ecosmak.ru

Triedna hodina o láskavosti fgos. Hodina "Laskavosť" triedna hodina (4. ročník) na danú tému

Vo svete okolo nás sa často stretávajú prejavy dobra a zla. A je veľmi dôležité naučiť deti hodnotiť dobré a nemorálne skutky. Takže lekcia láskavosti bude veľmi dôležitá pre všetky vekové kategórie školákov.

Ciele a ciele triednej hodiny o láskavosti

Láskavosť je najdôležitejšia vlastnosť, bez ktorej už človek nie je človekom. Hlavným cieľom triednej hodiny na tému dobra možno nazvať formovanie morálnych a morálnych noriem správania v spoločnosti, vytvorenie systému etických hodnôt pre študentov.

Sada úloh:

  • formovať vedomosti o kategóriách dobra a zla, milosrdenstva a krutosti;
  • pestovať túžbu konať dobré skutky, učiť dobrej vôli;
  • rozvíjať schopnosť argumentovať svojim názorom;
  • prispieť k rozvoju schopností tímovej práce.

Aké témy si vybrať na hodinu o láskavosti?

  • Robte dobro!
  • Môj priateľ, vždy choď cestou dobra!
  • Srdcia sa otvoria dobru.
  • Dobre. Zlo. Milosrdenstvo.
  • Život je daný za dobré skutky.
  • čo je láskavosť?

Literárny a hudobný obsah triednickej hodiny o láskavosti

Prezentácia by mala odrážať pojmy „dobro“, „zlo“, „tolerancia“, „milosrdenstvo“, „cnosť“. Príklady prejavov dobra a zla v rozdielne kultúry sveta (budhizmus, taoizmus, hinduizmus, konfucianizmus a iné).

Dobro a zlo sa oddávna stali jednotkami kultúrnych informácií, najmä v literatúre. Potvrdenie toho možno nájsť v poézii Omara Khayyama, A.A. Feta („Dobro a zlo“), E. Asadova („Laskavosť“), G.R. Derzhavin („Šťastná rodina“) atď.

Dobré knihy

Výstava kníh, v ktorej možno vystopovať silu milosrdenstva a víťazstvo dobra nad zlom, pomôže žiakom lepšie pochopiť tému triedy.

  • L. Tolstého "Malé príbehy", "Rozprávky a podobenstvá".
  • K. Paustovského "Teplý chlieb", "Rozstrapatený vrabec".
  • B. Polevoy "Príbeh skutočného muža."
  • A.G. Aleksin "Príbehy".
  • A.I. Solženicyn "Matryona Dvor".
  • M. Gorkij "Stará žena Izergil".
  • F. M. Dostojevskij "Zločin a trest".
  • M. Bulgakov "Majster a Margarita".

IN súčasnej kultúry Existuje veľa výrokov o láskavosti. Jeden z nich možno brať ako epigraf. Napríklad:

  • Človek sa od človeka dobre učí (Ch. Ajtmatov).
  • Láskavosť je jazyk, v ktorom nemí môžu hovoriť a hluchí počuť (K. Bowie).
  • Moralizovaním je ťažké viesť k dobru, ľahko je to príkladom (Seneca).
  • Dobré skutky robia človeka krásnym (príslovie).
  • Robte dobro, ale žite zle (príslovie).
  • Dobré slovo je dobrý skutok (príslovie).

Na hudobný sprievod je možné použiť piesňové skladby „Cesta dobra“, „Dobro robiť“, „Pieseň dobrého človeka“, „Iskra dobra“ a klasické diela Clauda Debussyho, G. Verdiho, F. Chopin.

Akou formou by mala prebiehať hodina na tému láskavosť a milosrdenstvo?

Často také cool hodinky vedenie formou diskusie na tému „Dobro a zlo“, alebo formou rozhovoru. IN Základná škola je lepšie to skombinovať s hernou formou a usporiadať viacero súťaží. Napríklad hra „Je tento rozprávkový hrdina dobrý alebo zlý?“, Tréningová hra „Dobrá planéta“. Môžete vykonať psychologický test "Ste láskavý človek?".

ŠTÁTNY ŠTÁTNY ŠPECIÁL (NÁPRAVNÉ)

VZDELÁVACIE ZARIADENIE SVERDLOVSKÉHO KRAJA PRE ŠTUDENTOV,

ŽIACI S OBMEDZENÍMI ZDRAVOTNÝCH MOŽNOSTÍ

"NOVOURALSKAYA ŠPECIÁL (OPRAVNÉ)

KOMPLEXNÁ ŠKOLA №59»

Hodina láskavosti

(trieda)

Užneva N.N.

Byková L.D.

HODINA LÁSKY.

(forma hodiny je okrúhly stôl)

Ciele:

Rozvíjanie predstáv žiakov o dobrote, výchova k chuti konať dobré skutky, rozvoj sebaúcty;
- rozvoj reči, myslenia žiakov, schopnosť súvisle vyjadrovať svoje myšlienky, rozvíjať komunikačné schopnosti.
- zostavenie pravidiel dobrého človeka

Osobné UUD - rozvoj psychologického pozorovania a schopnosti vidieť dobro v inom človeku, akceptovať rôzne uhly pohľadu.
Reflexívne UUD - plánujte svoje akcie v súlade s úlohou.
Kognitívne UUD – práca s informáciami, porovnávanie, schopnosť dokázať.
Komunikatívne UUD - formovanie zručností s rovesníkmi a dospelými.

Vybavenie: výkladové slovníky, tabuľky so stručnými poznámkami k úlohám, tabuľka so skupinou slov (láskavosť, dobrá vôľa, dobromyseľnosť), 2 obálky so sadou slov (citlivý, pozorný, nezaujatý, milosrdný, ľahostajný, jemný, sebecký, problémový -slobodný, vznešený, konfliktný); plné domy so slovami na skladanie príslovia (život, na, skutky, daný, dobrý); pravidlá láskavého človeka (napísané na listoch vo forme oblakov); Slnko; u detí: fixky, zošity a listy na šírku.

Pokrok v lekcii

Vypočujte si podobenstvo a rozhodnite sa, o čom sa bude diskutovať v našej lekcii.

"Čriepky láskavosti"
Rodina strávila deň voľna na pláži. Deti sa kúpali v mori a stavali hrady z piesku. Zrazu sa v diaľke objavila malá starenka. jej biele vlasy vane vo vetre, oblečenie bolo špinavé a ošúchané. Niečo si pre seba mrmlala, keď zbierala nejaké predmety z piesku a ukladala ich do tašky. Rodičia zavolali deti a povedali im, aby sa držali ďalej od starenky. Keď prechádzala okolo, zohýbala sa, aby niečo zdvihla, usmiala sa na rodinu, ale nikto jej pozdrav neopätoval.
O mnoho týždňov neskôr sa dozvedeli, že malá starenka zasvätila celý svoj život zbieraniu kúskov skla z pláží, ktorými si deti mohli porezať nohy.

O čom sa bude diskutovať v našej lekcii? (odpovede detí)
- Máš úplnú pravdu. Dnes budeme hovoriť o láskavosti a dobrých skutkoch.

Zišli sme sa pri okrúhlom stole a rozprávali sme sa o láskavosti a dobrých skutkoch.

Takže témou nášho rozhovoru je láskavosť.

Dobrota, láskavosť. S čím môžu tieto slová súvisieť? (slnko, mama, neha, teplo, modrá obloha, kvety, jemné more atď.)

Slnko je pripevnené k tabuli, je na nej napísané slovo „láskavosť“.

Zdvihnite ruku tí, ktorí niekomu urobili neláskavé veci. Zdvihnite ruku, ak s vami zaobchádzali neslušne. Slnko nám teda zakryli mraky.

Mraky visia na slnku.

Trpíme urážkami, ktoré nám dávajú, a nevšímame si, keď sami niekoho urazíme. Prečo sa to deje? Hovorme o tom dnes, je také dôležité žiť vedľa láskavých ľudí a byť láskavý sám, zostavte pravidlá dobrého človeka, podľa ktorých nedovolíme, aby mraky zla zakryli slnko.

Každý človek na zemi chce byť milovaný a postaraný. Nie každý však vie, že toto všetko si musíte zaslúžiť svojím láskavým prístupom k ostatným.

KINDNESS... Čo znamená toto slovo? „Je to vnímavý, úprimný postoj k ľuďom, túžba konať dobro,“ je definícia S. Ozhegova. (Deti samostatne nájdu definíciu v slovníkoch).

Pokračujte vetou: „Dobrý človek je ...“.

Dostanete skupinu slov. Nájdite ďalšie slovo a doplňte zostávajúce slová o súvisiace slová: LÁSKA, DOBRÝ, DOBRÝ. (láskavý, cnostný, dobromyseľný, dobrotivý, dobromyseľný, úctyhodný, dobrosrdečný, svedomitý, láskavý, upokojujúci, dobromyseľný atď.).

Pozrime sa, ako ste sa s úlohou vyrovnali.

Vyjadrite súhlas alebo nesúhlas s odpoveďou 1 tímu. Pýtajte sa navzájom.

Ako chápete význam slova „dobrý“?

Aké ďalšie vlastnosti sú charakteristické pre dobrého človeka?

Vyberte si z nasledujúcich: milosrdenstvo, súcit, súcit, empatia, nesebeckosť, spravodlivosť, závisť, spoľahlivosť (ochota pomôcť), ľahostajnosť, netaktnosť, sebectvo.

Vyjadrený súhlas alebo nesúhlas. Klásť otázky.

Spoľahlivosť. Ako chápete význam tohto slova? Je vždy potrebné ukázať túto kvalitu?

Záver: Spoľahlivosť by sa nemala vždy prejavovať, ale vždy sprevádza láskavosť, ako aj nezáujem, milosrdenstvo, súcit a súcit.

Vypočujte si podobenstvo. Lesom kráčal poľovník. Zrazu vidí: strom spadol a rozdrvil hada. Poľovník pristúpil k hadovi a ona ho prosila: „Zachráň ma, ležím tu už druhý deň, umieram, zdvihni strom.“ Poľovník zdvihol strom, had sa vyšmykol, omotal sa poľovníkovi okolo nohy a chystá sa ho uhryznúť. Lovec prosil: "Čo to robíš, zachránil som ťa pred smrťou!" "Preto som had," odpovedá.

O čom je toto podobenstvo? (Toto podobenstvo je o dobre a zle)

Čo možno povedať o charaktere postáv? (Dobrý poľovník, zachránil hada. Zlý, nevďačný had chcel poľovníka uhryznúť.)

Znamená to, že nemusíte robiť dobro? Možno stojí za to žiť podľa pravidla: "Nerob dobro - neprijmeš zlo"? (Vyjadrite svoje názory, uveďte príklady zo svojich skúseností, z literatúry, ktorú čítajú)

Ocitli ste sa niekedy v situácii, keď ste boli potrestaní za dobrý skutok? čo ste pri tom cítili?

Povedz mi o čase, keď si dobro odplácal zlom. čo ste pri tom cítili? Ako sa cítil človek, ktorého ste urazili? Chceli by ste, aby sa s vami zaobchádzalo rovnako?

Evanjelium hovorí: "...vo všetkom, čo chcete, aby ľudia robili vám, tak robte aj vy im."

Záver: aké pravidlo dobrého človeka bolo objavené? (Splaťte dobre za dobro).

Je možné prinútiť človeka, aby bol láskavý? (Deti vyjadrujú svoj názor).

Je možné oľutovať dobrý skutok? (str. 109, "135 lekcií o zdraví"). Prečítajte si starú čínsku rozprávku.

Bol raz jeden cisár, ktorý miloval vtáky. Dozvedel sa, že chlapci ich strieľali z prakov a oznámil:

Kto prinesie do paláca živého vtáka, dostane za hrsť ryže.

Keď to chlapci počuli, prestali strieľať holuby. V lese nastražili mnoho nástrah a palácové miestnosti sa čoskoro zaplnili holubicami.

Cisára navštívil mudrc. V paláci videl goubeyov a spýtal sa: Prečo toľko vtákov?

Cisár odpovedal:

Mám dobré srdce a zachraňujem ich pred chlapcami. Holuby už nezabíjajú, ale prinášajú živé.

Mudrc povedal:

Máš dobré srdce, miluješ vtáky, ale nikto im nenarobil takú škodu ako ty. Zachránili ste 500 vtákov a zabili 5-krát viac.

Prečo to mudrc povedal?

Koľko vtákov zabil cisár?

Boli vo vašom živote činy, ktoré boli urobené z dobrých úmyslov, ktoré ste neskôr oľutovali? (napríklad vyrobené pre priateľa domáca úloha)

Záver: aké pravidlo bolo objavené? (Dobro aj zlo treba robiť s inteligenciou. Inteligencia bez dobra je zlá. Ale dobro bez inteligencie nie je o nič lepšie. Láskavosť bez inteligencie je prázdna.)

Je možné byť láskavý bez toho, aby ste prejavovali láskavosť vo svojich skutkoch? Vypočujte si báseň a zamyslite sa nad tým, či je hrdina láskavý.

Raz som stretol túlavú mačku.

Ako sa máš?

Nič, len trochu.

Počul som, že si vážne chorý?

Tak čo, bol si v posteli?

Dlhé týždne ležať na ulici

bezdomovec nemám si kam dať posteľ.

Pomyslel som si: „Je to hrozné, že v tom obrovskom svete

Pre psov a mačky bez domova nie je miesto...“

(deti vyjadrujú svoj názor)

Čo by ste robili, keby ste boli hrdinom?

"Vezmem si túto úbohú mačku domov,

A bezdomovcov bude o niečo menej.“

Záver: odvodzujte tretie pravidlo. (Dobrý človek robí dobro).

Kto iný okrem človeka a zvierat potrebuje vašu láskavosť a účasť?

Príroda samozrejme trpí aj našou ľahostajnosťou.

Hra "Prečo sa to stalo?" Pomenujte dôvody, ktoré by mohli spôsobiť uvedené situácie.

    Na balkón domu sa nahrnulo veľa sýkoriek.

    Veľryby sú vyhodené z mora na breh.

    Hviezdice sú na piesku. (str. 110, 135 lekcií zdravia)

    Odpadky sa postupne stávajú pre planétu monštrom.

A teraz potrebujete znalosti z matematiky. Výpočty ukážu, aké zlé môžu byť jeho nepremyslené činy pre človeka a prírodu.

Úloha 1 tím.

Na osobu sa ročne minie 20 ton surovín. 9/10 z toho ide nazmar. Koľko ton odpadu sa vyprodukuje? Koľko ton surovín človek spotrebuje? Čo robiť s týmto odpadom? Čo môžete urobiť (napr plastová fľaša)? C.5, f. Pedagogická rada č.11, 2005).

Tím úlohy 2.

Tona ropy pokrýva 12 kilometrov štvorcových povrchu oceánu tenkým filmom. Do morí sa ročne dostane v priemere 9 000 000 ton ropy. Akú oblasť oceánu môže pokryť toto množstvo ropy? Čo sa stane s Čiernym morom, ak sa toto množstvo ropy vyleje na jeho hladinu? (Rozloha Čierneho mora 422 000 km štvorcových)

Záver: je potrebné sa ponáhľať, aby sme konali dobro? prečo?

Aké pravidlo možno odvodiť?

Piate pravidlo dobrého človeka je konať dobro v zhone.

Reflexia. Takže sme odvodili pravidlá dobrého človeka. Láskavosť je najcennejšou vlastnosťou našich ľudí. Zistite, čo hovorí ľudová múdrosť, dávajúc tieto slová do správneho poradia: na, život, skutky, daný, dobrý.

Zakončme našu lekciu dobrým skutkom: postavme sa do kruhu a povedzme si dobré slová a želania.

Chcem, aby si si spomenul na to, čo práve teraz cítiš, a vzal si to so sebou, keď budeš opúšťať túto miestnosť. Hrejivé pocity a dobrá nálada vás budú stále sprevádzať...

Ďakujem vám všetkým za vašu prácu.

Triedna hodina"Hodina láskavosti a ľudskosti"


Pedagogické ciele:

Vzdelávacie úlohy:

Vybavenie:

    audio - magnetofón;

    kazety so soundtrackom.

1. Úvodný prejav učiteľa

Dobré popoludnie chlapci! Dobré popoludnie, naši milí hostia!

Dnes budeme hovoriť o láskavosti. Zamyslime sa ešte raz nad významom tohto slova v živote každého človeka. Nepochybujem o tom, že ste milí, zdvorilí a dobrí priatelia. Chcel by som začať básňouFedor Abramov "Šteniatko", čo ma zarazilo krutosťou jednej z postáv.

Opustený odišiel tam, kde sú ľudia.
A sadol si blízko garáže,
Malé prerušované chvenie
Chvenie v rannom mraze.
Vlhkým mrazom zlepené mihalnice,
Túžobný pohľad žiadal o účasť,
Iba všetci okoloidúci
Časť nádejí pes odniesol.
Prečo si to nikto nevšimne
Ako dlho nič nejedol?
A teraz na krajec chleba
Dal polovicu života
Život je pre ruku, ktorá ho dala!
Zrazu vyskočil...
A šťastie a mráz
Dusený, víriaci z jeho nôh
Potom na neho, naňho niekto vábivo zapískal
Dobrý cudzinec!
Pán budúcnosti,
Pes beží rovno cez sneh
A ... muchy, odhodené späť ťažkým,
Topánka z kovanej plachty.
Šteniatko zavýjalo od neznesiteľnej bolesti
(futbalista bol zrejme majster...)
Zvykni si, malý mrzák.
Prvé stretnutie s človekom
Často sa to stáva takto...
V rozhovore tento chlapík
Raz povedal o priateľovi:
„Je to muž?
Pes, pes! inak by som to nenazval...
2. Rozhovor o obsahu básne

- Ako môžete nazvať čin tohto muža?

(výpovede detí)

- Čo je to za človeka? ( detská výpoveď)

- A čo je zlo?(výpoveď detí)

Samozrejme, nie je možné spôsobiť ani to najnepatrnejšie utrpenie, ani jeden živý tvor na našej zemi, ani ľudia, ani zvieratá. Odsúdení si zaslúžia tí bezcitní ľudia, ktorí sa posmievajú zvieratám, ktorí vyhadzujú mačky a psy na ulicu a odsudzujú ich k hladu a chladu. Tí ľudia, ktorí ponižujú a urážajú ostatných, nerešpektujú starších, ktorí urážajú mladších

1 študent.

Kto má rád psov alebo iné zvieratá,
Vážne mačiatka
A bezstarostné šteniatka
Kto môže milovať kozu a osla, -
Ten pre ľudí navždy
Nebude robiť zlo.
2 študent Nestojte ľahostajne
Keď má niekto problémy.
Musíte sa ponáhľať na záchranu
Každú minútu, vždy.
A keď niekto, tak niekto pomôže
Vaša láskavosť, váš úsmev
Ste šťastní, že deň nebol prežitý nadarmo,
Že žijete roky nie nadarmo.
3. Chlapci, pozrite sa, aké úžasné slová:

Vaša láskavosť, váš úsmev.

Láskavosť.... Čo znamená toto slovo? (výpoveď detí)

Všetko je dobré, milé, krásne.

- "Laskavosť je ústretovosť, úprimný prístup k ľuďom, túžba robiť dobro druhým"

- Aký druh človeka možno nazvať láskavým? (výpoveď detí)

Milý človek je ten, kto miluje ľudí a zvieratá, je pripravený pomôcť v ťažkých časoch.

Milý človek miluje prírodu a chráni ju.

Láskavý človek miluje vtáky a zvieratá, pomáha im prežiť v zime.

Milý človek sa snaží byť úhľadný, zdvorilý a ohľaduplný pri jednaní s priateľmi a dospelými.

Samozrejme, láskavosť, milosrdenstvo, radosť z prežívania pre iných ľudí tvoria základ ľudského šťastia. .

Aké príslovia o láskavosti poznáte?

Príslovia o láskavosti:

Naučte sa dobre - zlé vám neprídu na myseľ.

Pokojne sa bavte o dobrom skutku.

Život je daný za dobré skutky.

Je zlé žiť bez milého slova.

Dobré slovo lieči a zlé ochromuje.

Nie šaty nerobia človeka, ale jeho dobré skutky.

Zlý plače závisťou a dobrý od radosti.

Milé slová sú cennejšie ako bohatstvo.

V kom niet dobra, v tom je málo pravdy.

Nehľadajte krásu, hľadajte láskavosť.

Podarilo sa byť vinným, riadiť a poslúchať.

Výborne! Koľko prísloví o láskavosti poznáte?

5. Poznáte takéto príslovia o láskavosti?

(Začiatok príslovia je napísaný na kartičke, deti v ňom musia pokračovať):

Jeden za všetkých a všetci za jedného)

Nehľadaj priateľa, ale ..... (nájdený - opatruj sa)

Výborne!

6. Ale láskavý človek sa vždy usmieva a rozdáva svoj úsmev aj iným

(v piesni "Smile")

Študent 3:

Usmievaš sa ako kvapka slnka,

Triedna hodina „Rozprávajte sa slušné správanie»

Pedagogické ciele:

1. Pokračovať v oboznamovaní žiakov s univerzálnymi ľudskými hodnotami.

2. Formovať morálne kvality žiakov: etické normy správania, toleranciu, citlivosť a ústretovosť.

Vzdelávacie úlohy:

    pestovať dobrú vôľu, láskavosť;

    schopnosť vidieť krásu v jednoduchom a obyčajnom;

    schopnosť dať teplo a láskavosť;

    podporovať rozvoj obzorov detí, schopnosť myslieť a uvažovať;

    rozvíjať estetické a duchovné a morálne schopnosti žiakov;

    vychovávať u detí zmysel pre láskavosť, zdvorilosť, pozornosť a priateľstvo, schopnosť vážiť si blízkych.

Vybavenie:

    disky.

1. Slovo učiteľa

Chlapci, na poslednej hodine, keď ste hovorili o láskavosti, ste mi povedali, že láskavý človek by mal byť aj slušný.

- Akého človeka môžeme nazvať zdvorilým ? (výpoveď detí)

Áno, slušný človek dodržiava pravidlá slušnosti, je veľmi kultivovaný, priateľský, zdvorilý, ochotný, zdvorilý, prívetivý a dobre vychovaný a vie veľa zdvorilých slov. Poznáte slušné slová? (výpoveď detí)

Samozrejme, potrebujeme milé slová doma, v škole, na ulici aj v obchode.

2. Vypočujme si báseň od S.Ya. Marshak "Ak ste zdvorilí ..."

Ak si slušný a nie hluchý k svedomiu,
Bez protestov ustúpite starkej.
Ak si zdvorilý vo svojej duši a nie z dohľadu,
Pomôžete postihnutému nastúpiť do trolejbusu.
A ak ste zdvorilí, potom sedíte na lekcii,
Nebudeš s kamarátom praskať ako dve straky.
A ak budeš zdvorilý, pomôžeš svojej matke,
A bez opýtania jej ponúknite pomoc – teda seba.
A ak ste zdvorilí, potom v rozhovore so svojou tetou,
A s dedkom a babkou ich nezabiješ ....
A ak ste zdvorilí, potom ste v knižnici
Nekrasova a Gogoľa si nevezmete navždy.
A ak budete zdvorilí, knihu vrátite
V úhľadnej, nerozmazanej a neporušenej väzbe.
A ak ste zdvorilí, k tým, ktorí sú slabší,
Budete ochrancom, nebudete sa hanbiť pred silnými.

Kto je slušný, ten nikdy neurazí bábätko a slabších. Toto je jedno z hlavných pravidiel slušného človeka.

A teraz budeme počúvať ditties a rozmýšľať, či sú medzi vami takí chlapi

3. Chastushki:

O svojich detských skutkoch
Budeme vám spievať vo veršoch
Bez váhania vám všetko povieme,
Všetci zvoláte: "Ach!"
Vo vlaku sú traja juniori:
- Wow, koľko ľudí je tu!
Posaďte sa chlapci
A potom si to babky odnesú.
Kolya sa hádal s priateľmi,
V priebehu púšťania päste.
Na tyrana pod očami
Modriny nezmiznú.
Peťa bol dobrý rybár
Dokáže vyrábať lode
Iba „Ahoj“ a „Ďakujem“
Nemôžem hovoriť.
Lenivá matka hovorí:
- Sprav si posteľ!
- Vzal by som mamu
Len ja som ešte malý.
Och, drobnosti sú dobré,
Spievame ich z celého srdca.
Ale ani nezívajte
Spievajte odvážnejšie
Zo srdca sme vám spievali
Školské drobnosti.
Vôbec nie sme unavení
Škoda uší.

4. Učiteľ. Tak čo, sú medzi vami takí chlapi?

Existujú takíto chlapi?

5. Oseeva scéna "Blue Leaves"

Káťa mala dve zelené ceruzky a Lena nemala žiadnu. Lena sa teda pýta Katyi:

Daj mi zelenú ceruzku, Katya.

Opýtam sa mamy.

Obe dievčatá prídu do školy na druhý deň. pýta sa Lena.

Dovolila ti to mama?

Mama to dovolila, ale brata som sa nepýtal.

No spýtaj sa aj brata.

Na druhý deň príde Káťa.

No dovolil ti to tvoj brat?

Brat to dovolil, ale bojím sa, že si zlomíš ceruzku.

dávam si pozor.

Pozri, nerozbi, neopravuj, nestláčaj, neber to do úst. Nekreslite príliš veľa.

Len kreslím listy na stromoch a trávu na zeleno.

Je to veľa.

Lena sa na ňu pozrela a odišla. Nebral som ceruzku. Katya bola prekvapená a bežala za ňou:

No, vezmi si to, čo si? Vezmi to!

Netreba.

V triede sa učiteľ pýta:

Tak chlapci, ukážte mi svoju prácu.

Lenochka, prečo máš na stromoch modré listy? Dejú sa také veci?

Žiadna zelená ceruzka.

Prečo si to nevzal od svojej priateľky?

Dal som jej to, ale ona si to nevezme.

Učiteľ sa pozrel na obe:

Musíte dávať, aby ste mohli brať.

6. Učiteľ. Chlapci, urobila Katya správnu vec?

Myslíte si, že sa za svoj čin hanbila?

Boli by ste s takým dievčaťom kamaráti?

7. Učiteľ.A čo je priateľstvo? (Deti hovoria)

Študent.

čo je priateľstvo?
Toto svedomie je čisté
A duša je otvorená
Takto uvažujú starí ľudia
čo je priateľstvo?
Priateľstvo je rovnosť
A byť priateľmi bez rovnosti
Nikto nemá rád
čo je priateľstvo?
Ak to bude ťažké
Že vo všetkom, ako pre seba,
Spoľahnite sa na priateľa.
čo je priateľstvo?
Silná podpora.
Skutoční priatelia spolu
Dokáže prenášať hory
čo je priateľstvo?
Toto je šťastie, deti.
Táto obloha je jasná
Mier na celej planéte!
8. Učiteľ

- Teraz sa pozrime na niekoľko situácií.

Prvá situácia.
Povedzme si, čo sú dobré a zlé spôsoby.
Nech je Tanya matkou a Roma a Ira jej deťmi. Chystáte sa navštíviť. „Mama“ by mala „deťom“ vysvetliť, ako sa majú a ako nemajú správať na párty.
Druhá situácia.
Mama mi povedala, aby som prišiel domov o tretej hodine poobede. Ale ty nemáš hodinky. Budete sa musieť obrátiť na jedného zo starších. Ako to urobíte?
Tretia situácia.
Vasja a Kolja sú v električke. Na zastávke vchádza stará žena. Ako budete konať?
učiteľ:Dobré by nám mali byť nielen slová, ale aj činy, aby sme sa za ne nemuseli červenať ani my, ani naši rodičia, ani priatelia.
Dobre vychované deti sa nikdy nebudú vysmievať fyzickým defektom svojich kamarátov, smiať sa im.
Hra „Povedz mi slovo“

9. Učiteľ: A teraz sa zahráme, dozvieme sa od vás, poznáte „Kúzelné slová“?

    Zo slova teplý sa roztopí aj ľadový blok ... (ďakujem)

    Aj peň sa zazelená, keď počuje... (dobré popoludnie)

    Ak už nebudeme môcť jesť, povieme to mame... (Ďakujem)

    Zdvorilý a vyvinutý chlapec hovorí pri stretnutí ... (ahoj)

    Keď nás karhajú za žarty, hovoríme ... (prosím, odpusť mi)

    A vo Francúzsku a Dánsku sa lúčia ... (zbohom)

(Po uhádnutí deti zbierajú slová zo slabík.)

10. Učiteľ: Pozorne si vypočujte báseň A. Antonova "Vitya je zdvorilá alebo nie."

Vitya urazila dieťa,
Ale pred školou v radoch
Vitya sa pýta:
"Prepáč, priznávam svoju chybu."
Učiteľ prišiel na hodinu
Na stôl položil časopis.
Ďalej je Vitya:
"Prepáč, trochu meškám."
Hádka prebieha v triede už dlho:
Je Vitya zdvorilý alebo nie?
Pochopte náš spor
A povedzte nám odpoveď.
11. Učiteľ:No čo myslíš? Je Vitya zdvorilý alebo nie? Teraz si vypočujte nasledujúcu báseň S. Pogorelského „Prehnaná“.Takú máme zdvorilosť
Zobrazené v akcii:
Je v polnočnom spánku
Vytiahol som mamu z postele.
- Čo sa ti stalo?! matka plakala,
Je váš syn chorý?
- Zabudol som ti povedať:
"Mami, dobrú noc."

12. Učiteľ:

Je tento chlapec slušný? Koľkí z vás to tiež robia?

Je ťažké byť zdvorilý?

13. Záverečné slovo učiteľa.

Než sa rozídeme
A všetci choďte domov
Chcem sa rozlúčiť
Prajem ti,
Aby ste boli láskaví
Zabudnite na čarovné slovíčka
Na milé slová
Hovorili ste so svojimi priateľmi.

Ste ešte deti, ale pred vami je veľa slávnych skutkov. Urobíte našu planétu krásnou. Najprv však musíte vyrásť a stať sa skutočnými ľuďmi. A to znamená: statočný, sympatický, slušný, milý, pracovitý. Veď robiť dobro, robiť dobro je skvelé. A životom musíte prejsť Drahý Bože.

Dokončime naše mimoškolskú činnosť pieseň s názvom:

14. Predstavenie piesne „Good Road“

Pripravené:

učiteľ Základná škola

MBOU "Timiryazevskaya sekundárna všeobecná škola» Okres Kolpnyansky, región Oryol

Laricheva Marina Anatolievna

Tematická triedna hodina

Hovorte o láskavosti

Ciele a ciele.

Formovať morálne predstavy žiakov o láskavosti, úprimnosti, identifikovať počas vyučovacej hodiny, akého človeka možno považovať za milého.

Povzbudzovať deti, aby chceli pomáhať rodičom, sebe navzájom, slabším, naučiť ich vážiť si city iných.

Naučte sa premýšľať o svojich činoch.

Pestujte úctu ku všetkému živému.

Vybavenie.

Ilustrácie "Príroda žiada o pomoc", počítač.

Prípravné práce .

    Učenie básničiek s deťmi na danú tému

    Naučte sa pieseň „Song of Kindness“

Postup hodín v triede

1. Úvodné poznámky:

Kde je krása, tam je láskavosť.

Nič ich nemôže oddeliť.

Akýkoľvek jasný sen

Vždy vyzerá ako dve kamarátky.

A bez nich sa nezaobídeme

Nie je jasný deň, nie je daždivý deň.

A ak chceš byť krásna

Asi tušíte, o čom sa bude diskutovať na dnešnej hodine?

Čo je podľa teba láskavosť?

Nie po stáročia, ale po tisícročia sa ľudia hádajú, či je láskavosť potrebná alebo nie, či je užitočná alebo škodlivá, hodná úcty alebo smiešna. Dochádza k sporom a ľudia trpia nedostatkom láskavosti v ich živote.

Čo je teda láskavosť? Aký druh človeka možno považovať za láskavého? Pokúsme sa odpovedať na tieto otázky v dnešnej hodine.

Podľa slovníka Sergeja Ivanoviča Ozhegova: (snímka 2)

láskavosť - Citlivosť, úprimný prístup k ľuďom, túžba robiť dobro druhým.

Podľa historického slovníka:

Milosrdenstvo - súcit, srdečná účasť, rôzne druhy pomoci, dobročinnosť vo vzťahu k chorým a núdznym.

Milosrdný obracia svoju pozornosť na potreby blížneho a zabúda na seba, aby mu pomohol. Musíme byť milosrdní k zvieratám a vtákom. Dobré je všetko pozitívne, dobré, užitočné.

2 . Pripravte sa na lekciu

V našej triede je niekoľko ľudí a každý ste iný. Ale učíme sa v jednej triede, sme jedna rodina.

Ako sa máme k sebe správať? (láskavo)

A čo to znamená "lepšie"?

3. Analýza príbehu.

Teraz si vypočujte príbeh dvoch priateliek a odpovedzte na nasledujúce otázky:

Prečo jej to matka vyčítala?

Dá sa Sonyin postoj k jej priateľovi považovať za láskavý?

Čo malo dievča urobiť?

Príbeh

Žili dve nerozlučné priateľky. Boli si veľmi podobní. Mamičky ich obliekli do rovnakých šiat, obe sa učili len za päť.

- Sme vo všetkom rovnakí, vo všetkom! povedali dievčatá hrdo.

Ale jedného dňa Sonya - tak sa volalo jedno z dievčat - pribehla domov a pochválila sa svojej matke:

- Z matematiky som dostal „päťku“ a Vera iba trojku. Stali sme sa inými.

Matka sa pozorne pozrela na svoju dcéru. Potom smutne povedala:

Áno, zhoršil si sa.

- Ja? Sonya bola prekvapená. - Ale dostal som trojku.
nie ja!

Veru dostala trojku, ale dostala ju, lebo jej bolo zle. A potešili ste sa - je to oveľa horšie.

5 . Uskutočnenie testu „Vlastnosti dobrého človeka“. Práca s kartami.

Slová na kartách:

Vďačnosť, hnev, súcit, ľútosť, lichotenie, láska, závisť, láskavosť, nenávisť, milosrdenstvo, citlivosť, dobrá vôľa, nenávisť, ústretovosť, hnev.

Na kartách sú napísané pocity, ktoré môžu mať všetci ľudia. Vyberte si tie, ktoré chcete vlastniť. (Pracovať v pároch).

Povedz mi, aké pocity by dobrý človek nemal mať.

Mali by byť tieto pocity skryté alebo v rozpakoch?

Pomenujte pocity, s ktorými sa musíte vyrovnať.

Ak prežívate hnev, závisť, nenávisť, skúste tieto pocity v sebe potlačiť. Zničia človeka. Ľudia, ktorí prežívajú negatívne pocity, často ochorejú, vždy majú zlú náladu. (snímky 3,4)

6. Rozhovor o úprimnosti.

Deti, plakali ste niekedy? Uveďte príklady.

Prečo môžu ľudia plakať? (od hnevu, od súcitu)

A ľudia plačú, keď ich srdce bolí. Ako rozumiete tomuto výrazu?

Kde je ľudská duša? Ako si myslíte, že?

Sú ľudia s dobrými dušami a sú ľudia so zlými.

Skúsme sa pozrieť do seba a uzrieť svetlo našej duše.

(Deti zatvoria oči, položia si ruku na hruď, sklonia hlavu, zaznie hudba)

Ako ste videli svetlo svojej duše?

Aké farby si všímate vo svetle svojej duše?

Majú všetci ľudia na zemi čisté a svetlé duše?

Existujú zlí a závistliví ľudia a ich duše sú pravdepodobne pochmúrne a čierne.

Vypočujte si báseň a povedzte mi, či hlavný hrdina tejto básne má vôbec dušu?

Šteniatko.

Opustený odišiel tam, kde sú ľudia.

A sadol si blízko garáže,

Malé prerušované chvenie

Chvenie v rannom mraze.

Vlhkým mrazom zlepené mihalnice,

Túžobný pohľad žiadal o účasť,

Iba všetci okoloidúci

Časť nádejí pes odniesol.

Prečo si to nikto nevšimne

Ako dlho nič nejedol?

Dal by polovicu života za krajec chleba,

Život je pre ruku, ktorá ho dala!

Zrazu vyskočil...

A šťastie a mráz

Dusil sa a víril sneh.

Potom na neho lákavo zapískal

Dobrý cudzinec!

Pán budúcnosti,

Pes beží rovno cez sneh

A ... muchy

Odhodený ťažkým

Topánka z kovanej plachty.

Šteniatko zavýjalo od neznesiteľnej bolesti

(Futbalista bol zjavne majster ...).

Zvykni si, malý mrzák:

Prvé stretnutie s človekom

Často sa to stáva takto...

Otázky na analýzu:

- Aký pocit vo vás vyvolala táto báseň? prečo?

Ako rozumiete slovám „opustený, kráčal ...“?

Prečo išlo šteniatko tam, kde sú ľudia?

Boli jeho nádeje oprávnené?

S akým človekom sa šteniatko zoznámilo? (Zlé, kruté...)

Čo by ste robili, keby ste boli týmto krutým človekom?

Prečo sa podľa vás stáva, že sa psy niektorých ľudí nedotýkajú, ale na iných vrčia?

Všimli ste si niekedy, že zvieratá cítia, ako sa k nim ľudia správajú?

Akých ľudí je na svete viac, so svetlou alebo temnou dušou?

Vypočujte si báseň M. Sadovského " Milé srdce“ a povedz mi, prečo sa táto báseň tak volá?

Raz som do domu priviedol šteniatko, tuláka bez domova,

Aby som ho ľahko nakŕmil, hladný chudák.

- No, dobre, - povedala mama, - nech
bude trochu žiť

taký smútok v očiach!

Je tu lyžica polievky...

Našiel som neskôr na dvore

Trochu živé mačiatko

Priniesol som to aj domov,

Mama znova povedala:

- Dobre, dobre, - povedala, - nech
bude trochu žiť

taký smútok v očiach!

Je tam lyžica kaše...

Pod hniezdom som našiel mláďa

Vrany sa vznášali nad ním

Skryl som sa v čiapočke,

Prišli sme s ním domov.

- No, dobre, - povedala mama, - nech

bude trochu žiť

taký smútok v očiach!

Je tam omrvinka chleba...

Raz ja priniesol ježka,

had a korytnačka

A zajac vbehol do našich dverí,

Asi zo strachu.

Mama povedala: - Nechajte ich žiť -

byt je tak úžasný

a ak si uvoľníte miesto, tu

a máme miesto!

Minúta telesnej výchovy: (znie hudba M. Oginského „Polonéza“)

A teraz si zahrajme hru „Kúzelný kvet dobra“.

Postavte sa do kruhu, natiahnite ruky dopredu s dlaňami nahor a zatvorte oči. Pozorne počúvajte a v duchu si vytvorte obraz toho, o čom budem hovoriť. V rukách mám hruď. Obsahuje magické zrnká dobra. Teraz každému z vás dám zrnko. Držte ho veľmi opatrne, aby nespadol.

(Učiteľ pristúpi ku každému a jemne sa dotkne dlaní detí a vloží do nich neviditeľné semienko.)

A teraz veľmi opatrne, aby ste semienko nevypustili, zasaďte ho do seba. Teraz je to semienko vo vás. Cíťte, ako do vás vstupuje dobro, ktoré vám prináša radosť. Nech rastie vo vašich dušiach a srdciach. Nezabúdajte však na jednu podmienku – klíči len vtedy, keď robíte dobré skutky, nie slovami, ale skutkami.

Nakreslite vo svojej mysli kvet láskavosti. Položte ho na obe dlane. Cítite, ako vás hreje: vaše ruky, vaše telo, vaša duša. Srší z neho úžasná vôňa a príjemná hudba. A chcete to počúvať. Duševne vložte všetko dobro a dobrú náladu tohto kvetu do seba, do nášho srdca.

Ofúkne ťa teplý a jemný vánok. Máte dobrú, dušu hrejivú náladu. Teraz otvor oči.

Spomeňte si na rozprávku G. H. Andersena „Snehová kráľovná“: úlomky ľadového zrkadla padli do ľudských sŕdc, prečo ľudia sa stal zlým a krutým.

Ako môžeš roztopiť ľad vo svojom srdci? (Len s láskavosťou a zdvorilosťou. Nesmiete urážať ľudí, pomáhať starým. Aby v srdci nebol ľad, musíte hovoriť iba zdvorilé slová, potom sa ľady roztopia.)

Biblia hovorí: "Nikomu neodplácajte zlo zlým, ale hľadajte dobro pred všetkými ľuďmi."

Čo by ste mali robiť, ak niečo nejde tak, ako chcete? (Skúste vyjednávať, skúste vidieť pozitíva v inom rozhodnutí atď.)

Ale stane sa to takto: niekto vám pokazil náladu a vo vašom srdci sa objavil hnev. Ako konať, aby si hnev nevylial na nikoho vo vašom okolí a neopustil srdce?

Rada psychológa: (snímka 5)

- Dupnite nohami. Hnev pôjde na zem.

- Vyjadrite svoje pocity, povedzte niekomu o svojej zlej nálade, môžete dokonca aj so psom alebo mačkou, alebo hračkou.

- Spievajte veselú pieseň alebo tancujte rýchly tanec.

- Zmyť zlé pocity. Dajte si teplý kúpeľ, ľahnite si a vnímajte celým telom, ako voda zmýva všetko zlé.

- Nafúknite balón hnevom.

    Hovorte o láskavosti k rodičom.

V dome dobré skutky zaneprázdnený,

Láskavosť sa ticho prechádza po byte.

Dobré ráno s nami

Dobré popoludnie a dobrú hodinu.

Dobrý večer dobrú noc

Včera bolo dobre.

A kde, pýtate sa,

Toľko láskavosti v dome

Čo táto láskavosť

Kvety sa zakorenia

Ryby, ježkovia, mláďatá?

Odpoviem ti priamo:

To je mama, mama, mama!

Za mnohé vďačíme našim matkám. Mama má tie najláskavejšie a najláskavejšie ruky, najvernejšie a najcitlivejšie srdce. Nikdy neuhasí lásku k svojmu dieťaťu, nikdy nezostane ľahostajné.

A bez ohľadu na to, koľko máte rokov, vždy potrebujete matku, jej pohladenie, jej pohľad. Mama by mala byť vždy milovaná a snažiť sa jej nerobiť problémy.

Ale niekedy naše činy rozrušia našich rodičov. Pamätáte si, bolo niečo také vo vašom živote, keď ste svojim správaním naštvali matku? (Deti hovoria o svojich prečinoch ľubovoľne)

Analýza situácie.

Čo je s týmito deťmi? Môžete povedať, čo si myslia o svojich rodičoch?

Situácia jedna

Vitya povedala svojej matke, že pôjde na dvor a vráti sa domov do 19:00. Chlapci sa nechali uniesť hrou a potom Vitya pozvala Mishu, aby sledovala televíziu. Vitya súhlasila. Program bol zaujímavý a Vitya zabudol na svoj sľub, že príde o siedmej. A teraz je 9 hodín a Vitya je stále preč. Mama sa trápi, utekala k susedom, pýta sa Vova, Vityinho súdruha, či nevidel svojho syna. "Nie, neurobil." odpovedá Vova. Mama má slzy v očiach. Kde je Vitya? Vitya medzitým pokojne pozerá televíziu a veselo sa smeje.

Situácia dva .

Miška prišla k Peťovi, aby si spoločne urobili domáce úlohy. Pracovali svedomito, seriózne. V tom čase prišla Peťova matka s ťažkými taškami a povedala: "Peťa, pomôž mi odniesť tašky do kuchyne." Petya odpovedala: "Mami, sme zaneprázdnení vážnou vecou - lekciami."

Čo môžete povedať o správaní chlapcov? Čo sa malo urobiť?(Diskusia.)

8. Rozhovor o starostlivosti o prírodu. (snímka 6)

Ako sa treba správať k prírode?

Vypočujte si báseň „Slnko na dlani“ a povedzte mi, o čom je?

Slnko na dlani

Tieň pozdĺž cesty

kohút kikiríka,

mačacie pradenie,

vtáčik na konári,

Kvet na ceste

včela na kvete,

Mravec na tráve.

A vedľa - chrobák, všetko

Zahalená do hneda.

A toto všetko je pre mňa

A to všetko je zadarmo!

To je všetko - v žiadnom prípade! -

Keby som len žil a žil

Miloval tento svet

A zachránil ostatných.

(Deti hovoria o starostlivosti o rastliny, o pomoci vtákom zimný čas, o šetrení vodou, o čistení areálu vašej školy a pod.)

9. Práca s prísloviami.

Od pradávna sa ľudia usilovali o dobro a nenávideli zlo. A túto myšlienku premietli do prísloví, ktoré sa prenášajú z úst do úst.

Úloha: "Obnovte príslovie." (Práca vo dvojiciach) (snímka 7)

Vidíte príslovia rozdelené na časti. Musíte zostaviť príslovie zo slov a potom povedať svoj všeobecný názor.

    Milé slovo a mačka poteší.

    Nie šaty nerobia človeka, ale jeho dobré skutky.

    Poponáhľajte sa pre dobrý skutok a zlé príde časom.

    Dobré slovo lieči a zlé ochromuje.

    V kom niet dobra, v tom je málo pravdy.

    Nehľadajte krásu, hľadajte láskavosť.

Čo robí človeka láskavým? (Šarmantný, pekný. Človek, v duši ktorého dobrota pôsobí príjemne, má na tvári výraz radosti a pokoja a sladký úsmev na perách atď.)

10. Rozhovor o zdvorilosti .

Prvým krokom k láskavosti je láskavé slovo. Aké milé slová poznáš? Dajú sa zdvorilé slová nazvať láskavými? Aké zdvorilé slová poznáte? Pridajte riadky so zdvorilými slovami:

Starý peň zozelenie, keď začuje: (dobré popoludnie)

Chlapec je zdvorilý a rozvinutý, hovorí, stretnutie: (ahoj)

Aj ľadový blok sa roztopí z teplého slova: (ďakujem)

Ak už nemôžeme jesť, povieme mame: (ďakujem)

Keď nás pokarhávajú za žarty, povieme: (prepáčte, prosím)

Vo Francúzsku aj v Dánsku sa pri rozlúčke lúčia: (dovidenia).

Láskavosť a milosrdenstvo ľudstvo po stáročia rozvíjalo, aby všetkým uľahčilo život, vzájomnú komunikáciu, aby táto komunikácia prinášala radosť.

Ak chcete rozvíjať láskavý postoj k ľuďom, musíte dodržiavať pravidlá láskavosti.Pre študentov existujú pravidlá.

Myslíte si, že existujú nejaké pravidlá láskavosti? Skúsme spoločne napísať pravidlá láskavosti.

11 . Pravidlá láskavosti. (snímka 8)

Prečítajme si naše pravidlá.

1. Robte dobré skutky len tak, s dobrým úmyslom

2. Milovať ľudí známych aj neznámych.

3. Povzbudzujte ostatných, aby mali dobré vzťahy

4. Robte dobro pre blízkych, priateľov.

5. Nežiarliť.

6. Nebuď zlý.

7. Nebuď hrubý.

Tento pocit sa budeme snažiť v sebe vypestovať a dodržiavať tieto pravidlá. Konať podľa zákonov láskavosti je predsa krásne, čestné, lebo dobré skutky a skutky žijú stáročia.

12. Zhrnutie lekcie.

Kurací príbeh.
Bolo raz jedno neposedné kura. Jedného dňa sa opýtal svojej matky: "Čo je láskavosť?" „Si ešte malý. Keď vyrastieš, zistíš to, “povedala moja matka. Ale kura bolo netrpezlivé. Chcel vedieť odpoveď čo najskôr a vydal sa na cestu, aby ju našiel. Cestou stretol plačúcu kozu, ktorá ho požiadala, aby našiel stratenú kozu. "Nemám čas," povedalo kura. "Chcem vedieť, čo je láskavosť." A bežal ďalej. Na čistinke uvidel dievča, ktoré sa snažilo dostať loptičku zavesenú na strom. "Kura, kura, prosím, pomôžte mi dostať balón," požiadalo dievča. "Nemám čas," povedalo kura. "Chcem vedieť, čo je láskavosť." „Ale ja viem, čo je láskavosť. Moja mama mi často hovorí o milých ľuďoch. "Povedz aj mne," spýtalo sa kura. "Najprv získajte loptu." Kurča vyletelo a vytiahlo loptu. „Takže si urobil dobrý skutok. To je láskavosť." "Tak jednoduché?" - prekvapilo kura.

Naučilo sa kura, čo je láskavosť? čo je láskavosť?

Dnes sme veľa hovorili o láskavosti.

Čo je teda láskavosť? (odpovede detí)

Láskavosť je túžba človeka dať úplné šťastie všetkým ľuďom, celému ľudstvu.

A akého človeka možno považovať za láskavého?

Podobenstvo o mudrcovi.

Na záver si vypočujte jedno známe, orientálne podobenstvo a určte jeho význam.

Tento príbeh sa stal veľmi dávno. V starovekom meste žil múdry muž, ktorého sláva sa rozšírila po celom meste. Ale v tom istom meste zlý človek ktorý mu závidel slávu. A rozhodol sa prísť s takou otázkou, na ktorú mudrc nevedel odpovedať. Vyšiel na lúku, chytil motýľa, stlačil ho medzi zatvorené dlane a pomyslel si: „Spýtam sa ťa: „Ó, múdry, akého mám motýľa – živého alebo mŕtveho? Ak povie, že je mŕtvy, otvorím dlane - motýľ odletí; a ak povie - nažive, zavriem ruky a motýľ zomrie. Potom sa ukáže, kto z nás je múdrejší.“ Závistlivci to urobili: chytil motýľa, zasadil si ho medzi dlane, išiel k mudrcovi a spýtal sa ho: „Akého mám motýľa - živého alebo mŕtveho?

Ale mudrc odpovedal: „Všetko je vo vašich rukách...“

Chlapci, ako ste pochopili slová mudrca: "Všetko je vo vašich rukách ..."

Život je požehnanie, je to dar, ktorý sa človeku dáva len raz. A záleží len na ňom, akým obsahom naplní svoj život.

Naozaj, všetko je v našich rukách. Dobro, vytvorené našimi rukami, prinesie zázrak.

Záverečné slovo učiteľa:

Všímajte si tých, ktorí sú vám blízki, odpúšťajte, rozdávajte radosť mame a otcovi, starým rodičom, dospelým a svojim priateľom - to je všetko, čo sa od vás vyžaduje!

Koniec koncov, každý človek sníva o tom, že bude obklopený dobrými, láskavými ľuďmi. A na to musíte byť rovnaký. Nech sa láskavosť, ústretovosť, milosrdenstvo, starostlivosť a iné dobré vlastnosti usadia v srdci každého z vás.

Na pamiatku nášho stretnutia by som vám rád venoval malé „srdiečka“, ktoré by vám pripomenuli radu múdrej Líšky: „To hlavné nevidíš očami, len jedno srdce bdí.“

A dúfam, že z vás vyrastú láskaví, zdvorilí a humánni ľudia.

Teraz sa postavte do kruhu, držte sa za ruky - to sú ruky priateľa. Položte si ruky na ramená. Toto je rameno priateľa, o ktoré sa môžete oprieť v ťažkej chvíli. Zapamätaj si to.

Poďme si všetci spoločne zaspievať pieseň Tatyany Mukhamitshiny „The Song of Kindness“

Triedna hodina na tému "Laskavosť" 3-Vklass

Ciele lekcie .

V každom dieťati vychovať harmonicky rozvinutú osobnosť.

Kultivujte pozitívne myslenie.

Naučiť premýšľať o rôznych aspektoch života a vlastnostiach ľudského charakteru, prispieť k hlbokému prežitiu témy.

Vysvetlite význam pojmu „láskavosť“.

Presviedčať deti o výnimočnej praktickosti a životnej nevyhnutnosti morálnych kategórií: láskavosť, láska, priateľstvo, vzájomná pomoc, schopnosť odpúšťať.

Naučiť v hernej situácii a v živote rozlišovať medzi dobrom a zlom, krásou a škaredosťou,

Zhrnutie lekcie

Org. moment.

- Ahojte chalani. Som veľmi rád, že ťa vidím. Aby sme sa všetci cítili dobre, pohodlne, ako doma, zapáľme si sviečku.

- Pozrite sa na plameň sviečky, natiahnite k nemu dlane. Čo cítiš? (teplé)

Čo dokáže človeka zahriať na duši? (Laskavosť) (snímka)

- „Laskavosť je slnko, ktoré zohrieva dušu“ (A. Green) (snímka)

Naša lekcia s vami je venovanáláskavosť

- Mám na teba prosbu: zavri na chvíľu oči, usmej sa (vyžaduje sa to od srdca), otvor oči, pozri: v našej triede sa rozjasnilo. Práve z tvojich úsmevov svietilo slnko, hrialo nás teplom. Keď sa usmievate, máte šťastnú a milú tvár.

Dnes budeme hovoriť o dobrote, o dobrých skutkoch a skutkoch. Vymenuj všetky miesta na zemi, kde sa ukrýva láskavosť. (Odpovede detí.)

Čo je teda dobré? Ako chápete význam tohto slova? (Odpovede detí)

- V slovníku Sergeja Ivanoviča Ozhegova je slovo „láskavosť“ definované takto:

« láskavosť - vnímavosť, úprimný prístup k ľuďom, túžba robiť dobro druhým. (snímka 3)

A aké súvisiace, príbuzné slová môžete vyzdvihnúť za slovo

DOBRE? (snímka 4)

Dnes pôjdeme do báječná cesta. A kúzelné korálky nám pomôžu, ku každej pôjdem a vy si vyberiete korálku, ktorá sa vám páči. Vezmite túto korálku a vráťte sa späť (zaznie pokojná melódia).

A teraz, keď ste si vybrali korálku, stlačte ju v ľavej päste a pôjdeme do krajiny"básne"

- Vypočujte si niekoľko úžasných básní o láskavosti chlapci budú čítať

1 čitateľ:

Doma zaneprázdnený dobrými skutkami

Láskavosť sa ticho prechádza po byte.

dobré ráno s nami

Dobré popoludnie a dobrú hodinu,

Dobrý večer dobrú noc

Včera bolo dobre.

A kde sa pýtaš

Je v dome toľko láskavosti?

2 čitateľ:

Niekým vymyslený

Jednoduché a múdre

Pozdravte pri stretnutí:

Dobré ráno!

Dobré ráno! —

Slnko a vtáky!

Dobré ráno! —

Usmiate tváre.

A každý sa stáva

Milý, dôveryhodný...

Máj dobré ráno

Trvá až do večera.

3 čitateľ

Nie je ľahké byť láskavý

Láskavosť nezávisí od rastu.

Láskavosť nezávisí od farby,

Láskavosť nie je perník, ani cukrík.

Ak láskavosť svieti ako slnko

Radujú sa dospelí aj deti.

4. Nezostávajte ľahostajne bokom,

Keď má niekto problémy.

Musíte sa ponáhľať na záchranu

Každú minútu, vždy.

5. A ak niekto pomôže

Vaša láskavosť, váš úsmev

Si šťastný v ten deň?

Nebolo žité nadarmo

Aké roky žijete nie nadarmo!

6. Chcem, aby sa všetci smiali

Aby sa sny vždy splnili

Aby deti mali šťastné sny.

Aby som mal dobré ráno

Aby mama nebola smutná

Aby už na svete nebola vojna.

2 .—Naša ​​ďalšia cesta spočíva vRozprávkové údolie (Snímka 9). Veď práve v rozprávkach dobro vždy zvíťazí nad zlom.

Chlapci si spomeňme na čo rozprávkových hrdinov robil dobré skutky, prinášal radosť iným. A v tom nám pomôže Rozprávková truhlica (Snímka 10). Musíte uhádnuť, o koho alebo o čo ide.

Tento rozprávkový hrdina mal na hlave široký klobúk. S krásnou hurhajkou chodil po mestách, spev a hudba dostali na chlieb. Zachránil bábiky pred zlým Karabasom-Barabášom a otvoril im nádherné divadlo. (Papa Carlo)

(Keď kliknete myšou na snímku 10, zobrazia sa ilustrácie)

Tento hrdina liečil zvieratá a vtáky, zachránil choré zvieratá Afriky (Aibolit)

Toto boli obľúbené kvety dievčaťa, ktoré sa ukázalo byť silnejšie ako Snehová kráľovná a zachránilo svojho priateľa z ľadového zajatia (Gerda)

Tento rozprávkový hrdina pomohol svojmu pánovi stať sa markízom, oženiť sa s princeznou a stať sa majiteľom obrovského hradu (kocúr v čižmách).

Tento pes bol nerozlučným priateľom dievčaťa, ktoré pomohlo Strašiakovi, Plechovému drevorubačovi a Zbabelému levovi nájsť to, čo im v živote chýbalo (Tatoshka).

Ako sa títo rozprávkoví hrdinovia líšia od iných hrdinov, napríklad Baba Yaga, Karabas-Barabas? (Snímka 10) (To, že robia dobro, pomáhajú dobrému človeku, dobrý skutok, prekážajú zlému).

Teraz počúvaj nová rozprávka a povedz mi, ako to súvisí s našou témou?

Predstav si, že ty a ja sme boli na rozprávke

Kvetinová lúka.

3 . Rozprávka "Harmanček a motýľ"

Harmanček: - Ahoj! Ja som Harmanček! Rastiem tu na kraji Kvetinového poľa, úplne sám. Nudím sa. Naozaj sa chcem s niekým kamarátiť! (Motýlie tance).

Harmanček : - Ach, aký nádherný motýľ lieta! Zdá sa, že tancuje. Motýľ! Máš také krásne krídla, naozaj sa chcem s tebou spriateliť!

Motýľ: - Ahoj, Harmanček! Priletel som sem z diaľky. Aj ja som osamelá. Budem vás často navštevovať!

— Butterfly sa rozhodol usadiť sa neďaleko, aby každý deň priletel na Kvet a povedal mu to zaujímavé príbehy o miestach, ktoré navštívila, aby sa podelila o novinky. A harmanček, ktorý otvoril okvetné lístky, sa s radosťou stretol so svojím priateľom. Ale jedného dňa, keď motýľ nebol nablízku, prešla cez čistinu skupina chlapcov. Išli z dediny k rieke. Jeden chlapec zaostával a obdivoval krásny Harmanček.

chlapec: - Krásny kvet! Vytrhnem ho!

Harmanček: "Chlapče, prosím, nevytrhni ma!"

Chlapec : Nie, vytrhnem ťa, mal som ťa rád, Harmanček!

Harmanček: - Chlapče! Alebo možno namiesto mňa chytíte môjho priateľa - krásneho motýľa?

chlapec: — Motýľ? Ten istý krásny motýľ, ktorý k nám priletel z ďalekých krajín? Dobre! Akurát idem domov po net.

(Odchádza, prichádza so sieťkou).

"Musíme sa schovať a čakať na motýľa." A teraz sa zdá, že letí. Áno ona!

Harmanček: - Motýľ! Leťte ku mne čoskoro! Čakám na teba už dlho, musím ti niečo povedať!

chlapec: - Vystúpil! Hnusný motýľ! Odletel! Hnusný kvet! To je pre teba!

(láme kvet, uteká).

Motýľ: Oh! Môj úbohý priateľ! Je to moja chyba, kvôli mne si sa zlomil. Prepáč! (Plač).

Rozhovor 1.

- Ktorý z hrdinov rozprávky bol skutočne krásny dušou a srdcom?

- Ako sa Harmanček zachoval voči Butterflyovi? (škaredý, škaredý, zarámovaný, zradený)

- Alebo si možno niekto myslí, že Harmanček urobil správnu vec, pretože si zachránil život?

Chceli by ste sa kamarátiť s takouto kvetinou, keby ste boli motýľ?

"Páčilo sa ti, čo urobil chlapec?" Aké je slovo pre jeho čin? (láskavý? krutý? škaredý?)

Aký vzťah má dobrý človek k prírode? (opatrne)

Uveďte všetkých, ktorých láskavosť vám pomáha rásť.

(Laskavosť rodičov, starých rodičov, opatrovateľov a učiteľov, priateľov a priateľiek atď.)(Šmykľavka)

Od pradávna sa ľudia usilovali o dobro a nenávideli zlo. A túto myšlienku premietli do prísloví, ktoré sa odovzdávali z úst do úst.

4 .Preto sa v prvom rade vyplavíme na ostrov prísloví.

Každý tím dostane rozptýlené príslovia:

Zlý neverí, že existuje dobrý

Dobrá sláva leží a zlá beží

Dobré správy prinesú česť

Dobré slovo lieči, zlé mrzačí

Robte dobro druhým – vy sami budete bez problémov

Žite lepšie, budete milší ku všetkým

Musíte zbierať príslovie z fráz, diskutovať v skupine o význame tohto príslovia a potom všetkým povedať svoj všeobecný názor.

Aké príslovia poznáte?

Poďme si zahrať hru „Vytvorte príslovie“

Začiatok príslovia je napísaný na kartičke (na tabuli), deti v ňom musia pokračovať: (zvyšok nájsť a pripevniť na tabuľu)

Jeden za všetkých - …..

Nehľadaj priateľa, ale ......

Šaty nerobia človeka, ale ………………

Vedúci: Niekedy sa nenaučíme byť zdvorilí, láskaví, nebrať si príklad z dobrých. Niet divu, že hovoria „zlý príklad je nákazlivý“ a my sa správame takto...

(Dievčatá čítajú básne).

1. spýtala sa teta Sim

Vylezte na Vityu do podkrovia.

„Prepáč, teta Sima,

Vôbec nie som tvoj farmár!"

2. Kolja sa háda s priateľmi,

Pohybuje päsťami

Na hrôzu pod plynmi

Modriny nezmiznú.

3. Do vlaku nastupujú traja mladí prírodovedci:

Wow, koľko ľudí je tu!

Posaďte sa chlapci

A potom babky zoberú!

4. Lenivá matka hovorí:

Sprav si posteľ!

ja by, mama, odstránený,

Len ja som ešte malý.

5. Peťa chytro chytá ryby,

Dokáže vyrábať lode.

Len "ahoj" a "ďakujem"

Nemôžem hovoriť

5. Urobte si želania (4 osoby)

Vedúci: Chlapci, máte úlohu. Teraz musíte pozbierať prianie zo slabík a prečítať ho svojim súdruhom.(Buďte láskaví, múdri, krásni, zábavní).

6. Hra "Kvet - sedem farieb"

- Valentin Kataev povedal všetkým chlapcom o jednej úžasnej kvetine. Pamätáte si jeho názov?

- Aké zázraky sa v nej stali s dievčaťom Zhenya, keď dostala zázračný kvet od čarodejnice?

— Boli všetky jej túžby zamerané na prospech iných?

- Skúsme použiť sedemfarebný kvet, ale želajme si nie pre seba.

(Hrá sa hra: učiteľ má kvet so 7 rôznofarebnými okvetnými lístkami, na ktorých sú napísané dobré priania. Chlapci z miesta, ktoré si učiteľ vyberie, odtrhnú 1 okvetný lístok a povedia, komu ho posielajú a prianie si prečítajú. )

- Chlapci, myslíte si, že je ľahké byť skutočne láskavý?

Naučiť sa byť skutočne láskavý je skutočne ťažké. Cesta k láskavosti je dlhá, nie ľahká. Človeka na nej čakajú vzostupy a pády, vzostupy a pády, striedanie zla a dobra. Každý človek, veľký aj malý, má svoju vlastnú cestu k láskavosti.

7. Tvorivá úloha „Strom láskavosti“.

Pracujte s „čarovnými“ slovami a pozdravmi.

Hovoríme si milé slová v pozdravoch, prianiach. Teraz, chlapci, zistíme, čo je na našej zemi viac dobra alebo zla?Na jeden strom pripevníme kvapôčky s dobrými skutkami a na druhý strom položíme „zlo“ (tablety - závisť, chamtivosť, hrubosť, pomsta, klamstvá, boj, zášť). Aby sme porazili zlo, musíme sa snažiť mať na strome dobra čo najviac láskavých a zdvorilých slov. Spomeňme si, aké milé a zdvorilé slová poznáte (deti si zapisujú na pripravené hárky a svoju „kvapku“ položia na dobrý stromček.)

- Tu je strom láskavosti, ktorý vám pomohol zapamätať si magické slová a pozdravy.

- Vidíte, chlapci, ako môžete poraziť zlo. Tak je to v živote: kvapôčky dobra, splývajúce, menia sa na potok, potoky na rieku, rieky na more dobra. Dobro vyžaduje hodinovú, každodennú trpezlivú prácu duše, dobrotu. Dobro musí byť silné, aktívne. Láskavosť je znakom sily, nie slabosti. Silný muž ukazuje štedrosť, je naozaj milý.

Je dobré, keď za sebou človek zanechá dobrú stopu. Jeden múdry muž poznamenal: „Človek neprežil svoj život nadarmo, ak si postavil dom, vypestoval záhradu a vychoval dieťa.

8. Urobme teraz aj jeden spoločný dobrý skutok.

Na prázdny hárok papiera na kreslenie každé dieťa nalepí detaily aplikácie vopred pripravené z farebného papiera: dom, stromy, figúrky detí, oblaky, slnko, kvety, figúrky vtákov a zvierat.

učiteľ : Ako sa volá náš obraz? Aký to bol pocit robiť dobro? (odpovedajú deti).

učiteľ : A teraz nám chalani ešte raz povedia, čo je „dobré“ a čo „zlé“.

1. Príďte, priatelia, šťastný čas,

Prídu nádherné dni

Chlapci budú veľmi priateľskí,

Prestanú byť drzí.

2. Bude fúkať čerstvý vietor,

Kvitnú fialky

Všetci ignoranti zmiznú

Zmiznú navždy.

3. Nech drzosť navždy zmizne

Nechajte predpisy lekárov

Objavuje sa v každej lekárni

Liek pre drsné deti.

4. Dieťa sa točilo na stoličke

Hluční a obťažovaní všetci,

Predpísali mu tabletky

Prijal a stal sa zdvorilým.

5. Deti nebudú hrubé,

Nebudú si hrýzť nechty

A všetko sa stane

Milujte tieto deti.

A teraz prečítam básne a vy musíte pomenovať slová v zbore, ktoré majú vhodný význam.

(Moderátor kladie otázky, chlapci odpovedajú zborovo).

1. Musím priznať, že som prekvapený

Poviem vám o tom.

Stretla som šikovnú Nastenku

Teraz som vonku

Nastya je milé dievča -

Chodí do prvej triedy.

Ale dávno od Nasti

Nepočujem slovo... (ahoj).

2. Dedko sa hneval na svoju vnučku -

Aká nepríjemnosť:

Dal jej kufrík

Myslel som, že budem rád

Ale prečo mlčať ako ryba,

No, povedal by som... (ďakujem).

3. Stretol som Vityu, som sused,

Stretnutie bolo smutné.

Na mňa je ako torpédo,

Prišiel spoza rohu!

Ale darmo som z Viti

Čakal som len na slová... (prepáč)

Než sa rozídeme

A všetci choďte domov

Chcem sa rozlúčiť

Prajem ti,

Aby ste boli láskaví

Zabudnite na čarovné slovíčka

Na milé slová

Hovorili ste so svojimi priateľmi.

Vezmite korálky teplými rukami, stlačte ich v päsť a pripevnite k srdcu, premýšľajte o tom, čo si z tejto lekcie odnesiete do života. Nech vám táto skúsenosť pomôže byť k sebe v živote láskavejší a tolerantnejší, pomôže vám nájsť láskavosť a dobro, ktoré je v duši každého človeka. Otvor oči. Príďte po jednom ku mne, navlečieme korálky na jednu niť. Zostaň stáť pri mne.

čo sme dostali?

Pozrite sa, aké nádherné korálky máme. Sme teda navzájom prepojení, no zároveň každá korálka existuje samostatne. Takže človek chce byť niekedy so všetkými a niekedy chce byť sám. Pozrite sa, ako tesne k sebe korálky zapadajú, akoby boli k sebe veľmi priateľské. Chcem, aby ste v triede boli tiež súdržní a priateľskí, aby ste tieto vzťahy mali dlho.

Hudobný darček na lekciu. (pieseň o láskavosti

Týmto sa naša lekcia končí. Prajem vám a všetkým ľuďom, aby láskavosť vždy žila vo vašich srdciach. Aby bol celý svet naplnený láskavosťou, nehou, vierou, nádejou, láskou, šťastím. Radosť, úsmev, vďačnosť.

Načítava...