ecosmak.ru

طرح درس خواندن. طرح درس و خلاصه خواندن ادبی

درس خواندن ادبی

موضوع: A. Platonov "هنوز مامان" (درس 2، تعمیم درس)

EMC "مدرسه روسیه"

کلاس: 3.

هدف: ادامه کار روی کار A.P. پلاتونف "هنوز مامان"؛آگاهی کودکان از معنای عنوان داستان «هنوز مامان»، توانایی شناخت عمق اثر. "بیشتر" به چه معناست؟

وظایف:

1. آموزشی - توانایی تجزیه و تحلیل متن، تعیین ژانر متن، کنترل سطح درک، عمق دانش، گسترش فضاهای تداعی، یعنی مقایسه با اثر دیگر، تداعی های حسی.

2. در حال توسعه: توانایی مقایسه، سیستم سازی، نتیجه گیری، توسعه تفکر انتقادی، مهارت های ارتباطی؛ نظر خود را بر اساس درک متن ایجاد کنید

3. آموزشی - ایجاد نگرش توجه و مراقبت نسبت به والدین ، ​​نگرش محترمانه نسبت به معلمان.

نتایج برنامه ریزی شده:

موضوع : بدانند دیالوگ چیست و چگونه در نامه نوشته می شود. دیالوگ ها را در متن پیدا کنید، آنها را با گفتار غیرمستقیم در هنگام بازگویی قسمت ها جایگزین کنید، یک قسمت را از متن بازتولید کنید، ایده و موضوع اصلی قسمت را حفظ کنید.

فرا موضوع :

تنظیمی: وظیفه یادگیری درس را تدوین کنید، بیانیه خود را برنامه ریزی کنید. بیانیه های گفتاری خود و اظهارات همسالان خود را ارزیابی کنند.

شناختی: به درخواست معلم قسمت های لازم را از متن برجسته کنید. ایده و موضوع اصلی قسمت را برجسته کنید.

ارتباطی: بیانیه سخنرانی خود را طبق یک برنامه از پیش برنامه ریزی شده بسازید، یک بیانیه برنامه ریزی شده را بازتولید کنید، احساسات شخصیت ها و نگرش خود را نسبت به آنها منتقل کنید.

شخصی: برای درک معنای مهارت اکتسابی، برای درک اینکه این مهارت کجا می تواند مفید باشد.

نوع درس: درس ترکیبی،با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات

نوع درس: درسی در اندیشه باز، درسی در کاوش.

روش ها و تکنیک های مورد استفاده:

1. روش های کلامی: داستان، توضیح، گفتگو، کار با کتاب درسی.

2. روش های بصری: مشاهده، نمایش تصاویر.

3. روش های عملی: تمرین های شفاهی، نمایش بخشی از یک اثر ادبی.

تجهیزات:

1. ضبط صدا.

2. کامپیوتر،پروژکتور چند رسانه ای، صفحه نمایش ، ارائه ، فیلم اسلایدA. Platonov "هنوز مامان".

3. لباس یا عناصر لباس برای صحنه سازی.

4. گفتار بومی. کتاب درسی پایه سوم ابتدایی.

طرح درس:

مرحله درس

زمان

خلاصهصحنه

UUD

مرحله سازمانی

1-2

دقیقه

معلم دانش آموزان را به همکاری تشویق می کند، زمینه احساسی درس را تنظیم می کند.

گنجاندن در فرآیند آموزشی.

ارتباطی

صلاحیت.

گرم کردن مفصل

2-3

دقیقه

دانش آموزان تمرین هایی را با هدف توسعه خواندن بدون خطا و رسا انجام می دهند.

فعالیت های یادگیری موضوعی

D/3 را بررسی کنید

2-3

دقیقه

مقایسه تصویرسازی در کتاب درسی و کار کودکان.

شکل گیری مهارت های فعالیت جستجو.

به روز رسانی دانش

5-6

دقیقه

فعالیت جستجوی جزئی، کار عملی.

فعالیت های یادگیری موضوعی

فیزیک دقیقه

1-2

دقیقه

سرگرمی دانش آموزان با موسیقی.

قوانین و فرهنگ تعامل.

روی محتوا کار کنید

8-9

دقیقه

دانش آموزان به سؤالات معلم، خواندن "انتخابی" پاسخ می دهند.

فعالیت های یادگیری موضوعی

نمایشنامه سازی متن

8-9

دقیقه

بچه ها به گروه ها تقسیم می شوند، نمایشنامه ای از متن آماده می کنند، با دیگران صحبت می کنند

دانش آموزان.

همه گروه ها در بحث نتایج کار شرکت می کنند.

شکل گیری توانایی کار گروهی، ارزیابی کار دیگران بر اساس معیارهای مشخص شده.

صلاحیت اجتماعی.

خلاصه کردن

5-6 دقیقه

دانش آموزان عملکرد خود را در کلاس ارزیابی می کنند.

شکل گیری خود ارزیابی، تجزیه و تحلیل کار انجام شده.

انعکاس

2-3 دقیقه

دانش آموزان نگرش خود را نسبت به درس بیان می کنند

بازتاب انگیزه، راه های فعالیت ارتباطی.

مشق شب

1-2 دقیقه

معلم توضیح می دهد مشق شب

پیش بینی.

خلاصه درس:

    لحظه سازمانی (موسیقی اسلاید شماره 1)

راحت بنشینید، استراحت کنید، تصور کنید که پرتوی از آفتاب سر شما را لمس کرده است. گرمای او را حس می کنی، مثل دست گرم مادری که موهایت را نوازش می کند. به خود بگویید: احساس گرما و آرامش می کنم.

2. گرم کردن مفصل

در خیابان یک زمان فوق العاده از سال - بهار. در بوی طراوت بهاری نفس بکش. تصور کنید اولین قطره باران روی کف دستتان افتاد، آن را باد کنید.

روی صفحه نمایش: ... با طبیعت لبخند شفاف (اسلاید شماره 2)

از طریق یک رویا با صبح سال ملاقات می کند ....

رسا بخوانید.

چه جالب زندگی خوب! مانند یک موزاییک، از قطعات مختلف برداشت تشکیل شده است. امروز در درس ما به کار بر روی کار آندری پلاتونوویچ پلاتونوف ادامه خواهیم داد"More Mom" ​​که به اولین معلمش تقدیم کرد.

وظیفه ما این است که بفهمیم مادر برای هر یک از ما چه معنایی دارد و نقش معلم در زندگی هر یک از شما چیست.

    در حال بررسی d\z.

به عنوان جالب اثر «هنوز مامان» نگاه کنید.

نام دیگر مادر چیست؟ بیایید سعی کنیم همان ریشه کلمات را برای کلمه مادر پیدا کنیم.

مامان

مامان

مامان

مادر

بیایید به سؤالات شماره 1 بعد از متن کتاب درسی صفحه 143 پاسخ دهیم.

در خانه شما هنرمند بودید و برای کار "هنوز مامان" یک تصویر کشید. تصمیم گرفتم نقاشی های شما را نام ببرم

"ایست، لحظه..."

چه چیزی یا چه کسی را در نقاشی های خود به تصویر می کشید؟

بله، شما ناظران خوبی هستید. نقاشی های شما را خیلی دوست داشتم، امیدوارم به من بدهید.

نمایشگاه نقاشی کودکان در تخته سیاه.

    به فعلیت رساندن دانش.

اثر خوانده شده متعلق به چه ژانری است؟ (داستان)

چرا اینطور تصمیم گرفتی؟ اثباتش کن.(همه رویدادها یکی پس از دیگری دنبال می شوند، یک طرح وجود دارد)

بچرخیم به فرهنگ لغت توضیحیزبان روسی

S. I. Ozhegov گفت داستان ...(کودک می خواند)

آیا با این جمله که مدرسه خانه دوم است موافق هستید؟ چرا؟

- من دوباره پیشنهاد می کنم. برای بازگشت به دنیایی که قهرمانان این داستان جالب در آن زندگی می کنند

نام شخصیت اصلی این داستان چیست؟

آرتم چه خانواده ای داشت؟

آیا پسر می خواست به مدرسه برود؟ چرا؟(پسر مادرش را خیلی دوست داشت و نمی خواست به مدرسه برود فقط به این دلیل که می ترسید مادرش را تنها بگذارد، می ترسید که "منتظر او نباشد و از حسرت بمیرد.")

چه اتفاقی افتاد وقتی آرتم هفت ساله بود.

(ص 137-138) خواندن بر اساس نقش قطعه «گفتگوی پسر با مادرش»

با چه لحنی خواهیم خواند؟ سعی کنید با صدای خود انتقال دهید حالت داخلیقهرمانان، زمانی که برای اولین بار به مدرسه رفتید، خود را به خاطر بسپارید.

قبل از رفتن از مادرش چه پرسید؟ (مطمئن شوید که او منتظر اوست)(اسلاید شماره 3)

«... نگاه حزن انگیز و حواس‌انگیز کودک به معنای ترس همیشگی او بود.

به نظر می رسید که می گفت: مادر، همیشه با من زندگی کن، هرگز نمیری.

مادر چه دستوری داد؟(از معلم اطاعت کنید، او در مدرسه مادر شما خواهد شد)

چرا آرتم نمی خواست با صحبت های مادرش موافقت کند؟

(او نمی توانست زن دیگری را به عنوان مادر تصور کند)

وقتی آرتیوم و مادرش به تنهایی جلوتر رفت چه آرزویی داشتند؟(هر دو می خواستند به خانه بروند)

چرا برنگشتند؟(هر دو فهمیدند که باید بروند درس بخوانند)

(نشان دهید چه آزمایش هایی به دست آرتیوم افتاد؟)

به نظر شما او هرگز در این خیابان راه نرفته است؟ پس چرا همه چیز برای او بیگانه و خصمانه به نظر می رسد؟(بارها رفت اما نه تنها با مادرش و حالا تنها می رود و همه چیز را غریبه و خطرناک و ترسناک می بیند)

بیایید کار ال. تولستوی را به یاد بیاوریم، جایی که نویسنده در مورد پسر کوچکی که به مدرسه فرار کرده است به ما می گوید. -عنوان قطعه چیست؟(فیلیپوک )

اسم شخصیت اصلی چی بود؟(فیلیپوک )

    فیزیک دقیقه (اسلاید شماره 4 موسیقی).

پیشنهاد میکنم کمی استراحت کنی روی بازوی خود دراز بکشید و گوش دهید که چه کسی و برای چه کسی می تواند این آهنگ را بخواند? (آنا آلمانی "لالایی")

6. روی محتوا کار کنید.

معلم چگونه با آرتیوم در مدرسه آشنا شد؟

- نویسنده از چه تکنیک هنری استفاده می کند؟

(مقایسه "به عنوان کوچک")

چرا آرتم در او احساس می کرد عزیز? (مثل مادرش بوی نان گرم و علف خشک می داد)

چرا آرتم به معلم گوش نکرد؟(به مادرش فکر کرد)

و Apollinaria Nikolaevna چگونه به بی توجهی او واکنش نشان داد؟(سرزنش نکردم، فهمیدم که او برای اولین بار در مدرسه است. اضطراب او را احساس کردم.)

معلم با چه کلماتی شروع به آموزش خواندن و نوشتن به آرتیوم کرد؟(مادر، وطن)

چرا؟ چه ضرب المثل هایی بلدی(نان، زمین، وطن، مادر چیزی است که بدون آن انسان نمی تواند زندگی کند.) (یک مرد مادر دارد، یکی و سرزمین مادری)

قسمتی را بیابید و بخوانید که توضیح می دهد چگونه پسر با پشتکار شروع به یادگیری خواندن و نوشتن کرد.(ص 142)

(اسلاید شماره 5)

یک معلم برای مادر شدن چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟بیایید معلم را توصیف کنیم، او چگونه بود؟

    خوب

    هوشمندانه

    متفکر

    معطر

    سخت کوش

    را تجربه می کند

    توجه

    مخلص - بی ریا - صمیمانه

( آرتیوم از معلم خوشش آمد. او در او حمایت پیدا کرد. پسر متوجه شد که اکنون دو مادر دارد: یکی در خانه و دیگری در مدرسه.)

    کار گروهی. نمایش بخشی از متن.

یادتان هست چه متنی را می توانیم صحنه سازی کنیم؟ (که در کار ادبیباید شخصیت ها، اکشن، دیالوگ وجود داشته باشد). از عناصر لباس استفاده می شود: روسری، کلاه و غیره.

بچه ها به گروه ها تقسیم می شوند و قسمت هایی از متن را اجرا می کنند:

    گفتگوی پسر با مادرش.

    ملاقات با حیوانات "وحشتناک".

    آرتم در درس اول.

    معلم و پسر.

    پسر به خانه برگشت.

گروه ها در حال اجرا هستند. کودکان با استفاده از عناصر نمایشی، متن را "بر اساس نقش" می خوانند.

به بخشی از داستان که در کتاب درسی آورده نشده است گوش دهید.

(اسلاید شماره 7)

و آرتیوم سر سیاه گاو نر را در پنجره دید. گاو نر با یک چشم خون آلود به آرتیوم نگاه کرد و به مدرسه رفت.

- مادر! آرتیوم فریاد زد.

معلم پسر را گرفت و به سینه اش فشار داد.

- نترس! - او گفت. "نترس کوچولوی من. من تو را به او نمی دهم، او به تو دست نمی زند.

- وو-و! گاو نر را شکوفا کرد.

آرتیوم دستانش را دور گردن آپولیناریا نیکولائونا حلقه کرد و او دستش را روی سر او گذاشت.

- من گاو نر را تعقیب خواهم کرد.

آرتیوم باور نکرد.

- آره. و تو مامان نیستی!

- مامان!... حالا من مامانت هستم!

- هنوز مامان شدی؟ مامان اونجاست و تو اینجایی

- من هنوز. من هنوز مامانت هستم!

چرا آرتیوم باور نداشت که معلم می تواند گاو نر را دور کند؟ (فکر می کردم فقط مادر می تواند این کار را انجام دهد)

بیایید زمین را به خودمان بدهیممحققان

8. جمع بندی

در دوره های مختلف زندگی، فرد به شکل های مختلف به مادر خود عشق می ورزد، نیاز به نزدیکی به او.

چرا به نزدیکی با مادرت نیاز داری؟

بچه ها، در طول درس من شما را ارزیابی کردم و اکنون می خواهم که من را ارزیابی کنید.(سوالات روی تخته سیاه نوشته شده است.)

1. آرتم چند سال دارد؟

2. آرتم کجای درس نشسته بود؟

3. اولین کلماتی که پسر نوشت چه بود؟

4. معلم چه کلمه ای از آرتیوم به خاطر سخت کوشی و نوشتن زیبایش تعریف کرد؟

5 . چرا آرتیوم صبح زود شروع به آماده شدن برای مدرسه کرد؟

معاینه (اسلاید شماره 9)

بررسیپاسخ های شما. چه کسی اشتباه کرد؟

بچه ها، ممنون از درس، نمرات خود را در دفتر خاطرات خود قرار دهید. من واقعا از کار با شما لذت بردم. شما باهوش، معقول، توجه هستید.

و اگر فکر می کنی که امروز با تو گفتگو داریم، اگر توانستم تو را جلب کنم، احساس کردی که من برای تو هستم.هنوز مادر - همانطور که روی صفحه نشان داده شده است، با یک سیگنال به من نشان دهید.(اسلاید شماره 10)

9. انعکاس

عبارت را تمام کنید.

در درس…

من میفهمم…

خوشم می آید…

فهمیدم…

من می خواهم…

درجه بندی.

10. D/Z پیشنهاد میکنم ادامه داستان را در خانه بیاورید.

طرح درس

نام: Balandinskaya Ekaterina Vladimirovna

محل کار: شهرداری موسسه تحصیلی"میانگین مدرسه جامعشماره 21، انگلس منطقه ساراتوف.

سمت: معلم دبستان.

موضوع: خواندن ادبی

کتاب درسی: L. A. Efrosinina

موضوع درس: "E. پرم. بادبادک".

نوع درس: درس "کشف جدید"

هدف درس: ایجاد شرایطی برای دانش آموزان برای درک و درک اطلاعات جدید.

آموزشی

فرم:

- ایده هایی در مورد ژانرهای ادبی؛

آموزشی

- توسعه گفتار (توانایی فرموله کردن افکار خود به صورت شفاهی)، تفکر (برای ایجاد قیاس، تعمیم و طبقه بندی بر اساس علائم).

- توانایی برنامه ریزی فعالیت های خود را توسعه دهید، کار انجام شده در درس را با برنامه قبلی مرتبط کنید، نتایج فعالیت ها را ارزیابی کنید.

آموزشی

- پرورش دقت؛

- ایجاد توانایی کار به صورت جفت، گوش دادن و درک گفتار دیگران، توافق مشترک در مورد قوانین رفتار و ارتباطات.

روش های تدریس: روش فعالیت سیستمی، روش یادگیری مبتنی بر مسئله (حل یک موقعیت مشکل)، فناوری اطلاعات و ارتباطات.

اشکال سازمان فعالیت شناختیدانش آموزان: جلویی، اتاق بخار، فردی.

تجهیزات فنی لازم (وسایل کمک آموزشی): کتاب درسی، کتاب کار، کامپیوتر، پروژکتور.

ساختار و دوره درس:

مرحله درس

فعالیت معلم

فعالیت های دانشجویی

خودتعیین به فعالیت.

- صبح بخیر و روز خوبی داشته باشید!

ما درس خود را با لبخند شروع می کنیم.

برای چه درسی آماده هستید؟

در این درس ها چه کار می کنیم؟

بچه ها به هم لبخند می زنند.

- به خواندن ادبی.

می خوانیم، به سوالات پاسخ می دهیم، تجزیه و تحلیل می کنیم.

نظارتی (توانایی پیش بینی کار آینده)

شخصی (انگیزه برای فعالیت شناختی هدفمند)

به روز رسانی دانش. رفع مشکلات در فعالیت ها.

وظیفه مقایسه عنوان اثر و نویسنده است.

کودکان باید یک کار اضافی پیدا کنند.

این داستان ها را در چه قسمتی خواندیم؟

چرا به این بخش می گویند؟

اگر کار جدید در همین قسمت باشد چه باید باشد؟

برای اینکه بفهمید این قطعه چه چیزی را آموزش می دهد چه کاری باید انجام دهید؟

اسب خوب - پلیاتسکوفسکی

روی پیست - اوسیوا

درباره اینکه ووکا برای چه کسی تحصیل می کند - گولیاوکین

- "یادگیری ذهن"

نام "بادبادک" باقی می ماند

آموزنده.

برنامه ریزی فعالیت

شناختی (توانایی استخراج اطلاعات از نمودارها، موجود در قالب یک نمودار)

بیانیه تکلیف آموزشی

اطلاعاتی در مورد ایجاد پرمیاک.

سعی کنید از روی عنوان پیش بینی کنید که این متن در مورد چیست.

مار از چه چیزی ساخته شده است؟

(تصاویر)

اظهارات کودکان

مفروضات

تنظیمی (توانایی ارزیابی فعالیت های یادگیری مطابق با وظیفه، برنامه ریزی فعالیت ها)

ساختن یک پروژه برای رهایی از مشکلات ("کشف").

کار فرهنگ لغت (کلمات در متن برجسته شده اند، فرهنگ لغت در زیر آمده است).

کلمات سخت خوان (خط دار).

خواندن توسط معلم من متن را خواهم خواند، وظیفه شما این است که اطلاعات مربوط به مار را به خاطر بسپارید.

متن درباره چیست؟

درباره بادبادک چه چیزی یاد گرفتی؟

در یک دفترچه کار کنید.

بادبادک ها در چه هوایی راه اندازی می شوند؟

باست، زونا.

کمبود، بال می زند.

از چه مار ساخته شده است.

مواد را ضبط کنید.

با یک نسیم ملایم.

شناختی (توانایی جهت یابی در یک کتاب درسی، توانایی نتیجه گیری بر اساس تجزیه و تحلیل اشیا و اقدامات با آنها)

خواندن توسط کودکان وظیفه شما تعیین ژانر، ایده اصلی، به یاد آوردن قهرمانان کار است.

ژانر کار چیست؟ (ثابت كردن)

شخصیت های اصلی چه کسانی هستند؟ (مدل ها)

مدل کاور.

ایده اصلی داستان چیست؟

داستان.

پسران. فرزندان.

نسخه های انتشار. تثبیت

(این کار آموزش می دهد که:

نوع

دوستانه)

ارتباط (توانایی گوش دادن و درک دیگران، کار به صورت جفت)

معلم متمایز می کندمعنایی نسخه از ویژگی هاقهرمانان

مواد موجود برای پسران. در اسلاید در دوره از پاسخ های کودکان.

کار تصویرسازی.

به نظر شما اسم پسر اول چیست؟

- اثبات را در متن پیدا کنید.

چه کسی در مرکز است؟ اثباتش کن.

اسم پسر سوم چیه؟

نسخه های ارائه شده را ثابت کنید.

پر کردن جدول در دفترچه.

(به صورت جفت کار کنید)

قهرمانان تعریف می شوند.

شناختی (توانایی شناسایی ماهیت، ویژگی های اشیاء)

شناختی (توانایی جهت یابی در کتاب درسی)

نظارتی (توانایی ایجاد فرضیات بر اساس مطالب کتاب درسی)

تثبیت اولیه با تلفظ در گفتار خارجی.

نسخه چه کسی تایید نشده است؟

آیا نسخه شما تغییر کرده است؟ چگونه؟

چه کسی تغییر نکرده است؟ چرا؟ اثباتش کن.

پسرا باید چیکار میکردن؟ اسلاید (همه با هم)

ایده اصلی چیست؟

کار با ضرب المثل ها: برای متن مناسب را انتخاب کنید.

کدام موقعیت های زندگیمی توانید به من بگویید چه زمانی این اتفاق برای شما افتاده است؟

چگونه داستان را ادامه می دهید؟

تثبیت (منهای به اضافه).

بیانیه ها - کلیات.

دوتایی کار کنید. اثبات انتخاب

داستان های کودکانه.

دوتایی کار کنید.

مهارت های ارتباطی (توانایی کار دو نفره)

بازتاب فعالیت

ما چه کرده ایم تا آنچه را که داستان می آموزد یاد بگیریم؟

برام جالب بود…

من میتوانم…

به من سخت گذشت...

من کار را دوست داشتم ... (همکلاسی)

اعتماد به نفس. خطوط موفقیت

فرضیات مطرح شد

متن را تجزیه و تحلیل کرد: شخصیت های اصلی را مشخص کرد، ماهیت رابطه آنها را تعیین کرد، جدول را پر کرد.

اگر نسخه اصلی درست بود - تراشه سبز، اگر اشتباه بود - قرمز.

تنظیمی (توانایی تمرین بازتاب)، شخصی (توانایی بیان احساسات)

سردبیران سایت مسئولیتی در قبال محتوای مقاله در این بخش ندارند.

طرح درس برای خواندن ادبی در کلاس 1 "صداها [g]، [g']، حروف G، d، صداها [d]، [d']، حروف D، d. تفاوت یک کلمه است - یک هجا. تماس می گیرد"

درس 2013 طبق L.V. زانکوف

هدف:برای آشنایی با صداها و حروفی که آنها را نشان می دهند، یاد بگیرند که یک هجا را از یک کلمه تشخیص دهند.

وظایف:

1. یاد بگیرید که یک هجا را از یک کلمه تشخیص دهید.
2. آشنایی با افسون ها - ژانر هنر عامیانه روسی.
3. گفتار، تفکر، حافظه، توجه را توسعه دهید.
4. عشق به مطالعه را در خود تلقین کنید.

تجهیزات:

کامپیوتر، صفحه نمایش، پروژکتور.
. Nechaeva N.V., Belorusets K.S. ABC: کتاب درسی سوادآموزی برای کلاس اول.
. Nechaeva N.V., Belorusets K.S. دارم میخونم. دفترچه برای خواندن به "ABC" شماره 2.

1. روی موضوع کار کنید.

1) آشنایی با صداهای [g]، [g ’] و حروف G, g.

امروز به گشت و گذار در باغ وحش ادامه می دهیم. (اسلاید 2)

رمز و راز.با وقار در علفزار قدم می زند، خشک از آب بیرون می آید، کفش قرمز می پوشد، لحاف نرم می دهد.(غاز)

غاز چگونه غرغر می کند؟ (ها-ها-ها)

اولین صدای در گیرها را نام ببرید. او چیست؟

به غاز به پرنده نگاه کرد - اسب آبی. چرا؟ بالاخره ما او را در یک پرنده با حرف ب ملاقات کردیم؟ (اسلاید 3)
- صداهای [g] و [g '] چگونه شبیه هم هستند؟
- آشنایی با نامه. (اسلاید 4)
- کلماتی که در آنها صداهای [g] و [g '] وجود دارد نام ببرید.
حرف g چه شکلی است؟ (اسلاید 5-6)

حرف "گ" زیباست!

این "B" است - بدون شکم.

خواندن هجاها و کلمات (اسلاید 7)

هه کوه
سر
گو گالینا
زیاد
قارچ گی

خواندن کلمات، تقسیم به هجاها، استرس.
هجا چه تفاوتی با کلمه دارد؟ چه کلمه ای گم شده است؟
چاپ 2 ستون در دفترچه یادداشت. کدام کلمه را می توان اشتباه نوشت؟

فیزمنتکا.

تاب بخورید، دور خود بچرخید
کشش، صاف کردن
بشین، بشین
راه برو، راه برو
روی انگشت پا بایستید، روی پاشنه پا،
روی یک اسکات بپرید
حالا نفس عمیق بکش
صاف بنشینید، سر و صدا نکنید.
همه چیز را مرتب کنید.

۲) آشنایی با صداهای [d] و [d']، حروف د، د.

سفر به اطراف باغ وحش با ما ... (اسلاید 8)

رمز و راز. جوجه تیغی 10 بار رشد کرد، معلوم شد ... (خارپشتی)

و چه کسی با جوجه تیغی تسویه حساب کرد؟

رمز و راز. در جنگل، زیر صدای جیر جیر و سوت، تلگراف‌گردان جنگل می‌زند: «عالی، رفیق!» و نشانه های ...(دارکوب) (اسلاید 9)

کلمات جوجه تیغی و دارکوب چه مشترکاتی دارند؟ این صدا چیست؟

دارکوب برای چه کسی تلگرام فرستاد؟ 1 صدا چیست؟ صداهای [d] و [d "] چگونه شبیه هستند؟ تفاوت آنها چگونه است؟ (اسلاید 10)

مقدمه ای بر حروف. (اسلاید 11)

کلماتی را که حاوی این صداها هستند نام ببرید.

خواندن هجاها و کلمات. (اسلاید 12)

قبل از خانه
بله سیگار
دو بلوط
سگ دوو
دو سال

هجاها را کامل کنید تا کلمات. کلمات ستون 2 چقدر شبیه هم هستند؟ چه کلمه ای گم شده است؟

2. رفع.

کار با کتاب درسی 44

1) آشنایی با فراخوان ها. (اسلایدهای 13-15)
اولین تماس را در درس یاد می گیریم.
زیر حروف G، d، D، D در فراخوان ها خط بکشید.

2) با طرح ها کار کنید. طرح های رنگ آمیزی کلمات غاز، قارچ، مبل.

3) زیر کلمات خط بکشید، هجاها را به کلمات کامل کنید:

دود جاده گو هدف در تو بود زو زندگی زمستان

3. خط پایین. (اسلاید 16)

چه چیز جدیدی در درس یاد گرفتید؟

مورد: خواندن ادبیتاریخ: 03/04/2016

موضوع. A.L. بارتو "جدایی"، "در تئاتر".

هدف: دانش آموزان را معرفی کنددر مورد اشعارA.L. بارتو "جدایی""در تئاتر"،گسترش دانش در مورد زندگی و کار شاعره; توسعه توجه، حافظه، تفکر، تخیل، فانتزی؛توانایی بیان نظر، اثبات، گوش دادن و شنیدن طرف مقابل را توسعه دهید; پرورش احترام به نظرات مخالف، احساس مسئولیتبرای اعمال و گفتار شما

نوع درس: ترکیب شده.

فرم درس: سفر (تئاتر)

تجهیزات: ارائه برای درس، کتاب هایی با آثار A.L. بارتو برای سازماندهی نمایشگاه، کارت های رنگی، بلیط، برنامه ها.

ادبیات: Lخواندن تکراری 3 سلول. 2 ساعت L.F. کلیمانوف، وی.جی. گورتسکیویرایش دوم - روشنگری، 2015. - 223 ص.

زمان بندی درس

    سازمان کلاس.1 دقیقه.

    1. آشنایی با تئاتر. (گفتگو)5 دقیقه.

    تمرین گفتار.3 دقیقه

    بررسی تکالیف5 دقیقه.

    روی موضوع درس کار کنید.15 دقیقه.

    . 12 دقیقه

    انعکاس.2 دقیقه.

    نتیجه درس (ارزیابی).1 دقیقه.

    مشق شب.1 دقیقه.

در طول کلاس ها

    سازمان کلاس. اسلاید 1)

زنگ شاد به صدا درآمد

او همه را به کلاس دعوت می کند.

بچه ها بیایید، همه آماده اید؟

ما درست به موقع شروع می کنیم.

همه ساکت بشینیم

سکوت را نشکنیم

همه آماده شنیدن هستند

الان درس رو شروع میکنم

- سلام بچه ها. به یکدیگر لبخند بزنید و حال خوبی را آرزو کنید. حالا بشین درس رو شروع کنیمادبیخواندن اگر با دقت به من گوش دهید، امروز چیزهای جالب زیادی یاد خواهید گرفت.

بچه ها، کدام یک از شما حدس زدید که درس امروز ما غیرعادی باشد؟ به نظر شما امروز کجا میریم؟ (به سمت سالن تئاتر). چگونه می توانیم به تئاتر برسیم؟ (باید بلیط بخریم). امروز یک هدیه کوچک برای شماست. ما به شما بلیط های عصر ادبی فراموش نشدنی خود را می دهیم. و بخوانید، "عصر ادبی" ما به چه کسی تقدیم خواهد شد؟ (درست است. A.L. Barto). آیا همه شما روی صندلی های خود نشسته اید؟ ما به صورت ذهنی یک گشت و گذار کوتاه به تئاتر انجام خواهیم داد. برای اینکه بدانید در شب ادبی چه چیزی در انتظار ما است، پیشنهاد می کنم با برنامه آشنا شوید. امروز هم در نقش بازیگر خواهیم بود و هم در نقش تماشاگر. (اسلاید 2)

1. 2. آشنایی با تئاتر. (گفتگو)

بچه ها، آیا هیچ کدام از شما به تئاتر رفته اید؟

چرا مردم به تئاتر می روند؟ (توسعه فرهنگی، تفریحی).

چه تئاترهای شهر ما را می شناسید؟ (دراماتیک، اپرا و باله، نمایش عروسکی).

- همانطور که معمولاً می گویند تئاتر از کجا شروع می شود؟ (از چوب لباسی).

تماشاگران وارد سالن می شوند و چه می کنند؟ (نمایش بلیط ها)

سپس لباس بیرونی خود را در می آورند و به سالن می روند. یک ردیف با شماره مشخص شده پیدا کنید و بنشینید.

چگونه از کنار تماشاگران نشسته عبور کنیم؟ (رو به روی آنها).

تماشاگر در کجای تئاتر می تواند بنشیند؟ (در غرفه ها).

در سطح صحنه قرار دارد.

چه صندلی های دیگری در تئاتر وجود دارد؟ (پشت پارتر، یک آمفی تئاتر روی یک سکوی برجسته قرار دارد، یک بالکن بالای آن قرار دارد).

نام منطقه اجرا چیست؟ (صحنه).

اسم پرده هایی که جلوی مخاطب باز می شود چیست؟ (پرده).

پرده های کناری نام دارند؟ (پشت صحنه).

خوب، بیایید کمی در مورد تئاتر صحبت کنیم.

2. گرم کردن گفتار.

    1. پیچیده تمرینات تنفسی"چه کسی و چگونه؟" (اسلاید)

هر بازیگر برای اینکه درست، رسا و زیبا صحبت کند، قبل از رفتن روی صحنه تمرینات زیادی را انجام می دهد. و اکنون ما کمی گرم کردن دستگاه مفصلی خود را انجام می دهیم. تمام اقدامات خود را در پشت صحنه انجام خواهیم داد. آماده؟ من تمرینات تنفسی را به شما نشان خواهم داد و شما بعد از من تکرار خواهید کرد. پس همراه من

چگونه بخندیم؟

“هههه…”

چگونه هوا از بالون خارج می شود؟ (دم و بازدم تا انتها)

"S - s - s ..."

بر روی قاصدک باد کنید

"F - f - f ..."

2.2. کار بر روی خلاصه نویسی. (اسلاید)

- خودتان بخوانیدنوازش کردن

پرنده ای یک دسته زغال اخته را به شتاب سیاه داد.

جکداوی سیاه زغال اخته را نوک زد، فقط تصور کنید، سیاه تر نشد.

آیا این عبارت را دوست داشتید?

چه صدایی تکرار می شود؟ (صدا [h].)

آهسته، سریع، رسا بخوانید.

3. بررسی تکالیف.

و حالا من و تو مانند بازیگران واقعی روی صحنه خواهیم رفت. شعر را رسا بخوانید. و چه کسی نام شاعر این اشعار شگفت انگیز را به من خواهد گفت؟ (S.Ya. Marshak).

به من بگویید چگونه شبیه هستند؟(در مورد طبیعت صحبت می کند)

و حالا بعضی از بچه ها این آیات را برای ما می خوانند.

عملکرد بازیگران روی صحنه را چگونه ارزیابی می کنیم؟

( کودکان از خواندن و تشویق یکدیگر قدردانی می کنند ).

4. روی موضوع درس کار کنید.

و بنابراین، "شب ادبی ما تقدیم به A.L. بارتو.

ما از مجریان خود فومینا پولینا و خاجینوف آرتیوم با تشویق استقبال می کنیم.

4.1. داستانی در مورد زندگی و کار A.L. بارتو (اسلاید...)

آگنیا لووونا بارتو در سال 1906 در خانواده دامپزشک لو نیکولاویچ ولوف به دنیا آمد.

آگنیا بارتو دوست نداشت دوران کودکی خود را به یاد بیاورد. خانواده یک زندگی هوشمند معمولی برای آن دوران داشتند: خانه تحصیلات ابتدایی، شام رسمی فرانسوی با آناناس برای دسر.

لو نیکولایویچ، یکی از طرفداران هنر، آینده دخترش را در باله دید. آگنیا با پشتکار به رقص مشغول بود، اما استعداد زیادی در این فعالیت از خود نشان نداد. انرژی خلاق اولیه در جهت دیگری هدایت شد - شاعرانه. او به دنبال دوستان مدرسه اش به شعر علاقه مند شد.

در سال 1925، آگنیا بارتو نوزده ساله اولین کتاب خود - "وانگ لی چینی" را منتشر کرد.

در دوران بزرگ جنگ میهنیخانواده آگنیا لوونا در Sverdlovsk ساکن شدند.او به عنوان تراشکار در یک کارخانه کار می کرد. در سال 1942 به عنوان خبرنگار خط مقدم به جبهه رفت.

او در سال 1944 به بارتو پایتخت بازگشت.

آگنیا لوونا اشعار بسیاری را به دخترش تاتیانا تقدیم کرد. و با ظهور نوه اش ولودیا ، او تعدادی شعر نوشت: "ووکا روح مهربانی است".

بارتو اغلب در بین بچه ها دیده می شد. او از مدارس بازدید کرد، در کلاس ها شرکت کرد، با خوانندگان خود در کتابخانه های کودکان ملاقات کرد. آگنیا بارتو که اغلب به اجراها می آمد پیشنهاد کرد: "بچه های عزیز، من فقط خط اول را خواهم خواند و شما خودتان بقیه را ادامه دهید." موردی نبود که بچه ها شعر را به خاطر نیاورند.

A. Barto تمام زندگی خود را وقف شعر کودکان کرد و شعرهای بسیار شگفت انگیزی برای ما به جای گذاشت.

4.2. نمایشگاه کتاب .

A.L. بارتو زیاد نوشت. آثار او در مجموعه ها و کتاب های فردی جمع آوری شده است.

چه شعرهایی از A.L. Barto می شناسید؟ (کودکان اشعاری را بر اساس تصاویر کتاب می خوانند)

اوه کوم و برای چه کسانی شعر می سراید؟ (پاسخ کودکان)

4.3. روی شعر "در تئاتر" کار کنید.

4.4. پیش بینی متن .

حالا بچه ها، بیایید به تصاویر شعر با نگاه کنیم. 113-115. به نظر شما شاعره می تواند در مورد چه چیزی بنویسد؟ (جواب دانش آموز).

کار واژگان.

در متن اثر با کلماتی روبرو می شوید که اکنون معنای آنها را روشن می کنیم.

رعد و برق - ناگهان و با قدرت طنین انداز شد. رعد و برق زد.

به شعر A. Barto گوش کنید. (معلم می خواندشعر.)

آیا به درستی حدس زده اید که این شعر درباره چیست؟

    1. تحلیل شعر.

هر بازیگری قبل از بازی روی صحنه، نقش خود را به مدت طولانی و با پشتکار تمرین می کند. برای اینکه او موفق شود، باید این نقش را زندگی کند، با آن عجین شود (درک کند، بفهمد). پس اکنون شعر خود را با شما تحلیل می کنیم تا با آن بخوانیم لحن صحیح، بیانگر

خطوطی را پیدا کنید که از میل بزرگ صحبت می کنندdevochki وارد تئاتر شوید.

در مورد آنچه دختران در تئاتر دیدند بخوانید.

    چه اتفاقی برای یکی از دخترا افتاد؟ در مورد آن بخوانید.

    بخوانید چگونه آنها به دنبال شماره بودند.

    به نظر شما بارتو دخترها را محکوم می کند یا با یک لبخند مهربانآیا چیزی به آنها می گوید؟

    آیا این شعر خنده دار، تمسخر آمیز یا غم انگیز است؟

توضیحنخ.

    1. قرائت بیانی شعر توسط دانش آموزان.

تربیت بدنی (ترمیمی)

(وقفه - بین اعمال ).

4.7. بازی "پانتومیم"

ما تبدیل به بازیگر می شویم. برای شرکت در این طرح به 3 شرکت کننده نیاز دارم. یک نویسنده و 2 بازیگر که اعمال را بدون کلام روی صحنه نشان می دهند. آیا همه ما قوانین رفتاری در تئاتر را به خاطر داریم؟ و بنابراین ما شروع می کنیم.

(یکی از دانش‌آموزان شعری می‌خواند و دو دانش‌آموز نمایش می‌دهند (انجام اعمال).نوعی هنر صحنه که در آن وسیله اصلی خلق یک تصویر هنری پلاستیک است بدن انسان، بدون استفاده از کلمات).

5. درک، تعمیم و نظام مند کردن دانش .

5.1. کار بر روی شعر "جدایی" .

بچه ها، امروز یک مورد دیگر را ملاقات و تجزیه و تحلیل خواهیم کردشعرA. بارتو.

- کلمه جدایی برای شما چه معنایی دارد؟ (بیانیهنیا بچه ها، تفسیر در فرهنگ لغت. (جدایش، جدایی -زندگی دور از عزیزان)

- آیا تا به حال بدون مادرتان در خانه مانده اید، اما نه برای چند دقیقه یا چند ساعت، بلکه چندین روز یا هفته؟

- گذشتن از جدایی از مادرت آسان بود؟

- بدون مادر بودن برای قهرمان شعر آگنیا لوونا به همان اندازه دشوار بود. در مورد این - شعر "جدایی".

- کتاب های درسی خود را به صفحه 112 باز کنید و به تصاویر شعر نگاه کنید. قهرمان شعر چه کسی خواهد بود؟ در مورد این پسر چه می توان گفت؟

1) کار واژگان.

در متن اثر با کلماتی روبرو می شوید که اکنون معنای آنها را روشن می کنیم. این کلمات روی صفحه است.

    بچه ها، کلمه اول را بخوانید.

    گاما معنی این کلمه را چگونه می فهمید؟

(گاما دنباله ای از صداهای موسیقی است که در جهت صعودی یا نزولی مرتب شده اند).

    بچه ها کلمه دوم را می خوانند.

    سفر کاری معنی این کلمه را چگونه می فهمید؟ (یک مأموریت رسمی مربوط به رفتن به جایی).

چیستپریلوکی ? (شهر) درست است، این شهری است که در اوکراین در منطقه Chernihiv واقع شده است.

- کمی تحمل کنیم - کمی، کمی - کمی.

2) روی متن شعر کار کنید.

حالا یک شعر می خوانم. می بینی، گوش می کنی و بعد به من می گویی که با پسر همدردی می کنی؟

معلم شعر را رسا می خواند.

    شعر را دوست داشتید؟

    شعر چه حسی را در شما ایجاد کرد؟(غمگین، غمگین.)

    آیا با پسر همدردی می کنی؟

    چرا؟

و اکنون در قسمت هایی می خوانیم تا به خوبی به خاطر بسپارید. (7 نفر)

3) تحلیل متن

1) شعر از طرف چه کسی سروده شده است؟

2) رباعی اول را برای خود بخوانید و بگویید پسر برای مادرش چه کرد؟

رباعی دوم را بخوانید، پسر چه کار می کرد؟

قسمت سوم را بخوانید و بگویید پسر برای مادرش چه کار دیگری کرد؟

بچه ها شما 6 کاری که پسر برای مادرش انجام داد را نام بردید.

به تصویر اول نگاه کنید. چه چیزی روی آن نشان داده شده است؟

(پسربچه هویج می خورد اما فقط آن را نمی خورد، سبزیجات و میوه هایی را که مادرش می دهد می خورد و میوه ها حاوی ویتامین هایی هستند که برای رشد و سلامتی کودکان ضروری است. اینها هویج، چغندر، سیب هستند).

حالا بیایید به تصویر دوم نگاه کنیم، چه چیزی را نشان می دهد؟ پاسخ این سوال را در متن بیابید. درست.

حالا بیایید به تصویر سوم نگاه کنیم، چه چیزی را نشان می دهد؟

تمام چیزی که ما لیست کردیم مربوط به زمانی است که مادر در خانه بود.

3) الان مامان کجاست؟ خواندن.

4) آیا زندگی پسر پس از رفتن مادرش تغییر کرده است؟ (گاما را کنار بگذارید)

دیگر چگونه؟ (به تلویزیون نگاه می کند)

بچه ها تا زمانی که می خواست پشت تلویزیون می نشست و این برای بینایی او مضر است. باید در ساعت مشخصی تلویزیون تماشا کنید و برنامه های کودک را تماشا کنید.

او در تلویزیون چه دید؟ (آنها یک بازیگر دارند که در شانه مادرش راه می رود)

منظور اگنیا بارتو از این سطرها چیست؟

به تصویر آخر نگاه کنید. چه چیزی روی آن نشان داده شده است؟

به حال و هوای آنها نگاه کنید. آنها بدون مادرشان غمگین و بی حوصله هستند.

شعر را تا انتها به صورت گروهی بخوانید.

1) پسر چه کار می کند؟

2) پسر از روی عادت این کار را می کند یا از روی کسالت؟

با بچه ها صحبت کنید که مادرش این کار را به او یاد داده است، که همه چیز باید درست، خوب و با حسن نیت انجام شود.

- افعال را بیابید شعر را بخوانید، آنها را با صدای خود برجسته کنید.

5.2. آهنگسازی سنک واین . (اسلاید)

(کارت - کمکم کنید برای نوشتن یک همگام )

    کلیدواژه: جدایی

    دو صفت (چی؟)

    سه فعل (چه می کند؟)

    یک جمله 4 کلمه ای (نقل قول، ضرب المثل)

    کلمه، عبارت مرتبط با 1،مترادف، بیانارج نهادن به نگرش شخصی نویسنده)

مثلا:

1. جدایی

2. طولانی، طاقت فرسا

3. می سوزاند، مزاحم می کند، عذاب می دهد

4. «از عزیزانت جدا نشو!» (در جدایی، شما داغ دوست دارید.)

5. بی نهایت (فرق با عزیزان.)

5.3. کار خلاقانه.

بچه ها چطوری روی متن کار کنیم که حال خودمون و قهرمان بهتر بشه؟ ( به پایان متفاوتی برای شعر فکر کنید)

سعی کنید شعر را به روش خودتان تمام کنید (بیان بچه ها اختیاری است).

    انعکاس.

بچه ها، این پایان تور ما در تئاتر است.

- امروز سر کلاس چیکار کردی؟ (خواندن، فکر کردن، نوشتن، تجزیه و تحلیل)

آبی - سخت بود، وeltaya - کار کردن خوب بود، من موفق شدم کارهای زیادی انجام دهم,

ساعتالنا - پاسخ همه سوالات را می دانست.

    خلاصه درس.

بنابراین، بچه ها، بیایید سفر خود را خلاصه کنیم. در مورد کدام نویسنده و شاعره صحبت می کردیم؟ چه چیزهای جالب جدیدی یاد گرفته اید؟ چه شعرهایی را خوانده اید؟ دیگه چی میخوایبه یاد آورد؟ آیا درس را دوست داشتید؟ رسیدیاهداف؟روحیه خود را نشان دهید.

8. تکالیف.

vyp را آماده کنیدشعرخوانی الهام بخش ص 112-115.

بولشاکوا E.S.

معلم DGIT شماره 61

بارگذاری...