ecosmak.ru

Abstrakt o ekológii v prípravnej skupine. Otvorená hodina environmentálnej výchovy s deťmi prípravnej skupiny

Galina Polivakhina
"Buď priateľom prírody." Otvorená lekcia v ekológii v prípravnej skupine

« Buďte priateľom prírody» .

Cieľ: vzdelávacie: formovať emocionálny pozitívny vzťah k okolitému svetu a prírody; rozvíjať sociálne zručnosti: schopnosť pracovať v skupina, vyjednávať, brať do úvahy názor partnera a tiež obhajovať svoj názor.

- Vývojový: Rozvíjať logické myslenie, predstavivosť.

- Vzdelávacie: systematizovať a objasniť predstavy o vlastnostiach vody a vzduchu.

Pohyb s rôznymi silami

Vzduch neviditeľnosti

Transparentnosť

Voda nemá chuť ani vôňu

Solventný

Aktivizácia a obohatenie slovnej zásoby detí, podstatné mená, prídavné mená, slovesá k téme triedy.

Prípravné práce:

vedenie minirozhovorov "keby nebolo vody", "zelené pľúca planéty", „vodný cyklus v prírody» . Pohľad na zemeguľu, zapamätanie si básní o vode a vzduchu.

Materiál: poháre, voda, mlieko, drobné hračky, kryštálový cukor, slamky, štetce, farby.

Vos-l: naša planéta- spoločný Domov. A žijeme v ňom dlhé roky. Ale ako každý vie, o tento dom sa musíme postarať. Čo je planéta Zem? (odpovede detí)

Vos-l: Áno, to sú rieky, lesy, polia, obloha, slnko, zvieratá; teda všetko, čo nie je vyrobené ľudskou rukou. A súčasťou je aj človek prírody. A súčasťou je aj najmenší chrobáčik prírody. Príroda živí človeka, oblieka, učí, dáva všetko potrebné pre život.

Čo nás to učí? príroda povie Danya K.

Múdra žena nás učí v každom ročnom období prírody

Vtáky učia spev. Pavúk - trpezlivosť

Včely na poli a v záhrade nás učia pracovať

A okrem toho, všetko v ich práci je fér,

Odraz vo vode nás učí pravdovravnosti

Sneh nás učí čistote, slnko nás učí láskavosti.

A napriek všetkej svojej obludnosti učí skromnosti.

Vos-l: Chlapci, čo dýchame?

deti: Vzduch, kyslík.

Vos-l: Aký je tam vzduch? (deti: špinavé a čisté.) Je vzduch vždy čistý?

deti: Nie.

Vos-l: Kde sa môžem stretnúť čerstvý vzduch?

deti: V lese, pri mori, v horách.

Vos-l: Kde nájdete špinavý vzduch?

deti: Vo veľkých mestách, kde je veľa áut a tovární.

Vos-l: A čo sa pre to dá urobiť. Aký by bol vzduch čistý?

deti: Vysaďte stromy, nainštalujte filtre na potrubia továrne.

Vos-l: Chlapci, povedzte mi, počujeme vzduch a kedy ho počujeme?

deti: Môžeme to počuť, keď fúka vietor.

Maxim K. "vietor".

Vietor fúka opatrne

Vyšiel z brány

Zaklopal na okno

Bežal cez strechu

Hralo sa málo

Konáriky vtáčej čerešne,

Za niečo pokarhaný

Vrabci známi

A veselo to narovnávať

Mladé krídla

Niekam odletel

V destilácii s prachom.

Vos-l: Povedz. Môžeme vidieť vzduch?

deti: Nie.

Vos-l: A navrhujem, aby ste urobili experiment, kde môžeme vidieť vzduch a počuť ho.

Skúsenosti:

Vezmite pohár vody a slamky šťavy. Skúmavky vložte do pohára s vodou a pomaly fúkajte do skúmavky. Vysvetlite, že bubliny sú vzduch a my to vidíme. Potom fúkame rôznou silou, aby sme počuli vzduch. Vlastnosti vzduchu sú pohyb s rôznymi silami.

Hoci bez rúk, stáva sa to

Hrušky padajú z konárov

Borovice sú vyvrátené

Niekedy sa tak hnevá

Jedine, že bol všade

Chvíľu a on nikde!

Vos-l: Povedz mi, kto potrebuje vzduch?

Odpovede detí

Vos-l: Čo sa stane, ak bude na Zemi len špinavý vzduch?

Odpovede detí.

Fyzické cvičenie.

Tmavý les a zelená lúka

Kráčame jeden po druhom

Aby sme nerozdrvili kvety,

Zdvihnime nohy.

Teplý vietor jemne pohladí

Les je hlučný hustou trávou

Céder sa nám chce klaňať,

El pokrúti hlavou

A kučeravá breza

Odprevadí všetkých chlapov

Zbohom zelený les.

Odchádzame do škôlky.

Vos-l: A bez čoho ešte človek nemôže žiť? Aby ste to zistili, musíte vyriešiť hádanku.

Ak máte ruky navoskované.

Ak máte na nose škvrny.

Kto je teda pre nás prvý? Priateľ,

Umyte nečistoty z tváre a rúk

Bez čoho mama nemôže žiť

Žiadne varenie, žiadne umývanie

Bez toho úprimne povieme,

Mal by človek zomrieť? (voda)

Vos-l: Správny. Budeme sa rozprávať o vode, spomínať na to, čo vieme, učiť sa nové veci, rozprávať sa a hrať sa. kde v prírody môžeme vidieť kvapku vody?

Odpovede detí.

Veronika L. "Pramenitá voda".

Voda zurčí a spieva,

Známa cesta

Medveď sa ide opiť

Pramenitá voda.

Skláňa sa a lapá

Namočte hnedú srsť,

A kľúč beží a leskne sa

A všetkých štedro živí.

Maxim K. "dážď".

Dážď bičuje kríky,

Zasiahnite bez vynechania úderu!

Vyšľahala som všetky maliny,

Všetky vtáčie čerešne!

Naklonil konáre hrušiek

Záhrada potrebuje čerstvú sprchu

Ale prečo naliať toľko?

Hádzať jabloň na bok?

Vos-l: Ktovie, kde sa dážď skrýva?

Odpovede detí.

Herná dielňa. "Mama Tuchka".

Vos-l: Predstavme si, že ja som Tuchkina mama a vy ste moje deti. Urob všetko, čo poviem.

Kvapky, je čas, aby sa všetci vydali na cestu. Kvapky lietali na zem. Skočil, vyskočil (Deti skáču). Nudili sa skákať sami. Zhromaždili sa a tiekli v malých veselých potôčikoch. (Kvapky tvoria prúdy v pároch). Potoky sa stretli a stali sa veľkou riekou (toky spojené do jedného reťazca). Kvapky plávajú a cestujú vo veľkej rieke. Tiekla rieka a skončila vo veľkom oceáne (Deti sa zoradia vo veľkom oceáne a pohybujú sa v kruhu). Kvapky plávali a plávali v oceáne a potom si spomenuli, že im Matka Oblak povedala, aby sa vrátili domov. A potom sa slnko zahrialo, kvapôčky sa rozsvietili a natiahli sa nahor. Vyparili sa pod lúčmi slnka a vrátili sa k matke Tuchke. (Deti pribehnú a pribehnú k učiteľovi) .

Vos-l: Čo je voda? Aké má vlastnosti? Aby sme to zistili, sadneme si na svoje miesta.

"Voda nemá vôňu".

Pozvite deti, aby ovoňali vodu a povedali. Ako vonia? (alebo žiadny zápach). Nechajte ich znova a znova čuchať, kým si nie sú istí, že necítia žiadny zápach. Zdôraznite však, že voda z vodovodného potrubia môže zapáchať, pretože je čistená špeciálnymi látkami, aby bola bezpečná pre vaše zdravie.

"Povedia nemajú chuť".

Vyzvite deti, aby vyskúšali vodu cez slamku

Otázka: Má vkus?

Veľmi často deti s presvedčením hovoria, že voda je veľmi chutná. Na porovnanie im dajte ochutnať mlieko alebo džús. Ak nie sú presvedčení, nech skúsia vodu znova. Musíte im dokázať, že voda nemá chuť. Faktom je, že deti často od dospelých počúvajú, že voda je veľmi chutná. Vysvetlite, že keď je človek veľmi smädný, pije vodu s potešením, a aby vyjadril svoju radosť, hovorí: “Aká lahodná voda”, hoci v skutočnosti mu nechutí.

"Voda je čistá". Pred deťmi sú dvaja okuliare: jedna s vodou, druhý s mliekom. Do oboch pohárov vložte hračku Kinder. V ktorom z pohárov je to vidieť a v ktorých nie? Pred nami je mlieko a voda, v pohári vody vidíme hračku, ale nie v pohári mlieka. Záver: Voda je čistá, ale mlieko nie.

„Niektoré látky sa rozpúšťajú vo vode, ale iné sa nerozpustia».

Vezmite dva poháre vody, deti do jedného nasypú obyčajný piesok a pokúsia sa ho premiešať lyžičkou. Čo sa stane? Rozpustil sa piesok alebo nie? Vezmite ďalší pohára a nasypte doň lyžicu kryštálového cukru, premiešajte. čo sa stalo teraz? V ktorom z pohárov sa piesok rozpustil?

Výsledok experimentu: Voda je jedna z najúžasnejších látok. Má veľa vlastnosti: transparentný, bez chuti a zápachu, rozpúšťadlo.

Spodná čiara triedy:

Takže radosť zo zajtrajška

Podarilo sa vám cítiť

Zem musí byť čistá

A obloha bude jasná.

A túto Zem bez šetrenia

Utrápený storočím po storočí

A všetko bral len pre seba

"rozumné"Ľudské

Teraz sa ponáhľali zachraňovať

« Prírodné prostredie» ,

Ale prečo tak meškáme

cítili ste problémy?

Cez továrne a továrne na myšlienky

Je to pre nás ťažké vidieť

Všetko utrpenie, ktoré Zem

Musíme vydržať.

Ako dlho budeme mať dostatok vody?

Čo ak je v ňom rozpustený jed?

Ako dlho tie lesy vydržia?

Kde klepú osi?

Zachráňte polia, lesy, lúky

A jasná rozloha riek - celá Zem

Len ty môžeš

Človek s rozumom!

Toto je koniec našej zábavnej, náučnej prehliadky mesta pre všetkých. ekológia, teraz môže bezpečne každý z nás povedať:

"Ja- priateľ prírody»

Oksana Šuvalová
Zhrnutie lekcie o ekológii v prípravnej skupine „Voda je život“

Zhrnutie hodiny ekológie v prípravnej skupine

« Voda je život, neoceniteľný dar, bohatstvo planéty“.

Cieľ: tvorba základov životného prostredia svetonázor a environmentálne povedomie, zodpovedný prístup k životné prostredie (voda).

Úlohy:

- náučný:

Objasniť vedomosti detí o úlohe vody v ľudský život.

Dajte deťom predstavu o tom, čo veľký význam majú pramene a iné zdroje čistej vody pre všetok život na zemi.

Zoznámte deti s tradične láskavým vzťahom ľudí k prameňom.

Naučte sa chápať to čisté voda je neoceniteľným darom prírody, ktorý treba starostlivo uchovávať.

Rozvíjať zručnosti kompetentného a bezpečného správania v prírode

Učte deti prostredníctvom umenia (plagát) priniesť problém ochrany zdrojov čistej vody iným ľuďom

Podporovať všestranný rozvoj dieťaťa.

- rozvíjajúci sa:

Rozvíjať logické myslenie, súvislú reč, Tvorivé schopnosti deti.

- náučný:

Podporovať úctu k vode, ekologická kultúra.

Práca so slovnou zásobou: aktivácia slovník: zemeguľa, pružiny, voda na jar(ktorý): jarná, studená, priehľadná, krištáľová, ľadová, tečúca.

Integrácia vzdelávania regiónoch: hudba, rozvoj reči, beletria, fyzický vývoj(zdravie, umelecká tvorivosť (aplikácia).

Metódy a techniky: príbeh o prameňoch a čistej vode, ochrane vody v prírode; počúvanie básne "Zem je náš domov", "pružiny" Bunin; p/n "Potoky - jazero"; príchod rozprávkovej postavičky Luntika; experimenty, d/i "Štvrté koleso", rozvoj tvorivosti detí – kolektívne uplatnenie.

Prípravné práce: Spoznávanie zemegule, prezeranie ilustrácií. Rozhovory: "Ako šetriť vodou?", "Kto potrebuje voda. Pozorovania v prírody: sneženie, topenie snehu, dážď, kaluže, rosa, hmla. Čítanie beletrie literatúre: Marta Gumilevskaja "Po kvapke" (príbehy).

Materiál na povolanie: Zemeguľa. Obrázok s obrázkom rastlina vypúšťanie špinavej vody. Obrázok odpadkov vo vode a na brehu nádrže. Obrázky zobrazujúce jazerá, rieky a pramene, hračka - Luntik, karty s hádankami, plagát s obrysom planéty Zem, farebný papier(modrá, lepiaca tyčinka, obrúsky, handrička na aplikáciu. Pohár vody, prázdny pohár, pohár cukru, lyžica, kúsok ľadu, sviečka. Obrázky pre hry voda, oblak, dym z komína.

Priebeh lekcie:

I. Hrá tichá hudba.

Učiteľ číta báseň:

Náš domov je drahý, náš spoločný domov -

Krajina, kde žijeme ty a ja!

Nemôžeme spočítať všetky zázraky,

Majú rovnaké meno Existuje:

Lesy, hory a moria -

Všetko sa volá Zem!

A ak letíš do vesmíru,

To z okna rakety

Uvidíš našu modrú guľu,

Obľúbená planéta!

Práca so zemeguľou.

Učiteľ ukazuje zemeguľu.

Kto vie, ako sa táto položka volá? (guľatina)

Čo je to glóbus? (toto je model našej Zeme, len mnohokrát zmenšený, takto vyzerá naša planéta Zem z vesmíru).

Pozrite sa na zemeguľu. Akej farby je najviac na svete? (Modrá). Prečo (odpovede detí? To sú oceány a moria. Je v nich veľa vody, no je slaná a nie je vhodná na pitie. Chlapi, sú tu aj rieky a jazerá. Mnohé jazerá sú také čisté, prúdia do nich podzemné pramene že z nich môžete piť vodu. Napríklad: u nás je také chránené jazero Itkul. Nachádza sa tu aj jazero Bajkal. Ide o jazero s najväčšou zásobou sladkej vody na svete.

Chlapci, prečo si myslíte, že je to potrebné? voda? (Žiť, kúpať sa, umývať sa, piť, variť, umývať atď.)

Chlapci, viete odkiaľ pochádza? vody v riekach a jazerách? (Odpovede detí)

Mnohé rieky a jazerá, aj veľmi veľké, vznikajú na začiatku svojej cesty sútokom malých potôčikov, ktoré vyvierajú z prameňov.

Miluje a chráni naše pramene ľudí: obloží ich kameňmi, oplotí, urobí nad nimi baldachýny. Pri udržiavanom prameni sa vždy nájde hrnček, ktorý niekomu zanechala nezištná ruka. Pite, dobrí ľudia, krištáľovo čistú vodu, pite pre svoje zdravie.

Chlapi, kto z vás pil vodu z prameňa?

Čo hovoria o čistej vode z prameňa? (jarný, studený, priehľadný, krištáľový, ľadový, tečúci.)

I. Bunin má báseň "Jar".

Počúvaj ho:

V púšti lesa, v púšti zelene,

Vždy tienisté a vlhké,

V strmom žľabe pod horou

Z kameňov tryská studený prameň ny:

Vrie, hrá a ponáhľa sa,

Točenie v krištáľových kluboch,

A pod rozvetvenými dubmi

Beží ako roztavené sklo.

Viete, že bez vody nemôže existovať nič? nažive: ani človek, ani zvieratá, ani rastliny.

Vychovávateľ: Jar je neoceniteľný dar. Je potrebné zabezpečiť, aby pramene boli čisté, aby voda z nich voľne stekali do potokov. Je potrebné ich chrániť pred tými, ktorí nešetria ani krásou, ani čistotou prírody.

A teraz navrhujem hrať vonkajšiu hru.

P\hra "Potoky-jazero".

Chlapci sa zoradia jeden po druhom, každý po 5 až 6 ľuďoch, položí ruky na opasok osoby vpredu - to je "rieky". Na signál "prúdy bežia" deti bežia náhodne, každý vo svojom stĺpci, jeden po druhom. Všetky stĺpce bežia bez toho, aby sa navzájom rušili. Autor: signál: "Jazero!" Každý tím, držiac sa za ruky, vytvorí kruh - "jazero".

II. Stretnutie s Luntikom.

Ozve sa klopanie. Objaví sa herná postava Luntik. Je špinavý a plačlivý.

Chlapci, kto k nám prišiel taký špinavý, taký nešťastný? (Odpovede detí)

Luntik: Bol som na ceste k vám, popri rieke, slnko hrialo, rozhodol som sa zaplávať si v rieke. Zaplával som si a vyšiel som z vody taký špinavý. Vychovávateľ Chlapci, možno viete, čo sa stalo Luntiku? (Odpovede detí).

Luntik: Oh, spomenul som si! Na brehu rieky som videl dlhé potrubie, ktoré sa tiahlo z rastlina. Čierna z nej tiekla voda. Tu to je! (Ukazuje obrázok.) A tam, vo vode a na brehu, bolo veľa fliaš, vriec s odpadkami, obalov od cukríkov, banánových šupiek a mandarínok. A tak som sa cítila zle a nepríjemne.

(Deti je Luntika ľúto. Učiteľka mu ponúka, aby sa umyl).

Kto si myslíte, že to mohol urobiť? (Odpovede detí)

Čo je potrebné urobiť, aby sme udržali naše vodné útvary čisté? (Odpovede detí)

Luntik: Vďaka chlapi. Dnes som si k vám prišiel zahrať. Poviem slová a ukážem pohyby a ty budeš po mne opakovať. (Deti stoja v kruhu).

Fizminutka-Pattera:

"Gréci jazdili cez rieku,

(deti predstierajú, že veslujú na lodi veslami)

Vidí Gréka, rakovinu v rieke.

(Otočí trup a hlavu doľava a doprava)

Grék vložil ruku do rieky,

(Naklonenie trupu dopredu)

Rakovina rukou Gréka!

(Učiteľ chytí deti za ruku)

Vychovávateľ: A teraz vám navrhujem, aby ste sa na chvíľu stali čarodejníkmi a robili experimenty s vodou. Luntik, pridaj sa k nám aj ty.

1. Dva poháre. Jeden prázdny, druhý s čistou vodou a pohárom s cukrom. Nalejte vodu z jedného pohára do druhého. Voda sa leje, tak aká je? (kvapalina). Do pohára pridajte cukor a premiešajte. čo vidíme? Cukor zmizol. Po vykonaní tohto experimentu sme skúmali takú vlastnosť, ako je rozpustnosť. V tekutom stave voda rozpúšťa niektoré látky.

2. Deti zavrú oči a ja im po dlaniach prejdem kusom ľadu. Čo myslíš, čím som sa dotkol tvojich rúk? Ľad. čo je ľad? Ľad je voda, len v pevnom stave. Ak ho dlho držíte v teplých dlaniach, zmení sa na vodu. znamená, voda Môže byť tekutý alebo pevný.

3. Teraz naberieme na lyžičku vodu a podržíme ju nad sviečkou. O vysoká teplota voda varí a mení sa na paru. Ide o tretie skupenstvo vody – plynné.

Luntik: Aké zaujímavé! Chcem si s tebou zahrať hru "Štvrté koleso". snímky: rieka, jazero, more, piesok. Ľad, sneh, námraza, cukríky. Para, horúca voda, oblak, dym z komína.

Výborne chlapci, ide vám to skvele. Viete, ako riešiť hádanky? Potom počúvaj:

Žije v moriach a riekach,

A často lieta po oblohe.

Ako ju omrzí lietanie?

Opäť padá na zem. (Voda.)

Trošku sa trasie vo vánku

Stuha pod holým nebom

Úzka špička na jar,

A široko do mora. (rieka)

Nemá ruky, nemá nohy

Dokázal som sa vymaniť zo zeme

On nás v lete, v horúčave,

Ľadová voda vám dáva vodu. (Jar)

V strede poľa leží zrkadlo:

Sklo je modré a rám je zelený. (Jazero.)

Ani more, ani zem, lode neplávajú

Len žaby kvákajú.

Nemôžete chodiť, môžete sa zaseknúť. (Močiar)

Luntik: Chlapci, akí ste dobrí, zábavní a zaujímaví. Ale je čas, aby som išiel domov, moji priatelia ma čakajú Priatelia: Kuzya Bee a Mila. Zbohom.

Luntik odchádza.

II Umelecká tvorivosť (hromadná žiadosť):

(Učiteľka vyzve deti, aby išli k stolom. Pripomína hosťovi, ako zle sa cítil zo špinavej vody).

Chlapci, čo si myslíte, že je potrebné urobiť, aby naša Zem zostala taká prosperujúca a modrá, ako je? (Odpovede detí).

Je to tak, musíme chrániť čistotu nádrží a ich brehov, nie znečisťovať ich: nevyhadzujte smeti, neumývajte v nich autá a bicykle. Po pikniku pozbierajte odpadky do vriec a vezmite si ich so sebou. Po všetkom voda- to je bohatstvo našej planéty život a zdravie ľudí, zvierat a rastlín.

Tvorba plagátu "Naším domovom je planéta Zem".

Deti čítajú poéziu:

. A pramene sa potichu pýtajú: "Postarajte sa o nás, starajte sa o nás!"...pozriem na zemeguľu - zemeguľu, smutný hlboká rieka, Tak krásna a drahá! Strácajú svoje brehy a pery šepkajú ďalej vietor: A počujem hlas riek: "Zachránim ťa, zachránim ťa!"„Postarajte sa o nás, starajte sa o nás.

Zhrnutie lekcie

Pre prípravná skupina.

"Mladí prieskumníci"

Obsah programu:

Pokračovať v oboznamovaní detí s vlastnosťami vody na základe predtým získaných poznatkov prostredníctvom skúseností;

Rozšíriť a prehĺbiť chápanie detí o význame a umiestnení vzduchu na Zemi, o vlastnostiach vzduchu a o význame vlastností vzduchu v prírode

Rozvíjať schopnosť vykonávať experimenty, pozorovať priebeh a výsledky experimentu, schopnosť vyvodzovať závery, uvažovať na základe analógie a analyzovať;

Rozvíjať pozorovanie a zvedavosť detí;

Vytvárať emocionálne pozitívny postoj k svetu okolo nás, prvé zručnosti racionálneho environmentálneho manažmentu

Rozvíjať schopnosť zaobchádzať so živými vecami opatrne a neživej prírode, vopred predvídať pozitívne a negatívne dôsledky svojho zásahu do prírody;

Pomôžte vidieť krásu, jedinečnosť a rozmanitosť prírody (bohatosť jej foriem, farieb, vôní), užívať si komunikáciu s ňou.

Materiál.

Podklad: tégliky, obrúsky, plastové vrecká;

kamene, penová guma, krieda, zem, sklo; mydlové bubliny; papierové člny alebo tenisové loptičky; magické valce; poháre s rôznym množstvom vody, fajky, fajky, medaily.

Demo materiál: voda (teplá a studená); kresba tela

osoba; zemegule; kresby „Kto znečisťuje vzduch“; hádanky o vode a vzduchu, otázky bleskového turnaja; 3- litrová nádoba slaná voda, pol pohára sladkej vody, pipety, tanier, ilustrácie morí, jazier; 3-litrový téglik vody, farby, špinavá mrkva na tanieri, špinavé šaty pre bábiky vo vani, špinavé kefy, mydlo; Miska; sklo, obrúsky; skúmavky s farebnou vodou; 2 plastové rúrky; vzduchové balóny, plastová fľaša; tenisové loptičky.

Priebeh lekcie

Deti a učiteľ pristúpia k dverám miestnosti. Majú nápis: "Výskumné laboratórium." Na dverách sú obrazy dvoch „malých mužov“.

vzdušný kód

vodný kód

Ak chcete otvoriť dvere do laboratória, musíte vyriešiť kód. „Spoznali ste na nich „mužov“? Aká látka „muži“ sú tu vyobrazení?

Áno, morskí muži sú kvapôčkoví muži, majú tvar nádoby, do ktorej sú nalievaní. Čo môžu byť vodní muži?(Muži vody, čaju, mlieka, kaluží, dažďa.)

A to sú tie vzdušné – neustále sú v akcii, stále niekam lietajú. Čo môžu byť takí malí ľudia?(Plyn, dym, para, zápach.)

Dvere sa otvoria a deti vstúpia do laboratória.

Dnes budeme skúmať rôzne látky. Ale v prvom rade

Aké bezpečnostné pravidlá by ste mali dodržiavať?(Odpovede detí)

Hádanka o vode

Ako oblak na oblohe sa ponáhľa, leje, tečie a beží.

Na rybníku v zime sa môže stať priehľadným sklom.

Čo to je? Presne tak, toto je...voda.

Pamätáte si, akú hru viete o vode? "Voda nie je voda."

Kto mi môže pripomenúť pravidlá hry?

Ak si deti nepamätajú, učiteľ:

Pomenujem slová, ak to slovo znamená niečo, čo obsahuje vodu(dúha, kaluž), zdvihnete obe ruky.

Ak nejaký predmet alebo jav súvisí s vodou(loď, delfín), zdvihnete jednu ruku; ak pomenujem predmet alebo jav, ktorý nemá žiadnu súvislosť s vodou(vietor, kameň) nezdvihneš ruku.

Vychovávateľ vymenúva slová: dúha, piesok, ryba, kameň, sneh, dážď, vietor, delfín, mláka, oblak, člnok, cencúľ, ľad, hlina, potok, jazero.

Výborne! Dobre viete, čo obsahuje voda, čo s vodou súvisí a čo nie!

Myslíte si, že ľudia potrebujú vodu? Prečo to človek potrebuje? Myslíte si, že je v ľudskom tele voda?(Odpovede detí)

Pozrite sa na tento výkres. Vidíte, ľudské telo pozostáva hlavne z vody: je v krvi, v slinách. Človek vydrží bez jedla týždeň, no bez vody 1-2 dni. Koľko vody podľa vás potrebuje každý človek denne? Veľa alebo málo? Je na našej planéte veľa vody, je jej dostatok pre všetkých?(Odpovede detí)

Deti, na akej planéte to žijeme?(Zem)

Toto je model našej planéty Zem.(Učiteľ ukáže deťom zemeguľu.)

Ako sa to volá?(Glóbus). Moria a oceány sú na zemeguli zobrazené modrou farbou.

Pozrite sa pozorne na zemeguľu a povedzte mi, čo je na našej planéte viac - voda alebo zem?(Voda).

Je na planéte Zem veľa vody?? (Veľa).

Väčšinu vody tvoria moria a oceány. A voda v nich je slaná. Dokáže všetka voda uspokojiť ľudské potreby?(Odpovede detí)

Pokus 1. Porovnajte množstvo slanej a sladkej vody na Zemi.

Akej vody máme podľa teba najviac??

Aby to bolo jasné: priblížime sa k stolu, na ktorom je 3-litrový téglik s osolenou vodou, pol pohára sladkej vody, pipety a taniere.

Deti, predstavte si, že sme do tejto nádoby naliali vodu z morí a oceánov našej planéty. Je tu slaná voda. Potom čerstvá voda bude trvať len pol pohára.

A len 3 kvapky (počítajte - 1. 2. 3.) sú voda z riek a jazier.

Dospieť k záveru spoločne.

Máme veľa sladkej vody? (Málo v porovnaní so slaným)

Živé bytosti potrebujú veľa vody, na planéte jej je málo. Musíme šetriť vodou. Čo robíte pre úsporu vody?

Alebo možno nie je potrebné ho ukladať, pretože sa to všetko vracia

príroda?

Pokus 2. Ktorá voda sa vracia do prírody.

A v akej forme?(Deti uvádzajú svoje domnienky).

Učiteľ privedie deti k stolu, na ktorom stoja:

3-litrový pohár vody; farbivo; špinavá mrkva na tanieri, špinavé šaty pre bábiku vo vani, špinavé kefy, mydlo, v blízkosti každého predmetu je nádoba, piesok a obrúsok. V strede je veľká misa. Učiteľ umiestni 2 deti ku každému „pracovnému náčiniu“ a naleje vodu z veľkého pohára do pohárov. Ponuky na dokončenie správna práca, deti vystupujú. Špinavá voda z malých misiek sa naleje do veľkej misky.

Spoločne dospejte k záveru: voda sa vracia do prírody špinavá.

Deti, viete odkiaľ sa berie voda do našich kohútikov?(Odpovede detí)

Áno, voda k nám prichádza z prírodných nádrží, z riek a jazier potrubím, ale predtým prechádza čistením na špeciálnych staniciach. Potom ide späť cez ďalšie potrubia.

Deti, pamätajte, aká krištáľovo čistá voda bola v nádobe, ale zmenila sa na škaredú kalnú vodu. Čistá voda k nám prichádza z riek a jazier, no vracia sa veľmi špinavá. Preto voda v riekach a jazerách už nie je čistá. A predtým, ako sa voda vráti späť do prívodu vody, musí sa vyčistiť. Ponechaním otvoreného kohútika sa nielen plytvá čistou vodou, ale zvyšuje sa aj množstvo špinavej vody. Zodpovedajúce zaťaženie čistiarní. Zatiaľ sa dá použiť voda z vodovodu, no jej kvalita sa každým rokom zhoršuje.

Aké pravidlo možno odvodiť?(Čistej vody je málo a treba ju chrániť – neznečistiť.)

Potrebujeme čistú vodu. Preto by sme ho nemali znečisťovať. Vypočujte si, ako o tom hovorí táto báseň:

A voda je skutočný zázrak!

Ako žiť bez vody?

Sme s ňou vždy spokojní

Nemáme s ňou problém.

Je tam voda - rastú rastliny:

Les, záhrady, krásne polia.

Pre človeka je to úžasné

A celá Zem sa raduje.

Deti plávajú vo vodách

Ryby žijú vo vode.

Na lúke kvitnú kvety.

A často prší.

Cyklus je konštantný

Na Zemi vedie voda.

Preto je s vodou všetko v poriadku

„Nebeská studňa“ nás zachráni!

- Teraz hádajte hádanky o vode.

Čakajú na mňa, nevedia sa dočkať

A keď to vidia, utekajú.

(dážď)

Nad tebou a nado mnou

Preletelo vrece vody.

Vbehol do vzdialeného lesa

Prechladol a zmizol.

(sprcha)

Z neba - hviezda

Položte si vodu na dlaň.

(Snehová vločka)

Visí za oknom

Vrecko na ľad

Je plná kvapiek

A vonia ako jar.

(cenzor)

Samá voda

A pláva na vode.

(ľad)

Ráno sa perličky leskli

Pokryli všetku trávu.

A poďme sa pozrieť cez deň -

Hľadáme a hľadáme, no nenájdeme.

(rosa)

Všade naokolo je voda

Ale pitie je problém.

(More)

Víri, nedymí

Padá, nesneží.

(hmla)

Kanvica je na sporáku

Čo to syčí nad kanvicou?

(Steam)

Výborne deti! Boli ste veľmi pozorní a dobre a zaujímavo ste odpovedali na moje otázky.

Teraz si povedzme, čo je vzduch a čo znamená. Ale preskúmať vzduch, to treba vidieť. A ak to nevidíme, potom zjavne nie je vzduch. Súhlasíte so mnou?(Odpovede detí.)

Navrhujem, aby ste chytili vzduch. Deti sa snažia zachytiť vzduch

ruky.

Ste si istý, že držíte v rukách vzduch?(Odpovede detí.)

Učiteľka vyzve deti, aby zobrali plastové vrecká, rozbalili ich a naplnili vzduchom.

Deti plnia úlohu.

Čo je teraz vo vašich balíkoch? Ako si vedel, že je to vzduch?

(Odpovede detí.)

Ak tašku otočíte, potom je v nej niečo, čo prekáža na konci

otočte balík. Ale prečo v balíku nič nevidíme? (Pretože

vzduch je priehľadný.)

Vy a ja cítime vzduch, ak si priložíme tašku na tvár

a poďme to otvoriť.

Deti, fúkali ste mydlové bubliny? Čo myslíte, je v strede

mydlové bubliny? (Odpovede detí.)

Skúsme vyfúknuť nejaké bublinky.(Deti fúkajú mydlové bubliny.)

Pozrime sa, kde je ešte vzduch.

Vzduch nemá špecifický tvar, šíri sa všetkými smermi.

Pokus 3. Je tam vzduch?

Vezmem pohár, ktorý je prázdny.

Čo myslíte, alebo je v tom vzduch? (Deti uvádzajú svoje domnienky).

Teraz to skontrolujeme.

Učiteľ vezme pohár a na spodok priloží obrúsok s plastelínou.

Teraz ponorím pohár do vody a uvidíte, či sa obrúsok namočí?

Učiteľ ponorí pohár hore dnom do nádoby.

Čo sa deje, je obrúsok mokrý? Prečo? (Ubrouska zostala suchá.)

Aký záver možno vyvodiť? (V pohári bol vzduch, čo bránilo navlhnutiu obrúska.)

Pokus 3. Je vzduch v rôznych neživých predmetoch?

Teraz sa pokúsme preskúmať, či je vzduch v kameňoch, penovej gume, kriede, zemi a podobne.

(Deti uvádzajú svoje domnienky).

Za týmto účelom sa rozdelíte do skupín. Každá skupina bude skúmať, kde je vzduch.

Deti si vyberajú materiály na experimenty: penové špongie, kamene (môžete si vziať tehlu), kriedu a podobne.

Deti tieto predmety namáčajú do pohárov s vodou.

Čo vidíš? Čo sú to za bubliny? (Odpovede detí.)

Aký záver možno vyvodiť? (Vidíme bubliny, ktoré stúpajú na hladinu vody. Toto je vzduch. Vzduch je vo všetkých predmetoch, ktoré nás obklopujú.)

Pokus 4. Môžu živé predmety žiť bez vzduchu?

Môžu živé predmety žiť bez vzduchu?

(Deti uvádzajú svoje domnienky).

Prečo ľudia hovoria: „Je to potrebné ako vzduch“?(Možnosti odpovede

deti.)

Skúste zadržať dych. Ako dlho nemôžete dýchať?

(Všetky živé bytosti, vrátane ľudí, potrebujú na dýchanie kyslík vo vzduchu.)

Pokus 5. Môžu živé predmety žiť bez vzduchu?

Myslíte si, že sa voda správa rovnako pri rôznych teplotách?

(Deti uvádzajú svoje domnienky).

Nalejte plnú skúmavku farebnej vody a uzatvorte ju zátkou so sklenenou skúmavkou. Voda sa dostane do trubice. Na trubici je pri vodnej hladine nalepený pásik papiera. Spustíme skúmavku horúca voda, čo si si všimol? Prečo sa zmenila hladina vody v skúmavke?

Teraz spustíme tú istú skúmavku studená voda. Ako sa zmenila hladina vody v skúmavke?

Prečo si myslíte, že hladina vody pri zahrievaní stúpa a pri ochladzovaní klesá? Urobme spolu záver(Voda má tendenciu expandovať pri zahrievaní a sťahovať sa pri ochladzovaní).

Vzduch je zlý vodič tepla. Túto vlastnosť vzduchu možno často pozorovať v prírode. Počas zimy zvieratám narastie hustá srsť a vtákom sa vytvorí páperie. Medzi hustými vlasmi a chĺpkami je veľa vzduchu. Uchováva telesné teplo zvierat. V zime niektoré bylinné rastliny- ozimná pšenica, raž, jahody nezomrú a zostávajú zelené. Ale nezomrú len vtedy, keď sú pokryté hustou, bujnou vrstvou snehu. prečo? Ak je sneh hustý, tak medzi snehovými vločkami je veľa vzduchu, ktorý zle vedie teplo. Teplo sa ukladá v blízkosti rastlín a udržuje ich v teple počas mrazov.

Teraz vám poviem niekoľko zaujímavých vecí o vzduchu. Vzduch je všade: v skupine, u nás doma aj na ulici. Čistý vzduch nemá farbu, vôňu ani chuť. Ale ak ho ovoniame, bude voňať? Vôňa parfumu a vôňa kvetov sa vzduchom šíri ľahko a rýchlo, vzduch sa mení aj po daždi.

Vzduch nemá špecifický tvar, šíri sa všetkými smermi.

Vzduch je úžasná škrupina okolo našej Zeme. Keby nebolo

vzduch okolo Zeme, všetko živé by zomrelo v spaľujúcich lúčoch Slnka

cez deň a z kozmického chladu v noci. Vietor posúva studený vzduch nad zemou na juh, teplý vzduch na sever, rozháňa mraky, Vietor

napĺňanie vzduchu vlhkosťou a zbieranie malých oblakov do dažďových oblakov.

V lete zalieva zem dažďom a v zime ju pokrýva nadýchaným snehom.

prikrývka

Bez vzduchu by bola Zem mŕtvou púšťou. Vo vesmíre nie je vzduch, takže astronauti vesmírne lode Zásobujú vzduch zo Zeme.

Teraz si zahrajme hru „Kto rýchlejšie prejde cez potok Smeshariki“.

Deti sú rozdelené do 2 tímov a striedavo fúkajú na predmety tak, aby plávali z jedného konca potoka na druhý (2 plastové rúrky sú pozdĺžne prerezané).

Učiteľ vyzve deti, aby si prezreli kresby a zamysleli sa nad tým, kto

znečisťuje vzduch a kto ho čistí. Deti by si mali všímať predmety, ktoré

vyčistiť vzduch a prečiarknuť tie, ktoré ho znečisťujú.

Učiteľ vyzve deti, aby si prezreli kresby a povedali im, ako pomôcť udržať vzduch čistý. Ako to robia deti.

Učiteľka vyzve deti, aby sa zahrali na „Kúzelníka“.

Deti, máte radi kúzelnícke triky? Povedzte mi, prosím, kto robí triky a pomocou akých magických predmetov to robí? Chcieť

naučiť sa robiť triky sami?(Odpovede detí)

Myslíte si, že je možné vykonávať magické triky pomocou obyčajných vecí?(Odpovede detí)

Skontrolujme to? Nasaďme si naše čarovné cylindre, ktoré nám pomôžu.

Vy deti, nezívajte, nerobte hluk a sledujte ma!

Pokus 6. Ako nafúknuť balón

Deti, čím sa dajú nafukovať balóny?

položky? Môžete nafúknuť pomocou plastovej fľaše?

(Deti uvádzajú svoje domnienky).

Učiteľ vezme fľašu, ktorá je dobre zamrazená v chladničke, a balón. Kladie otvorená fľaša do umývadla, položte naň balón a nalejte horúcu vodu do umývadla. Balónik je nafúknutý.

Deti, pozrite sa, čo sa deje, prečo si myslíte, že sa balón nafúkol?(Odpovede detí)

Teraz môžeme konštatovať, že vzduch sa vo fľaši zohrial a naplnil, roztiahol sa a začal vychádzať z fľaše priamo do balóna, preto sa balónik nafúkol. Teplý, horúci vzduch je ľahší alebo ťažší ako studený vzduch.(Jednoduchšie)

Pokus 7. Čo dokáže tlačiť balón

Ako si (meno dieťaťa) myslíte, že vzduch môže tlačiť predmety?

Sme skutoční kúzelníci, teraz to skontrolujeme.

Vyzvite deti, aby vypustili vzduch z jedného balóna. Je tam nejaký zvuk? Deti sú vyzvané, aby položili dlaň pod prúd vzduchu. Ako sa cítia? Priťahuje pozornosť detí: ak vzduch opustí loptu veľmi rýchlo, zdá sa, že loptu tlačí a pohybuje sa dopredu. Ak takúto guľu pustíte, bude sa pohybovať, kým z nej nevyjde všetok vzduch.

Pokus 8. Čo dokáže tlačiť balón

Je možné pohnúť tenisovou loptičkou bez použitia rúk? (Odpovede detí.) Teraz to skontrolujeme.

Deti sú vyzvané, aby umiestnili tenisovú loptičku pod prúd vzduchu zo vzduchovej bubliny. Čo sa deje?(Odpovede detí.)

Aký záver možno vyvodiť? (Prúd vzduchu núti predmety k pohybu) - Kde inde by sa to mohlo stať?(Prúd vzduchu núti k pohybu listy stromov, lode na mori, ľahké predmety na zemi).

Vieme tiež, že voda môže vydávať rôzne zvuky. Od čoho to závisí?(Podľa toho v čom je a koľko to je). Môže vzduch znieť? Od čoho to závisí?(V závislosti od sily prúdenia vzduchu)

Deti hrajúce sa na pohároch s rôznym množstvom vody a na fajkách a fajkách.

A čo viete o vode, uvidíme na malom bleskovom turnaji, za každú správnu odpoveď dostanete medailu „Výskumník“

Aké vlastnosti má voda?

Čo určuje farbu vody?

Je voda pevná látka alebo kvapalina?

Čo určuje chuť vody?

Mení voda tvar alebo nie?

Je možné čistiť vodu?

Môže voda tlačiť?

Akú teplotu má voda?

Ako sa voda mení na plynné skupenstvo?

Môžu živé predmety žiť bez vody?

Aké vlastnosti má vzduch?

Aký význam má v povahe schopnosť vzduchu zadržiavať teplo?

Uveďte príklady.

Môže človek žiť bez vzduchu niekoľko hodín?

Vypĺňa vzduch všetky dutiny?

Akú farbu má vzduch? (Transparentné.)

Nadýchnite sa ústami.

Vyskúšajte, ako chutí vzduch?

Vdychujte vzduch nosom. Čo to vonia?

Naša práca vo výskumnom laboratóriu sa skončila. Boli ste skutočnými výskumníkmi a dostali ste medaily, možno sa jeden z vás stane vynikajúcim vedcom. Veľa ste sa naučili a môžete si urobiť nejaké experimenty sami doma, nepotrebujete veľa vybavenia.

Voda a vzduch sú dobrým faktorom pre udržanie nášho zdravia, preto s nimi musíme vždy zaobchádzať opatrne!

Odbor školstva mestskej správy Tula

mestská rozpočtová všeobecná vzdelávacia inštitúcia

"Vzdelávacie centrum č. 57"

"Vodný zázrak"

(zhrnutie otvorenej hodiny ekológie v prípravnej skupine)

Vyvinuté a realizované:

Korotková E.I.

Zhrnutie otvorenej lekcie o ekológii v seniorská skupina- "Voda je zázrak".

Región: Poznanie.

Integrácia oblastí: „Komunikácia“, „Socializácia“.

Cieľ: Objasniť a rozšíriť vedomosti detí o vode, jej vlastnostiach a význame pre život a zdravie.
Úlohy:

Vzdelávacie:

    Oboznámte deti s vlastnosťami vody, pojmom „kolobeh vody v prírode“, metódami čistenia vody a schopnosťou vody pôsobiť v prospech človeka.

    Rozvíjať zručnosti detí pri vykonávaní laboratórnych experimentov.

    Posilniť schopnosť pracovať s náradím a dodržiavať potrebné bezpečnostné opatrenia.

Vzdelávacie:

    Rozvíjať sociálne zručnosti: schopnosť pracovať v skupine, brať do úvahy názor partnera, brániť svoj vlastný názor, dokázať svoju správnosť, vštepovať úctu k vode.

Vzdelávacie:

    Rozvíjať pozorovacie schopnosti, schopnosť predkladať hypotézy a vyvodzovať závery z výsledkov pozorovaní a vykonávania experimentov.

    Rozvíjajte schopnosť riešiť hádanky.

    Aktivovať a obohacovať slovnú zásobu detí o podstatné mená, prídavné mená, slovesá na tému vyučovacej hodiny.

Prípravné práce:

1. Rozhovory o vode, jej úlohe v živote človeka.

2.Pozrite si ilustrácie na tému „Voda“.

3.Využitie hier o vode: „Aká je tam voda?“, „Štyri elementy“, „Vystrihnúť obrázky“.

4.Čítanie fikcia na tému „Voda“.

5. Pozorovanie vody pri chôdzi.

Vybavenie:

Penový oblak s kvapkami pripevnenými na rybárskom vlasci.
Globe.
Obrázok na pozadí „cyklus vody v prírode“, farebné obrázky siluety slnka, kvapiek, oblakov.
Vedro. Džbán.
Nožnice.
Termoska s vriacou vodou. Zrkadlá.
Obrázky: „parník“, „vodná elektráreň“, „rybársky čln“.
Nádoby s vodou, nádoby s pieskom a zeminou.
Farby, štetce, netečúce fľaše s vodou.
Poháre vody, lyžice, prázdne poháre s vreckovkou, cukor, soľ.

Potok, prípravky z rýb.

Priebeh lekcie:

Chlapci, dnes máme ťažkú ​​úlohu. Naša skupina sa zmenila na laboratórium. A my sme výskumníci. Čo robia v laboratóriu? To je pravda, robia experimenty. Čakajú nás zaujímavé zážitky a objavy. Ako sa správať v laboratóriu? Si pripravený? Aby sme však zistili predmet nášho výskumu, musíme hádať hádanka :

Ak sa vám na nose dostane škvrna, kto je potom náš prvý priateľ, ktorý vám odstráni špinu z tváre a rúk? Bez čoho mama nemôže variť alebo prať? Bez čoho, priznajme si, by mal človek zomrieť? Aby z neba padal dážď, aby narástli klasy chleba, aby sa plavili lode, aby sa varila huspenina. Aby neboli problémy. Nemôžeme žiť bez... (voda ) . Správny!

Kvapky nám pomôžu pri výskume a experimentoch. Čo nám prinieslo stopy.

1. Kvapôčka je šetrná

Prvá kvapka je šetrná kvapka. Priniesla vám tento predmet. (Ukážte zemeguľu). Poznáte túto položku? Ako sa to volá? Toto je zemeguľa - takto vyzerá naša planéta Zem, mnohokrát zmenšená.

Modrá farba na zemeguli znamená...čo? Voda. Myslíte si, že je na našej planéte veľa vody? Veľa. Rýchlo a rýchlo roztočíme zemeguľu. Zdá sa, že celá planéta je modrá - pokrytá vodou. Na Zemi je skutočne veľa vody. Ale takmer všetko je v moriach a oceánoch, čo znamená, ako chutí? Slaný. Je vhodné piť slanú vodu? Nie, slaná voda nie je vhodná na pitie.

Na našej planéte nie je veľa sladkej vody. Na zemi sú miesta, kde ľuďom chýba sladká voda. Preto ho nemôžete plytvať nadarmo. Čerstvá voda, treba chrániť.
Teraz pôjdeme do umyvárne a pripravíme všetko na experiment „Save Water“.

Experiment „Šetrite vodou“

Deti otvoria vodovodný kohútik a potom ho nie úplne zatvoria.

Koľko vody teraz márne tečie z kohútika? Málo. Umiestnime pod tento tenký prúd kvapiek vedro a uvidíme, koľko vody sa vo vedre nazbiera do konca našej hodiny.

2. Kvapôčik je pracant

Voda vám nielen dáva piť a čistí. Voda môže fungovať a byť užitočná.
Voda je najširšia a najpohodlnejšia cesta. Lode sa plavia dňom i nocou po nespočetných riekach, oceánoch a moriach a prevážajú ťažký náklad a cestujúcich. (Zobraziť obrázok)
Voda nielenže dáva každému niečo na pitie, ale ho aj živí. Moria a oceány brázdia vo dne v noci tisíce veľkých a malých rybárskych plavidiel, ktoré lovia ryby. (Zobraziť obrázok).

Vodné elektrárne fungujú na vode – roztáčajú veľké turbíny a pomáhajú vyrábať elektrický prúd, vďaka čomu máme v domácnostiach svetlo a obsluhujeme elektrické spotrebiče.
(Zobraziť obrázok).

Hra „Aká je tam voda? (studené, horúce, more, rieka atď.)

3. Zvedavá kvapôčka

A táto kvapôčka rada experimentuje. Pripomeňme si vlastnosti vody: voda je kvapalina, možno ju liať, liať; voda nemá zápach; voda bez chuti; voda je bezfarebná atď.

Experiment č. 1 „Voda môže získať chuť.“

Vychovávateľ: - Chlapci, povedali ste, že voda nemá chuť, je bez chuti. Ticho, ticho, chlapci, Droplet mi chce niečo povedať!

Učiteľ počúva a približuje sa k kvapôčke.

Vychovávateľ: - Kvapôčka hovorí, že vie, že voda môže zmeniť svoju chuť. Skontrolujme to!

Vychovávateľ: - Pozri, na stole máme taniere so soľou a cukrom, pridajme si ich do pohárov vody a uvidíme, čo sa stane!

Deti lyžičkami pridávajú soľ a cukor do pohárov a miešajú.

Vychovávateľ: - Chlapci, kam sa podela soľ a cukor, ktoré sme pridali do vody?

Odpovede detí.

Vychovávateľ: - Zmizli, rozpustili sa! Teraz znova otestujme vodu. Ako chutilo?

Odpovede detí (sladké, slané)

Záver: Voda dokáže rozpustiť určité látky a získať chuť látky v nej rozpustenej.

4. Kvapkajte umelca

Experiment č. 2 Voda môže zmeniť farbu.“

Pedagóg: - Chlapci, zaujímalo by ma, či voda môže zmeniť svoju chuť, ale môže zmeniť svoju farbu? Koniec koncov, vy a ja vieme, že čistá voda je priehľadná! Skontrolujme to! Vezmite štetce a pridajte farbu do vody.

Detské akcie.

Vychovávateľ: - Čo sa stalo s vodou? Zmenila farbu.

Záver: Voda preberá farbu látky v nej rozpustenej.

Malý umelec vás požiadal, aby ste namaľovali rybu ležiacu na vašom stole v akejkoľvek farbe. Kto dokončil prácu, odložte rybu a nechajte ju vysušiť.

5. Vedecká kvapka

Piata kvapôčka – vedecká kvapôčka vám chce predstaviť, ako sa pohybuje voda.

Didaktické cvičenie „Vodný cyklus v prírode“

Voda sa do našich domovov dostáva potrubím z riek a jazier. Na čo používame vodu?
Na pitie a varenie umývame vodou, umývame vo vode, čistíme, polievame rastliny. Potrebujete na to veľa vody? Veľa. Ako to, že ľudia ešte stále nespotrebovali všetku vodu, prečo voda nedochádza? O tom vám povie naučená kvapôčka.

Umiestnite obrázky pred seba. Vezmite kvapku a vložte ju do rieky. Každý deň vychádza slnko na oblohu. Vložte slnko do obrázka. Slnko ohrieva vodu v riekach a moriach. Voda sa ohrieva.
Do tejto termosky som nalial ohriatu vodu. Otvorme veko a uvidíme, čo sa stane s ohriatou vodou.

Učiteľka otvorí termosku a stúpa z nej para.

Na čo sa voda pri zahriatí mení? V ods. Kam ide para? Hore.

Termoska sa uzavrie.

Takto sa naša kvapka zahrievala a stúpala hore vo forme pary. Presuňte kvapôčku na oblohu a umiestnite ju na oblak.

Na oblohe sa ochladila kvapka. Pretože čím vyššie ste od zeme, tým je vzduch chladnejší.

Opäť otvoríme termosku a priložíme zrkadlo k pare, ktorá z nej vychádza. Necháme vychladnúť. Pozrite sa, na čo sa para, ktorá dopadla na zrkadlo, zmenila po vychladnutí? Vo vode.
Tu na obrázku sa ochladená kvapôčka opäť stala vodou. Nebola však jediná, ktorá sa dostala do neba – je s ňou oveľa viac jej kvapôčkových sestier. A z mraku sa stal ťažký dažďový mrak. Zakryte oblak oblakmi. Čoskoro začalo z oblaku pršať, počas čoho naša kvapka spolu so svojimi sestrami dopadla na zem. Presuňte kvapku na zem.

Kvapky dažďa padajú na zem a stekajú do riek a morí. Voda teda pokračuje vo svojej ceste. Znovu začína svoju cestu, zahrieva sa a stúpa vo forme pary. Táto cesta vody sa nazýva „cyklus vody v prírode“. Točí sa v kruhu - cykle. Zopakujme a skúsme si zapamätať tieto slová „cyklus vody v prírode“.

Dynamická pauza „Oblak a kvapky“

Som tvoj materský oblak
A vy ste moje malé kvapôčky,
Nech sa s vami spriatelí cloud
A bude sa krútiť veselý vietor.
Rýchlo vstaň v okrúhlom tanci,
A opakujte so mnou:
Budeme kráčať šťastne a usmievať sa!
Zamávaj rukami k slnku a zohnite sa,
Polievať rastliny a dať zvieratám niečo na pitie!
Sami si umyjeme zem a vrátime sa do materského oblaku.

6. Málo upratané

Monitorovacie filtre

Žiaľ, v potrubiach, ktoré nám privádzajú vodu z riek, voda nie je veľmi čistá. Ľudia však prišli na to, ako čistiť vodu. Používanie filtrov. Máte doma filtre? Mnohí z vás majú doma menšie filtre. Tu sú napríklad tieto. (Zobrazuje filter džbánu) Voda vstupuje do džbánu, prechádza cez túto nádobu s filtrami a vychádza vyčistená. A všetka nečistota zostáva vo vnútri tejto nádoby. Keď sa zašpiní, vymení sa za nový, čistý.

Kvapka si pýta vyčistiť riečnu vodu, ryby nemôžu žiť v špinavej vode!

Experiment č. 3. „Filtrácia vody“

Teraz sa pokúsime vyčistiť vodu sami pomocou filtra.

Pridajte piesok do pohára vody a premiešajte. Čím sa stala voda? Voda sa zakalila. Skúsme vyčistiť vodu pomocou najjednoduchšieho filtra – handričky. Zakalenú vodu nalejte cez utierku do prázdnej nádoby. Aká voda sa dostala do pohára? Čistá, nie zakalená, ale priehľadná.
Záver: piesok ostal na látke a z neho vyčistená voda sa dostala do pohára. Látka sa stala filtrom na čistenie zakalenej, kontaminovanej vody.

Teraz je voda v rieke čistá a priehľadná. Pustíme ryby do vody. Výborne!

7. Životodarná kvapka

Hovorí sa: "Kde je voda, tam je život." Každý potrebuje k životu vodu.
Keď prší, naši zelení priatelia, stromy, pijú a umývajú sa. Zvieratá a vtáky musia piť a kúpať sa. Človek nemôže žiť bez vody.

Čo sa stane s naším izbové rastlinyčo ak ich prestaneme polievať? Zvädnú a zomrú. Ako bude vyzerať naša skupinová miestnosť, ak nebudeme mať vodu na čistenie podlahy? Miestnosť bude špinavá. Čo ak si prestaneme umývať ruky? Zo špinavých rúk môžeme ochorieť. A ak človek nepije, bez vody nevydrží dlhšie ako tri dni.

Žiadne umývanie, žiadne pitie bez vody.
List nemôže kvitnúť bez vody.
Vtáky, zvieratá a ľudia nemôžu žiť bez vody.
A preto každý potrebuje vždy a všade vodu!
Pamätáte si na príslovie? "Kde je voda, tam je život!"

Priamo výchovné
aktivity s deťmi vo veku 6, 7 rokov

"Ekologické ABC"

Typ priamej vzdelávacej aktivity: integrovaný.

Integrované oblasti: „Kognitívny rozvoj“, „Sociálny a komunikačný“, „Reč“, „Umelecký a estetický“.

GCD formulár: skupina

Aktivity: komunikačné, vzdelávacie a výskumné, čítanie beletrie, hranie hier.

Softvérové ​​úlohy:
· Rozvíjať záujem detí o environmentálne aktivity človeka.
· Poskytnúť predstavu, že príroda potrebuje ľudskú pomoc, starostlivosť a lásku. Na Zemi je veľa živých tvorov. Každý potrebuje čistú vodu čistá zem, čerstvý vzduch.
· Vštepiť deťom vysokú zodpovednosť za zachovanie prírodných zdrojov, rozumné využívanie a rozmnožovanie.

Materiál a výbava:
1.Multimediálna inštalácia, magnetofón.
2. Diapozitívy: obrázky zvierat, rýb, vtákov žijúcich v blízkosti rieky.
3. Obrázky na zostavenie modelu znečistenia riek.
4.kvaš, farby, papier.
5.Ekologické ABC.

Prípravné práce:
1. Rozhovor s deťmi na tému:
a) "Odkiaľ pramení rieka Volga?"
b) Aké mestá, závody a továrne sa nachádzajú na brehoch rieky?
c) „Ako človek znečisťuje rieku?
d) "Kto obýva rieku?" (ryby, zvieratá, rastliny).

2. Čítanie kníh o Volge.
a) „Naša Volga“.
b) „Prečo“ (zo série „Náš svet“)
c) „Znečistenie a ochrana (zo série „Náš svet“).
d) „Rieky a jazerá (zo série „Náš svet“).
e) Ekologické ABC.

3. Preskúmanie albumov a pohľadníc o Volge.
Séria pohľadníc „Astrachánska rezervácia“.

4. Detské kresby o Volge, rodná krajina.

5. Exkurzia na nábrežie Volgy.

Vzťah s rodinou:
Pomoc rodičov pri výrobe kariet do hier.

Vzťah so špecialistami:
poskytovanie hudobných podkladov pri realizácii aktivít NOD.

Priebeh priamych vzdelávacích aktivít:
učiteľ: Posaďte sa pohodlnejšie. Teraz budeme pokračovať v rozhovore o tom, čo nás obklopuje. O prírode, o jej kráse, o tom, ako ju treba chrániť. Mali sme veľa rozhovorov o ekológii nášho regiónu. Možno ešte nie ste dospelí, ale je čas pochopiť váš význam pre prírodu. Príroda sa o nás postarala – dala nám vodu, nakŕmila nás, zohriala, obliekla a svojou krásou potešila naše duše. Aký máme vzťah k prírode?

- prezeranie diapozitívov na obrazovke o znečistení riek.
- Využívame jeho bohatstvo rozumne a vydrží dlho? Musíme byť zodpovední za našu planétu. Máme sa čo učiť. A aby ste sa niečo naučili, musíte si prečítať veľa kníh. A ABC nám s tým pomôže. Ale keďže sa chceme stať mladými ekológmi, akú abecedu študujeme?
- Ekologické ABC (odpovede)

Správny! Spomeňme si na niektoré slová z tejto abecedy.
Učiteľ položí na tabuľu kartičku s písmenom "A".
- Teraz povedzte environmentálne slovo začínajúce týmto písmenom.
- akvárium (odpovede)

Písmeno je nastavené "IN"
- Povedzte environmentálne slovo začínajúce týmto písmenom.
- Voda.
Učiteľ žiada vysvetliť význam tohto slova (odpovede)
- Voda má veľký význam pre všetko živé. Nie nadarmo si ľudia od pradávna stavali dom pri rieke.
- Chlapci, na akej rieke to žijeme?
- Na brehoch rieky Volga.
- Poďme sa trochu porozprávať o našej rieke.
- Odkiaľ pochádza naša Volga?
- Ako sa to volalo predtým?
- Má naša rieka prítoky?
-Kam tečie Volga?
- Ktoré mesto sa nachádza v blízkosti delty rieky?
- Aký je rozdiel medzi riekou a jazerom?
- Aké výhody prináša rieka (odpovede)?
- Áno, chlapci, voláme našu Volžskú matku-zdravotnú sestru.

Buk je vystavený "DO".
- Červená kniha (odpovede).
- Nové slovo s písmenom „K“ je katastrofa. Čo je to?

Učiteľ vysvetľuje slovo „katastrofa“. S deťmi spomínajú na katastrofu ropovodu, ktorá sa stala na rieke Belaya.
- Čo nám hrozila táto katastrofa?
(Rieka Belaya tečie veľmi blízko k rieke Kama a Kama sa vlieva do rieky Volga).

Počúvajte, čo sa stane, ak má človek zlý vzťah k prírode a nestará sa o ňu.

Príbeh učiteľa s prezentáciou.
- Cez planinu tiekla rieka s čistou, čistou vodou, rieka Volga. Na jeho brehu bola vybudovaná chemička. Na prácu potrebuje veľa vody, preto boli zo závodu do rieky položené dve potrubia. Jeden po druhom sa voda naleje do rastliny a jeden po druhom sa vyleje späť. Naleje sa čisto, čistá voda, a vyteká odpad, špinavá voda.

Učiteľ zostaví na tabuľu model znečistenia rieky. Z každého predmetu znečistenia nakreslí štetcom špinavú cestu odpadu cez vodu.

Chlapci, dám vám karty a pokúsime sa vymyslieť krátky príbeh „Mnohofarebná rieka“ (karty sa dávajú deťom).
- Čo môžete pridať k môjmu príbehu?
- Ako inak ľudia znečisťujú rieky?

1. Továrne - priemyselný odpad.
2. Vyhadzovanie odpadu a smetí.
3. Parníky, člny, tankery – zvyšky benzínu a vykurovacieho oleja.
4. Znečistenie z umývania auta.
5. Odpadová voda. (odpovede detí)

Chlapci, pozrite, z čistej priehľadnej sa naša rieka zmenila na šedo-hnedo-karmínovú. Veci sa pre našu rieku stali ťažkými! Počuj, nič nepočuješ? Zaznie hlas (nahraný) Neptúna, majiteľa rieky: „Pomoc
ľudia, ťažko sa mi žije, dýcha, naša rieka sa zhoršila. A ty sám si v nebezpečenstve – nebude čistá voda, nebude život na zemi.“

Chlapci, pomôžme Neptúnu!
- Vyčistime našu Volgu! Hľadajme karty s dobrými skutkami v našom laboratóriu (deti hľadajú karty).

1. Vybudovať čistiarne – „úpravne vody“.
2. Postavte lapače dymu – „lapač dymu“.
3. Postavte viac plachetníc.
4. Rybu chytajte iba na udicu.
5. Vyčistite rieku od vykurovacieho oleja a nečistôt.
6. Autá je lepšie umývať v špeciálnej autoumyvárni.
7. Vybudujte továrne na chov rýb.

Toľko dobrých skutkov sme s vami vykonali. A naša rieka začala dýchať a iskriť. Pre ryby, zvieratá a ľudí to bolo jednoduchšie. Naša rieka tečie a Neptún sa raduje z našej dobré skutky. A s veľkou radosťou Neptún zaľudnil našu rieku rybami, zvieratami, vtákmi a rastlinami.

Áno, niečo tu trochu pomiešal. Zhromaždil všetkých obyvateľov a usadil ich na jednom mieste.

Pomôžme mu správne presídliť obyvateľov.
(Hrá sa hra „Správne odpočívajte vodným obyvateľom“.)

Otázky pre deti:
1. Prečo nežijú pri našej rieke: ťava, ľadový medveď, tučniak, pštros, zebra?
2. Prečo v blízkosti rieky nerastú kaktusy a pšenica?
3. Nie sú v riečnej vode kraby alebo chobotnice?

Deti odpovedajú na otázky a podporujú ich krátkymi príbehmi o biotopoch tohto druhu.

Tak sme urobili ďalší dobrý skutok – pomohli sme rieke! A tak sa postupne krok za krokom dozviete niečo málo o svojej rodnej krajine, o prírode, o jej trápeniach a potrebách. A keď vyrastiete, vy sami budete môcť pomáhať prírode a učiť ostatných, ako opatrne zaobchádzať so svojou rodnou krajinou, našou planétou Zem.

Literatúra:
1. „Vodná čarodejnica“ - N.A. Ryžovej
2. „Environmentálna výchova detí predškolského veku“ - N.S. Golitsin
3. „Od detstva pestujeme lásku k prírode“ - S.N. Nikolajev
4." Ekologické hry vo výchove detí predškolského veku“ - N.A. Ryžovej
5. „Výchova k ekologickej kultúre v predškolskom veku“
- S.N. Nikolajev
6. „Utváranie základov ekologického videnia sveta u detí predškolského veku
vek" - G.I. Solomakhina
7. “Ekologické ABC” - N.V. Emeljanovej

Názov: Zhrnutie lekcie o ekológii v prípravnej skupine „Ekologické ABC“

Pozícia: učiteľ I. kategórie
Miesto výkonu práce: Mestský výchovný ústav materská škola č.295
Miesto: mesto Volgograd, okres Krasnoarmejskij

Načítava...