriu.

4. Vertybinio požiūrio į gimtojo krašto kultūros paveldą formavimas.
Metasubject UUD:

Reguliavimo:

1. Užduočių atlikimo pamokoje plano sudarymas vadovaujant mokytojui.

2. Gebėjimo vertinti formavimas mokymosi veikla pagal užduotį.

3. Užduočių atlikimo klasėje, vadovaujant mokytojui, plano įgyvendinimas.

4. Skirtumo tarp teisingai atliktos ir neteisingos užduoties radimas.

5. Paprasčiausių semantinių modelių naudojimas savo veikloje.

Kognityvinis:

1. Skirtumų tarp naujo ir jau žinomo radimas padedant mokytojui.

2. Gebėjimo daryti išvadas remiantis gautos informacijos analize formavimas.

3. Gautos informacijos apdorojimas: gebėjimas daryti išvadas visos klasės bendro darbo rezultatas.

Komunikacinis:

1. Gebėjimo klausytis ir suprasti kitus formavimas.

2. Gebėjimo kurti kalbinį teiginį pagal užduotis formavimas.

3. gebėjimo bendrauti su grupės nariais formavimas, gebėjimas derėtis, rasti bendrą sprendimą.

Darbo formos: prezentacija, mini diskusija, kūrybinis darbas, tetralizacija, meninė kūryba.

Kurso eiga.

Mokytojo veikla

Studentų veikla

Pastaba

1. Organizacinis momentas.

Kokia nuotaika?

Ar visi laikosi tokios nuomonės?

Gal pavargote?

Visi susėdo prie stalų,

žiūrėjo vienas į kitą,

Greitai nusišypsok

Sveiki atvykę į svečius!

Tikiuosi, kad....

Šiandien dirbsime grupėmis, suskirstykite į 2 komandas.

Į!

Visi be išimties!

Mes jų su savimi nepasiėmėme!

Dirbsime kartu, spręsime reikalą pakeliui!

Taigi, mieli svečiai

Norėtųsi sugrįžti!

Vaikai sėdi prie 2 stalų.

2. Žinių aktualizavimas.

- Kiekvienai grupei duosiu atvirutes su raidėmis, iš jų reikia daryti žodžius.

Kokia mūsų pamokos tema?

Su jumis daug dirbome su patarlėmis ir priežodžiais atskirai. Kodėl šiandien kartu svarstome šias sąvokas? Kokios bus mūsų užduotys?

Prisiminkime, kas yra patarlė?

Pateikite pavyzdžių.

Kas yra patarlė?

Pateikite pavyzdžių.

Kaip juos atskirti?

Sugalvokite žodžius: patarlės ir posakiai. Prisekite juos prie lentos.

Patarlės ir posakiai.

Peržiūrėkite ir įtvirtinkite žinias apie posakius ir patarles.

Išmokite atskirti šias sąvokas.

Patarlė yra trumpas posakis, atspindintis liaudies išmintis, gyvenimo patirtis.

Vaikų atsakymai.

Patarlė trumpa nustatyti išraišką, kuris nėra išsamus pareiškimas.

Vaikų atsakymai.

Patarlė – tai visa sakiniu išreikšta mintis, o posakis – posakis, galintis būti sakinio dalimi.

skaidrė 1

skaidrė 2

skaidrė 3

skaidrė 4

3. Motyvacija.

Kodėl mums reikia mokytis patarlių ir posakių?

Iš kur jie atsirado?

Tada kaip paaiškinti, kad turiu visą parodą knygų su patarlėmis? Iš kur atsirado knygos? Juk patarlių niekas nerašė, jas sukūrė liaudis, o autoriaus neturi?

Vaikų atsakymai.

Juos kūrė žmonės, jie yra žodinio liaudies meno dalis.

Vaikų atsakymai.

4. Pasinėrimas į popamokinės veiklos temą.

Rusijoje buvo tokių žmonių, kurie suprato visą žodinio liaudies meno vertę. Tai ir mįslės, ir dainos, ir patarlės, ir posakiai, ir daug daugiau. Jie pradėjo viską užrašinėti. Vladimiras Dalas taip pat buvo rusų patarlių ir priežodžių rinkėjas. Tai buvo sunkus darbas daugelį metų ir mes vis dar naudojame šias knygas.

Žmonės sako, kad mažas žinių lašelis yra mažas žingsnis į išmintį. Pakelkime savo žinias vienu žingsniu aukščiau. Ir po šios pamokos jūs tapsite šiek tiek geresnis, malonesnis ir išmintingesnis.

Pristatymo peržiūra.

skaidrė 5

skaidrė 6

5. Pagrindinio popamokinės veiklos turinio atskleidimas.

- Pirma užduotiskomandas. Ant lapo užrašytos patarlės ir posakiai. Naudodamasi įgytomis žiniomis, 1 grupė pabrauks tik patarles, o antroji – tik posakius.

- Antra užduotis.Kiekvienai komandai duodu patarlę. Grupės užduotis yra ją surežisuoti, o priešingos komandos užduotis – atspėti, kokia yra patarlė.

- Trečia užduotis.Kiekvienai komandai dar kartą duodu patarlę. Kiekvienos komandos užduotis – ją iliustruoti, priešingų – atspėti užšifruotą patarlę.

- Ketvirta užduotis.Kiekvienai komandai įteiksiu kortas su „sugadintomis“ patarlėmis ir priežodžiais. Jūsų užduotis yra ištaisyti klaidas. Tada komandos paeiliui skaito originalų variantą priešingai grupei ir patikrina savo atsakymą.

Užduoties atlikimas.

Užduoties atlikimas.

Užduoties atlikimas. Apžiūra.

1 priedas.

7 skaidrė

Taikymas2.

3 priedas

4 priedas

8-11 skaidrė (užduotys, jei yra laiko)

6. Užklasinės veiklos pagrindinio turinio įtvirtinimas.

Dabar kviečiu jus sudaryti sinchronizaciją mūsų tema.

Ar prisimeni, kas yra cinquain?

Pakartokime sinchrono sudarymo taisykles.

Pirmoji grupė kuria sinchroną žodžiui „patarlė“, o antroji – žodžiui „patarlė“.

„Cinquain“ yra kūrybinis darbas, turintis nuolankią eilėraščio formą, susidedantis iš penkių nerimuojančių eilučių.

1 eilutė - vienas daiktavardis, išreiškiantis pagrindinę sinchrono temą.

2 eilutė – du būdvardžiai, išreiškiantys pagrindinę mintį.

3 eilutė – trys veiksmažodžiai, apibūdinantys veiksmus temoje.

4 eilutė - frazė, turinti tam tikrą reikšmę.

5 eilutė - išvada daiktavardžio forma (susiejimas su pirmuoju žodžiu)

Sukurkite sinchronizavimą.

skaidrė 12

skaidrė 13

Atsakymų pavyzdžiai (5 priedas)

7. Užklasinės veiklos rezultatai. Atspindys.

Ką naujo išmokote šiandien klasėje?

Kitą kartą jums patiems teks atlikti žodinio liaudies meno kolekcininkų vaidmenį ir pabandyti sukurti savo studijuotų smulkiųjų žanrų knygų kolekciją.

Tikiuosi, kad kiekvienas iš jūsų žengėte žingsnį išminties link. O kuris – spręskite patys. Nupieškite šypsenėlę, kuri atspindi jūsų nuotaiką mūsų pamokoje ir pritvirtinkite prie kopėčių. Jei viskas buvo aišku ir viskas patiko – prisirišk aukščiau, jei ne – žemiau.

Sužinojome, kad buvo žmonių – žodinio liaudies meno kolekcininkų, kurie rinko knygas. Pavyzdžiui, Vladimiras Dal.

14 skaidrė

1 priedas.

1 grupė. Pabraukite tik žodžius.

Vienas uogų laukas.

Liežuvis be kaulų.

Gyvenimas duotas už gerus darbus.

Vienas, kaip pirštas.

Liūdesio ašaros nepadės.

Kaip sniegas ant galvos.

Draugas žinomas bėdoje.

Alkanas kaip vilkas.

2 grupė. Pabraukti tik posakius.

Vėl pasirūpink suknele, o garbė nuo mažens.

Vienas uogų laukas.

Liežuvis be kaulų.

Gyvenimas duotas už gerus darbus.

Nesakykite „hop“, kol neperšoksite.

Vienas, kaip pirštas.

Liūdesio ašaros nepadės.

Kaip sniegas ant galvos.

Draugas žinomas bėdoje.

Alkanas kaip vilkas.

2 priedas

1. Darbas maitina žmogų, bet tinginystė sugadina.

2 . Kuo tyliau eisi, tuo toliau eisi.

3 priedas

1. Mėgstate važiuoti, mėgstate neštis roges.

2. Darbo laikas, pramogų valanda.

4 priedas

1.

Apetitas dingsta valgant.

Miestas – ne teta.

Negalite sugadinti automobilio su alyva.

Jūsų našta nekrenta.

Lakštingala bokštais nemaitinama.

2. Skaitykite patarles ir posakius, ištaisykite klaidas.

Vasarą paruoškite baldakimą, o žiemą – vežimėlį.

Nesėdėkite savo voniose.

Ko tik vaikas nepralinksmintų, jei tik neplauktų.

Ant bezrybe ir bako - žuvis.

Pulkas avies kailyje.

5 priedas

1 grupė.

Patarlė.

Aštrus, žaismingas.

Išreiškia, žymi, perteikia.

Patarlė yra trumpas posakis, kuris nėra išsamus teiginys.

Nuosprendis.

2 grupė.

Patarlė.

Išmintingas, aštrus.

Moko, moko, saugo.

Patarlė – glaustas teiginys, atspindintis liaudies išmintį, gyvenimo patirtį.

Išmintis (asistentas)

Pamokos analizė Papildoma veikla„Rusų patarlės ir posakiai“ 4A klasėje

Studentų skaičius:

Pagal sąrašą -

Faktiškai -

Užklasinės veiklos kryptis: bendroji intelektualinė.

Programos, pagal kurią vyksta pamoka, pavadinimas: Darbo programa užklasinės veiklos kursas „Pramoginė rusų kalba“

Pamokos vieta programos sekcijos rėmuose: trečia pamoka skiltyje „Patarlės ir priežodžiai“, kuri trunka 4 val.

Klasės veikla. Baldų išdėstymas nestandartinis, tačiau tinkamas patogiam vaikų darbui grupėse.

Pirmosiose sekcijos pamokose buvo atliktas didelis darbas atskirai prie patarlių ir priežodžių, tai yra, mokiniams buvo suteiktos visuomenei reikšmingos žinios šia tema.

Šioje pamokoje pakartojome anksčiau vaikų įgytas žinias, perėjome į antrąjį atlikimo lygmenį – pagrindinių vertybių ugdymą. Šiuo atveju vertybė yra žodinis liaudies menas, kurį mums atnešė mažųjų žanrų knygų-kolekcijų rengėjai, kaip, pavyzdžiui, Vladimiras Dalas.

Naudotasi atskleidžiant pagrindinį popamokinės veiklos turinį skirtingi tipai užsiėmimai labiau besidomintiems, aktyviam vaikų darbui: minidiskusija, teatralizacija, meninė kūryba, tyrimai, kūrybinis darbas.

Įgyvendindama tokio pobūdžio darbus pasiekiau pagrindinį pamokos tikslą – formavau vaikuose vertybinį požiūrį į patarles ir priežodžius.

Norint suformuoti kitą pasirodymo lygį - socialinės patirties formavimą, planuojama surengti pamoką kūrybinių dirbtuvių pavidalu, kur vaikai bus paprašyti atlikti rusų patarlių ir posakių rinkėjų vaidmenį ir sukurti savo kolekciją. knyga.

Mūsų tema kūrybinis projektas:

„Patarlės ir posakiai“.

Tikslai. Papildyti aktyvų mokinių žodyną patarlėmis ir priežodžiais, patikslinti kai kurių jų reikšmes; ugdyti mokinių kūrybinius gebėjimus, atsakomybės už pavestą darbą jausmą; mokyti vaikus savarankiškai ieškoti reikalingos informacijos naudojantis įvairiais šaltiniais, dirbti grupėse, keistis informacija, palaikyti pokalbį, mokėti reikšti savo požiūrį ir jį pagrįsti; analizuoti ir įvertinti savo kūrybines ir verslo galimybes.

Darbo su projektu etapai

1 etapas. Projektinės užduoties rengimas

Scenos užduotys - temos apibrėžimas, tikslų išaiškinimas, darbo grupių parinkimas ir vaidmenų paskirstymas jose, informacijos šaltinių nustatymas, uždavinių nustatymas, rezultatų vertinimo kriterijų parinkimas.

Grupė suskirstyta į 4 pogrupius, kurie gauna užduotis:

    1 grupė - rinkti teorinę medžiagą apie patarles ir priežodžius;

    2 grupė - rinkti ir sugalvoti pasakojimus, paaiškinančius patarlių reikšmę;

    3 grupė - raskite pasaulio tautų patarles;

    4 grupė – sugalvokite užduotis viktorinoje apie patarles.

2 etapas. Projekto rengimas

Scenos užduotys – informacijos rinkimas ir patikslinimas.

Studentai savarankiškai dirba su informacija individualiai, grupėse ir poromis, analizuoja ir sintezuoja idėjas.

Mokytojas stebi ir pataria.

3 etapas. Rezultatų įvertinimas

Scenos užduotys - projektavimo užduočių įgyvendinimo analizė.

Mokiniai dalyvauja ruošiantis medžiagos pristatymui pristatymo pamokoje.

4 etapas. Projekto apsauga. Pamokos pristatymas

Scenos užduotis – kolektyvinė projekto apsauga.

Mokiniai koncertuoja prieš klasės draugus ir žiuri. Sudarykite viktorinos klausimus.

    Pirmosios grupės pasirodymas. Teorinė medžiaga apie patarles ir posakius:

Patarlės -Patarlė yra tautosakos žanras. Terminas „patarlė“ yra rusiškas. Jis sako, kad šie posakiai vartojami gyvoje šnekamojoje kalboje. Patarlėje ryškiausiai pasireiškia bendrieji tautosakos bruožai: kūrybos kolektyviškumas, nes jį kuria daug daug žmonių; tradicinis, t.y. stabilumas, nes patarlės tekstas, kaip taisyklė, keičiasi retai; žodinis, nes patarlė yra daugiau nei kiti žanrai, susiję su žodine, šnekamąja kalba. Trumpa ir glausta patarlė perteikia ilgų ir kruopštaus gyvenimo stebėjimų rezultatą. Patarlėje yra patarimas ar pamoka. Liaudies patarlės turi didelę socialinę reikšmę. Jų edukacinė vertė yra didžiulė. Patarlės suteikia labai įvairiapusių žinių apie gyvenimą, sutraukia turtingą žmonių darbo patirtį, apibendrina jų gyvenimo pastebėjimus.

Jų pažintinė vertė slypi temų svarboje ir įvairovėje. Galima sakyti, kad patarlės daug geriau nei kiti tautosakos žanrai reprezentuoja gyvenimo vaizdą. M. Gorkis sakė: „Apskritai patarlės ir posakiai pavyzdingai formuoja visą darbo žmonių gyvenimo socialinę-istorinę patirtį...“ Šie apibendrinimai gali būti susiję ir su svarbiais reiškiniais, ir su gyvenimo smulkmenomis.

Patarlėse atsispindėjo socialiniai prieštaravimai: valstietis – dvarininkas, vargšas – turtuolis, valstietis – kunigas. Patarlėse visada aštriai įvertinami žmonių engėjai ir plėšikai. Juose pastovios satyrinės meistro-pano, pirklio, teisėjo, kunigo figūros: „Prekiautojai renkasi žmonių apiplėšti“, „Kiekviena sausra, bet asilo šakelė“, „Pamatė, kad aklas turi vieną akį ir jie nori tai iš jo atimti“.

Patarlių auklėjamoji vertė yra didelė. Tai išreiškiama teisingu žmonių veiksmų vertinimu, tyčiomis iš neigiamų įsakymų, blogųjų žmonių charakterio pusių, prietarais. Patarlėse įtvirtinama žmonių sukaupta darbo, kasdieninė, socialinė patirtis ir perduodama vėlesnėms kartoms. „Dėl ko liūdėti, ko negali atsigręžti“, „Netikėk laime, bet nebijok bėdų“, „Protas kvailas, bet piniginė ankšta“, „Tu gali“ neatpirkti sielos pinigais“.

Per šimtmečius buvo formuojamas liaudies patarlių fondas. „Epochos, kurios pagimdė patarles, yra skirtingos. Ir, ko gero, nė vienoje iš žmonių kalbinės kūrybos formų taip stipriai ir taip įvairiapusiškai nepasireiškia jos protas, jos tautinė istorija, socialinė santvarka, gyvenimo būdas, pasaulėžiūra taip kristališkai nusėdusi, kaip patarlėse. (M. Šolokovas.)

Antrosios grupės pasirodymas.

Patarlių istorijos:

Viskam savas laikas

Kartą gyveno berniukas Petya Solntsev. Jis nebuvo nei protingas, nei kvailas, nei puikus mokinys, nei nevykėlis, nei tinginys, nei darbštus. Vidurinis buvo mažas vaikinas.

Kartą Petya gavo daug pamokų. Tačiau jį taip apėmė tinginystė, kad iš pradžių valandą skaitė knygą, po to trisdešimt minučių žiūrėjo televizorių, o paskui eidavo žaisti futbolo su draugais. Jis žaidė taip ilgai, kad grįžęs namo nebeturėjo nei jėgų, nei laiko, nei noro atlikti namų darbų. Ir Petya nusprendė jų nedaryti.

Kitą dieną, kai berniukas nuėjo į mokyklą, buvo testas. Petya gavo deu, nes jis visai nesimokė savo pamokų.

Namuose mama pasakė: „Viskam savas laikas“.

Kai kurie žmonės, vėluodami į darbą, pažeidžia taisykles ir važiuoja per raudoną šviesoforo signalą. Už tai juos sustabdo kelių policijos pareigūnas ir skiria baudą. Ir jie dar labiau vėluoja į darbą.

Neturi šimto rublių, bet turi šimtą draugų

Kartą gyveno vargšas menininkas. Jis turėjo daug draugų. Vieną dieną jis susirgo. Jam reikėjo brangios operacijos, bet jis neturėjo pinigų. Tada visi jo draugai atnešė pinigų. Menininkui buvo atlikta operacija, jis pasveiko.

Kokios dar patarlės tinka šiose istorijose?

    Ką jie sako apie užsispyrusius? (Ant akmens rado dalgį .)

    Kaip jie apsisaugos nuo šnekančiųjų ir tuščiakalbių? (Žodis ne žvirblis: išskrisk – nepagausi .)

    Kas primins tinginį? (Tinginys gimė anksčiau nei tave .)

    Kaip nudžiuginti nedrąsius? (Akys bijo, bet rankos daro .)

    Kaip nuraminti nedrąsius? (Baimė turi dideles akis .)

    Ką jie pasakys apie vangus? (Julita ateis, kada nors ateis. )

    Kaip jie paskubins kopušą? (Septyni nelaukia vieno. )

Trečiosios grupės pasirodymas:

Pasaulio tautų patarlės.

„Pažiūrėkite į save tris kartus per dieną“. Ši japonų patarlė moko jus stebėti savo elgesį.

Mongolų patarlė „Ir kelionė į dešimt tūkstančių šalių prasideda nuo pirmo žingsnio“ sako, kad bet koks didelis verslas prasideda nuo mažo.

Kai kenčia nekaltas žmogus, arabai sako: „Jūra ginčijosi su vėju, bet nukentėjo valtis“.

„Sūdymas sukelia troškulį“. Tai reiškia, kad viskam reikia saiko.

Rusai sako: „Nekask duobės kitam – pats įkrisi“. O osetinai sako: „Nemeskite akmenų iš stiklinio namo“.

Prancūzai pataria nenusiminti ir pasakyti: „Jei esi nugalėtas, pradėk iš naujo“.

Kai indai nepuoselėja draugystės, jiems sakoma: „Negrubiai nenutrauk draugystės gijos, nes jei teks ją surišti, mazgas liks“. Rusai sakys: „Negalima suklijuoti sulūžusio puodelio“.

Jei ne tik jūs, bet ir dauguma jūsų klasės draugų už testą gausite „dviką“, tuomet būtų tikslinga vartoti lotynišką patarlę: „Paguoda nelaimingiesiems – turėti bendražygių nelaimėje“.

„Žodis yra sidabras, o tylėjimas yra auksas“, – sakys rusas, o bengalas: „Tas, kuris daug kalba, pradeda meluoti“.

Ketvirtosios grupės pasirodymas. Viktorinos sudarymas ir vedimas.

MBOU „Golovčinskaja vidurinė Bendrojo lavinimo mokyklos nuodugniai studijuojant atskirus dalykus “

kūrybinis projektas
«
Patarlės ir posakiai»

3 "B" klasė

(vadovas Levčenko Z.N.)

Su. Golovčino

Užklasinės veiklos tema: „Patarlės ir priežodžiai“

Tikslai:

    Papildyti aktyvų mokinių žodyną patarlėmis ir priežodžiais, patikslinti kai kurių jų reikšmes;

    ugdyti mokinių kūrybinius gebėjimus, atsakomybės už pavestą darbą jausmą;

    mokyti vaikus savarankiškai ieškoti reikalingos informacijos naudojantis įvairiais šaltiniais, dirbti grupėse, keistis informacija, palaikyti pokalbį, mokėti reikšti savo požiūrį ir jį pagrįsti; analizuoti ir įvertinti savo kūrybines ir verslo galimybes.

Pamokos eiga:

etapas

Sceninis turinys

Trukmė

Darbo organizavimas : emocinė būsena

Darbo laikas – linksmybių valanda.– Kaip tai suprasti?

1 minutė.

1 etapas. Projektinės užduoties rengimas

Etapo užduotys – temos apibrėžimas, tikslų išsiaiškinimas, darbo grupių parinkimas ir vaidmenų paskirstymas jose, informacijos šaltinių nustatymas, užduočių nustatymas, rezultatų vertinimo kriterijų parinkimas.

Klasė suskirstyta į 4 grupes, kurios gauna užduotis:

1 grupė - rinkti teorinę medžiagą apie patarles ir priežodžius;

2 grupė – rinkti ir sugalvoti pasakojimus, paaiškinančius patarlių reikšmę;

3 grupė - raskite pasaulio tautų patarles;

4 grupė – sugalvokite užduotis viktorinoje apie patarles.

2 etapas. Projekto rengimas

Scenos užduotys – informacijos rinkimas ir patikslinimas.

Mokytojas stebi ir pataria.

3 etapas. Rezultatų įvertinimas

Scenos užduotys – užduočių atlikimo analizė.

4 etapas. Projekto apsauga. Pamokos pristatymas

Scenos užduotis – kolektyvinė projekto apsauga.

35 min.

Studentai savarankiškai dirba su informacija individualiai, grupėse ir poromis, analizuoja ir sintezuoja idėjas.

Mokiniai dalyvauja ruošiantis medžiagos pristatymui

Mokiniai koncertuoja prieš klasės draugus

Atspindys

– Kuri patarlė tinka mūsų šios dienos pamokai? Kodėl?

4 min.

Pirmosios grupės pasirodymas.

Patarlės ir posakiai

Sunku pasakyti, nuo kada patarlės ir posakiai pradėjo sklisti tarp žmonių. Be jokios abejonės, jie atsirado senovėje ir lydėjo žmonių gyvenimą per visą jo istoriją. Požiūris į juos buvo išreikštas daugeliu posakių: „Patarlė nepasakyta be priežasties“ arba „Patarlė per šimtmetį nenutrūks“. Patarlėmis domėjosi daugelis rusų rašytojų: A. Puškinas, P. Kateninas, I. Krylovas. Puškino laiškuose minima 120 patarlių.

Į IR. Dahlas rašė, kad patarlės yra „žmonių proto spalva“. M.I. Šolochovas patarles pavadino „proto krešuliu“, „sparnuota išmintimi“. Patarlės spalvina kalbą, paverčia ją perkeltine. Patarlių rinkimo darbai prasideda XVII amžiuje – tai buvo ranka rašyti rinkiniai, jų sudarytojai nežinomi. XVIII amžiuje patarles rinko Lomonosovas, Tatiščiovas, Bogdanovas. Didžiausios kolekcijos buvo Kneževičius ir Snegirevas. 1862 m. buvo išleistas Dahlio rinkinys, kuriame buvo daugiau nei 30 000 patarlių.

Į IR. Dahlas gimė 1801 m. lapkričio 10 d. Lugansko mieste. Jo gyvenimo istorija labai įdomi. Rusifikuoto dano ir vokiečio, į stačiatikybę perėjusio tik 70 metų, sūnus, jūreivis, gydytojas ir valdininkas. Bet koks poreikis privertė šį žmogų imtis kolosalaus darbo – rengti rusų kalbos žodyną, rinkti rusų patarles ir priežodžius? Juk Dalis pagal tautybę nebuvo nei mokslininkas, nei net rusas. Nors rašė: „Nei slapyvardis, nei religija, nei pats protėvių kraujas nepadaro žmogaus priklausančiu vienai ar kitai tautybei. Kas mąsto kokia kalba, priklauso tai žmonėms. Manau rusiškai“.

Dahlas buvo pradininkas. Iki jo niekas žodynų nebuvo rengęs. Dahlio žodynas yra istorinis žodynas. Jį galima perskaityti iš eilės, susidaryti tikslų žmonių gyvenimo vaizdą. Vladimiras Ivanovičius ne tik surinko daugybę žodžių ir posakių, bet ir lydėjo juos daugybe patarlių ir posakių. Tai reiškė ir žodyno, ir rengėjo tautiškumą.

Antrosios grupės pasirodymas.

Pasakojimai apie patarles

Viskam savas laikas

Kartą gyveno berniukas Petya Solntsev. Jis nebuvo nei protingas, nei kvailas, nei puikus mokinys, nei nevykėlis, nei tinginys, nei darbštus. Vidurinis buvo mažas vaikinas.

Kartą Petya gavo daug pamokų. Tačiau jį taip apėmė tinginystė, kad iš pradžių valandą skaitė knygą, po to trisdešimt minučių žiūrėjo televizorių, o paskui eidavo žaisti futbolo su draugais. Jis žaidė taip ilgai, kad grįžęs namo nebeturėjo nei jėgų, nei laiko, nei noro atlikti namų darbų. Ir Petya nusprendė jų nedaryti.

Kitą dieną, kai berniukas nuėjo į mokyklą, buvo testas. Petya gavo deu, nes jis visai nesimokė savo pamokų.

Namuose mama pasakė: „Viskam savas laikas“.

Kai kurie žmonės, vėluodami į darbą, pažeidžia taisykles ir važiuoja per raudoną šviesoforo signalą. Už tai juos sustabdo kelių policijos pareigūnas ir skiria baudą. Ir jie dar labiau vėluoja į darbą.

Neturi šimto rublių, bet turi šimtą draugų

Kartą gyveno vargšas menininkas. Jis turėjo daug draugų. Vieną dieną jis susirgo. Jam reikėjo brangios operacijos, bet jis neturėjo pinigų. Tada visi jo draugai atnešė pinigų. Menininkui buvo atlikta operacija, jis pasveiko.

Kokios dar patarlės tinka šiose istorijose?

  • Ką jie sako apie užsispyrusius? (Ant akmens rado dalgį .)

    Kaip jie apsisaugos nuo šnekančiųjų ir tuščiakalbių? (Žodis ne žvirblis: išskrisk – nepagausi .)

    Kas primins tinginį? (Tinginys gimė anksčiau nei tave .)

    Kaip nudžiuginti nedrąsius? (Akys bijo, bet rankos daro .)

    Kaip nuraminti nedrąsius? (Baimė turi dideles akis .)

    Ką jie pasakys apie vangus? (Julita ateis, kada nors ateis. )

    Kaip jie paskubins kopušą? (Septyni nelaukia vieno. )

Trečios grupės pasirodymas.

Pasaulio tautų patarlės

„Pažiūrėkite į save tris kartus per dieną“. Ši japonų patarlė moko jus stebėti savo elgesį.

Mongolų patarlė „Ir kelionė į dešimt tūkstančių šalių prasideda nuo pirmo žingsnio“ sako, kad bet koks didelis verslas prasideda nuo mažo.

Kai kenčia nekaltas žmogus, arabai sako: „Jūra ginčijosi su vėju, bet nukentėjo valtis“.

„Sūdymas sukelia troškulį“. Tai reiškia, kad viskam reikia saiko.

Rusai sako: „Nekask duobės kitam – pats įkrisi“. O osetinai sako: „Nemeskite akmenų iš stiklinio namo“.

Prancūzai pataria nenusiminti ir pasakyti: „Jei esi nugalėtas, pradėk iš naujo“.

Kai indai nepuoselėja draugystės, jiems sakoma: „Negrubiai nenutrauk draugystės gijos, nes jei teks ją surišti, mazgas liks“. Rusai sakys: „Negalima suklijuoti sulūžusio puodelio“.

Jei ne tik jūs, bet ir dauguma jūsų klasės draugų už testą gausite „dviką“, tuomet būtų tikslinga vartoti lotynišką patarlę: „Paguoda nelaimingiesiems – turėti bendražygių nelaimėje“.

„Žodis yra sidabras, o tylėjimas yra auksas“, – sakys rusas, o bengalas: „Tas, kuris daug kalba, pradeda meluoti“.

Pratimas: suderinti rusų patarlę su užsienio patarle.

Kalba atneš į Kijevą.
Būti svečiu yra gerai, bet geriau būti namuose.
Liūdesio ašaros nepadės.
Rytas protingesnis už vakarą.

Tas nepasiklysta, kas neprašo.
Rytai ar Vakarai, bet geriau namuose.
Viena ryto valanda yra geriau nei dvi vakaro valandos.
Neverta verkti dėl išsiliejusio pieno.

Ketvirtosios grupės pasirodymas.

Viktorina

1. Įterpkite paveikslėlį į patarlę.

    Dovana... nežiūrėk į burną. (Arklys. )

    Kai ... švilpia ant kalno. (Vėžys. )

    Susmulkinta – traškučiai skrenda. (Miškas. )

    Ne... nemurk. (Karvė. )

    Nespjauk į... – pravers atsigerti vandens. (Na. )

    Didelis... – puikus plaukimas. (Laivas. )

2. Surinkite patarlės dalis.

kad ir kiek vilkų maitintum
- gyventi amžinai
- mėgsti jodinėti
- Geriau vėliau
- septynios bėdos
- pagal poreikį
- jis žiūri į mišką
- išmokti amžių
- Mėgsti neštis roges
- nei niekada
- vienas atsakymas
- neimk pinigų

Volgogrado Kirovo rajono 100-osios vidurinės mokyklos pradinių klasių mokytojo popamokinis renginys mokiniams pradinė mokykla Shlykova Irina Ivanovna


„Patarlė sakoma ne veltui“.

Tikslai:
Apibendrinkite mokinių žinias apie liaudies patarles.
Papildyti aktyvų studentų žodyną patarlėmis ir posakiais,
Patikslinkite kai kurių iš jų reikšmes; ugdyti mokinių kūrybinius gebėjimus, dirbti grupėse, keistis informacija,
Palaikyti pokalbį, mokėti išsakyti savo požiūrį ir jį pagrįsti; analizuoti ir įvertinti savo kūrybines ir verslo galimybes.

Įranga.
Plakatas su patarlėmis, "Patarlių knyga; kortelės su patarlėmis kiekvienai grupei, žaidimas "Ramunėlė", knygos su patarlėmis, TCO.

U. Sužinosite, apie ką mes kalbėsime, kai perskaitysite šiuos sakinius. Ant stalo:
Raudona kalba yra patarlė.
Negalite gyventi be patarlės.
Sena patarlė niekada nenutrūksta.
Patarlė yra pagalbininkas visais klausimais.
"Taigi, kas tai yra?" Kokį vieną žodį galime sujungti šiuos sakinius?
Vaikai. Patarlės.
U. Teisingai, o mūsų pamokos tema: „Patarlė – ne veltui sakoma“.
Patarlė – tai tautosakos žanras, trumpas išmintingas posakis, turintis pamokančią reikšmę.
Patarlėje žmonių protas, žmonių tiesa yra išmintingi sprendimai apie gyvenimą ir žmones. Patarlė moko, perspėja, pataria ir paveda.
Klasę suskirstome į dvi komandas (duodami skirtingų spalvų žetonai, vaikai pasiima sau ir komandos formuojamos pagal žetonų spalvą.
1 konkursas
Pasakojimai apie patarles (kiekviena komanda skaitys istoriją, turi būti atrinkta pagal patarlės reikšmę
Viskam savas laikas
Kartą gyveno berniukas Petya Solntsev. Jis nebuvo nei protingas, nei kvailas, nei puikus mokinys, nei nevykėlis, nei tinginys, nei darbštus. Vidurinis buvo mažas vaikinas.
Kartą Petya gavo daug pamokų. Tačiau jį taip apėmė tinginystė, kad iš pradžių valandą skaitė knygą, po to trisdešimt minučių žiūrėjo televizorių, o paskui eidavo žaisti futbolo su draugais. Jis žaidė taip ilgai, kad grįžęs namo nebeturėjo nei jėgų, nei laiko, nei noro atlikti namų darbų. Ir Petya nusprendė jų nedaryti.Kitą dieną, kai berniukas nuėjo į mokyklą, buvo testas. Petya gavo deu, nes jis visai nesimokė savo pamokų.
Namuose mama pasakė: „Viskam savas laikas“.
Kuo tyliau eisi, tuo toliau eisi
Kai kurie žmonės, vėluodami į darbą, pažeidžia taisykles ir važiuoja per raudoną šviesoforo signalą. Už tai juos sustabdo kelių policijos pareigūnas ir skiria baudą. Ir jie dar labiau vėluoja į darbą.
Neturi šimto rublių, bet turi šimtą draugų
Kartą gyveno vargšas menininkas. Jis turėjo daug draugų. Vieną dieną jis susirgo. Jam reikėjo brangios operacijos, bet jis neturėjo pinigų. Tada visi jo draugai atnešė pinigų. Menininkui buvo atlikta operacija, jis pasveiko.
Kokios dar patarlės tinka šiose istorijose?
smulkus verslas
Mažasis verslas gyveno Tikhaya gatvėje.
O Shumnaya gatvėje gyveno ir įlipo Didysis dykinėjimas.
„Big Idleness“ visada gyrėsi:
- Pažiūrėk, koks aš didelis! O tu esi mažutė. Net pro mikroskopą nematote.
Mažasis verslas tylėjo ir pažvelgė į kalendorių: ateina pavasaris.
Ar žiūrite į kalendorių? – nenuleido rankų Didysis dykinėjimas. – Kaip manai, ar kepins saulė, lis lietus, o tavęs bus daugiau?
Atėjo pavasaris. Mažasis verslas paėmė mažą mentelę. Jie iškasė nedidelę lysvę ir pasodino mažas sėklas.
„Big Idleness“ paėmė didelę antklodę, išklojo ją didelėje proskynoje, paėmė didelį žurnalą „Savaitės dykinukai“ ir pailsėjo.
O kai išdygo maži daigeliai ir iš jų gimė nuostabios gėlės, visi praeiviai žavėjosi: koks kvapas! Jie padėkojo Mažajam Darbeliui ir pasakė: ritė maža, bet brangi.
Gėlių kvapui pasiekus Didįjį dykinėjimą, jis nepatenkintas apsisuko į kitą pusę ir niurzgėjo:
Ir aš vis dar geriausias!
W. Ką jūs, vaikinai, manote?
D. Mažas poelgis geriau nei didelis dykinėjimas.

2 konkursas
Užbaikite patarlę:
- Kas nukrito iš vežimėlio, tada ... (dingo)
- Gyvenk ir mokykis)
- Vienas lauke... (ne karys)
- Nežinodamas fordo, ... (nelipk į vandenį)
- Meistro darbas ... (bijo)
- Kai valgau,... (esu kurčias ir nebylys)
- Rytas protingesnis už vakarą)
- Kuo toliau į mišką, tuo... (tuo daugiau malkų)

3 konkursas
Prisiminkite patarles ir posakius, kuriuose yra skaičiai.
(Pabandykite septynis kartus, vieną kartą supjaustykite.
Septyni nelaukia vieno.
Septyni ant suoliukų.
Už septynių mylių želė šluostės.
Septintas vanduo ant želė.
Neturi šimto rublių, bet turi šimtą draugų.
Protas yra geras, bet du yra geriau.)
4 konkursas
Kokia mūsų šalies patarlė savo prasme atitinka pasaulio tautų patarlę, ko jos moko.
„Pažiūrėkite į save tris kartus per dieną“. Ši japonų patarlė moko jus stebėti savo elgesį.
Mongolų patarlė „Ir kelionė į dešimt tūkstančių šalių prasideda nuo pirmo žingsnio“ sako, kad bet koks didelis verslas prasideda nuo mažo.
Kai kenčia nekaltas žmogus, arabai sako: „Jūra ginčijosi su vėju, bet nukentėjo valtis“.
„Sūdymas sukelia troškulį“. Tai reiškia, kad viskam reikia saiko.
Rusai sako: „Nekask duobės kitam – pats įkrisi“. O osetinai sako: „Nemeskite akmenų iš stiklinio namo“.
Prancūzai pataria nenusiminti ir pasakyti: „Jei esi nugalėtas, pradėk iš naujo“.
Kai indai nepuoselėja draugystės, jiems sakoma: „Negrubiai nenutrauk draugystės gijos, nes jei teks ją surišti, mazgas liks“. Rusai sakys: „Negalima suklijuoti sulūžusio puodelio“.
Jei ne tik jūs, bet ir dauguma jūsų klasės draugų už testą gausite „dviką“, tuomet būtų tikslinga vartoti lotynišką patarlę: „Paguoda nelaimingiesiems – turėti bendražygių nelaimėje“.
„Žodis yra sidabras, o tylėjimas yra auksas“, – sakys rusas, o bengalas: „Tas, kuris daug kalba, pradeda meluoti“.
Suderinkite rusų patarlę su užsienio patarle.

Kalba atneš į Kijevą.
Būti svečiu yra gerai, bet geriau būti namuose.
Liūdesio ašaros nepadės.
Rytas protingesnis už vakarą. Tas nepasiklysta, kas neprašo.
Rytai ar Vakarai, bet geriau namuose.
Viena ryto valanda yra geriau nei dvi vakaro valandos.
Neverta verkti dėl išsiliejusio pieno.

5 varžybos
Įterpkite paveikslėlį į patarlę.
Dovana... nežiūrėk į burną. (Arklys.)
Kai ... švilpia ant kalno. (Vėžys.)
... jie pjauna - skraidina skrenda. (Miškas.)
Ne... nemurk. (Karvė.)
Nespjauk į... – pravers atsigerti vandens. (Na.)
Didelis... – puikus plaukimas. (Į laivą.)

6 konkursas
Surinkite patarlės dalis.
– kad ir kiek maitintum vilką
- gyventi amžinai
- mėgsti jodinėti
- Geriau vėliau
- septynios bėdos
- pagal poreikį
- jis žiūri į mišką
- išmokti amžių
- Mėgsti neštis roges
- nei niekada
- vienas atsakymas
- neimk pinigų

7 varžybos
Suderinkite paveikslėlį ir patarlę

8 konkursas
"Atspėk patarlę"
U. Taigi mes patikrinsime, kaip galite dirbti kartu. Kiekvienai grupei duodu po dvi korteles su žodžiais iš patarlių. Turite juos prisiminti.
Vaikai gauna korteles su žodžiais ir tuščius lapus, ant kurių užrašytos patarlės.

Dalgis yra akmuo. D. Radau dalgį ant akmens.
Miškas yra malkos. D. Kuo toliau į mišką, tuo daugiau malkų.
Shilo – krepšys. D. Jūs negalite paslėpti ylos maiše.
Kalba yra verslas. D. Neskubėk liežuviu, paskubėk savo darbais.
Byla yra meistras. D. Meistro darbas bijo.
Darbas yra tinginys. D. Darbas maitina žmogų, o tinginystė sugadina.

Apibendrinant darbą

Įkeliama...