ecosmak.ru

Конспект заняття цифра 3 у середній групі. Середня група

Нікітіна Оксана Юріївна
Посада:вихователь
Навчальний заклад:МБДОУ "Дитячий садок № 54"
Населений пункт:місто Нижній Новгород
Найменування матеріалу:Конспект
Тема:Конспект освітньої діяльностів середній групіз формування елементарних математичних уявленьна тему: "Порівняння чисел "3, 4" Рахунок за зразком"
Дата публікації: 14.11.2017
Розділ:дошкільна освіта

Муніципальна бюджетна дошкільна освітня установа

«Дитячий садок № 54»

Конспект освітньої діяльності

у середній групі з формування

елементарних математичних

уявлень

на тему: «Порівняння чисел «3, 4»

Рахунок за зразком»

Виконала:

Вихователь середньої групи

Нікітіна О.Ю.

Конспект заняття з математики у середній групі.

Вихователь: Нікітіна О.Ю.

МБДОУ дитячий садок № 54

Тема:

Порівняння чисел 3-4, рахунок за зразком,

загадки. Пори року (осінь).

Програмний зміст:

предметів;

Закріплювати знання про пору року (осінь);

Формувати навик самоконтролю та самооцінки.

Матеріали та обладнання:

демонстраційний матеріал:схема-карта з геометричними фігурами,

зображення машини, велосипед.

Роздатковий матеріал:зошит для формування математичних

вистав «я вважаю до п'яти», кольорові олівці.

Хід заняття:

1.Організаційний момент.

До групи приходить зайчик і скаржиться, що він не вміє рахувати.

Вихователь пропонує дітям допомогти зайчику навчитися рахувати.

2. Основна частина.

намалювати стільки ж гуртків у прямокутнику під ним. Порахувати м'ячі та

намалювати стільки ж у прямокутнику під ними. Запитати дітей, скільки

вони намалювали гуртків (три), м'ячів (чотири). Чого більше, м'ячів або

гуртків? (М'ячів більше, ніж гуртків, а гуртків менше, ніж м'ячів, на

Гра «Підкажи слівце»

Вихователь пропонує дітям підказати слово наприкінці кожного

вірші та знайти його на картинці зафарбувавши, стільки гуртків у

прямокутниках, скільки коліс у цих предметів. Уточнивши, скільки коліс у

велосипеда (три), біля автомобіля (чотири). Коліс більше у велосипеда або

автомобіля? (У автомобіля коліс більше, ніж у велосипеда).

Щоб тебе я повіз,

Мені не потрібний овес.

Нагодуй мене бензином,

На копита дай гуми,

І тоді, піднявши пилюку,

Побіжить...

(Автомобіль).

Їздити треба обережно,

За роги можна триматися.

Жаль ось тільки - гриви немає...

Що за кінь? ...

(Велосипед).

Фізкультхвилинка «Дві бавовни».

Діти виконують рухи за текстом вірша.

Дві бавовни над головою,

Дві бавовни перед собою.

Дві руки за спину сховаємо

І на двох ногах пострибаємо.

Зайчик дякує дітям і збирається йти додому забувши одягнути курточку.

Вихователь нагадує, що так на вулицю виходити не можна, тому що можна

застудитися. Пропонує дітям відповісти, яка зараз пора року.

Гра «Слухай, дивись, роби»

Вихователь читає вірш і просить дітей знайти картинку з

зображенням пори року про яку йдеться у вірші,

розфарбувавши листочки фарбами осені (жовті, оранжеві, червоні).

Якщо на деревах

Листя пожовтіло,

Якщо в край далекий

Птахи полетіли,

Якщо небо хмуриться,

Якщо дощ ллється,

Ця пора року

Восени зветься.

3. Підсумок.

Самоконтроль та самооцінка виконаної роботи.

За зразком

Вихователь пропонує порівняти свою роботу із зразком. Якщо робота

дитини відповідає зразку, у правому нижньому кутку дитина малює

зелений кружок, якщо є одна помилка - жовтий, якщо помилок багато -

червоний. Вихователь каже дітям, що ці кольори символізують світлофор

і позначають: зелений - все гаразд, можна переходити до наступного

сторінці, жовтий - треба бути трохи уважнішим, червоний - необхідно

виконати деякі завдання ще раз.

Діти дарують зайчику зошит. Зайчик дякує дітям, прощається і йде додому.

Цілі: вправляти у рахунку до 3, ознайомити з утворенням числа 3 та цифрою 3; показувати дитині на конкретному матеріалі, що число 3 – це 2 та 1; вчити перераховувати предмети не більше трьох; розвивати логічне мислення, Пам'ять; виховувати посидючість, самостійність.
Обладнання: дзвінок, віяло, листя (3 шт.), трикутник, лічильний матеріал на кожну дитину.
Хід заняття
1. Організаційний момент.
Ось дзвінок нам дав сигнал:
Попрацювати година настала
Тож час не втрачаємо і працювати починаємо!
2. Розмова про пору року.
– Яка пора року настала? (Осінь)
- Хлопці, подивіться, на картину, яка погода тут?
– Яке за кольором буває восени листя? (Червоні, жовті, зелені)
– Що робить вітер із листям? (Зриває з дерев)
– Що робить листя? (Летять, кружляють)
3. Дидактична гра «Вітер дме». Освіта числа 3.
Педагог віялом імітує подих вітру, пропонує дітям допомогти вітру – подути. Педагог показує два листочки одного кольору:
– Що приніс вітер? (Листя)
- Як дізнатися, скільки листочків? (Потрібно порахувати.)
Дитина злічує: «Одна, дві – всього дві».
- Знову повіяв вітер, приніс ще один.
Педагог демонструє освіту числа 3 (два та ще 1).
Дитина злічує, називає скільки стало, показує таку ж кількість пальців на руці.
4. Вправа на столах.
- Поклади квадрат, ще один квадрат.
– Скільки стало квадратів?
– Покладіть ще один.
– Тепер скільки стало?
5. Перегляд цифри 3. Історія виникнення цифри.
Хлопці, багато хто з вас уже вміє рахувати, можуть порахувати і свої іграшки, і своїх друзів, і дерева в саду, і багато іншого. А в далекі часи люди з великими труднощами навчилися рахувати до двох. Щоразу за двійкою починалося щось невідоме, загадкове. коли вважали «один, два, багато» чи «все». І лише через багато – багато років почали рахувати до 3. Число 3 стало найулюбленішим числом, навіть у казках. А у яких казках я вам зараз загадаю.
6. Загадки
Хрю-хрю-хрю – яких три братики
Більше вовка не бояться,
Тому що звір той хижий
Не зруйнує будинок цегляний (Три порося)

Чашки три та три ліжка,
Стільців теж три, дивись,
І мешканців тут справді

Проживає рівно три (Три ведмеді)

7. Фізмінутка. "Три медведі

Три ведмеді йшли додому (Діти крокують на місці вперевалку.)

Тато був великий-великий. (Підняти руки над головою, потягнути вгору.)

Мама з ним менша на зріст, (Руки на рівні грудей.)

А синок - малеча просто. (Присісти.)

Дуже маленький він був, (Присівши, гойдатися по-ведмежому.)

З брязкальцем ходив. (Встати, руки перед грудьми стиснуті в кулаки.)

Дзинь-дзинь, дзинь-дзинь. (Діти імітують гру з брязкальцями.)

8. Самостійна роботадітей. Робота з лічильними паличками.

Прочитайте ряд чисел: 1,2,3.

Яка це геометрична фігура? (трикутник)

Що ми знаємо про трикутник? (Є 3 кута)

Скільки паличок треба взяти, щоби побудувати трикутник? (3)

9. Дід.гра «Порахуй зайців»

10. Рефлексія.

З якою цифрою сьогодні познайомились?

У яких казках трапляється цифра три?

Подивіться, яка гарна погодастала тепер. Сонечко "посміхається" і дарує нам свої промінчики добра, щастя, здоров'я. Давайте і ми посміхнемося, подаруємо та поділимося один з одним чудовим настроєм на весь день.

Конспект безпосередньо-освітньої діяльності щодо формування елементарних математичних уявлень у середній групі

Тема: "Число 3".

Ціль: повторення цифр 1,2; знайомство із цифрою 3; закріплення у дітей знань про геометричних фігур.

Завдання:

1. Вчити розуміти значення підсумкового числа, отриманого в результаті рахунку предметів у межах 3, відповідати на запитання "скільки?".

2. Вправляти вміння визначати геометричні фігури (коло, овал, квадрат, трикутник), відчутно-руховим шляхом.

3. Закріплювати рахунок не більше 5, вміння зіставляти цифри 1,2 з кількістю предметів.

4. Розвивати мислення, увагу, пам'ять, мовлення, формувати навички самоконтролю, виховувати вміння працювати у колективі.

Матеріал: Квітка-семиквітка, лист, геометричні фігури, цифри від 1-3, мотузки, лічильні палички, демонстраційний матеріал, гра «Дізнайся фігури», прописи, олівці, картки цифр, картки геометричних фігур.

Хід заняття:

Діти та вихователь стоять у колі. До групи влітає повітряна кулягик, на якому закріплений Квітка-семиквітка.

Хлопці, подивіться, до нас у групу прилетіла повітряна куля, а на ній квітка та лист, значить у ньому щось написано, хочете дізнатися що? Тоді слухайте: «Здрастуйте, дорогі хлопці! До Вас звертається дівчинка Женя з казки «Квітка-семицвітка», з моїм другом трапилася біда, його зачарувала зла чарівниця, а щоб допомогти йому необхідно виконати завдання, які написані на пелюстках квітки. Мені сказали, що Ви дуже розумні, добрі хлопці та обов'язково мені допоможете. Після того, як Ви виконаєте всі завдання, чаклунство чарівниці зникне».

Хлопці, як Ви думаєте, ми можемо допомогти Жені та її другу? Звичайно, я була впевнена, що ви погодитеся допомогти. Тоді приступимо до завдань.Діти розсідають на килим.

Відриваю першу пелюсток, а там завдання:

1. Хлопці, вам необхідно уважноподивитися на картинку та відповісти на запитання (робота на дошці):

Скільки тобі потрібно лиж, щоби покататися взимку?

Скільки ляльок на картинки?

Скільки капелюшків у гриба?

Скільки пташок на картки?

Скільки крил у метелика?

Скільки п'яточок у порося?

Скільки ягід на картинки?

Скільки очей у сови?

Скільки хвостів у щеня?

Скільки крил у птаха?

Назвіть які цифри у нас стоять під картками.

Молодці, а тепер відриваємо наступну пелюсток. 2.Знайомство із цифрою 3.Ми вже хлопці з вами знаємо цифри 1 та 2, а сьогодні ми з вами познайомимося з цифрою 3. (Демонстраційний матеріал (зображення цифр та кількості предметів для кожної цифри) робота на дошці).

Фізмінка «Мишка»

Мишка в нірку пробралася

На замочок замкнулася

У дірочку вона дивиться

На паркані кіт сидить.

Пограли, а тепер наступна пелюстка відривається, а там завдання. 3. Гра «Дізнайся фігуру».На картці зображено малюнок, що складається з геометричних фігур. Запитати, що бачать, попросити назвати фігури, з яких складається зображення.

Молодці. Ви впоралися із завданням.

Діти сідають за стіл.

Наступна пелюстка відривається, і дівчинка Женя пропонує нам відпочити, а заразом і згадати геометричні фігури. 4. (Моделювання геометричних фігур з мотузки та лічильних паличок).

Це чарівна мотузка та чарівні палички, згадайте, що з неї можна зробити. Давайте ми з вами збудуємо будиночок для собачки.

Чому коло зробити легше, ніж трикутник

Діти за допомогою мотузки та лічильних паличок будують будиночок. З яких геометричних фігур складається будиночок. Діти називають.

Розумнички.

Наступна пелюстка відривається і пропонується найважче завдання. 5. Прописи.

1 2 3


Наступна пелюстка відривається.

6. Фізмінутка «Сороконіжки»

Дві сороконіжки

Бігли доріжкою

Бігли, тікали

Усі чобітки витоптали

Гей, шевець, виходь

Почини чоботи!

Тук, тук, тук, тук

Який чудовий звук.

І остання пелюстка відривається. 7. Завдання таке – Пропонується пограти вгру «Знайди свій будиночок»Я вам роздам картки із зображенням цифри та такі ж цифри розкладу на різні столи. Вам потрібно буде знайти будиночок своєї цифри. Можна повторити гру із геометричними фігурами.

Ось і всі пелюстки у нашої квіточки закінчилися, значить ми впоралися із завданнями.

Ой, знову лист прийшов. Читаю листа про те, що чаклунство з хлопчика Віті зникло.

Підбиття підсумків.

Що найбільше вам сподобалося? Чим ми сьогодні робили. Ви всі сьогодні постаралися, я вами дуже задоволена.

  1. Намалюй стільки гуртків, яка цифра зображена.

1 2 3

  1. З'єднай кожен квадрат із кружками з карткою, на якій відповідна кількість предметів.


  1. Зафарбуй другу фігуру червоним кольором, першу – зеленим та третю – синім.

Ціль:Знайомство із числом три.

Напрям: Пізнавальне.

Інтеграція освітніх галузей:«Пізнання», «Соціально-комунікативне», «Мовленнєве», «Художньо-естетичне», «Фізичне».

Види дитячої діяльності:ігрова, художнє слово, комунікативна, продуктивна.

Завдання:

  • Освітні:
    • показати освіти числа три;
    • рахунок до трьох;
    • узгоджувати числівник із іменником у роді, числі, відмінку;
    • розрізняти процес рахунки та його результат;
  • Розвиваючі:
    • розвивати вміння визначати просторовий напрямок від себе: вгорі, внизу, попереду, ззаду, ліворуч, праворуч
    • розширювати світогляд, активізувати словник;
    • розвивати довільну увагу, мислення, дрібну моторику;
  • Виховні: виховувати самостійність, акуратність; вміння працювати в колективі.

Роздатковий матеріал:зайчики, моркви (для кожної дитини), лічильна дошка, пластилін.

1 частина. Організаційний момент

Вихователь. Діти, до нас у гості прийшов Бобик і приніс іграшку. Спробуйте відгадати загадку і ви дізнаєтесь, що це за іграшка.

Зростанням різні подружки
Але схожі один на одного
Всі вони сидять один в одному,
А лише одна іграшка. (Матрьошка)

Вихователь.Давайте опишемо матрьошку. Яка вона?
Діти
. Великий, красивий, дерев'яний. .
Вихователь.Скільки у нас матрьошок?
Діти.
Одна.
Вихователь. Давайте подивимося, чи є всередині неї ще одна матрьошка? Подивіться і якщо їсти дістаньте.
Діти. Є.
Вихователь.Скільки матрьошок, порахуйте?
Діти. Одна матрьошка, дві матрьошки.
Вихователь
. Давайте ще подивимося, чи є там ще одна матрьошка, якщо їсти дістаньте і порахуйте?
Діти.Одна матрьошка, дві матрьошки, три матрьошки.
Вихователь
. Яка за рахунком стоїть велика матрьошка? (Перша), а яка за рахунком стоїть середня матрьошка (Друга), а яка за рахунком стоїть маленька матрьошка (Третя).
Вихователь
. Як ми отримали три матрьошки? (Ми до однієї матрьошки, додали одну матрьошку, і додали ще одну матрьошку).

ІІ частина. Ігрова ситуація «Пригостимо зайчиків морквиною»

Вихователь. До нас із лісу прибігли зайчики. Викладаємо на верхню жовту смужку два зайчики, а на нижню смужку стільки морквин скільки зайчиків. Відкладаємо під кожним зайчиком. Що ви можете сказати про зайчиків та морквин? Кроликів і морквин порівну чи ні?
Діти.Порівну.
Вихователь.
Додайте ще одного зайчика. Скільки стало зайчиків?
Діти
. Три зайчики.
Вихователь. А як ми отримали три зайчики?
Діти.
Ми до двох зайчиків, додали одного зайчика.
Вихователь
. А тепер зайчиків та морквин порівну чи ні? Або чогось більше, чогось менше.
Діти.
Зайчиків більше, морквин менше.
Вихователь. Так, у нас три зайчики та дві морквини. Три більше, два менше, а що потрібно зробити, щоб зайчиків і морквин стало порівну? Діти.Треба додати ще одну морквину.
Вихователь. Тепер зайчиків та морквин порівну чи ні?
Діти.
Порівну. Три зайчики, три моркви.
Вихователь
. То як же у нас вийшло три моркви?
Діти
. Ми до двох морквин, додали ще одну моркву і моркви стало три.

ІІІ частина. Фізкультхвилинка

Вранці діти в ліс пішли,
Кроки з високим підніманням ніг.
І у лісі гриби знайшли.
Присідання.
Нахилилися, збирали,
Нахили вперед
Дорогою розгубили.

Розведення рук у сторони
Дівчата й хлопчики
Стрибки на місці
Стрибають, як м'ячики
Ручками ляскають.
ляснути 3 рази
Ніжками тупотять.
Топнути 3 рази
Очками моргають
Ритмічно заплющувати очі
Після відпочивають.
Присісти, вільні руки.

IV частина

Вихователь.А тепер у нас із вами творча робота. Якщо ми сьогодні говоримо з вами про число три, то нам з вами потрібно запам'ятати цифру три. І ми сьогодні з вами ліпитимемо цифру три. Між якими цифрами вона вартує? (Між двійкою та трійкою).Давайте намалюємо цифру три у повітрі.

Пальчикова гімнастика

Перший, другий - йшли каченята.
Третій, четвертий – за водою.
А за ними плентався п'ятий,
Позаду біг шостий.
А сьомий від них відстав,
А восьмий уже відстав,
А восьмий уже втомився.
А дев'ятий усіх наздогнав,
А десятий злякався,
Гучно-гучно запищав: «Пі-пі-пі!» -
«Не їжі, ми тут поряд, пошукай!» (Почергово згинати пальці рук, починаючи з великого, а зі слів «пі-пі-пі» ритмічно згинати та розгинати пальці обох рук).

V частина. Ліплення цифри три

Завдання:Закріплювати вміння розкочувати пластилін між долонями; ліпити пальцями, округляти кінці, згладжувати поверхню.

Старші діти можуть допомогти молодшим. Які у вас гарні вийшли трійки.

VI частина. Дидактична гра. «Де дзвенить дзвіночок»

Діти встають у коло та заплющують очі. Вихователь підходить до когось із дітей і дзвенить дзвіночком (попереду, ззаду, ліворуч, праворуч, вгорі чи внизу). Дитина називає напрямок, де брязкіт дзвіночок, і у разі правильної відповіді стає провідним.

Гра повторюється 3-4 рази.

Кількість та рахунок

Програма середньої групи спрямовано подальше формування математичних уявлень в дітей віком. Вона включає навчання рахунку до 5 порівняно двох множин, виражених суміжними числами. Важливим завданням у цьому розділі залишається вміння встановлювати рівність і нерівність груп предметів, коли предмети перебувають у різні відстані один від одного, що вони різні за величиною тощо. буд. Розв'язання цього завдання підводить дітей до розуміння абстрактного числа. (1.с.12)

Угруповання предметів за ознаками виробляє в дітей віком вміння порівнювати, здійснювати логічні операції класифікації. У процесі різноманітних практичних дій із сукупностями діти засвоюють і використовують у мовленні прості словаі вирази, що позначають рівень кількісних уявлень: багато, один, по одному, жодного зовсім немає, мало, такий же, однаковий, стільки ж, порівну; стільки скільки; більше ніж; менше ніж; кожен з.., все, всіх. (4.с.154)

Діти середньої групи повинні навчитися прийомів рахунку:

1. Називати числові по порядку.

2. Співвідносити кожне числове тільки з одним предметом.

3. Наприкінці рахунку підбивати підсумок його круговим рухом і називати назвою перелічених предметів (наприклад, «одна, дві, три. Усього три ляльки»). При підведенні підсумку рахунки завжди звертати увагу те що, щоб діти завжди першим називали число, та був - предмет.

4. Вчити відрізняти процес рахунки від підсумку рахунки.

6. У процесі рахунка називати лише числівники.

7. Вчити дітей правильно узгоджувати числівники з іменниками у роді, числі, відмінку, давати розгорнуту відповідь.

Одночасно з навчанням рахунку формується і поняття про кожну нову кількість шляхом додавання одиниці. Протягом усього навчального року повторюється кількісний рахунок до 5. При навчанні рахунку на кожному занятті слід приділити особливу увагу таким прийомам, як порівняння двох чисел, зіставлення, встановлення рівності та нерівності їх, прийоми накладання та додатку.

Дається також рахунок дотику, рахунок на слух і рахунок різних рухів в межах 5.

Вводиться знайомство із символікою - цифрами не більше 5. У процесі навчання рахунку необхідно одночасно й знайомити із цифрами - відповідними позначеннями чисел.

У міру ознайомлення дітей з першими трьома числами їх вчать порядковому рахунку в межах 5 та вмінню відрізняти його від кількісного рахунку, правильно відповідати на запитання: «Скільки всього?», «Який за рахунком?». Порядковий рахунок дається разом з кількісним з метою їх відмінності. На першому занятті необхідно розкрити значення порядкових числівників. Розкрити порядкове значення числа дозволяє зіставлення його з кількісним значенням. Кількісний рахунок: Скільки? - "один два три". Порядковий рахунок: «Який?», «Який за рахунком?» - "перший другий третій".

Однією з важливих завдань у цій групі є навчання дітей вмінню відраховувати предмети. Для дитини рахувати та відраховувати не одне й теж. Це різні рахункові операції. Навчати відрахування доцільно у звичній для дітей обстановці, де менше відволікаючих моментів. При цьому необхідно показати дітям спосіб відліку, вказати, коли слід вимовляти число, відбираючи предмети.

Наприклад, відібравши кубик і поставивши його на інший край столу, дитина каже: «Один», відібравши мовчки інший і поставивши його до першого, каже: «Два» і т.д. практична діявідбору вже завершено. Цьому способу важливо навчити дітей, оскільки, багато хто називає числовий, коли беруть предмет, і називають наступний числівник, коли ставлять його до першого, тобто вважають свої рухи, а не предмети. Слід вчити відраховувати, викладати, приносити певну кількість предметів спочатку за зразком, та був за названим числу. Вважати та відраховувати за зразком дітям легше, ніж за названим числом. Вихователь повинен це знати та ускладнювати завдання поступово: спочатку пропонувати працювати за наочним зразком (дається зразок-картка з кружками і пропонується дітям знайти стільки ж іграшок, поставити кожну іграшку на кружок картки, потім за названою кількістю (числовою карткою чи цифрою) знайти трьох качечок , поставити стільки машин скільки цифр на дошці).

Ще складнішим завданням буде відрахування предметів з більшої кількості. На початку навчання дітям пропонують три предмети, які необхідно розташувати по порядку, далі кількість предметів збільшити до п'яти та більше. (1.с.14)

Добру вправність у розрізненні кількісних відносин забезпечує виконання дітьми доручень педагога. Наприклад: принести багато зайців та одного ведмедика; знайти, де лежить мало олівців та багато зошитів; принести один стілець і кілька ляльок. (4.с.156)

Величина

Ускладнюються завдання формування поглядів на величині.

Не володіючи способами оцінки величини, дитина часто не може зіставити за величиною предмети різної форми або по-різному розташовані у просторі, враховуючи при цьому, як правило, лише один із параметрів величини, насамперед висоту, що призводить до невірного рішення – до оцінок за зоровим враженням.

Щоб виробити орієнтування на величину предметів як значний ознака і підвести дитину до усвідомлення необхідності виміру як способу зіставлення предметів за величиною, потрібна така організація навчання, яка б викликала власну пізнавальну активність дитини. (4.с.37)

Дітей продовжують вчити порівнювати (порівняти) предмети по ширині, довжині, висоті, товщині шляхом докладання їх один до одного, ускладнюючи цю роботу тим, що предмети для порівняння підбираються з малою різницею в ширині, довжині, висоті, товщині. Це робиться для того, щоб показати необхідність порівняння. При цьому слід звернути увагу на правильність виконання порівняння: чітке зрівняння кінців і сторін об'єктів, що вимірюваються, необхідність використання єдиної точки відліку.

Ведеться робота з дітьми з підготовки до освоєння виміру. Це порівняння двох предметів за допомогою третього – умовного заходу. Наприклад, у кожної дитини на столі листок з наклеєними ялинками та смужка паперу, з якого вони повинні самостійно зробити мірку та з її допомогою визначити, яка з ялинок вища.

Діти повинні, порівнюючи предмети, вміти розкласти їх у зростаючому чи спадному порядку за довжиною, шириною, товщиною, висотою.

Спочатку таке визначення робиться в результаті прямого докладання предметів один до одного, а потім діти повинні вміти визначити на око. Наприклад, вихователь просить дати смужку паперу такої ж довжини або принести альбом товщі за те, що лежить на столі, і т.д.

Геометричні фігури

У середній групі розширюються знання дітей про геометричні фігури. Крім кола, трикутника та квадрата вони повинні вміти розрізняти і називати прямокутник, овал, об'ємні форми (куля, куб, циліндр). Знайомитись з формами, обстежуючи їх відчутно-руховим та зоровим шляхом.

Методика проведення занять із знайомства та закріплення назв геометричних фігур та сама, що й у другій молодшій групі.

Геометричні фігури даються дітям у парі. Спочатку дають у парі об'ємну та площинну (коло і кулю, квадрат і куб), а потім можна дати в парі об'ємні форми (куб і циліндр). При цьому необхідно звернути увагу на їх особливі ознаки (у куба багато кутів, у кулі та циліндра їх немає; куля та циліндр котяться, а куб стійкий). Слід навчити хлопців розрізняти в геометричних фігурах кути, сторони (у прямокутника та квадрата по 4 кути та по 4 сторони). У той же час, між фігурами є різниця. Вихователь підкреслює її, відзначаючи, що у квадрата всі сторони однакові, а прямокутника дві сторони довгі, а дві інші короткі. Далі рекомендується порівняти прямокутник із колом та овалом. (1.с.15)

Розгляд та порівняння фігур проводять у певній послідовності:

а) взаємне накладення та додаток фігур; цей прийом дозволяє чіткіше сприйняти особливості фігур, подібність та відмінність, виділити їх елементи;

б) організація обстеження фігур відчутно-руховим шляхом та виділення деяких елементів та ознак фігури; ефект обстеження фігури значною мірою залежить від того, чи спрямовує вихователь своїм словом спостереження дітей, чи вказує, на що слід дивитися, що дізнатися (напрямок ліній, їх зв'язок, пропорції окремих частин, наявність кутів, вершин, їх кількість, колір, розмір фігури однієї і тієї ж форми та ін); діти повинні навчитися словесно описувати ту чи іншу фігуру;

в) організація різноманітних дій із фігурами (катати, класти, ставити у різні положення); діючи з моделями, діти виявляють їх стійкість чи нестійкість, характерні властивості. Наприклад, діти пробують по-різному ставити кулю і циліндр і виявляють, що циліндр може стояти, може лежати, може котитися, а куля котиться. Таким чином виявляють характерні властивості геометричних тіл та фігур;

г) організація вправ з угруповання фігур у порядку збільшення та зменшення розміру («Підбери за формою», «Підбери за кольором», «Розклади по порядку»)»;

д) організація дидактичних ігорі ігрових вправ для закріплення умінь дітей розрізняти і називати фігури («Чого не стало?», «Що змінилося?», «Чудовий мішечок», «Магазин», «Знайди пару» та ін.) (2.с.236)

Навчають дітей розрізняти коло та овал, складати та викладати різні фігури з паличок. Наприклад, із 4 паличок скласти квадрат, із 6 - прямокутник, із 3- трикутник.

Вихователь повинен дати дітям уявлення про те, що фігури можуть бути різних розмірів: великі та маленькі.

Необхідно вправляти дітей у розкладанні фігур висхідному чи спадному порядку: велике коло, менше, ще менше тощо. (1.с.16)

Орієнтування у просторі

Ускладнюються і завдання орієнтування у просторі: діти як повинні визначити напрям «від себе», а й рухатися у цьому напрямі. Ці знання хлопці отримують на заняттях та закріплюють їх у іграх, на прогулянці тощо.

Діти повинні вміти визначити положення того чи іншого предмета по відношенню до себе («Попереду мене стіл», «Справа від мене шафа» тощо). навчитися бачити, що близько і що далеко від них; правильно користуватися поняттями «близько» та «далеко». (1.с.16)

У середній групі на заняттях з математики велика увага приділяється розвитку у дітей орієнтування у просторі столу чи аркуша паперу. З перших занять їм пропонують знайти верхню та нижню смужки лічильної картки, розкласти певну кількість предметів вгорі та внизу або праворуч та зліва. Такі наочні опори допомагають виділити у зразку одні й самі частини простору і пов'язати їх із певною назвою (вгорі, зверху, внизу, знизу, справа, ліворуч, посередині). (4.с.47)

Орієнтування у часі

Педагог уточнює уявлення дітей про частини доби, пов'язуючи їх назви із заняттями дітей та близьких їм дорослих у ці відрізки часу. Діти повинні знати, що на добу чотири частини, вміти послідовно називати їх. Дітей знайомлять зі зміною доби та словами «сьогодні», «вчора», «завтра». (1.с.17)

У середній групі треба закріпити в дітей віком вміння називати частини доби, поглибити і розширити їх ставлення до цих відрізках часу, постійно звертаючи увагу до різноманітні явища, характерні кожної частини доби. Тут уже можна показати, що відбувається і чим займаються вранці, вдень, увечері та вночі не лише самі діти, а й дорослі.

З цією метою можна використовувати картинки з ширшим змістом: діти вранці йдуть у дитячий садок, салют на тлі вечірнього міста, люди виходять увечері з театру та ін. Корисно запропонувати дітям з набору вибрати всі картинки, які показують, наприклад, що буває вдень.

Після того, як діти навчаться визначати частини доби з різноманітної діяльності, їх увагу слід зосередити на об'єктивних показниках, що символізують час - положення сонця, колір неба, ступінь освітленості землі тощо. (2.с.267)

Завантаження...